ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
'Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz'
"Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz"
işsizlik oranları arttı
işsizlik oranları arttı
TÜBİTAK 16 personel alacak
TÜBİTAK 16 personel alacak
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Ağustos 2018 Perşembe - 16:52

Bayraktar, kurban fiyatlarını değerlendirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar kurban fiyatlarını değerlendirdi. Ülke genelinde fiyatların büyük başta %8.6, küçük başta ise %11.2 artış olduğunu ve artışların enflasyonun altında olduğuna dikkat çekti.

Bayraktar, kurban fiyatlarını değerlendirdi

HALİL YATAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurban fiyatlarını değerlendirdi. Bu yıl yaklaşık 850 bin büyükbaş, 2.8 milyon küçükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 650 bin hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini ifade eden Bayraktar, “Bu tahminden yola çıkarsak halkımızın bu yıl kurbanlıklar için 67 milyon lirayı bulacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Ayrıca kurbanlık sıkıntısının yaşanmayacağını da ifade eden Bayraktar, “Tarım ve Orman Bakanlığımız yaptığı açıklamada 1 milyon 200 bini büyükbaş olmakla beraber toplamda 5 milyon kurbanlık hayvanımızın olduğunu ifade ettiler. Bu durum vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan bulmada sıkıntı yaşamayacaklarını göstermektedir. Ziraat odalarımızla yaptığımız görüşmelerde bunu doğrular niteliktedir. Kimsenin kurbanlık hayvan bulabilir miyim endişesi olmasın.” ifadesini kullandı.

Kurbanlığın nâklinden sonra başlayan süreçte de birçok giderlerin olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Hayvanların satış merkezlerine nakilleri, satış yerlerinde kira ve kişisel masrafları, kesimler için ödenen para, sakatat ve derilerin satılmasına kadar birçok birçok ticari faaliyet bu dönemde söz konusu olmakta ve bütün bunlar ekonomik olarak büyük meblağlara ulaşmakta.”  ifadesini kullandıktan sonra kurbanlıkların artışında etkili olan diğer hususları da sıraladı. Ayrıca hayır kuruluşlarına yatırılan kurban paralarının sıkı denetlenmesi ve amacına uygun kullanıldığına emin olunması gerektiğini ifade etti.
Ülkemizin ve bölgemizin sıkıntılı süreçlerden geçtiğine dikkat çeken Bayraktar, “Yaşadığımız bu süreci, milletçe el ele, omuz omuza vererek kısa sürede atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Ülkemize ve bütün İslam âlemine barış ve huzur getirmesi temennilerimle kurban bayramınızı şimdiden kutluyorum.” dedi.

“Kurbanlık etin fiyatı illere göre farklılık göstermekte”
Kurban fiyatlarının ülke genelinde ve bölgelere göre farklılık gösterdiğini ifade eden Bayraktar, “İslam dünyası olarak bu yıl 21-24 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı’nı kutlayacağız. Mübarek Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Ülkemize şimdiden hayırlı, huzurlu bir bayram diliyorum. Bilindiği gibi, kurbanlık satışları illere ve bölgelere göre farklılık arz etmektedir. Kimi yerlerde canlı kilogram (baskül) veya et (karkas) fiyatı üzerinden, kimi yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapılmaktadır. Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgilere göre, bu yıl Kurban döneminde hayvan fiyatlarının; illere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte, hayvan başına, büyükbaşta 5 bin ile 20 bin lira, küçükbaşta ise 750 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişmesi, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 17 ile 25 lira, küçükbaş hayvanlarda 15 ile 28 lira arasında olması tahmin edilmektedir.
Görüldüğü gibi, canlı kilogram veya hayvan fiyatı, büyükbaşta düve, tosun olmasına, küçükbaşta koyun, keçi olmasına, canlı kilo ağırlıklarına ve illere göre büyük farklılıklar arz etmektedir. Bayram yaklaştıkça, gerçekleşecek taleple bu fiyatlar değişebilecektir. Ülke ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 20 lira 55 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatlarının ise 21 lira 13 kuruş olduğu görülmektedir. Canlı kilogram olarak büyükbaş hayvan fiyatları, satışların en fazla olduğu üç büyük ilimizden, İstanbul’da Avrupa yakasında 19 ile 23, Anadolu yakasında 23 ile 25, Ankara’da 18 ile 22, İzmir’de 17 ile 22 lira arasında değişmektedir. Küçükbaş hayvan fiyatları ise canlı kilogram olarak, İstanbul’da Avrupa yakasında 24 ile 26, Anadolu yakasında 25 ile 28, Ankara’da 18 ile 20, İzmir’de 22 ile 26 lira düzeyinde seyretmektedir. Ülke ortalamasında fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 8,6, küçükbaşta ise yüzde 11,2 oranında artmıştır.” açıklamasında bulundu.

Kurbanlık hayvan yem masrafları ciddi oranda arttı
Yem fiyatlarının, 2017/2018 Temmuz döneminde ciddi oranlarda arttığının altını çizen Bayraktar şu şekilde konuştu: 
“İlgili dönemde; ton olarak, mısır yüzde 8 artışla 950 liraya, buğday kepeği yüzde 32,8 artışla 870 liraya, ayçiçeği tohumu küspesi (28 proteinli) yüzde 46,2 artışla 892 liraya, besi yemi yüzde 20,5 artışla 1215 liraya, saman yüzde 36,8 artışla 528 liraya, mısır silajı yüzde 20,5 artışla 311 liraya, kuru yonca otu yüzde 19,5 artışla 864 liraya yükselmiştir. Yem, besilik alımının ardından en önemli maliyet kalemidir. Dolayısıyla yem fiyatlarındaki yükseliş üretimi önemli oranda etkilemektedir. Kurbanlık için besiye alınan büyükbaş hayvanların ortalama 6 ay beslendiği hesabını yaparsak, 6 aylık yem masrafı hayvan başına 2 bin 100 lirayı bulacaktır. Kesilecek olan yaklaşık 850 bin büyükbaş kurbanlık hayvan için toplam yem masrafı 1 milyar 785 milyon liraya ulaşmaktadır. Yine ortalama 6 ay besiye alınma hesabıyla, küçükbaş hayvanlarda hayvan başına yem masrafı 500 lirayı, 2.8 milyon küçükbaş hayvan için yapılan toplam yem masrafı ise 1 milyar 400 milyon lirayı bulmaktadır. Toplamda 3 milyon 650 bin baş kurbanlık canlı hayvan için üreticilerimizin 3 milyar 185 milyon lira civarında bir yem masrafı yaptıkları, dolayısıyla bu kadar bir paranın yem sektöründe kullanıldığı tahmin edilmektedir.”
 
Kurbanlıkların toplam satış bedeli hakkında tahminde bulundu 
Bu yıl kurbanlıkların satışının tahmini olarak 10 milyar 67 milyon gibi bir parayı bulacağını tahmin ettiklerini belirten Bayraktar, “Ortalama 400 kilogram canlı ağırlığa sahip büyükbaş hayvanın canlı kilogramının 20.55 lira civarında satılacağı düşünüldüğünde bayram süresince kesilecek yaklaşık 850 bin büyükbaş hayvana halkımızın ödeyeceği para 6 milyar 987 milyon lirayı bulacaktır. Bir küçükbaş hayvanın ortalama 1100 liradan satılacağı tahminiyle, kesilecek yaklaşık 2.8 milyon küçükbaş hayvana halkımızın ödeyeceği para ise 3 milyar 80 milyon lira olacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi, toplamda halkımızın tahmini olarak 3 milyon 650 bin kurbanlık için 10 milyar 67 milyon lira ödeyeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

“Kurban derileri ekonomiye 104 milyon civarında katkıda bulunuyor”
Standartlara uygun kesilmiş ve tuzlanmış yaş koyun derisinin yaklaşık 10 liraya satılmakta olduğunu ifade eden Bayraktar, “Ortalama 2 milyon 800 bin küçükbaş hayvan kesileceği hesap edildiğinde küçükbaş hayvanların derilerinin ekonomik değeri yaklaşık olarak 28 milyon lirayı bulacaktır. 400 kilogramlık bir sığırdan ortalama 30 kilogram deri çıkmaktadır. Standartlara uygun elde edilmiş, tuzlanmış sığır derisinin kilogramının 4 lira olduğu göz önüne alındığında kesilecek 850 bin büyükbaş hayvandan elde edilecek derinin değeri 102 milyon liraya ulaşacaktır. Kurbanlıklardan standartlara uyulursa yaklaşık 130 milyon liralık deri elde edilecektir. Fakat kurbanlıklar çoğu yerde ehil olmayan kişiler tarafından kesildiği için deride ciddi olarak ekonomik kayıp oluşmaktadır. Bu kaybın yüzde 20’ler civarında olduğu ve toplam kaybın 26 milyon lirayı bulduğu tahmin edilmektedir. Buna göre, kayıplar nedeniyle, Kurban Bayramı’nda ekonomiye kazandırılan derinin değeri 104 milyon lira civarında kalmaktadır.” şeklinde konuştu.
 
“Hayvan pazar yerleri çadır kirası ve kişisel masrafları unutmamak gerek”
Kurbanlık satmak isteyen üreticilerin, büyükşehirlerde her ilçede farklı olmak üzere satış yerlerine çadır kirası ödemekte olduğuna dikkat çeken Bayraktar satış süresince de kişisel giderde dahil olmak üzere birçok maliyet bindiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: 
“Fiyatlar illere ve ilçelere göre farklılık arz etmektedir. Buralardan yüksek ücretler alınmaması yönünde belediyelere her yıl uyarılarda bulunmamıza rağmen, ne yazık ki bu yıl da ciddi paralar alınmıştır. Belediyelerin buraları gelir kapısı olarak değil, halka hizmet yeri olarak görmesi gerekmektedir. Kurban satıcılarının yaklaşık 15 gün kaldıkları süre içinde; Ankara’da 3 bin 500 ile 5 bin 500 lira arasında, İstanbul’da 7 bin 500 ile 13 bin lira arasında, İzmir’de 4 bin 500 ile 6 bin 500 lira civarında çadır kirası ödemişlerdir. İzmir’de sadece alana bu para ödenmekte, çadır masrafları satıcılara ait olmaktadır. Masraf, kalınan sürede harcanacak paraları da dahil edecek olursak önemli bir miktarı bulmaktadır. Satış yerleriyle ilgili olarak buradan belediye başkanlarımıza seslenmek istiyorum; satış yerlerini çok fahiş fiyatlarla üreticilerimize kiralamakla ne geçiyor elinize? Üreticilerimize 13 bin liraya kiralanan yerler var. Bu durum ciddi mağduriyetlere neden oluyor. Üreticilerimiz zaten ne kazanıyorlar ki bir de buralara bu kadar para verebilsinler? Belediyelerden ricamız, lütfen buraları uygun fiyattan üreticilerimize kullandırın, buralarda bin bir zorlukla satış yapmaya çalışanlara her türlü altyapı hizmetini götürün.”
 
Bayraktar, kurbanlık nakil masraflarına dikkat çekti
Türkiye’nin dört bir yanından gelen hayvanların ciddi bir nakil gideri olduğunun altını çizen Bayraktar şu ifadeleri kullandı: “Üreticilerimiz, Türkiye’nin dört bir yanından hayvanları şehirlerdeki kurban satış yerlerine nakletmek için nakliye parası ödemektedir. Ayrıca üreticilerimiz, sattıkları hayvanları, alıcıların kesim yapacakları yerlere taşımakta, bunun için de para harcamaktadır. Kesilen hayvanların sayısal büyüklüğü dikkate alındığında net rakam verememekle birlikte önemli bir nakliye masrafı olduğu söylenebilir. Kurban Bayramı döneminde, talebe bağlı olarak artan nakliye fiyatlarının kurban satış fiyatlarına etkisini azaltabilmek için mutlaka pazar yerlerinin disipline edilmesi, buralarda fırsatçılık yapılmasına imkân tanınmaması gerekmektedir.”
 
“Kurban Bayramı kasaplar için önemli bir gelir kapısı oldu”
Son yıllarda kasapların da Kurban Bayramı’nda ciddi bir gelir elde ettiğini ifade eden Bayraktar, “Kurban bayramları son yıllarda kasaplar için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Kasaplar, hayvanları kesme, yüzme, parçalama gibi işler için küçükbaşta 50 lira, büyükbaşta ise 250 lira civarında para almaktadır. Kesme işine parçalama da dahil edildiğinde özellikle büyükbaştaki fiyat 500-600 liraya kadar çıkabilmektedir. Büyükbaş hayvanların yarısının kasaplar tarafından ücret mukabilinde kesileceği tahminiyle, 425 bin büyükbaş hayvan için kasaplara ödenecek meblağ 106 milyon 250 bin lirayı bulacaktır. Aynı şekilde küçükbaş hayvanların yarısının kasaplar tarafından kesileceği hesabıyla 1 milyon 400 bin küçükbaş hayvan için kasaplara ödenecek tutar 70 milyon liraya ulaşacaktır. Buna göre, kasaplara ödenecek toplam bedel toplamda 176 milyon 250 bin lirayı bulacaktır. Bunların yanı sıra kelle, paça, işkembe, bağırsak gibi sakatatlar kurban kesenler tarafından çoğunlukla alınmamakta, kasaplara veya toplayıcılara bırakılmaktadır. Bu da ciddi bir ekonomik değer oluşturmaktadır.” ifadesini kullandı.

“Vekâleten kestiren vatandaşlar denetimini yapmalı” 
Kurbanlarını vekaleten kestiren vatandaşların denetim yapmalarının önemine dikkat çeken Bayraktar, “Kurban Bayramı döneminde birçok dernek ve vakıf, hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın verdiği vekaletle onlar adına kurban kesmek için faaliyet içine girmektedir. Vekaletle kesimde zaman zaman vatandaşlarımız mağdur olabilmektedir. Dernek ve vakıflara yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi çok önemlidir. Vekaleten kurban kesmeyi taahhüt eden bu kuruluşların, bu dönemde ne kadar hayvanı nereden aldığı, hangi şartlarda ve nerelerde ne kadar kurbanlık kestiği, vekaleti veren kurban sahibinin vekaletinin yerine getirilip getirilmediği, yetkili kurumlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Aksi takdirde hem hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın hem de üreticilerimizin mağduriyeti söz konusu olabilecektir. Bilindiği üzere hayvan pazarlarında kamu kuruluşlarınca, hayvanlar sağlık kontrolünden geçirilmektedirler. Bu kontrollerin yanı sıra hayvanların yaş uygunluğu, gebe olup olmadığı gibi vasıflar yönünden yapılan kontrollerde de titiz davranılması gerekmektedir.” dedi.

“İslam âlemine huzurlu bir Kurban Bayramı diliyorum”
Bayraktar sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Hepinizin bildiği gibi, ülkemizin ve içinde bulunduğumuz bölgenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Yaşadığımız bu süreci, milletçe el ele, omuz omuza vererek kısa sürede atlatacağımıza yürekten inanıyor, ülkemize ve bütün İslam âlemine barış ve huzur getirmesi temennilerimle, Kurban Bayramı’nızı şimdiden kutluyorum. Milletimize ve bütün İslam âlemine huzurlu bir Kurban Bayramı diliyorum.”

Etiketler:
 
Altında en zengin il İstanbul
 
Türkülerin aslı bozulursa memleketin kokusunu vermez
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yetenekli gençler desteklenmeli
Tahran’da başladığı resim eğitimine, 90’dan fazla ülke gezerek deneyim ...
Lazer epilasyon her mevsim yapılır
Monalisa Sağlıklı Güzellik Merkezi Şube Müdürü Yiğit Şahin, güzellik merkezinde ...
Saygının öne çıktığı meslek anlayışına ihtiyaç var
Ahilik kültürünü yaşatabilmenin önemli olduğuna değinen Ankara Berberler ...
 
Ceza yasalarında ağır suç olarak yer almalıdır
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, “Hayvanlara ve çevreye yönelik ...
İnsanlar, döngüsel hareketleri hissetmekten uzak
Ay’ın döngüsel hareketlerinin insan üzerinde olası etkilerinin olduğundan ...
İstenmeyene Değer Biçmek
Fotoğraf sanatçısı Ömer Kavuk’un Ankara İtfaiye Meydanı’ndaki esnaf dükkânlarını ...
 
Kırsal kesime Gezen Tavuk Projesi ile kalkınma
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konsey Yönetim Kurulu üyesi Dr. ...
Ankaralılar atıl saksılardan rahatsız
Büyükşehir Belediyesi tarafından peyzaj amaçlı caddelere ve kaldırımlara ...
Fethi Yaşar’ın acı günü
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ağabeyi, Yaşar Turizm Yönetim ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
15 TEMMUZ'UN ARDINDAN...
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR RETROSU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ÜZERİNDEN BÜYÜK İSRAİL'E GİDEN YOL
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva