ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Görme engelliler için tekstil ürünü ürettiler
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Şehit haberlerinden etkilendi, robot tasarladı 
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Yaz aylarında cilt lekelerine özellikle dikkat edin
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Sınav kaygısına nefes egzersizli çözüm
Tarihi kilimlerin motifleri 'pul' oldu
Tarihi kilimlerin motifleri "pul" oldu
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Ocak 2019 Çarşamba - 07:13

Birinci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi gerçekleşti

Türkiye Bilişim Derneği(TBD) ve Türk Standartları Enstitüsü işbirliği ile yapılan “TBD 1. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi”, TSE Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Birinci Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi gerçekleşti

HALİL YATAR

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında ‘İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Protokol; TSE tarafından yürütülen standart hazırlama ve teknik komite çalışmalarında Türkiye Bilişim Derneği üyelerinin yer almasını, karşılıklı eğitimler düzenlenmesini, etkinliklerde ortak çalışmalar yürütülmesini, enstitünün üyesi olduğu uluslararası kuruluşların faaliyetlerine beraber katılım sağlanabilmesini kapsıyor. 
TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın açılış konuşmalarıyla başlayan zirve sonrasında konu ile ilgili bilgi amaçlı seminerler düzenlendi. 

“Kendi teknolojimizin kurallarını ve standartlarını belirlemeliyiz”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yerli ve milli teknoloji olmadan tam bağımsızlıktan söz edilemeyeceğini belirterek bunun önemli bir adımının da kendi standartlarımızın belirlenmesinden geçtiğini ifade ederek, “Türkiye Bilişim Derneği’nin teknoloji terimlerinin Türkçeleştirilmesi konusunda sürdürdüğü çalışmaların dijital dönüşümün yerleştirilmesine çok büyük katkı vereceğini düşünüyorum. Toplumun her kesiminde karşılık bulan Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde dijital dönüşümü ve standartları önemli bir bileşen olarak değerlendiriyoruz. Küresel ekonomi ve rekabette yeni bir döneme girildi. Önümüzdeki dönemde küresel güç dengesi dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler üzerinden şekillenecek. Ülkelerin ekonomik üstünlükleri, bağımsızlıkları ya da bağımlılıkları yeniden tanımlanacak. Değişimi yakalayan ülkeler ekonomik üstünlükleri dijitalleşme ve teknoloji üzerinden değerlendirilecek ve gelecekte bu paradigmaya sahip ülkeler oyunu kuran aktörler haline gelecekler. Umuyorum biz de bu yarışta en önde olan ülkelerden olacağız. Ancak bu özgün ve yüksek teknolojideki konumumuzu güçlendirmekle olacak. Yerli ve milli imkanlarla özgün teknoloji üretimi, tam bağımsızlığımızı sağlamak ve yüksek teknolojiye sahip olmak Milli Teknoloji Hamlesinin temelini oluşturuyor. Özgünlük hem ekonomik değer hem de kulanım esnekliği ve bağımsızlığı anlamına geliyor. 
Özgünlük; izin verildiğinde değil istenildiği zaman teknolojiyi kullanma imkanı veriyor. Kısaca özgünlük; kendi kurallarını koyma, kendi standartlarını belirleme özgürlüğü veriyor. 
Son dönemde teknolojide öncü ülkelerin başlattığı yeni bir yarışa şahit oluyoruz. Bu yarış teknolojinin ve ekonominin standartlarını belirleme yarışı. Herkesin aşina olduğu endüstri 4.0 bu yarışın ürünü. Burada bu paradigmaya hakim ülkelerin, dijital dönüşüm yaklaşımlarını pazarlarken aslında kendi kurallarını ve kendi standartlarını yaygınlaştırarak teknoloji hegemonyası oluşturmaya çalıştıklarının farkında olmamız lazım. Biz ise kendi yol haritamızda ilerlemeliyiz. Bu yarış yeni dünya düzeninde belirleyici oluyor. Teknolojimizin kurallarını ve standartlarını belirlemeliyiz ancak bu şekilde ekonomik hedeflerimize ulaşabilir ve bugünün dünyasında tam bağımsızlıktan söz edebiliriz.” ifadesini kullandı.

“Bu protokol dijital dönüşüme katkı sağlayacaktır”
1. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesinin ve TSE ile Türkiye Bilişim Derneği arasında imzalanacak işbirliği protokolünün ülkemizin dijital dönüşümüne önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Kacır, “Milli Teknoloji Hamlesi sadece kavramsal bir çerçeve değil aynı zamanda aksiyonel bir girişimin adıdır. Bu manada önceliğimiz dijital dönüşümün gerçekleşmesidir. Bu 2023 hedeflerimiz için olmazsa olmazdır. Ekonomimizin itici gücü olan sanayide katma değeri artırmak için bu dönüşümü mutlaka gerçekleştirmeliyiz. 
Kobiler de ise verimlilik artışı ve yönetim kolaylığı dijitalleşmeyi çok önemli kılıyor. Kamunun da bu dönüşüme ayak uydurması hatta öncülük etmesi ülkemiz için faydalı bir husus. Yakın dönemde kamudaki ve özel sektördeki paydaşlarla birlikte bakanlığımız Dijital Türkiye yol haritasını hazırladı. Bu proje ışığında somut aksiyonlarımızı hayata geçirmeye başlıyoruz. TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlarımız vasıtasıyla sanayinin dijitalleşmesinin, teknolojinin kullanılma ve üretme seviyesinin yükselmesine yönelik olarak çeşitli destek programları yürütüyoruz. TSE’nin kalite değerlendirme ve standart oluşturma fonksiyonu ile dijital dönüşümde önemli bir değer ürettiğine inanıyorum. Dijital dönüşümün; kamu, STK ve özel sektör gibi paydaşların müşterek gayretleriyle birlikte gerçekleştirileceğine inanıyorum. Bu bakımdan TSE ile Türk Bilişim Derneğinin işbirliğini önemsiyorum. Katma değer üretim ve teknoloji geliştirme kabiliyetimizin artması için kritik öneme sahip dijital dönüşümü doğru adımlar ile hızla gerçekleştirmeliyiz. Bu doğrultuda ihtiyaçlarımızın; tespiti ve doğru yöntemlerle belirlenmesi için bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyorum. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz 1. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesinin TSE ile Türkiye Bilişim Derneği arasında imzalanacak işbirliği protokolünün ülkemizin dijital dönüşümüne önemli katkıları olacağına inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Her türlü gelişmeyi desteklemekteyiz”
Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Adem Şahin ise dijital dönüşüm trendinin yakalanmasının önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:
 “Türk Standardları Enstitüsü ve Türkiye Bilişim Derneği işbirliği ile düzenlenmekte olduğumuz 1. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi’ne hoş geldiniz.
Hepinizin bildiği üzere günümüzde tüm dünyada dijital dönüşüm trendi yaşanmaktadır. Dijital dönüşüm, internetin hayatımıza girmesiyle ve son yıllarda mobil teknolojilerde yaşanan gelişmeler sayesinde gelişmektedir. Bilgi teknolojileri; eğitim, sağlık, finans ve ulaşım sektörünü her geçen gün daha fazla etkilemektedir. Bahsi geçen değişime, dönüşüme ayak uydurabilen kurumların, kuruluşların ve firmaların temelde maliyet avantajı sağladıkları dijital dönüşüm trendi diğer ülkeler için de ülkemiz için de kritik öneme sahiptir. 
Dijital dönüşüm günümüzde; üç boyutlu yazıcı, büyük veriler, bulut bilişimi, arttırılmış gerçeklik, yapay zeka gibi teknolojilerin ekseninde gerçekleşmektedir. Bu noktada, her alanda olduğu gibi tüm dünyanın aynı dili konuşmasına olanak sağlayan standartlar dijital dönüşüm için de çok önemli bir görev üstlenmiştir. 
Standartlar, dijital dönüşüm trendini yakalamak isteyen paydaşlarına kapıyı aralamakta ve dönüşümü paydaşları için daha kolay ve anlaşılır bir hale getirmektedir. Standartlar; dijital dönüşümü daha kolay ve anlaşılır hale getirmenin yanında, dönüşüm için gerekli teknolojilerin kalitesini ve güvenliğini arttırmada da çok önemli bir role sahiptir. Türk Standardları Enstitüsü olarak dijital dünyaya ayak uydurmanın ve ülkemiz bilişim teknolojileri altyapısının geliştirilmesi gerekliliğinin çok uzun zamandır farkındayız ve bu amaçla ülkemizde bilişim teknolojileri alanındaki her türlü gelişmeyi desteklemekteyiz.”

“Protokolün ülkemiz adına faydalı olmasını diliyorum”
Protokolün ülkemiz adına faydalı olmasını dileyen Şahin sözlerini şöyle sonlandırdı:
“TSE olarak bilişim teknolojileri alanında sunduğumuz birçok belgelendirme ve test hizmeti ile birlikte ülkemizin dijital dönüşümünde geliştirilen ve kullanılan teknolojilerin kalite ve güvenliğinin arttırılmasına yardımcı olmaktayız. Bugün burada ülkemizin saygın derneklerinden olan Türkiye Bilişim Derneği ile çok önemli bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. 1. Dijital Dönüşüm Teknolojileri ve Standartları Zirvesi aynı zamanda ülkemiz bilişim sektörüne yönelik kalite alt yapısının güçlendirilmesi, Türk Standardları Enstitüsü ile Türkiye Bilişim Derneği arasında standardizasyon, bilişim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amaçları ile imzalayacağımız işbirliği protokolüne de ev sahipliği yapacak. Zirvenin ve imzalayacağımız protokolün ülkemiz adına faydalı olmasını diliyorum.”

“Kendi birikimimizi de göz önüne almalıyız”
Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe yerlilik ve millilik vurgusu yaptığı konuşmada;
Türkiye tarihinde standardizasyon çok erken zamanlarda gündeme gelmiş bir kavram. Hatta, 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu Bursa’da yayınlanan ölçüler ve fiyatlar konusunda standartları oluşturan fermanın dünyadaki yazılı standart oluşturma öyküsünde ilk örnek olduğu da söylenmekte.
O günlerden bu yana ulusal ve uluslararası standardizasyon ülkemizin sistemlerinde ve süreçlerinde kalite ve verimlilik adına önemle takip ediliyor. Bu gün 4. Sanayi Devrimi gibi büyük bir endüstriyel sıçramayı konuştuğumuz 21. Yüzyıl’ın başlarındayız ve hedefimiz dünyaya kendi ürettiğimiz ileri teknoloji ürünlerle ve çözümler ile açılmak. Evet, yerli ve milli üretim ile 4. Sanayi Devrimi ve beraberinde getirdiği teknolojik gelişmeler, 2018 boyunca bilişim sektöründe en çok konuşulan ve tüm paydaşları dijital dönüşüm adına umutlandıran alanlar oldu. Her iki alanda, gerek devletimiz gerek özel sektör, gerekse de bu alanda çaba gösteren sivil toplum kuruluşlarının, bu oluşumlara vakit kaybetmeden entegre olma gayreti içinde olduğunu sık sık gündeme getirdik. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Dijital Dönüşüm Ofisi ve bu oluşumların çizdiği strateji ve hedefler olumlu birçok izlenim yaratıyor. Diğer yandan, hızla yol almak üzere hepimizin bu koşuya girmişken, doğru başlangıçlar yapmak için bazı kararlara ihtiyaç olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.  Nasıl ki, yıllar boyunca teknolojiyi kendi dilimizle içselleştirme çabasını gösterdiysek, aynı şekilde, geri dönülmez bir noktaya gelmeden yüksek teknolojiler bağlamında kendi birikimimizi de göz önüne alarak kullanmalıyız.”

“Dijital Türkiye zamanının geldiğine inanıyoruz”
Dijital Türkiye zamanının geldiğine inandıklarını ifade eden Aktepe, “Dijital dönüşüm alanında uluslararası standart olarak kabul görecek standartlarımızı tanımlamak, işletmek ve dünya çapında tanınırlığını sağlamak tam da bugünlerde üstlenmemiz gereken bir görevdir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın ‘Dijital Türkiye Yol Haritası’ raporunda belirttiği gibi ‘Gerekli ve yeterli veri iletişim altyapısı olmadan dijital dönüşümü başarılı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle veri iletişim altyapısının dijital dönüşüm sürecinin gerektirdiği kapasiteye çıkarılması, bu altyapıya yönelik mevzuat ve standartların geliştirilmesi, veri iletişim altyapısının güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu bağlamda, referans mimari, norm ve standartlara yönelik araştırma, geliştirme ve test hizmetleri verebilecek yetkinlik merkezi, laboratuvar ve araştırma altyapılarının oluşturulması gibi bu hedefe yönelik stratejilerin kamu kurum ve kuruluşlarımızca geliştirildiğini yine sevinerek görüyoruz. Gerçek bir başarı ve teknolojik bağımsızlık için bu misyonu elbirliği ile üstlenmek zorundayız. Sn. Cumhurbaşkanımızın da altını çizerek dile getirdiği gibi, Dijital Türkiye zamanının geldiğine inanıyoruz. Bilişimde özgün standartlar konusundaki çalışmalar, Türkiye Bilişim Derneği tarafından 1974 yılında oluşturulan ilk çalışma grubu nezdinde başlayan klavye standardizasyonu kapsamında başlamış ve gelişen teknolojik uygulamalar doğrultusunda daha geniş bir çalışma alanı ile kendini yenileyerek çalışmalarına devam etmiştir.” şeklinde konuştu.

“Görevimizi yerine getirmeye hazırız”
Türkiye Bilişim Derneği olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarının altını çizen Aktepe, “Bilişimde uzun yıllar önce başlatılan ve önemle savunduğumuz, yerlilik ve millilik hamlelerinin gerçekleşmesi için kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğine inanmakta, siber güvenlik başta olmak üzere, yüksek katma değerin oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, yazılımda yerlilik ve milliliğin nasıl olması gerektiği, katkı oranları hesaplamaları, ürün ve hizmet kriterlerinin ve derecelendirme altyapılarının oluşturulması  gibi standart belirleme ile yakından ilgili konularda taraflarca sağlanacak konsensüs çerçevesinde teknik çalışmaları içeren kapsamlı bir çalıştay yapılmasını da önermekteyiz. Öncelikle 4.Sanayi Devrimi için yerli yazılım tanımının yapılması ve gerçekçi yaklaşımlarla yerlilik katkı oranı hesaplamalarının sağlıklı bir zemine kavuşturulmasıyla önemli bir adım atılmış olacaktır. Bu süreçte tarafların katkı vermesini istiyoruz. Bu çağrımızı burada tekrarlamak istedim. Biz Türkiye Bilişim Derneği olarak tüm birikimimizle; uzmanlık desteği vermeye, kamu ve özel sektörü bir araya getirmeye her zaman hazırız.” dedi.

“Küresel yarışta yukarıya yükselme gücüne sahibiz”
“Ülkemizin yalnızca teknolojik gelişmeleri yakalama gücüne değil, yenilik üreterek küresel yarışta yukarıya yükselme gücüne sahip olduğuna inanıyoruz. Sizlere güzel bir örnek sunmak isterim diyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe sözlerine şöyle devam etti:
 “Bildiğiniz gibi, dünyada kilogram ölçümü konusunda yakın zamanda bir değişim meydana geldi. TÜBİTAK bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Metroloji Enstitüsü, kilogram birimine getirilen yeni tanımı gerçekleştirme yolunda önemli bir aşamaya geldi. Diğer ülkelerden farklı bir yöntemle kilogramın yeni tanımı için tasarlanan Kibble Denge Deneyi’nin birinci fazı ülkemizde başarıyla sonuçlandırıldı.Ulusal kilogram prototipinin oluşturulacağı denge sisteminde ikinci fazda sonuca ulaşıldığında ulusal kütle ölçümlerinin güvence altına alınacağı bildiriliyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından ABD, Kanada, Çin, Fransa ve İsviçre ile birlikte Türkiye de bu düzeneğe sahip olacak. Böylece kilogramla ilgili sertifika, ölçümleme gibi işlemler dışarıya bağlı olunmaksızın yapılabilecek. Başka ülkeler de bu hizmeti Türkiye’de alabilecek. Konumuz bakımından böyle bir örnek gurur verici. Bu durum her alanda bu ve benzeri başarıların görülebileceğine de bir işaret. 
Bugün imzalayacağımız Türk Standartları Enstitüsü ve Türkiye Bilişim Derneği İşbirliği Protokolü, kamu ve sivil toplum kuruluşunun bütünleşmesinde çok önemli bir adımı ifade ediyor.” 

“Çok verimli sonuçlar alacağımıza eminim”
Daha önceleri,TBD’nin benzer örnek çalışmaları olmuş ve çok başarılı gelişmeler sağlanmış diyen Aktepe son olarak şunları söyledi:
“Örneğin derneğimiz, e-dönüşüm, e-Türkiye ve e-Devlet hazırlık çalışmalarında devlet kuruluşları arasında koordinasyon görevini üstlenmiş ve bilindiği gibi tüm taraflar adına çok verimli çalışmalar yapmıştı. TSE ile işbirliğimiz yine çok kritik bir konuda (endüstriyel devrim sürecinde), uluslararası düzeyde kabul edilebilir standartların ülkemizde oluşturulması için her iki tarafın farklı uzmanlık güçlerini birleştirerek ortak akılla ortaya koyacakları çalışmalar bizleri çok heyecanlandırmaktadır. 
TSE ve TBD’nin birlikte yürüteceği standardizasyon ve bilişim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi, araştırma-geliştirme projeleri, eğitim programlarının uygulanması ve diğer teknik alanlarda ortak projeler gerçekleştirilmesi sürecinde de çok verimli sonuçlar alacağımıza eminim.”

 
Bu süreç terör örgütlerine fırsat alanı yaratmamalı
 
Ankara'da soğuk gece
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cilt problemlerini çözmek için yola çıktılar
İnsanların cilt problemlerine çözüm bulma hedefiyle yola çıkan Seyhan ...
Soğuk havalar yün ip satışlarını arttırdı
Soğuğun kendini iyice gösterdiği şu günlerde vatandaş tuhafiyecilerin ...
Karikatür hayatı anlatır
73 Kuşağının karikatür temsilcilerinden Mustafa Saryal, karikatürün; insanın ...
 
Rektör Taş, Ankara’daki Bileciklilerle buluştu
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş Ankara’daki Bileciklilerle buluştu.
Bal güçlü bir antioksidan
Mideyi rahatlatan, vitamin ve mineral açısından zengin ve güçlü bir antioksidan ...
Yaşlılar kent hayatının içinde olmalı
Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Danışmanı ve ‘Yaşlılık Hukuku’ kitabının ...
 
Lezzetin adresi artık Hamadan
Esat Caddesi yeni bir mekâna ev sahipliği yapıyor. Künefe çeşitleri ile ...
Taksicilerin derdi bitmek bilmiyor
Giderlerinin her geçen gün arttığını ve taksiciliğin artık ek iş olarak ...
Bu oda esnaf için çalışacak
Ankara Kuaförler Güzellik Salonları İşletmecileri ve Manikürcüler Esnaf ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DURGUNLUK NASIL AŞILACAK
Halil YATAR
Halil YATAR
TEKNOLOJİ Mİ YOKSA BEĞENMEMEZLİK Mİ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
YAZ DEPRESYONU
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR İSTANBUL MASALI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
G-20’DE KORUMACILIK UYARISI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ADALETSİZ DÜNYA!
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YOL AYRIMINDAKİ TÜRKİYE NE YAPACAK?
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
PETROL VE DOĞALGAZ
Esra SARI
Esra SARI
SAHTE FOTOĞRAFLAR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
BAKIŞ AÇISI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BU BAYRAM NEREDEYDİNİZ?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
CEHENNEME KAPI AÇAN GIYBET(DEDİKODU) ÜZERİNE
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GEZİ İZLENİMLERİ III SLOVENYA'DAN SONRA 2. DİNİSİZ ÜLKE OLAN ÇEK CUMHURİYETİ(ÇEKYA), ESKİ ÇEKOSLOVAKYA-2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva