ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Diyarbakır'da nesli tükenmekte olan boynuzlu baykuş görüldü
Diyarbakır'da nesli tükenmekte olan boynuzlu baykuş görüldü
Mersin'deki tarihi zeytin ağaçları için tescil çalışması
Mersin'deki tarihi zeytin ağaçları için tescil çalışması
Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
1960 darbesinin üzerinden 59 yıl geçti
1960 darbesinin üzerinden 59 yıl geçti
Yüzen adalar  ziyaretçilerini bekliyor
Yüzen adalar ziyaretçilerini bekliyor
HABERLER>RÖPORTAJ
1 Aralık 2018 Cumartesi - 07:46

Bu gömlek artık bize dar geliyor

Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven, “Ankara Kahveciler Esnaf Odası’nın 12 tane acil eylem planı adını verdiği bir plan çizelgesi var. Bu maddelerin başında 5360. Yasa’nın değişerek esnaf ve sanatkârlarımızı kucaklayacak bir yasa olması var. Artık bu gömlek bize dar geliyor.” dedi.

Bu gömlek artık bize dar geliyor

HALİL YATAR
 

Renkli kişiliğiyle dikkat çeken Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven ile mesleğin günümüzdeki durumu, sorunları ve çözüm önerileri hakkında konuştuk. Yıllardır kahvecilerin hor görüldüğünü iddia eden Güven, toplumda bu algının değişmesi için çok çaba sarf ettiklerini ifade etti. Kahvecilerin eski günlerini aradığını, değişen toplum düzenine adapte olmakta zorlandığını söyleyen Güven çözüm için 12 maddelik bir acil eylem planı hazırladıklarını belirtti. Ayrıca esnaf ve zaanatkarları koruyacak bir yasaya da ihtiyaç duyduklarından söz eden Güven, “Ankara Kahveciler Esnaf Odası’nın 12 tane acil eylem planı adı verdiği bir plan çizelgesi var. Bu maddelerin başında 5360. Yasa’nın değişerek esnaf ve sanatkârlarımızı kucaklayacak bir yasamızın olması var. Artık bu gömlek bize dar geliyor.” dedi.

Kendinizden bahseder misiniz?
Ankara Kahveciler Oda Başkanı’yım. Kahveciler Esnaf Odası Yönetim Kuruluna 1996 yılında girdim. 3 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. İkinci kongrede yönetimdeydim bir yılda başkan vekilliği yaptım. 2002 yılından beri de Allan’ın izniyle başkanlık yapıyorum. 4 normal kongre 2 de olağan üstü kongreye başkanlık yaptım. Tabi bunun yanı sırada Ankara Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği’nde işyeri denetleme birimi komisyon üyesiyim. İşyeri tarife belirleme komisyon üyesiyim. Aynı zamanda Ayna Gazetesi imtiyaz sahibiyim. Bunun yanı sıra Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği’nin de Genel Başkan Vekilliğini yapıyorum. Evi ve üç çocuk babasıyım. Karslıyım ama 34 senedir iyi bir Ankaralıyım ve Ankara’mızı da karış karış bilen bir başkanım.

Kahvehanecilere toplumun bakışı nasıl? Eski günlerini arıyor mu kahvehaneciler?
Yıllardan beri kahveci esnafı hep hor görüldü. Toplumda batakhane, kumarhane gibi gösterilmeye çalışıldı. Ama Allah’a binlerce şükrediyorum biz geldiğimiz günden beri hep söylerdim bu kahveci esnafının sesi olmak istedim. Bu kahvecilerin bir yazarı olmak istiyordum. Allah da bunu yapmamı sağladı. Osmanlı döneminde basın yoktu medya yoktu bu görevi kahvehaneler yapıyordu. Orada kanaat önderleri, iş adamları, mahalle sakinleriyle toplanırdı. Orada şiirler okuyup orta oyunu oynanırdı ve güzel şiir okuyana çaylar bedava olurdu. Tabi o zaman kahvecilik başkaydı bir kenarda boyacılar ayakkabı boyardı bir tarafında diş çekimi yaparlardı. 
Aslında kahvecilik deyip geçmeyin buralar intiharı önlüyor. Kahvehaneler ucuz eğlence merkezleridir. Tabi ki bununla ilgili bizim de bir şiirimiz var. Kahvehaneler siyasetin beşiğidir. Kahvehanelerde her sabah sohbet edilir, iktidarlar kurulur, hükümetler yargılanır. Türkiye’nin dört bir köşesinde böyleydi kahvehaneler ama son zamanlarda kahvehaneler de teknolojiye yenik düştü. 
Kahvehaneler yeni döneme neden ayak uyduramıyor? Son zamanlarda son model teknolojiye uygun kafeler açılıyor çünkü vatandaş oraları tercih ediyor. Bugün kahvehanelerde her şeyden önce 5360. Yasa’nın değişmesi lazım esnaf ve zanaatkârı kucaklayacak yasaya ihtiyacımız var. Bu yasa değişmeyince esnafımız rahatlayamıyor. Bir sokakta on tane kahve, on tane bakkal olmaz. Bunların arasına mesafe konulması gerekli. Avrupa’da bu şekilde bizde böyle değil bununla ilgili yetkililer bir araya gelerek düzenleme yapmalı. Bir de esnafın tanımı olmalı kahveci kuru fasulye satıyor bakkal tavla oynatıyor bu şekilde olmaz.

Millet Kıraathaneleri sizi etkiledi mi?
Millet kıraathaneleri çıktığı zaman Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bende bir STK başkanı olarak cumhur ittifakını desteklemiştim. Bu projeyi de destekliyorum neden bu projeyi destekliyorum. Çünkü bu millet kıraathanelerinin bizim kahvehanelere bir zararı yok. Oralar saat 10’da açılıp akşam 10’da kapanıyor. Burada kütüphaneler var. Wifi var. Buralar ders çalışılıp kitap okunan hiçbir ses olmayan yerler. Buralar bir kütüphane bir ilim yeri olmuş. Orada öğrenciler ders çalışıyor. Kahvehanelerde kitap okumuyorlar. Bizim Türk halkında okuma alışkanlığı yok. Bu Millet Kıraathaneleri bizlere okuma alışkanlığı kazandıracaktır.

Mesleğin zorlukları ve sorunları hakkında bilgi verip bu konudaki çözüm önerilerinizden bahseder misiniz?
Ankara Kahveciler Esnaf Odası’nın 12 tane acil eylem planı adını verdiği bir plan çizelgesi var. Bu maddelerin başında 5360. Yasa’nın değişerek esnaf ve sanatkârlarımızı kucaklayacak bir yasa olması var. Artık bu gömlek bize dar geliyor.  Ayrıca 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nun değişmesi lazım. Ankara’da 9600 Türkiye’mizde 110 bin tane dernek var. Bunun 50 bin tanesi okul cami yardımlaşma derneği. Diğer 50 tanesi kahvehane gibi çalışıyor. Kayıt dışının adresi bu derneklerdir. Bu derneklerde içki servisi de yapılıyor ve kahveci esnafıyla rekabet yapılıyor. Bununla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekilimiz Sayın Halil Öztürk’e çok teşekkür ederim. Bizim bu sorunumuzu meclis gündemine taşıdı. İnşallah Dernekler Kanunu’nu değiştireceğiz. Bugün başka bir sorunumuz 4207 Sigara Kanunu bu kanun gerçekten kahveci esnafına ve tüm eğlence sektörüne zarar verdi. Bu yasaklar yüzünden esnaf bitme noktasına geldi. Bir an önce bununla ilgili çalışmalar yapılıp yeniden gözden geçirilmesi lazım esnaf yazılan cezaların altından kalkamıyor. Biz bugüne kadar çok ceza yedik. Bir kereye mahsus sayın cumhurbaşkanımıza bu konu için çağrı yapıyorum. Bizim sigara cezalarımıza bir kereye mahsus af getirilmelidir. Bir de esnaflarımız için Kat Mülkiyet Kanunu’nun değişmesi gerekli. Bu işyeri Kat Mülkiyet Kanunun’da kahvehane açarken bina sakinlerinden izin alması lazım. Bununla ilgili bakanlığımızı ve mahalli idareleri göreve davet ediyorum. Bu kanun en ivedi şekilde gözden geçirilmelidir. Ayrıca bilardo spordur. Sporun vergisi olmaz. Bizim kahvehanelerimizde iki yada üç tane bilardo masamız vardı. Bu durumla ilgili belediyelere çok yetkiler verildi ve eğlence adı altında belediyelere haksız bir kazanç sağlandı. Bugün kahvehanelerimizde bir bilardo masası varsa belediyeye ayda 300 lira para veriyor. Belediyelere verilen bu verginin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü sporun vergisi olmaz. 
Bugün kahveci esnafımız KOSKEB’den kredi alamıyor. Bu durum ile ilgili sağ olsun yine Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekilimiz Sayın Öztürk’ün meclise verdiği önergenin içinde bu sorunumuz da yer alıyor. Bu konu bizim için çok önemli ve vekilimizin verdiği önerge sayesinde meclisin gündemine geldi. 
Ramazan Ayı’nda kahvehanelerimiz sahur vakitlerine kadar açıktır. Biz kahveci esnafı olarak bu konu hakkında 25 ilçemizden ayrı ayrı izin alıyoruz. Hâlbuki kahvehaneler sahurda açıktır. Ruhsatlar verildiği zaman kuşatın altına not düşülür kahvehaneler sahurda açıktır diye bu bürokrasiyi de kaldırmakta fayda var. 
Bir sıkıntımız daha var bu da sosyal güvenlik. SGK primleri yüksek. Bir kahveci esnafı 670 lira olan sigorta pirimini yatıramıyor. Bu primlerinde gözden geçirilmesini düşünüyorum. Bir de SGK işini yapacak emniyet teşkilatımız işini yapacak. Şu anda SGK’nın işini Emniyet Teşkilatımız yapıyor. Polislerimiz kahvelere girdiği zaman sanki buradalar da kaçakçı var gibi arama yapıyorlar bu durum da müşterileri rahatsız ediyor. Biz Emniyet Teşkilatımıza karşı değiliz yıllardır emniyetimizle iç içe çalışan bir meslek dalıyız. Bir kahvehanede polis içeri girdiği zaman sanki orda suçlular varmış gibi SGK’yı soruyor. Bugün emniyetimizin bir kahveye girdiği zaman 20 dakika içinde çıkması lazım. Emniyet bir saat dükkânlarda kalıyor GBT soruyor. Aranan bir şahıs varsa herkesin adresi var takip edilebilir.
Önümüzde ülkemiz için çok önemli bir seçim var. Bu seçim çok önemli. Siyasilerimiz belediye başkanlarımızı seçerken STK başkanlarının ve meslek odaları başkanlarının görüşlerini almalılardır. Ben bu adayı getirdim siz bu adayı seçin diye bir şey olmaz. Bizlerin de görüşlerini almaları gerekli. Oda başkanları olarak bizler de siyaset yapmak istiyoruz. Ben Kahveciler Esnaf Odası Başkanı olarak tabi ki istifa etmek zorundayım. Bu konu ile ilgili AK Parti Meclise bir önerge verdi. Artık sivil toplum örgütlerinin başkanları da siyaset yapabilecek. Bizler de artık siyaset yapabileceğiz. Biz de yerel yönetimlerde söz sahibi olup esnafın içinde olmalıyız. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde biz de gurubumuzu kurup esnafımızın sesini duyurmalıyız diye düşünüyorum.
Son olarak şunları söyleyebilirim. Sivil Toplum Örgütleri her zaman siyasetin üstünde olan siyasete yön veren bir mevkide olmaktadır. Ama ne yazık ki son zamanlarda esnafla iç içe girdi sivil toplum örgütleri. Biz bu ülkede huzur ve barış istiyoruz. Esnaf ve zanaatkâr bu ülkenin bel kemiğidir, omurgasıdır. Bugün esnaf ve zanaatkârları hiçe sayamazsınız. 
Allah bu ülkenin başına bir daha 15 Temmuz gibi hain darbe girişimlerini vermesin Rabbime binlerce şükrediyorum 15 Temmuzda halk sokaktaydı. Esnaf ve zanaatkârlarımız ve temsilcileri sokaktaydı. 15 Temmuz da meslektaşımız değerli kardeşimiz ve üyemiz Erhan Duralı kayıp ettik. Allah ona da rahmet eylesin ve bir daha Allah bu ülkenin ve milletin başına böyle belalar vermesin diyorum. Biz ülkemizde birlik ve beraberlik istiyoruz.

Etiketler:
 
Bamya şifa kaynağı
 
Sırt çantasıyla yola çıktı, 10 yılda 63 ülke gezdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara’nın Patronları Arzu Oğuz
Yaratıcı beyinlerin ürettiği yeni ürün; ister bilim, ister buluş, ister ...
Hayalini yıllar sonra gerçekleştirdi
Yaklaşık 22 yıldır hizmet sektöründe çalışan Tamer İlçi ile hizmet sektörü ...
Ankara'nın Patronları Emel Uslu Atik
Bu haftaki konuğumuz çok yönlü ve çalışkan bir iş kadını Mimar Emel Uslu ...
 
Kışın ideal kiloyu koruma tavsiyeleri
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile keyifli ve ...
Sanat eğitiminde “pedagojik eğitim” önemli
“Günümüzde aileler, çocuklarını her türlü kursa ya da etkinliğe götürmek ...
Ankara'nın Patronları Özlem Küçük
Köşemize bu hafta başarılı bir iş kadını ve aynı zamanda eğitimci olan ...
 
Ankara'nın Patronları Ceren Yetkin
Köşemize bu hafta S.C.Yetkin Group firmasının sahibi genç ve başarılı ...
Ankara'nın patronları Ebru Kum
Bu hafta RİM Ajans’ının yöneticisi, başarılı bir iş kadını olan Ebru Kum ...
Ankara'nın Patronları Deniz ve Taner GÖLPUNAR
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ankara Komedi Festivali ile ilgili olarak ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİREYSEL EMEKLİLİK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
O MÜTEVAZİ FOTOĞRAF TAM DA BÖYLE HİSSETTİRDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
ABD’NİN TÜRKİYE UYARILARI
Esra SARI
Esra SARI
SOKAKLAR ÇÖP KUTUSU MU?
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER AĞAÇ DİKSİN
Halil YATAR
Halil YATAR
SAĞLIKSIZ ÇAĞDA SAĞLIKLI KALMA ÇABALARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SAĞLIĞIMIZ ÇOK GÜZEL OLSUN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
''KİBİR'' VE ''KİBRİYA''
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ YERLERİ BELLİ OLDU!
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
GENÇLİK HAFTASININ ARDINDAN
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GÖRÜNENLER VE GERÇEKLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
ABD'NİN İRAN'DAN SONRAKİ HEDEFİ TÜRKİYE
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İSTANBUL SEÇİMLERİ YENİLENİYOR, PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva