ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
HABERLER>RÖPORTAJ
15 Eylül 2018 Cumartesi - 07:28

Bebeklere beslenme önerileri

Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz genç diyetisyen (Beslenme Ve Diyet Uzmanı) Merve Şafak, bebek beslenmesi için önerilerde bulundu.

Bebeklere beslenme önerileri

SULTAN YILDIRIM

‘Doğru bebek beslenmesi nasıl olur, bebeklerin gelişiminde yeterli ve dengeli beslenmenin önemi’ nedir sorularını cevaplayan Beslenme Ve Diyet Uzmanı Merve Şafak, önceliğin anne sütü olmasının unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, bebeğin sonraki beslenme sürecinde uzman önerilerine dikkat ederek, bebeğe özgü planlar yapılabileceğini söyledi. Şafak, “Anne sütü sağlıklı büyüme ve gelişme için önemlidir” dedi.
Bebeklerin beslenmesi, gelecekte sağlıklı nesillerin yetişmesi için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Çünkü bu dönemden itibaren, çocukluk çağına kadarki büyüme ve gelişme birtakım alışkanlıkları edinme ve temel kavramları öğrenme dönemidir. Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Şafak ile bir araya gelerek bebeklik döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları, bebek beslemenin püf noktaları, hangi ayda ek gıdaya geçilmemesi gerekiyor gibi birçok konuyu masaya yatırdık. Detaylar haberimizde…

Şafak; “Bebeğin sağlıklı beslenmesi çocukluk dönemi ve sonrasındaki yaşamında kilo kontrolü ve hastalıklar için çok etkilidir”
Öncelikle, beslenme alışkanlıkları bebeklik döneminde mi başlar?
Anne karnında beslenmeyle gelişen ve aslında daha dünyaya gelmeden yemeklerin lezzetine bakan bebekler, doğduktan sonra tanıştıkları besinlerle ilk kez birebir karşılaşmış olurlar. Konuşma dili, çevrelerinde duydukları ve gördükleri olaylarla kişisel gelişimini şekillendiren bebekler beslenme alışkanlığını da bebeklik sürecinde ileriye dönük alışkanlıklara dönüştürebilmektedirler. Bu hususta bebeğin beslenmesi ile ilgilenen ebeveyn ve yakın çevresindeki herkesin beslenme tutumu büyük önem taşımaktadır. Bebeğin sağlıklı beslenmesi çocukluk dönemi ve sonrasındaki yaşamında kilo kontrolü ve hastalıklar için çok etkilidir. 

Şafak; “Anne sütü sağlıklı büyüme ve gelişme için önemlidir”
Peki, bebek beslenmesinde püf noktalar nelerdir?

Özel durumu bulunmayan her bebeğin ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi sağlıklı büyüme ve gelişimi için önemlidir. Sonraki süreçlerde ay ay nasıl beslenmesi gerektiğine dair uzman önerilerine dikkat ederek bebeğe özgü planlamalar yapılmalıdır. Bebeklerin beslenmesi tipik özellikler taşıyan kriterlere sahip değildir. Çünkü; kendine has ve özel bir karakteri vardır her bebeğin. Bu durum beslenmesine de yansır. Beslenme tercihleri, sevdikleri, sevmedikleri farklı olacaktır. En erken iki yaşına kadar beslenmeye dair çiğneme, ısırma, yutma, kaşık tutma becerisi gibi yemek yemeye yönelik davranış eğitimleri ve gelişimi devam edecektir. Beslenme becerisindeki gelişimi takip edilerek doğru besin tercihlerinde bulunulmalıdır. Ne zaman hangi besini tüketmeli, bebeğin yaşına, anne sütü alımına, o anki sağlık durumuna göre doğru porsiyonunu belirlemek için uzman desteği alınabilir. Bebeğin tüketebileceği besinin boyutuna ve cinsine özellikle dikkat edilmelidir. Yutmasını zorlaştıracak, alerji yapma ihtimali olan besinleri ne zaman ilk kez vermeli ve ne kadar, nasıl tükettirerek etkisini değerlendirmeli bilmek gerekir. Tüketmek istemediği, reddettiği besinlerde ısrarcı olunmadan o besini daha eğlenceli, gerekirse belli zaman aralığından sonra tekrar vererek tüketmesi sağlanabilir. Ancak bilinmelidir ki her besinin tadını, kokusunu sevmeyebilir ve zorla tüketmesi beklenemez.
 Büyüme ve gelişiminde yavaşlama, uzun süreli iştahsızlık ve besin alımını reddettiği dönemlerde bebeğin ayına ve algısına uygun sevdiği besinleri, kendi kendine yiyebileceği şekilde, görselleştirilerek (besinlerden şekiller yaparak yedirtmek; göz, ağız, hayvan şekilleri vs, renkli tabaklarda servis etmek gibi) hazırlamak iştahını arttırabilir.

Şafak; “Bebek istedikçe emzirmek gerekiyor”
Anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de; bebekler günde kaç kez beslenmeli?

Anne karnında sürekli beslenen bebek doğduktan sonra ancak ne zaman aç olursa o zaman yemek isteyecektir. Her ağladığında karnının acıktığı düşünülebilir. Bu durumda ilk aylarda emzirme doğru bir davranıştır, bebek istedikçe emzirmek gerekir. Fakat özellikle ilk altı ay içindeki bebek memeyi reddediyor ya da kısa sürede bırakıyorsa başka bir sıkıntısı olabilir. 
Aylık gelişiminde bir problem olmadığı sürece iştahsız olduğunu düşünmemelisiniz. Başlangıçta günde en az sekiz kez emzirmek gerekirken bebeğin 3. ayından itibaren 5-6 kez ve altıncı ayından itibaren bu sıklık tamamlayıcı gıdalarla beraber değişmeye başlar ve 3-4 kez emzirme ile 2-3 öğün ek gıdalarla desteklenir. İlk 8-9 ay gece öğünlerine özellikle dikkat edilmeli. İlk iki ay her iki üç saatte bir kez, altıncı ayına kadar da en az iki kez geceleri mutlaka emzirilmelidir. Genel anlamda ise bebeklerin beş saatten fazla aç kalmamasına dikkat ederek öğün planlaması yapılmalıdır.

Şafak; “4 ve 6. ayından itibaren su verilmesi gerekmektedir”
İlk doğdukları zamanda her ağladığında annenin bebeği emzirmesi gerekir mi peki, en çok merak edilen sorulardan bir tanesi yeni doğan bebeklere su verilmeli mi ya da ne zaman verilmesi doğru?

Anne sütü yeteri kadar besin ve suyu içinde barındırdığından bebeğin alması gereken her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. Sadece anne sütü ile beslenen ve özel sağlık problemi bulunmayan bebeklerde ekstra su verilmesine gerek yoktur. Bebek mevsimsel olarak ciddi su kaybı yaşıyor ise doktor muayenesinden sonra damla damla verilebilmektedir. Bu durum tamamen özel durumlarda geçerlidir. Mama verilen ya da ek gıdaya başlayan bebeklere 4 ve 6. ayından itibaren su verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğin böbrek fonksiyonları ve sindirim sisteminde sıkıntılar görülebilir. 

0-6 aylık bebekler sadece anne sütü ile mi beslenmeli?
Anne sütü dünya da bilinen en zengin içeriğe sahip besindir. Bebekte büyüme ve gelişme problemi görülmüyor, annenin emzirmesi için bir sıkıntı bulunmuyor ya da bebeğin anne sütünü tüketmesinde bir problem yok ise ilk altı ay sadece anne sütü bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 

Şafak; “Yumurta sarısı, kabak, patates, havuç gibi sebzelerden yapılmış püre kıvamlı çorbalar, ezilmiş sebzeler ya da peynir güzel bir başlangıç olabilir” 
Peki, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi gerektiği biliniyor, ek gıdaya ne zaman geçilebilir ya da uygun bir zaman var mı?
Sadece anne sütü alan bir bebeğin büyüme ve gelişiminde bir problem görülmüyorsa ilk altı ay sadece anne sütü yeterli olup sonrasında ek gıdaya geçilmelidir. Ancak bazı bebeklerin ayına göre düşük tartıda olması, baş çevresinin ve boyunun ideal aralıklarda olmaması, sindirim sisteminde anne sütüne bağlı problemlerin görülmesi gibi özel durumlarla karşılaşıldığında ek gıdaya çok daha erken başlanılabilmektedir. 
Doktor kontrolünde buna karar verilebilir. Normal koşullarda altıncı ayını dolduran bebekler başlangıç için püre kıvamındaki besinlerle ek gıdaya başlamalıdır. Yumurta sarısı, kabak, patates, havuç gibi sebzelerden yapılmış püre kıvamlı çorbalar, ezilmiş sebzeler ya da peynir güzel bir başlangıç olabilir. 7 ve 8. aydan itibaren ince çekilmiş kıymalar sebze çorbalarına eklenebilir ve bu süreçte bebeklerin parmak besinlerle (salatalık, ekmek gibi) tanışması gerekmektedir. 9. ayında balık, yumuşak et, ince kıyılmış kuruyemişler (ezilmiş ceviz, fındık gibi) alerji durumları kontrol edilerek verilebilir. 10. ayında günlük besin tüketim sıklığı daha çok azalmaya ancak öğünde tükettiği besin miktarı artmaya başlayacağı için daha yoğun ve sert besinleri tercih edebilirsiniz. İlk 1 yaşına kadar verilmemesi gereken yiyecekler (inek sütü, yumurta akı, bal, alerjen etkisi bulunan sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar: bamya, çilek, domates, yer fıstığı, kakao, hazır paket ürünler, diyet ürünleri, salamura gıdalar gibi) verilmeden besinlerle tanışmalıdır. 1 yaşından itibaren her besini tatmaya başlayıp bebekteki etkisini gözlemlemek gerekmektedir.

Şafak; “Öncelikle anne sütü olması gerektiği unutulmamalıdır”
Peki, bebek doymuyor ve mama gerekiyorsa anne bu durumda bebeğini nasıl beslemeli? 

Bebeğin doymadığını anne bebeğin çok ağlamasından, kendi sütünün az gelmesinden yola çıkarak fark eder genellikle. Bebeğin yeteri kadar büyümediğini ve yetersiz kilo, boya sahip olduğunu düşünebilir. Böyle durumlarda mama vermeden önce bebeğin doktor muayenesinden geçerek bebeğin olması gereken kilo, boy ve baş çevresinin değerlendirilmesi gerekir. Doğru tespit ise bebeğin ayına uygun formula mamalar verilmelidir.
Anne sütünü arttırıcı yöntemler denenmiş, sütün kaliteli olması için anne dengeli ve yeterli besleniyorsa, yine de bebeğe sütü yetersiz geliyorsa ilk altı ay sadece biberon maması olması gerektiğinden, anne sütü muadili ibaresi bulunan mamalar verilmelidir. Altıncı aydan itibaren uygun görülürse çocuk doktoru muayenesinden sonra beşinci aydan da başlanarak, püre kıvamında ek gıdalara yavaş yavaş başlanır veya devam mamaları ile beslenmesi desteklenir. Önceliğin hep anne sütü olması gerektiği unutulmamalıdır. Bebek emmeye devam ettiği sürece anne sütünün miktarı artar. Her acıktığında öncelik anne sütü sonrasında mama veya ek gıda olmalıdır. 

Şafak; “Anne sütü kolaylıkla saklanabilir” 
Çalışan emziren anneler ya da dönem dönem bebeğinden ayrı kalmak zorunda olan annelere tavsiyeniz neler olur? Emzirmediğinde bebeğe mama mı verilmeli?
Anne sütü kolaylıkla saklanabilir. Bebeğin anne sütünü almaya devam etmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır. Anne sütü dondurucuda 3 ay, buzdolabında (0-4°C) 3 gün, buzdolabının buzluğunda 14 gün, oda ısısında (19-22 °C) 3 saat saklanabilir. Hijyenik koşullar ve süt saklama poşetlerinde tüketim zamanına göre saklanarak bebeğe mama ısıtıcı ya da biberonda ısıtılarak verilebilir. Eğer anne sütü alamayacak ise bebeğin ayına uygun mamalar tercih edilmelidir. 

Eklemek istediğiniz son bir şey var mı?
Bebeklerin beslenmesi geleceklerine en büyük yatırımdır. Hiçbir bebeğin besin seçme şansı kendi elinde değildir. Bebeğinize ne verirseniz onu tüketir ve onu alışkanlık haline getirir. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı ve daha zeki oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca annenin sağlıklı beslenmesi, stres yapmaması sütün kalitesini etkilediğinden hem annenin hem bebeğin beslenmesi için uzmanlardan destek alınmalıdır.

Etiketler:
 
Kafasına göre zam yapanlara müsaade edilmeyecek
 
Bazı çiftçi borçları tarımsal desteklerden mahsup edilecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
''Gerçek aşk asla erimez''
‘Gerçek aşk asla erimez’ sloganıyla yola çıkan Vardorama, Ankaralıları ...
ANKARA'NIN PATRONLARI LEVENT KANDEMİR
Bu haftaki konuğumuz internet gazeteciliği alanında oldukça başarılı olan ...
“Mutluluk arayan gönüllülük yolunu seçmeli”
Kendini hayatını gönüllülüğe adamış yazar ve öğretim görevlisi olarak ...
 
‘Hasta Koçluğu’ benim oluşturduğum bir kavram
Esma Sevinç ile ‘Sağlık Koçluğu’ ve ‘Hasta Koçluğu’ üzerine bir söyleşi ...
Sanatçılarımız ilgisizlikten şikâyetçi
25 civarında kişisel sergisi olan ressam Ziya Buyuk resimle nasıl tanıştığını ...
Vücutta ödem oluşmasının nedenleri
Vücudun şişmesinin ve sıvı birikiminin ‘ödem’ olabileceğini ifade eden ...
 
Türkiye bir deprem ülkesidir
Türkiye’nin en büyük doğal afetlerinden olan 17 Ağustos Gölcük depreminin ...
Mesleğimi keyifle yapıyorum
Özel eğitim öğretmeni Nihan Atlan, “Özel gereksinimli çocuklarla çalışmaya ...
Türkiye Suriye ilişkilerinin dönüşümüne ışık tutan eser
Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Uzmanı İsmail Cingöz’ün yeni ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ VERGİ AFFI GELEBİLİR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE YAPACAK ÖĞRENCİLERE DİKKAT
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva