ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
HABERLER>ÖZEL HABER
2 Şubat 2019 Cumartesi - 07:43

“Böyle zamanlarda spekülatif hareketler görülüyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Böyle zamanlarda spekülatif hareketler görülüyor. Biz fiyatları yakından takip ediyoruz. Böylelikle hem artış gerekçelerini ortaya koyuyoruz hem de spekülatif hareketlerin önlenmesi için gerekli uyarıları yapıyoruz. ” dedi.

“Böyle zamanlarda spekülatif hareketler görülüyor”

HALİL YATAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunun gündeminde olan ocak ayı itibarıyla aylık ve yıllık; üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını, üretici-market arasındaki fiyat farklarını, yaşanan doğal afetlerin ürün fiyatlarına etkisini, fiyatlardaki değişimlerin nedenlerini açıkladı. Sözlerine üreticilerinin çok zor bir ocak ayı yaşadıklarından bahsederek başlayan Bayraktar, “Fiyat değişimlerinin nedenlerini değerlendireceğimiz basın toplantımıza hoş geldiniz. Bildiğiniz gibi, 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, üreticiden tüketiciye, halkımızın tamamını yakından ilgilendiren gıda fiyatlarındaki değişimleri takip ediyoruz, siz değerli basın mensuplarımızla paylaşıyoruz, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye çalışıyoruz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Üreticilerimiz açısından ocak ayı oldukça zor bir ay oldu. Kış koşulları ile mücadele etmek zorunda kalan üreticilerimiz, bu ay içinde yaşanan tabii afetlerden de büyük oranda etkilendi.” cümlelerini kullandı. 

“Çiftçimiz büyük bir tabii afet yaşadı”
Geçtiğimiz günlerde çiftçilerinin doğal afet yaşadığına ve hasar tespitin halen sürdüğüne dikkat çeken Bayraktar, “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız basın açıklamasında da belirttiğimiz üzere, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, Manisa gibi illerimizde ve en son Aydın’da gerçekleşen aşırı yağış, tarım alanlarını su altında bıraktı. Birçok ilçede, bir yılda alınan yağış birkaç günde gerçekleşti. Hatay, Adana, Mersin, İzmir, Manisa, Tokat gibi illerimizde aşırı yağış nedeniyle bazı baraj kapakları açıldı. Özellikle Adana’da açılan baraj kapakları nedeniyle meyve bulunan başta; portakal, mandalina bahçeleri olmak üzere bahçeler, seralar ve ekili alanlar su altında kaldı. Akdeniz ve Ege bölgemizde gerçekleşen aşırı yağış, narenciye bahçelerinde hasadı yapılmamış ürüne, tarlada ekili olan veya hasadı yaklaşmış kışlık sebze ürünlerine zarar verdi. Akdeniz Bölgesinde, özellikle Antalya ilimizde gerçekleşen fırtına ve hortum ise seraları vurdu. Afetler nedeniyle ürün kayıplarının yaşanması sonucunda arzda meydana gelen daralma haliyle ürün fiyatlarına yansıdı. Nitekim, ocak ayında, markette 42 ürünün 31’inde fiyat artışı, 7’sinde fiyat azalışı, üreticilerde ise 34 ürünün 23’ünde fiyat artışı meydana geldi. Markette; 4 üründe, üreticide; 11 üründe fiyat değişmedi. Yaşanan afetler nedeniyle ürününü kaybeden, serası yıkılan, tarlası sular altında kalan üretici borcunu nasıl ödeyeceğini, yaralarını nasıl saracağını kara kara düşünmektedir. Bu süreçte tüketicilerimiz de makul fiyatla ürün tüketme konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir. Bundan dolayı yaşanan tabii afetlerin verdiği zararın büyüklüğünü tam olarak bilmiyoruz. Bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz konuyla ilgili tespitlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. 
Görünen o ki çiftçimiz büyük bir tabii afet yaşadı. Afet yaşayan üreticimizin yarasının bir an önce sarılması gerekiyor. Üretimin sürmesi için bu şart. Üreticimizi tarlada tutmak, üretimde kalmasını sağlamak zorundayız.” dedi.

“Böyle zamanlarda spekülatif hareketler görülüyor”
Yaşanan doğal afetlerin, afet olmayan bölgelerimizde de; kış koşulların ve aşırı yağışların, tarımda üretimi zorlaştırdığını ve böyle dönemlerde spekülatif faaliyetlerin görüldüğünü belirten Bayraktar, “Piyasaya sunulan üründeki azalma nedeniyle arz talep dengesi bozuldu. Çiftçimiz, ürün toplamak için bile tarlasına, bahçesine giremiyor. Yağışlar nedeniyle ürüne ilaç ve gübre atamayan üreticilerimiz var. Ürün kaybının önemli boyutlarda olduğu görülüyor. Bütün bunlar üreticimizin maliyetlerini artırıyor. Bunun yanı sıra girdi maliyetleri de üreticilerimizi zorluyor. Özellikle kış aylarında arzın önemli bir kısmı örtü altından sağlanıyor. Seralarda kullanılan ip, naylonun yanı sıra, fide, ilaç, gübre, elektrik gibi girdilerde geçen yıldan bu yana yaşanan artış maliyetleri yükseltti. Nakliye, ambalajlama gibi unsurlarda görülen maliyet artışları da ister istemez tüketici fiyatlarına yansıyor. Maliyetleri artıran bir diğer neden de kış koşulları yüzünden fire oranlarının yükselmesidir. 
Doğal afetler yaşandığında spekülatif hareketler de her zaman görülmektedir. Biz fiyatları yakından takip ediyoruz. Böylelikle hem artış gerekçelerini ortaya koyuyoruz hem de spekülatif hareketlerin önlenmesi için gerekli uyarıları yapıyoruz. Spekülatif faaliyetler de var ama tabii afet yaşanan bölgeler başta olmak üzere üreticilerimizin maliyetlerinde de yükselme olduğunu gözden kaçırmamamız gerekmektedir.” ifadesine yer verdi.

“Bu durum sürdürülebilir değildir”
Bayraktar, “Tam mevsimi olmasına rağmen, ocak ayında mandalina, portakal gibi kimi ürünlerde fiyat farkı 5-6 kata ulaşmıştır. Her ay düzenli olarak aldığımız fiyatlara baktığımızda, yaz-kış değişmeden, her ay değişik ürünlerde, üretici-tüketici fiyat makasının çok açık olduğunu tespit ediyoruz. Nitekim ocak ayında da, üreticiden çıkıp markete ulaşan ürünün fiyatı, mandalinada 5,8, portakalda 5,1, yeşil mercimek ve sütte 3,8, kuru kayısı ve kırmızı mercimekte 3,6 kat yükselmiştir.
Ocak ayı sonunda, üreticide; 80 kuruş olan mandalina 4 lira 61 kuruşa, 75 kuruş olan portakal; markette 3 lira 81 kuruşa, 2 lira 40 kuruş olan yeşil mercimek; 9 lira 8 kuruşa, 1 lira 52 kuruş olan süt; 5 lira 70 kuruşa, 10 lira olan kuru kayısı; 36 lira 48 kuruşa, 2 lira 11 kuruş olan kırmızı mercimek; 7 lira 50 kuruşa satılmıştır. 
Bu durum sürdürülebilir değildir. Bu makas daraltılmalıdır. Üretici istikrarlı bir gelir elde etmelidir. Tüketici de ürünleri makul fiyatlarla tüketebilmelidir. Sürdürülebilir olmayan bu düzen değişmelidir. Mevcut durum üreticiye de tüketiciye zarar vermektedir. Türkiye’nin bunu acilen çözmesi, üreticinin emeğinin karşılığını aldığı, tüketicinin de makul bir fiyata ürün tüketebildiği bir ortamın sağlanması gerekir. Üreticimizin maliyetlerini azaltamadığımız, üretici-market makasını daraltamadığımız takdirde gıda fiyatlarında ucuzluk hayaldir. Makul bir fiyat istiyorsak; üreticimizin yeterli bir gelir elde etmesini, tüketicimizin de uygun fiyatlarla ürün tüketmesini bekliyorsak, üretici maliyetlerini aşağı çekmek, üreticiye daha fazla destek vermek, pazarlama kanallarını rehabilite etmek, planlama yapmak zorundayız.” dedi.

“Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin önerileri dikkate alınmalı”
Bayraktar, ziraat odalarının önerilerinin dikkate alınması gerektiği belirterek, “Yıl sonları itibarıyla 2019’da yüzde 14,6, 2020’de yüzde 8,2 enflasyon bekleyen banka, işlenmemiş gıdada ise 2019’da yüzde 13, 2020’de yüzde 10 enflasyon olacağını tahmin ediyor. Tabii bunlar tahmini rakamlardır. Merkez Bankası, işlenmemiş gıda enflasyonunun hızla düşürülemeyeceği kanaatiyle böyle bir tahminde bulunmuştur. Banka, özellikle 2020’de, işlenmemiş gıda enflasyonunun genel enflasyonun 1,8 puan üzerinde kalacağını öngörüyor. Bu durum, enflasyonda kalıcı düşüş için üretici maliyetlerini aşağı çekmemiz ve üreticimize daha fazla destek vermemiz gerektiğini göstermektedir. 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak hem üreticimizin maliyetlerinin aşağı çekilmesi hem de üreticimize daha fazla destek sağlanması konusunda hükümetimizden talepte bulunduk. Ayrıca Ziraat Odası başkanlarımızın bölgeleriyle, çiftçilerimizle ilgili taleplerini de hükümetimize rapor halinde sunduk. Gıda enflasyonuyla baş edilmek isteniyorsa Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin ve Ziraat Odalarımızın önerileri dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Üreticiyi ve tüketiciyi korumalıyız”
Olaya başka bir pencereden de bakmak istediğini söyleyen Bayraktar, “Şunu sormamız lazım diye düşünüyorum. Ürünlerin fiyatı tarladan markete gelene kadar neden artıyor? Bunun en önemli sebebi üreticimizin de ekonomik örgütlenmenin de arzu edilen noktada olmamasıdır. Üretici birliklerimiz ve kooperatiflerimiz sayı olarak fazla olsalar da idari ve mali açıdan güçlü ve fonksiyonel değiller. Bu yüzden de bu örgütler piyasada aktif rol alamıyorlar. Kanunla verilen haklardan bile faydalanamıyorlar. Gelişmiş ülkelerdeki gibi bir yapıyı kurmamız gerekiyor. Kooperatiflerimizi ve üretici birliklerimizi, gelişmiş ülkelerde gördüğümüz gibi; profesyonel bir şekilde yönetilen, soğuk hava depoları, ürün işleme tesisleri, lojistik imkanları olan, üyelerine ucuz girdi sağlayan, danışmanlık hizmeti veren, piyasayı regüle eden, üreticinin ve tüketicinin haklarını ve menfaatlerini koruyan örgütlere dönüştürmemiz gerekiyor. 
Bu örgütlerimizi öyle dönüştürmeliyiz ki bu birlikler ve kooperatifler sayesinde üreticimiz ürünü değerinden satabilsin, hem üretici hem tüketici fiyat dalgalanmalarından korunabilsin, ülkemizde ürün planlaması yapılabilsin ve dolayısıyla spekülatif hareketlerin de önüne geçilebilsin. Bu dönüşümü sağlayamazsak, üreticilerimizin de tüketicilerimizin de fiyat dalgalanmalarına dayanması mümkün olmaz. Tarımın yapısal sorunları çözülmeden, üretici örgütleri gelişmiş ülkelerde görüldüğü şekilde bir yapıya dönüştürülmeden hal yasasını değiştirsek bile sorunumuzu çözemeyiz. Sistemi değiştirmeden bu meseleyi çözmemiz mümkün değil. Bu konuda aynı zamanda danışma kurulu üyelerimiz olan üretici örgütlerimizle önümüzdeki günlerde bir araya gelmeyi ve bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Beklentimiz sorunların en kısa sürede çözülmesidir”
Beklentilerinin; sorunların en kısa sürede çözülmesi olduğunu ifade eden Bayraktar sözlerini şu sözlerle tamamladı; “İçinde bulunduğumuz bu süreçte üreticilerimizin üretime devam edebilmesinin sağlanması, tüm tarafların sağduyulu hareket etmesi en büyük temennimizdir. Ülkemizin dağını taşını ekmek, üretim açığı yaşadığımız ürünlerde yeterli üretime ulaşmak zorundayız. Bu hedef için öncelikle girdi maliyetlerini makul düzeylere çekmemiz, üreticimize daha fazla destek vermemiz, orta uzun vadede de tarımın yapısal sorunlarını çözmemiz gerekmektedir. Beklentimiz sorunların en kısa sürede çözülmesidir.”

Etiketler:
 
Apple iOS geliştirici yetkilerini askıya aldı
 
Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri seçildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Fotoğraflarını tabloya dönüştürüyor
Yağlı boya ile gerçekleştirdiği portre çalışmalarıyla dikkatleri üzerine ...
Her yerde kamp yapılabilir
‘Her yerde kamp yapılabilir’ açıklamasında bulunan doğa ve kamp lideri ...
“Amacımız büyümek”
CAMAKS Cam Alüminyum Paslanmaz firmasının sahibi Hasan Erzurum, sektördeki ...
 
Balık fiyatları düştü sebze fiyatları arttı…
Tarihi Ulus Haline son günlerde gündemde olan gıda enflasyonu ile ilgili ...
''Halı tamir atölyesi açmayı düşünüyorum''
Aydın Halıcılık Genel Koordinatörü ve dokuma eksperi Mehmet Aydın, Anadolu’daki ...
Kent evrensel tasarım ilkelerine uygun olmalı
Yaklaşan seçim öncesinde engelliler, belediye başkan adaylarından isteklerini ...
 
Pasajlar, eski yoğunluğunu ve cazibesini kaybetti
Bir dönem yoğun olarak ziyaretçi ağırlayan pasajlar, günümüzde eski yoğunluğunu ...
Şiddetin önlenmesi duygu kontrolüyle başlar
İnsana, hayvana ve çevreye yönelik şiddetle ilgili ana sorunların ve çözüm ...
Dünyanın en şanslı sorunlarından biri
Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır ile küresel ısınmanın ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva