ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak
İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak
'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu
'Ayla' Kore'de izleyiciyle buluştu
Tuz mağarasında kaya tuzundan eserler
Tuz mağarasında kaya tuzundan eserler
Suriyeli küçük Abdulmuin'e 'umut ışığı'
Suriyeli küçük Abdulmuin'e 'umut ışığı'
Edirne'de FETÖ operasyonu: 2 gözaltı
Edirne'de FETÖ operasyonu: 2 gözaltı
HABERLER>ÖZEL HABER
13 Haziran 2018 Çarşamba - 07:48

Çalışma Hayatında Bağımlılıkla Mücadele konuşuldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş sağlığı ve güvenliği alanındaki politika ve stratejik hedefleri doğrultusunda, ülkemizde çalışanları etkileyen bağımlılık sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla “Çalışma Hayatında Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu” düzenledi.

Çalışma Hayatında Bağımlılıkla Mücadele konuşuldu

CEREN TUĞÇE ÖZDEMİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye’de çalışanları etkileyen bağımlılık sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla “Çalışma Hayatında Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu” gerçekleştirdi. 

Sempozyumda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, TOBB, TİSK, HAK-İŞ Konfederasyonu ve İşyeri Hekimleri Derneği’nin de aralarında bulunduğu pek çok kurum ve kuruluşun yetkilileri, çalışanların bağımlılık sorunlarına ve önlenmesine ilişkin görüşlerini paylaştı.
Bir maddenin veya davranışın yaşamı ve sağlığı olumsuz etkilemesine rağmen kullanımına veya yapılmasına devam edilmesi bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel bağımlılık, kullanılan maddeye karşı bir adaptasyon gelişmesine bağlı olarak maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Ruhsal bağımlılık ise kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme/giderme amacı ile o maddeye veya davranışa düşkünlüğüdür. Bağımlılık kişinin bedensel, ruhsal sağlığını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer bağımlılıklar gibi teknoloji ve kumar bağımlılığı da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Ülkemizde ve dünyada bağımlılık oranı hızla artmaktadır ve bağımlılık yapıcı maddeye başlama yaşları gittikçe düşmektedir. Ayrıca toplumda teknoloji bağımlılığı da her geçen gün artmaktadır. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak riskleri analiz ederek tehlikeleri ortadan kaldırmak ve toplumsal bilinci artırmakla mümkün olacaktır.

“Bağımlık sadece çalışma hayatında değil, genel hayatta da sorun”
Sempozyumun açılış konuşmalarını yapan İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı (İSGÜM) Başkanı Erol Tekçe, çalışma hayatında bağımlılığın önemli bir konu olduğunu belirtti. Çalışma hayatında bağımlılığın olumsuz yansımaları ile ilgili birçok konu başlığı olduğunu dile getiren Tekçe, bağımlılığın sadece çalışma hayatında değil, genel hayatta da sorun olduğunu kaydetti. Tekçe, genel hayattaki sorun olmasından yola çıkarak düzenlenen bu sempozyum sayesinde bağımlılıkla ilgili fikir sahibi olunabileceğini söyledi. 

“Bağımlılıklar genellikle iletişimi zayıf, depresif kişilerde görülüyor” 
Hak-İş Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, bağımlılık denilince akla ilk önce uyuşturucu geldiğini ama sigara hatta cep telefonu kullanımının da bir bağımlılık çeşidi olduğunu aktardı. Bağımlılıklarda çevresel ve aile faktörlerinin etkili olduğundan bahseden Serdengeçti, bağımlılıkların genellikle iletişimi zayıf depresif kişilerde görüldüğünü de anlattı. İş hayatında işverenin yükümlülüklerinin olduğuna değinen Serdengeçti, işverenin öncelikle eğitim vermek ve bağımlılığı olan kişileri takip etmek durumunda olduğundan söz etti. Serdengeçti, iş hayatında kayıt dışı çalışmaların ve verilen ücretlerin yetersiz olması gibi etkenlerin yanında çalışana sürekli fazla mesai verilmesinin de kişiyi yalnızlaştıracağına değindi. Bağımlılıkla mücadele için eğitimlerin başladığına dikkat çeken Serdengeçti, “yanlışı doğruyu ayırt eden nesiller yetiştirmemiz gerek. Ancak bu şekilde bağımlılıkla mücadele ederiz.” Dedi.

“Güvenli çevre çok önemli”
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, bağımlıkların ve bağımlıklarla mücadelenin önemli olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Bu tür konu başlıklarında tüm kesimlerin bir arada olması gerektiğini kaydeden Koç, “Bütün paydaşlar hemen hemen buradayız. İş sağlığı ve güvenliği konusu her alana donuyor. Çalışan varsa bizim sorumluluğumuz var demektir. 81 milyon bizim muhatabımız. Güvenli çevre çok önemli. Çocuk bağımlılık gibi adetleri çevresinden öğreniyor. Çevrenin güvenliği konusu bağımlılıkla ilgili ayrı bir boyuta götürüyor. Güvenli ev, evin içinde ebeveynlerin bağımlılıkla ilgili bilinç düzeyleri önem teşkil ediyor. Mutlaka bağımlılık ilgilenilmesi gereken bir parametredir. Güvenli iş yeri bağımlılıkla ilgili mücadelenin de olduğu tedbirler almamız lazım. Sektörel alanda, kimya, ilaç gibi belli alanlarda riskler olduğunu biliyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında psikologların önemini her zaman vurguluyoruz. Bu sebeple çağrı merkezlerinde bağımlılıkla ilgili araştırmalar yaptık.  Bağımlılık, her alanda dikkatli olmamız gereken herkesin sorumluluğu olan herkese mücadelede rol düşen bir konudur. Bu konuda irade ortaya koyabilirsek başarı alacağız.” şeklinde konuştu.

“Mücadelede atılan her adım Mehmetçiğe sıkılan her kurşunla mücadele etmek anlamına geliyor”
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, uyuşturucu mücadelesinde terörle mücadele edilmesi gerektiğinin bilinmesinin önemli olduğunu vurguladı. Mücadelede atılan her adımın Mehmetçiğe sıkılan her kurşunla mücadele etmek anlamına geldiğini kaydeden İlhan, 2006 yılından beri Türkiye’de tüm Avrupa ülkelerinden daha fazla eroin yakalandığın söyledi.  Erken uyarı sistemi (EWS) sayesinde 713 maddenin yasaklandığını, belirten İlhan, “Tüm suç işleyenlerde uyuşturucu 6’da biri. Uyuşturucuyu bir kez deneyenlerin yüzde 70’i devam ediyor. Bir kez deneyenlerin üçte ikisi devam ediyor. Ne denli erken davranırsak o kadar başarılı oluruz. En çok kullanılan madde esrar. Esrarı ilk kez kullanma yaşı ortalaması 20. Tam insanların çalışmaya başladığı dönemler. Bağımlılık genç grubun sorunu. Yani 30 yaş altı grubun. Genellikle de erkeklerin sorunu  olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlılıkta eğitim fark etmiyor. Kır-kent fark etmiyor. Fakirler en büyük hedef kitledir. Bu kişi bağımlı diye işten çıkarılırsa sokağa düşüp bağımlılığı artacaktır. Onun yerine sağlık sorunu var diye tedaviye yani rehabiliteye gönderilmelidirler.” İfadelerine yer verdi.
Bağımlılığı önleme konusunda da bilgiler veren İlhan,  “Düşük işsizlik, İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini ne kadar kaliteli hale getirirsek o kadar önlenebilir. Bağımlılık iş yerinde de bulaşıcıdır. Bir kişi bağımlıysa başkalarını da bu soruna bulaştırır. Özellikle çağrı merkezleri çalışanları çok stresli. Uyuşturucu sormadık yaftalamamak için ancak tütün ve alkol kullanımı çok yüksek düzeyde. İşimiz sağlığımızı, sağlığımız işimizi etkiliyor.” Dedi. 
Sempozyumun birinci oturumunda, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Peyman Altan, “Çalışma Hayatında Bağımlılığın Ulusal Eylem Planlarındaki Yeri ve Önemi”, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Murat Sarıgüzel “Çalışma Ortamlarında Madde Bağımlılığını Önlemede TUBİM’in Rolü”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uzmanı Zafer Özlem Hatipoğlu “Çalışanlarda Bağımlılık Sorununa TOBB’un Bakışı”, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Av. Derya Karademir “Çalışanlarda Bağımlılık Sorununa Türkiye İşveren Sendikalarının Bakışı”, Hak-İş Konfederasyonu Uzmanı Elif Yıldırım ise “Çalışanlarda Bağımlılık Sorununa İşçi Sendikalarının Bakışı” başlıkları hakkında bilgiler verdi.
İkinci oturumda ise Toplum Ruh Sağlığı Derneği Psikiyatrist Uzm. Dr. Gazi Alataş “Bağımlılıkla Mücadelede STK’ların Önemi ve Bağımsız Alınteri Projesi”, İşyeri Hekimleri Derneği Dr. Figen Şahbaz “Çalışanlarda Bağımlılığın Önlenmesinde İşyeri Hekimlerinin Rolü”, Sağlık-Sen SASAM Enstitüsü Sağ. Politikaları Direkt. Uzmanı Günseli Teke “Sağlık Çalışanlarında Bağımlılık”, Ankara Numune EAH AMATEM Uzman ve Sosyal Çalışmacı Ercan Mutlu “Bağımlı Çalışanların Tedavisinde AMATEM’lerin Rolü” başlıklarında bilgiler verirken, Eski madde bağımlı bir çalışan olan İsmail Genç ise deneyimlerini aktardı.

Etiketler:
 
Albaraka Türk, sözleşme işlemlerini dijital ortama taşıdı
 
Kolonyacılarda bayram hareketliliği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara’nın Son Göçmeni Resim Sergisi
“Ankara’nın Son Göçmeni” adlı resim sergisiyle Ankaralı sanatseverlerle ...
2. el araba alırken nelere dikkat edilmeli?
Computest (ikinci el araç test merkezi) sahibi Bekir Kılıç, ikinci el ...
Mesleki ve teknik eğitim camiası geleneksel iftarda
TEKEV ve Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nin kuruluş yıl dönümleri ...
 
Milli Değerleri Koruma Vakfı iftar yemeği
Milli Değerleri Koruma Vakfı, Sheraton Oteli’nde, iftar yemeği programı ...
Oyun geliştiriciler için Gamer’s Qube Fırsatı
Netmarble EMEA ve StartersHub tarafından düzenlenen mobil oyun geliştiricileri ...
Ankara’ya yeni soluk: “Rulet” dizisi
Türkiye’de, internet üzerinden yayınlanan ‘Rulet’ dizisinin, 28 Mayıs’ta ...
 
Nallıhan fotoğraf avcılarını ağırladı
Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı tarafından hayvan avcılığını değil fotoğraf ...
Gözlük seçiminde önemli faktörler
Güneş gözlüğünün göz sağlığı açısından koruyucu nitelikte olması gerektiğini ...
Bilinçsiz yapılan egzersiz sakatlıklara neden oluyor
Pilatesin vücuda denge ve esneklik kazandırdığını, kişiyi daha genç ve ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
KLAVYE
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ATALARA TAPMA KÜLTÜ, ECDATPERESTLİK ÜZERİNE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
KENDİ YAŞAM KOÇUNUZ OLABİLİRSİNİZ -2 KENDİNİZİ KEŞFEDİN
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
"YETER" DİYE HAYKIRANLAR, İNSANLIĞI AYAKTA TUTABİLİR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ATANAMAYAN ÖĞRETMEN NEDEN ATANAMAZ?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DÜNYANIN PARA POLİTİKASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
BULGARİSTAN TÜRKLERİ VE DEVAM EDEN SORUNLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
FIRSATÇILIKTA ÜSTÜMÜZE YOK!
Gülçin KARLI
Gülçin KARLI
BAYRAMI BAYRAM TADINDA YAŞAMAK
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SEÇİMLER VE EKONOMİMİZİN DIŞARIDAN GÖRÜNÜMÜ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
YENİDEN "MİSAK-I İKTİSAT"
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
YOK MU ARTTIRAN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
SURİYE'YE GENEL BAKIŞ VE TÜRKİYEDE'Kİ SURİYELİLER
Esra SARI
Esra SARI
İŞÇİ MUTSUZ, İŞVEREN ŞÜPHELİ!
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
ÜST GEÇİT HAKKIMIZ AMA KULLANIR MIYIZ BİLEMEM!
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
HER TÜRK ASKER DOĞAR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Halil YATAR
Halil YATAR
YENİ NESİL NASIL YETİŞİYOR?
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva