ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kralların yiyeceği 'trüf' Kahramanmaraş'ta üretilecek
Kralların yiyeceği "trüf" Kahramanmaraş'ta üretilecek
Memleket hasretini ahşaba işliyor
Memleket hasretini ahşaba işliyor
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
HABERLER>RÖPORTAJ
4 Temmuz 2018 Çarşamba - 07:04

Beslenme kişiye özgüdür

Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile bir araya gelerek diyet ve sağlıklı beslenme arasındaki farkları konuştuk. Şafak ile keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik.

Beslenme kişiye özgüdür

ESRA SARI

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber kadınları bir telaş sardı. Yapılan ilk hatalardan birisi kişilerin etraftan duyduğu kulaktan dolma bilgileri veya duyduğu diyetleri kendilerine uygulamaya başlamaları. Bizde Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Diyetisyen (Beslenme ve Diyet Uzmanı) Merve Şafak ile diyet ve sağlıklı beslenme konusu üzerine konuştuk.
Şafak; “Sağlıklı beslenme; günlük olarak alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminleri içeren gıdaların, sağlığı korumak, iyi hissetmek ve enerji vermesi için dengeli olarak tüketilmesidir. Buradan diyetin, sağlıklı beslenmenin içinde yer alan bir eleman olduğu sonucunu çıkarabiliriz.” dedi. 

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Neden diyetisyen olmaya karar verdiniz ve gelecek planlarınız nelerdir?
Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunuyum. İstanbul’da sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı olarak dünya tıbbına büyük katkısı olacak bir projede çalışıyorum. Aynı zamanda bireysel beslenme danışmanlığı yapmaktayım. Sağlıklı beslenme ve yaşama olan ilgim ve beslenmeye yönelik sorgulamalarıma bilimsel yanıtlar bulmak, insanların hayatına güzel dokunuşlar yapmayı sevmemden ötürü diyetisyen olmaya karar verdim. Sağlıklı beslenmenin keyifli olduğunu benimseyen danışanlarımı görmek beni çok mutlu ediyor.Öncelikle ülkemizde olmak üzere tüm dünya da sağlıkta fırsat eşitliği sağlamaya yönelik programları destekleyen projelerimi ve sosyal sorumluluk projelerimi hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum. 

Sizinle insanların genel sorunları hakkında konuşmak isteriz. ‘Neden istediğim yerden kilo veremiyorum’ sorusuna sizce cevap ne olabilir?
Kilo verme süreci gibi verilen kilonun hangi bölgeden verileceği de tamamen bireyseldir. Cinsiyet, yaş, hormon seviyeleri, genetik özellikler ve yaşam şekli başta olmak üzere bölgesel kilo kayıplarını etkileyen kişisel faktörler vardır. Örneğin; kadınların erkeklere göre yağ oranı daha fazladır. Ve bu fazlalık Türk kadınlarında basen ve kalçada daha çok birikir. Başka bir örnek verilecek olunursa bel çevresi kalın olanlarda çoğunlukla insülin hormonu yüksekliği görülür. Bazı kişilerde ise ense ve üst gövdede şişmanlama görülür. Bu durumdan sorumlu olan ise kortizol hormonunun yüksekliğidir. Son yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği olan kişilerde göbek bölgesindeki yağlanmanın daha fazla olduğu da görülmektedir. Diyete başlamadan önce ve belirli aralıklarla mutlaka hekim tarafından hormon, vitamin/mineral seviyelerine bakılmalıdır. Bu problemlerin dışında beslenme düzensizlikleri, uzun süre aç kalma ya da diyet programlarında tüketilen besinlerin miktarının dengeli olmaması diğer etkenlerdendir. Dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak bölgesel zayıflama yöntemlerinden en etkili olanıdır. Ayrıca sadece tartıya ya da kıyafetlerinize göre olumsuzluklara kapılmayınız. Tartıda görülen rakamlarda çok küçük azalmalar veya hiç değişiklik görülmezken bazen kilo artışları bile görülse dahi kişinin bu tablolar karşısında bel/kalça oranlarında ya da kol çevrelerinde incelmeler olabilir. Bir mezura yardımı ile tıpkı kilonuz için tartıldığınız gibi bel, kalça, kol çapınızı da ölçebilirsiniz. 
Kısacası hiçbir besin ya da hiçbir yöntemle maalesef mucizevi bir şekilde bölgesel zayıflamayı sağlayamazsınız. Ancak bazı egzersiz türleri kilo vermek istediğimiz bölgeyi daha aktif şekilde çalıştırır. Bu da yoğun olarak çalıştırdığımız bölgenin incelmesini, o bölgedeki kas artışını ve yağın azalmasını sağlar. Fakat sadece fiziksel aktivite ile istediğimiz yerden kilo veremeyeceğimizi, dengeli ve sağlıklı beslenme ile beraber mutlaka hayat şeklimizi oturtmamız gerektiğini unutmayalım.

Şafak; “Kilolu olan kişilerin yüzde 60’ının fazla kilolu olmalarının sebebi; yanlış beslenmeden kaynaklanır”

Öncelikle diyet ve sağlıklı beslenme nedir? Aralarında fark var mı?
Aç kalırsan diyette olursun, istediğin ya da sevdiğin besinleri tüketmezsen diyettesindir. “Bu pazartesi mutlaka diyete başlıyorum, artık tatlı  ve ekmek yemeyi bırakıyorum” dersen de diyettesindir. Şimdi gülümseyin ve unutun gitsin bunları. Diyet kavramı kişinin yaş, cinsiyet, kilo, boy, kronik hastalıklar, fiziksel aktivitesi göz önünde bulundurularak günlük alması gereken enerji ve besin gruplarının dengeli bir şekilde alınmasıdır. Ne kısıtlı kalori ne de eksik besin öğesinin alınması durumu değildir. Kilolu olan kişilerin yüzde 60’ının fazla kilolu olmalarının nedeni yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenince kilonuz ideal kiloya yaklaşacaktır. 
Sağlıklı beslenmeyi tek bir cümle ile özetlemek gerekirse günlük olarak alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminleri içeren gıdaların, sağlığı korumak, iyi hissetmek ve enerji vermesi için dengeli olarak tüketilmesidir. Buradan diyetin, sağlıklı beslenmenin içinde yer alan bir eleman olduğu sonucunu çıkarabiliriz. 

Peki, sizce sağlıklı ve başarılı bir diyet/diyet listesi nasıl olmalıdır?
Diyet listeleri biz beslenme uzmanlarının verdiği birer örnek beslenme reçeteleridir. Verdiğimiz listeler her bireyin yaşam standartları, sosyal hayatı, fiziksel özellikleri, yaş, kilo, boy, cinsiyet ve var ise kronik hastalıklarının ya da alerjisi olduğu besinlerin göz önünde bulundurulduğu, kişinin fiziksel aktivite düzeyi ve psikolojik memnuniyeti de belirlenerek her türlü özel durumuna karşın günlük ihtiyaçları doğrultusunda tamamen bireye özgü olmalıdır. Verilen listelere takılı kalmadan, dengeli ve sağlıklı beslenmenin temel noktalarını öğrenerek, sürdürülebilir beslenme alışkanlığına dönüştüğünde başarıyı sağlamış olacaklardır. Artık günümüz teknolojisinde genetik özelliklerin belirlenmesiyle, ileriye dönük hastalıklara yakalanma riskleri göz önünde tutularak beslenme ve yaşam değişiklikleri ile önlemler alınmaya başlanacak. Bu gerçekten harika! Listelerinizin sizi sıkmamasına, ekonomik olarak zorlamamasına ve sosyal hayatınızda motivasyonunuzu düşürmemesine dikkat ediniz. 

Peki, kişi sağlıklı şartlarda haftada kaç kilo verebilir?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen son bilimsel çalışmalar sonucu, sağlıklı bir bireyde haftalık 500 gr ile 1 kilo arasındaki kayıplar ideal kabul ediliyor. Fakat bu durum kişinin kilo fazlalığına göre de değişkenlik gösterebilir. Kilo fazlalığı yüksek olan bireylerde haftalık1.5 – 2 kg kilo kayıpları da normal karşılanabilmektedir. Tekrar dile getirmek isterim ki kilo vermeyi ya da almayı sağlayan karmaşık bir sisteme sahibiz. İdeal kilo aralığında, hedeflenen kiloyu elde etmek için sabırsız olmamak gerekir. 

Şafak; “Güne enerjik ve zinde başlamak için kahvaltı yapmak lazım”

Sizce diyette yapılan yanlışlar nelerdir ve kişiye özel diyet listesi daha mı doğru?
İtiraf etmeliyim ki gözlemlediğimiz en büyük diyet yanlışlarından biri kişilerin çok düşük kalorili beslenmesi ya da kendisini aç bırakması. Hâlbuki aç kalındığında ya da yetersiz beslenildiğinde vücut fazla yediğinde kendini yormamak için metabolizmayı yavaş çalıştırdığı gibi, yeteri kadar besin almadığında da zaten az yedim yavaş çalışsam da olur bilinciyle yönetir kendini ve metabolizma yavaş çalışır.   Diyetteki altın kural günlük almanız gereken kalori ve besin gruplarını tüketmeniz.
Öğün sıklığı ve öğün sayısının da kişiye özgü olduğunu bilmek gerekir. Tıpkı saat altıdan sonra bir şey yemiyorum yine de kilo veremiyorum derdine kapılanlardaki gibi. Gerçek şu ki kişiden kişiye göre değişmekle beraber normal koşullarda uyumadan iki saat öncesine kadar içeriğine dikkat ederek uyumadan bir ara öğün yapabilirsiniz. Aksi takdirde uzun açlık sonrasında kan şekeriniz düşebileceğinden kendinizi gece yarısı buzdolabı karşısında bulabilirsiniz. Ve her bireyin kahvaltı yapması güne enerjik ve zinde başlaması tüm gün boyunca alacağı gereksiz kaloriyi de azaltacaktır. Siz siz olun beslenme düzeninizin zirvesi her daim kahvaltınız olsun.
Diyetlerde yapılan bir diğer hata ise sık tartılmaktır. Vücudun günlük değişimini merak edebilirsiniz ancak günlük hayatımızda bizi etkileyen uyku düzenimiz, psikolojik durum, fiziksel aktivite düzeyimiz hatta havanın sıcak ya da soğuk olması bile kilomuzu etkileyeceğinden her gün tartılmak motivasyonunuzu düşürebilir. Haftada bir kez sabah aç karnına mümkün olduğunca ince kıyafet ya da çıplak olarak tartılmak en doğrusudur. 

Şafak; “Hiçbir sıvı suyun yerini tutmaz”
Yeteri kadar su tüketemiyorum ama sıvı almak adına içecek içiyorum, diyetten tamamen ekmeği çıkardım durumları da en sık görülen hatalar arasındadır. Hiçbir sıvı suyun yerini tutamaz. Suyunuzu doğal aroma verici besinlerle (meyveler, nane, tarçın gibi) tatlandırabilirsiniz. Ve ekmeksiz diyet olmaz! Tahıl içeriği yüksek ekmeklerden B grubu vitaminleri almanız gerektiğini biliniz. Aynı zamanda doğru ekmek tercihi sizi tok tutacaktır. 
En üzücü hata ise bir başkasının diyet listeleri ile kendi listenizi kıyaslamayın. Çevrenizde ya da sosyal medyada gördüğünüz diyetlerin örnek standart reçetelerden ibaret olduğunu ve o listenin sahibine göre hazırlandığını bilerek beslenmenin, diyet listelerinin parmak iziniz kadar size özel olması gerektiğini unutmayın.

Bitki çayları ve ürünlerinin kilo verme konusunda faydası var mıdır?
Tek başına bitki çayı içerek zayıflamanın mümkün olmadığını toplum olarak bilmekteyiz artık. Zayıflamaya etkisi olan bitki çayları sadece var olan diyet programınıza destek olarak daha kısa sürede kilo vermenize yardımcı olabilir. Bitki çayları mineral ve vitamin içerikleri ile dinç kalmanızı, sindirim sorunlarını azaltmanızı, iştahınızın az da olsa kesilmesini ve bazıları laksatif etki yaratarak idrar söktürücü ya da metabolizmanızı biraz daha hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir. Aldığınız bitki çaylarının doğal olmasına, bitkisel karışımların rastgele yapılmamasına dikkat ediniz. Piyasada farklı markalar ve reklamlar altında çeşitli bitkilerden elde edilen çayların  Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını kontrol etmek ve bu tip çayları kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmak en güvenli yol olacaktır. Ayrıca bitkisel veya doğal olduğunu düşünerek her bitki çayını herkesin içemeyeceğini ve kim olursa olsun mutlaka miktarına dikkat edilmesi gerektiğini bilmek gerekir. 


Detoks nedir, detoksla kilo vermek mümkün mü ve sizce detoks yapmalı mıyız?
Detoks vücudun ihtiyacı olmayan ve vücutta olumsuzluklara neden olan birtakım toksinlerin ve yabancı maddelerin vücuttan atılması olarak tanımlanır. Ancak besin detoksu içeriğinde doğru bilinen birçok yanlışların olduğu bir gerçeklik söz konusu. Sadece sebze, meyve ve bol su ile çok kısıtlı kalori içeriğine sahip beslenme tipinin detoks olduğu bilgisiyle karşı karşıyayız. 
Detoks yapanlarda kısa vadede kilo kaybının görülmesi mümkündür. Çünkü kısıtlı miktarda kalori alımı söz konusu. Bireysel düşüncem birkaç günlük detoks programları yerine uzun vadeli yapılabilir temiz ve doğal beslenmeyle daha sağlıklı kilo verilmesinin vücudumuz açısından daha doğru ve etkili olduğu yönünde. Detoks doğal beslenme ve doğru besin kombinleri ile besin çeşitliliğini sağlayarak sağlıklı beslenme biçimi şekline dönüştürülmelidir. Kişisel özellikler göz önünde bulundurularak belirli ölçütlerle ancak detoksu yapabilirsiniz. Uzman kontrolünde olmadan yapılan detokslar geri dönüşü olmayan sonuçlar oluşturabilir. Ve itiraf etmeliyim ki ben sağlığın bedensel ve ruhsal olarak bir bütün olduğuna inanarak ruh detoksunu çok daha fazla önemsiyorum. Bütünsel bir yaşam oluşturmak sizin elinizde. Seçim sizin. 

Şafak; “Sağlıklı yaşam için egzersiz şart”

Sizin danışanlarınıza/hastalarınıza en çok yaptığınız öneriler neler?
Beslenme danışmanlığı verdiğim herkese aslında sağlıklı beslenme ve yaşamın ana noktalarını anlatıyorum. Kendi yaratıcılıklarını kullanarak sağlıklı bir o kadar da lezzetli tarifler oluşturmaları için beslenme eğitimleri veriyorum ve her vücudun besinlere vereceği tepkilerin farklı olabileceği bilinciyle kendilerini gözlemlemelerini istiyorum. Beslenme kadar sağlıklı yaşam için egzersiz yapmalarının da çok önemli olduğunu mutlaka vurguluyorum. Beslenmelerinin çeşitlilik taşıması gerektiğini, su tüketimlerinin önemini, sevdikleri besinleri hayatlarından tamamen çıkarmak zorunda olmadıklarını (eğer özel durumları, kronik hastalıkları yok ise) söylüyorum. Acele etmemelerini, başka kişilerle kendilerini kıyaslamamaları gerektiğini, motivasyonlarını düşüren ve yükselten her türlü durumu not almalarını istiyorum. Kısacası çok genelleme yapmadan tamamen karşımdaki kişiye göre önerilerde bulunuyorum. Kimseyi ne yumurta yemesi ne de yeşil çay içmesi için zorlayamayız sonuçta değil mi? 

Şafak; “Unutmayın beslenme kişiye özgüdür”

Peki, sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Önemli bir noktaya değinmek isterim. Sağlıklı beslenme ve yaşama olan ilgi her geçen gün artıyor. Ne zaman nerede olursak olalım beslenme, diyet sohbeti ilk sohbet konumuz oldu. Bilinçli olmamız gerektiğinin farkındayız. Ancak özellikle sosyal medya ve dijital dünya da yer alan her bilginin doğru olmadığını vurgulamak isterim. Doğru bilgiyi araştırmaktan, uzmanına sorup sorgulamaktan çekinmeyiniz. Unutmayın diyet ve beslenme kişiye özgüdür. 
Yerken hem sağlık hem keyif aldığınız nice öğünleriniz olsun. 

Etiketler:
 
Göz altı çöküklerine dikkat
 
Teknoloji Üssü Türkiye
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yazılım Uzmanı Yurtseven: Hepinize bol Kod’lu günler
Yazılımcının, dünyanın gelişmişlik seviyesini ileriye taşıyan kişi olduğunu ...
Arşiv Saklama İçin Yasal Girişimler Başladı
Ankara Fotoğrafçılar Odası (ANFO) Başkanı Feyzi Gündoğdu ile arşiv saklama hakkında konuştuk.
Teknoloji üretimine taze kan
Teknopark Ankara Genel Müdürü Oğuz Ünal ile Teknopark Ankara ve Teknopark ...
 
ANKARA’NIN PATRONLARI EBRU PÜTÜN
Bu hafta köşemizde T. Vakıflar Bankası T.A.O. Şube Müdürü Ebru Pütün’ü ...
Ankara’ya Cin Ali Müzesi
İlkokul çocuklarının ve hatta 7’den 70’e herkesin gönlünde yer edinen ...
Koçluk yapılmıyor, Koç olunuyor…
Koç Ceyda Ilgaz, Koçluğu, Koçluk eğitiminin amacını, Türkiye’deki kişisel ...
 
En estetik ve güzel gülüş doğal olandır
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bu haftaki ...
Reklam yazarı kelimelerden yeni bir dünya yaratır
Reklam yazarı Tuğçe Karakurt ile mesleği ve reklam sektörü üzerine sohbet ...
Halkın içinde büyüyen Halkın Çocukları
Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği (HAMOY) Başkanı Abdullah ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKLER'İN KURALLARA UYMAMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİYASETTE KATILIMCILIK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SU KITLIĞI KAPIDA
Halil YATAR
Halil YATAR
21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GÜZELLİK TİCARETİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
GEÇMİŞ KÜLTÜR DİN OLMUŞ (ORTA ÇAĞ DİNDARLIĞI)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SEÇİMLERDE SÖYLEMLER DEĞİŞSE DE ÇIKAN SONUÇLAR AYNI OLUYOR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
TOPLUMSAL CİNSİYETÇİLİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
YAŞLANIYORUZ
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SEÇİMLER VE KADIN ADAYLAR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE TÜRK DÜŞMANLIĞI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMIZI ÖĞRENMELİYİZ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR MU?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva