ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Naaşı yanlışlıkla defnedilen kişinin mezarı açıldı
Naaşı yanlışlıkla defnedilen kişinin mezarı açıldı
İran'da 5,1 büyüklüğünde deprem
İran'da 5,1 büyüklüğünde deprem
Belarus Cumhurbaşkanı: Bu seçim en zorlarından biri
Belarus Cumhurbaşkanı: Bu seçim en zorlarından biri
Bağdat'a 'şartlı' olarak elektrik verecek
Bağdat'a 'şartlı' olarak elektrik verecek
Eğlence yeri denetiminde 99 kişiye işlem yapıldı
Eğlence yeri denetiminde 99 kişiye işlem yapıldı
HABERLER>RÖPORTAJ
21 Ocak 2019 Pazartesi - 07:47

Benim bayrağım Türk bayrağı vatanım da burası

Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Saralar ile Rumeli kültürünü, Balkan göçünde ve göç sonrasında yaşadıklarını sıkıntılar ile dernekleşme süreçleri hakkında görüştük. Saralar, “Benim bayrağım Türk bayrağı ve vatanım da burası.” dedi.

Benim bayrağım Türk bayrağı vatanım da burası

HALİL YATAR

Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Saralar ile Rumelilerin kültürünü, geleneklerini, yiyeceklerini, kıyafetlerini ve akla gelebilecek her konuyu konuştuk. Kısaca kendini tanıtan Saralar, “1953 doğumluyum, 1958’de de Türkiye’ye gelmişiz. Makedonya, Üsküp, Kalkandelen Kasabası Urviç Köyü’nden dedemlerle birlikte Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan akrabalarımızın yanına gitmişiz. Türkiye’deki yaşantımız böylece başlamış. Şu an küçük bir dükkanım var, orayı işletiyorum. Birde dernek kurma fikri oluştu. Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği’ni bir sene önce arkadaşlarımızla beraber kurduk. Faaliyete geçirdik, yavaş yavaş toparlanıyoruz. Hemşerilerimizle birlikte güzel işler başaracağımıza inanıyorum.” dedi. Derneğin kuruluş süreci, faaliyetleri ve Rumelilerin yaşamları ile ilgili keyifli sohbetimiz şöyle;
 

Dernek kurma fikri nasıl ortaya çıktı anlatabilir misiniz?
Daha önce yerel olan bir derneğimiz vardı. Adı Kalkandelen Kültür Derneği, değişik sebeplerden dolayı yürümedi, kapatıldı. İstanbul’da Cüneyt Şentürk adında bir şarkıcı arkadaşımız var. Onun vasıtasıyla Ankara’da bir dernek kuralım dedik. Rahim Şen, Ankara İl Kültür Müdürlüğü’nden Yılmaz Uzunöz, Ankara Yenimahalle Barış Mahallesi’nin muhtarı Sevim Özdemir, Gazi Üniversitesi’nden Remziye Manço, Necmi Yılgın, Nükhet Serbest, Necmi Yılgın ve birkaç arkadaş ile bir araya gelip bu derneği kurduk.

Peki, bu kısa süreye faaliyet sığdırabildiniz mi?
İstanbul Rumeliler derneklerinden, burada okuyan 11 çocuğa burs temin ettik. Bunun yanında resmi dairelere, meclise ziyaretler yapıyoruz, kendimizi tanıtıyoruz. Afyon’a 3 günlük güzel bir gezimiz oldu. Başka programlarımızda var fakat birkaç arkadaşımız yakınlarını kaybettiği için ertelemek durumunda kaldık, ölüye saygı bizde çok önemlidir.

Türkiye’ye, Balkanlardan gelen göçmen sayısı tahmini olarak ne kadar?
Benim yaptığım araştırmaya göre Rumeliler olarak Türkiye’de aşağı yukarı 20 milyon bir nüfusa sahibiz. Sadece Samsun Bafra ve Samsun’un diğer ilçelerinde 380 bine yakın göçmen var. Ankara’da 400-450 bin civarında göçmen nüfusu var. Dedeler gelmiş ama çocukları tarihlerini araştırmamış ancak içlerinde uhde olarak kalmış. Biz bu insanları değişik etkinliklerle kendi çatımız altında toplayabilirsek mutlu olacağım, hepimizde çok mutlu olacağız. Rumeliler olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne büyük bir sadakat ile bağlıyız. Türkiye bize kapılarını, gönüllerini açtı. Bazılarımız zorunlu olarak göçtü, bazılarımız gönüllü olarak geldi. Buraya bir vefa borcumuz var. Biz çalışkanlıklarıyla, dürüstlükleriyle tanınan insanlarız, bizden vatan haini çıkmaz.

Balkan ülkelerinde tahmini olarak ne kadar Türk yaşıyor?
En büyük Türk nüfusu Bulgaristan’da yer alıyor. Bunun yanında Yunanistan’da 180 bin Türk yer alıyor. Adalarda da Türk nüfusu var ancak çok az, Girit’te çok ciddi bir kıyıma uğramışlardır Rumeliler oralarda da çok az kalmışlardır. Kosova’da Türk nüfusu var. Ancak türlü zorluklardan dolayı kendilerini Arnavut nüfusuna geçirmişler. Bunun mücadelesini vereceğiz, oradaki Türk kimliğini kaybetmemek üzerine çalışmalarımız olacak. Bunun için gayret edeceğiz, etmek mecburiyetindeyiz.
Oradaki Türk varlığı hiçbir zaman kendisini yalnız hissetmesin, biz burada Türkiye Cumhuriyeti olarak varız. Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız da bu konuda yardımcılar. Yine TİKA bu durum çerçevesinde oraya ciddi yatırımlar yapıyor. İnsanları hem maddi, hem manevi yönden destekliyor.

Göç sonrasında yaşadığınız sıkıntılar oldu mu?
Tabi Türkiye’ye ilk gelindiğinde Türkçeyi pek bilmiyormuşuz. Çünkü çoğu göçmen dağ köyünden gelmiş. Tabi ben geldiğimizde çok küçük olduğum için pek hatırlayamıyorum ama mutlaka dedelerimiz, babalarımız belli sıkıntılar çekmişlerdir, her yerde olabilir. Sonuç olarak biz Türkiye’ye gelmekten mutluyuz. Buranın asri unsurlarını teşkil ediyoruz.

Tekrar balkanlara dönme şansınız olsa, oraya yerleşmek ister misiniz?
Hayır. Ben orada doğdum, oraya gittiğim zaman değişik duygular içerisine giriyorum ama oraya yerleşmeyi düşünmüyorum benim bayrağım Türk bayrağı ve vatanım da burası.

Geleneklerinizden ve göreneklerinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Oradaki coğrafyada her bölgenin kendine özgü kültür anlayışı bulunuyor. Bosna’da ki müslümanın kültürü ayrıdır, Makedonya’daki müslümanın kültürü ayrıdır. Kültürler farklılıklar gösteriyor ama genel olarak bakarsak hep ortak noktalarda birleşiyoruz. En önemli birleştiğimiz noktalardan biri akraba evliliği. Balkanlarda yaşayan Türkler arasında kesinlikle akraba evliliği yoktur. Sakat çocuk doğum oranı sıfıra yakındır. Sağlıklı çocuklar yetiştirmeye bakıyoruz. Bütün öğretimiz çocuklarımız sağlıklı yetişmesi, vatanına, milletine, bayrağına bağlı insanlar olması yönünde.
Börek ağırlıklı olmak üzere, sebzeye dayalı yemeklerimiz de bulunur. Ispanak, pırasa, kuru fasulye gibi yemeklerimiz çok meşhurdur ve bildiklerinizden farklıdır. Mısır böreğimiz, mantı böreğimiz vardır. Et kapamamız, ciğer sarmamız vardır.
Düğün geleneklerimiz, göreneklerimiz tamamen farklıdır. Tabi bunu sözle anlatmak pek mümkün değil, görmek gerekir. İnsan etkileniyor. Bizde temenni almak vardır. Gelin hanım en ufak erkek çocuğundan bile temenni alır. Büyüklerine saygısından, o çocuğun eve bereket olarak geldiğini düşünerek temenni alır.
Giyim olarak daha çok zeybek kıyafetlerimiz, çarıklarımız vardır. Bunun yanında üst giyimde kıyafette kaç düğme olacağı, kıyafetin kollarının uzunluğu önemlidir. Muskaları vardır gümüş tabakalığın içine koyarlar, köstek vardır her erkekte olmazsa olmazdır. Daha gerilere gidersek piştol vardır kenarında hançeri bulunur.
Kadınlarımızın çintiyen dedikleri aşağı kadar uzanan, işlemeli kıyafetleri bulunur. Yine giydikleri gömlekler, kollarına kadar hep işlemedir. Muhakkak başlarında bir fes bulunur, fesleri de işlemelidir bazıları sırma, bazıları gümüş, bazıları altın işlemelidir. Bunun yanında gelin anne babaya, eşe çok saygılıdır. Gelin hanım eşi uzak bir yere gidecekse peşinden su döker. Bu Anadolu’da da vardır. Bizim kültürümüz aynı.
Bizim adetlerimizde bir cenazede kadın bulunmaz. Kadın kimse yokken mezarını ziyaret eder. Aile büyüklerine büyük bir saygı vardır, bu hala devam ediyor. Tabi bazı geleneklerimiz erozyona uğradı ama bu her yerde oluyor. Okuyanlara çok saygı duyulur, öğretmenlere saygı duyarlar. Beşikten mezara kadar hocalarımıza saygı duyarlar.
Çocuk doğar doğmaz kulağına dualarla fısıldanır. Çocuklar bizim için çok önemlidir, en önemli varlığımız çocuklardır. Aileler çocuk yetiştirmeye büyük özen gösterir, gerekirse her şeylerini bir kenara bırakırlar, yeter ki o çocuklar iyi yetişsin. Çocuğun sünnet olması ayrı bir merasimdir, bir düğünle eş değer hatta daha kutsal sayılır. Bir anne-baba çocuğuna iyi insan olmayı, iyi bir vatandaş olmayı öğretir.

Göçmenlerin günlük yaşam rutinini anlatabilir misiniz?
Balkanlarda olsun, Türkiye’de olsun erken kalkmak en önemli özelliğimizdir. Ailedeki herkes; büyükler, küçükler erken kalkarlar. İlk önce yüz yıkarız, ellerimizi yıkarız. Sabaha vardığımız için şükrederiz. Allah’tan günümüzün güzel geçmesini dileriz. Güne başlarız hanımlar evde kendi işlerini yaparlar, erkekler işleri varsa ona gider, emeklilerse camiye giderler. Akşamları muhakkak evde aileyle yemek yenir. Bizde sade ve mütevazi bir yaşam vardır. Aileye, eve bağlılık, eşine, çocuklarına en güzelini verebilmek, çocuklarımızı iyi yetiştirebilmek en büyük idealimizdir.
Genelde Balkanlarda ya çiftçilikle, ya gurbetçilikle uğraşırlar. Mesela bizim köyümüzde gurbetçilik yaygınmış. Bir kişi ailesine bakmaya çalışır, geride kalan ise aile çocukları yetiştirmeye çalışırmış. Yaşam orada da güzel, burada da güzel. Mühim olan iyi insan olabilmek.

Üye sayınız ne durumda?
Burada aynı köyden yaklaşık 700 haneyiz. Hala haberi olmayan arkadaşlarımız var. Hepsini bekleriz. Şu an üye sayımız sanırım 100 aile civarı kadar. Buraya üye olmak isteyen her arkadaşımızın GBT’sine baktırıyoruz, burada FETÖ, PKK ya da herhangi bir terör örgütüne mensup kimseleri barındırmıyoruz. Bu bizim olmazsa olmazımız, çok hassas olduğumuz bir konu. Vatanına, milletine bağlı olan herkesi buraya bekliyoruz. Her düşünceden insan olabilir ama vatanını, milletini sevmek şartıyla.

Türkiye’de meşhur göçmenlerden bir kaçını söyleyebilir misiniz?
Ali Şen, İlhan Cavcav, Tarkan Tevetoğlu, Kenan Evren, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Yahya Kemal Beyatlı, Emel Sayın ve en önemlisi Mustafa Kemal Atatürk. Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında yer alan 20 kişiden 16’sı göçmen kökenli. Tabi aklımıza gelmeyen daha nice isimler yer alıyor. Kendimizi buradan ayırt etmiyoruz ama tabi oradan geldiğimiz için ayrı bir kültürümüz var. Ortak noktalarda buluşabiliyorsak vatan, millet, bayrak konusunda zaten gerisinin hiçbir önemi yoktur.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?
Hemşerilerimiz buraya gelsinler, ziyaret etsinler. Biz onları tanıyalım, onlar bizi tanısınlar. Ortak, iş birliğiyle neler yapabiliriz Ankara genelinde, Türkiye genelinde, ülke dışında konuşalım. Sadece Balkanlar için değil. Kafkaslara, Afrika’ya ya da herhangi bir yere yardım etmek bizim insanlık görevimizdir. Yemen’deki bir çocuk aç kalıyorsa bu bizim de sorunumuzdur. İleride güçlü olursak onlara da yardım etmek istiyoruz.

Etiketler:
 
Korku filmlerinin senaristi yeni sezona hızlı girdi
 
Hamsi fiyatları el yakıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Korku filmlerinin senaristi yeni sezona hızlı girdi
Kabus, Düğümlere Üfleyen Şerri, Cin Çeşmesi ve Kafirun gibi birçok korku ...
Ankara'nın patronları: Hüsna Dişbudak
Köşemize bu hafta seramik ve heykel sanatçısı Hüsna Dişbudak’ı konuk ediyoruz. ...
Foto muhabirliğinden parlamento muhabirliğine Cengiz Aldemir
Gazeteci Cengiz Aldemir, foto-muhabirliğiyle başladığı meslek yaşamına ...
 
Ankara'nın Patronları Cem Tunç
Köşemize bu hafta TÜSİAV Digital Dönüşüm Platformu Başkan Yardımcısı Cem ...
Pastaya duyduğu merak, onu ‘Pasta Ustası’ yaptı
Pasta Şefi Gökhan Erkan, çıraklıktan başladığı meslekte birbirinden renkli ...
Ankara'nın Patronları Veysel Celiloğlu
Köşemize bu hafta Engelsiz Dünya Kafe’nin sahibi Veysel Celiloğlu’nu konuk ...
 
Türkiye’nin görsel kaydı Depo Photos’ta
Depo Photos’un Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Antakyalı, ülkenin görsel ...
Bu gömlek artık bize dar geliyor
Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven, “Ankara Kahveciler Esnaf ...
Ankara’nın Patronları Arzu Oğuz
Yaratıcı beyinlerin ürettiği yeni ürün; ister bilim, ister buluş, ister ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
ALTININ YÜKSELİŞİ DURMUYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TURİZMİN LEZZETLİ HALİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
MELEK YATIRIMCIYA VERGİ AVANTAJI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
VAROLUŞ VE BENLİK
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
ERZURUM KONGRESİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HER ŞEYİMİZ DAHA BÜYÜK OLSUN..
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
YENİ MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DİN İLİŞKİSİ III
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TURİZMDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÜÇ SORU ÜÇ CEVAP
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
HİBRİT SAVAŞ VE TÜRKİYE
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
YAŞAMAK BAYRAMDIR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER UMUDU NEDEN YURT DIŞINDA ARIYOR?
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SOSYAL MEDYAYA NELER OLACAK?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
VARLIK VE VAROLUŞ KARŞISINDA DOĞRU DÜŞÜNEMEME SORUNLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
“BÜYÜK EKONOMİ”
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MISIR SİLAHLI KUVVETLERİ: ESNAFAT-I ASKERİYE
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva