ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Ramazan yarın başlayacak
Ramazan yarın başlayacak
Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz
Mısır: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz
Çekya'da Dışişleri Bakanı görevden alındı
Çekya'da Dışişleri Bakanı görevden alındı
Ülkelere göre oruç tutma süreleri
Ülkelere göre oruç tutma süreleri
HABERLER>ÖZEL HABER
3 Mart 2021 Çarşamba - 07:04

Bağımlılıkla mücadelede herkes için çözüm var

Eski bir madde bağımlısı olan ve bağımlılıkla mücadele etmek amacıyla kurulan Sen Varsan Biz de Varız Derneği’nin Başkanlığını yapan Fatih Yüzügüler, “Madde bağımlılığı ile mücadele etmek isteyen herkes için bir çözüm yolu mutlaka var” dedi.

Bağımlılıkla mücadelede herkes için çözüm var

SEDA TOLMAÇ

Uyuşturucu madde bağımlısı olan bireylerin tedavilerine destek vermek ve bağımlılıkla mücadele etmek amacıyla 2019 yılında kurulan Sen Varsan Biz de Varız Derneği, 12 adımlı bir programla madde bağımlılarının bir araya gelip birbirilerine sorunları ve o sorunlara yönelik çözümleri anlatarak destek olduğu grup terapisi yöntemiyle, bugüne kadar çok sayıda bireyin iyileşme sürecine girmesine katkı sağladı.

Madde bağımlısı bireyleri, sosyal hayata kazandırarak tedavi etme yöntemi benimseyen ve bu amaçla Antalya Kepez’de bulunan Duacı Mahallesi’ndeki ormanlık alanda kurulan, bireylerin doğayla iç içe bir yaşam sürdürerek tedavi olmasına katkı sunan Sen Varsan Biz de Varız Derneği’nin Başkanı Fatih Yüzügüler, bağımlılıkla mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalarda kendilerine destek verilmesini bekliyor.

İlgili kurumlardan destek bekliyoruz

Eski bir madde bağımlısı olan Fatih Yüzügüler, madde bağımlılığıyla mücadele etmek için doğayla iç içe bir alanda kurdukları dernek merkezinden, kira kontratları biteceği için üç ay sonra ayrılmaları gerektiğini ifade ederek, “Gerek devletin kurum ve kuruluşlarından, belediyelerden gerekse sesimizi duyacak olan milletvekillerinden bize destek verilsin istiyoruz. Kira kontratımız dolduğunda bizlere gidebileceğimiz bir yerin gösterilmesini bekliyoruz. Eski madde bağımlısı olduğumuzu duyan herkes bize ön yargıyla yaklaştığı için biz, kontratımızın dolması durumunda gidebileceğimiz bir yer bulamıyoruz. Bizim gibi bağımlılık sürecinden geçen insanlara faydalı olmaya ve madde bağımlılığıyla hep birlikte mücadele etmeye çalışıyoruz. Bu konuda da acilen destek bekliyoruz” dedi. 

“Sosyal hayata uyum” bağımlılıkla mücadele sürecinin önemli bir parçası

Yaklaşık 10 yıl uyuşturucu madde kullanan, son 5 yıldır madde bağımlılığından kurtulan ve iyileşme sürecine devam eden Yüzügüler, derneğin amacını ve kendisinin madde bağımlılığıyla olan mücadelesini anlattı. 

Yüzügüler, derneğin 2019 yılında kurulduğundan söz ederek, “Ben eski bir madde bağımlısıyım. 10 yıl boyunca uyuşturucu madde kullandıktan sonra tedavi olmaya ve iyileşmeye karar verdim. 10 yıllık bir sürenin ardından son 5 yıldır madde kullanımını bırakarak iyileşme sürecime devam ediyorum. Madde bağımlılığı yaşamış kişiler olarak bizim gibi madde bağımlısı olan insanları, bu bağımlılıklarından kurtarabilmek için derneğimizi kurduk. Madde bağımlılığıyla mücadele ederken doğanın içinde bir iyileşme sürecini öngörüyoruz. Madde bağımlılığının tedavi sürecinde akla ilk gelen, bağımlı kişinin hastaneye yatırılması, ilaç kullanması ve sonrasında iyileşerek hastaneden çıkması düşüncesi oluyor. Hastane süreci sizin vücudunuzun maddeden arınmasına katkı sunuyor ancak madde bağımlılarının psikolojik tedavisi ve sosyal hayata uyumu da mücadele sürecinin önemli parçalarını oluşturuyor”  diye konuştu.

Başarılı bir öğrenciyken bir anlık boşluğa düşerek madde kullanmaya başladım

Yüzügüler, kendisini madde bağımlılığına götüren süreci ve bağımlı olarak geçen 10 yılda yaşadıklarını anlatarak hem ailelere hem de gençlere önemli mesajlar verdi.

“Başarılı bir öğrenciydim ancak liseye geçiş sınavlarına hazırlanırken bir boşluğa düştüm ve madde kullanmaya başladım” diyen Yüzügüler, yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: “Uyuşturucu madde kullanmaya başladığımda ‘Ben istediğim zaman bu maddeyi bırakabilirim’, ‘Asla diğerleri gibi olmam, sokaklara düşmem, hırsızlık yapmam’ diye düşündüm ama hiç de düşündüğüm gibi olmadı. Üniversiteye başladığım döneme kadar madde kullanmaya devam ettim hatta üniversite yıllarımda da madde kullanımım devam ettiği için eğitimimi yarıda bırakmak zorunda kaldım. Uyuşturucu madde kullanmak, tüm hayatımı mahvetmişti. Eğitim hayatım bitmiş, aile ilişkilerim bozulmaya başlamıştı. Adli olaylar yaşamaya, hırsızlık yapmaya başlamıştım ve işin sonunda sokaklarda yaşamaya başlayarak en dip noktayı gördüm.” 

İyileşmek için sorunlarımızı kabullenip o sorunları çözmeye yönelik mücadele vermemiz gerekiyor

Sokakta yaşamaya başladıktan sonra en dip noktayı gördüğünü söyleyen Yüzügüler, “Bu iş böyle gitmez dedim ve madde bağımlılığımdan kurtulmaya karar verdim. Bu süreç elbet benim için çok zor oldu ama iyileşmeye başladıkça, mücadeleme devam ettim. Son 5 yıldır da ayık bir yaşama devam ediyorum” dedi.

Madde bağımlılığıyla mücadelede iyileşme sürecinin zorlu olduğunu ve sürecin kararlılık istediğini belirten Yüzügüler, “İyileşme sürecinde 0-15 yaş arası dönemimizle ilgili, bizlerin hayatını travmatik olarak etkileyen, bilinçaltımıza yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunun yanında madde bağımlısı olduğumuz yıllarda toplumdan kaçarak yaşadığımız, bu dönemde aile ve arkadaş ilişkilerimiz zayıfladığı, diğer insanlarla iletişim kurmakta zorlandığımız için bu yönlerimizi tedavi etmeye yönelik bir süreçten geçiyoruz. Ben iyileşme sürecimde sosyal ilişkilerimi düzenlemek için kitaplar okumaya, filmler izlemeye başladım ve iyileşme sürecimde fark ettim ki; insanlar sorunlarını çözerken bu sorunlarla yüzleşiyor. Sorunlarınızı çözmek için onlardan kaçmamanız gerekiyor. Hayat her zaman toz pembe değil, yaşadığımız sorunları kabullenip çözüm yollarını arayarak mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Madde bağımlılığı ile mücadele etmek isteyen herkes için bir çözüm yolu mutlaka var

Yüzügüler, kendisi gibi bağımlılıktan kurtulmak ve bununla mücadele etmek isteyen gençlere de önemli mesajlar verdi. 

“Bağımlı bireyler genellikle ‘ben bağımlılıktan asla kurtulamayacağım’ düşüncesine kapılıyor ama bu doğru değil” diyen Yüzügüler,  “Ben iyileşme sürecine girdikten sonra adeta mezardan çıkmış gibiydim ve mücadelenin işe yaradığını gördüm. Madde bağımlılığı ile mücadele etmek isteyen herkes için bir çözüm yolu mutlaka vardır. Öncelikle bağımlılığı kabul edip bu sorunu çözmek için mücadeleye başlamak gerekiyor. Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen gençlerin umutsuz olmamaları ve bağımlılıktan kurtulmak için çarenin öncelikle kendilerinde olduğunu unutmamaları gerekiyor” dedi. 

Aile, çocuğunun iç dünyasını anlamalı

Yüzügüler, çocuk yetiştirmede ailelere de önemli mesajlar vererek, şunları söyledi: “Ailenin, çocuğunun iç dünyasını bilmesi ve anlaması gerekiyor. Çocukların yarış atı gibi yetiştirilmemesi gerekiyor. Çocuklar sadece aldıkları not, okudukları bölüm ile değerli olmamalı. Aile, çocuğuna koşulsuz, şartsız değer ve destek vermeli, sevgi göstermeli. Tabii bunun yanında çocuğuna hiç sorumluluk yüklemeyen ve onu başıboş yetiştiren aileler de var maalesef. Çocuğuyla gün içinde nitelikli bir şekilde konuşmayan, onunla hiçbir etkinlik yapmayan aileler, çocuklarına zarar veriyor. Mutlu ailede mutlu çocuk; düzensiz, sağlıksız ilişkinin olduğu ailede ise mutsuz çocuklar yetişiyor” diye konuştu. 

İnsanlar bize ön yargı ile yaklaşıyor ama biz şu an iyi insan olmak için mücadele veriyoruz

Yüzügüler, doğa ile iç içe bir yaşam alanında kurdukları Sen Varsan Biz de Varız Derneği’nde bağımlılıkla mücadelelerini sürdürdüklerini ancak kısa süre sonra kira kontratlarının dolması nedeniyle kendilerine gidecek başka bir yer bulmak zorunda olduklarını dile getirerek, bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

“Biz bulunduğumuz dernek merkezinde kiracı olarak kalıyoruz. Kira kontratımızın bitmesine yaklaşık 3,5 ay kaldı. Arsa sahibimiz, kontrat sonunda bulunduğumuz merkezden ayrılmamızı istiyor” diyen Yüzügüler, “Biz bir senedir derneğimiz için kiralık arsa arayışımızı sürdürüyoruz ama eski madde bağımlısı olduğumuz için insanlar bize ön yargı ile yaklaşıyor. Biz şu anda iyi bir insan olmak için mücadele verdiğimizi, bağımlılıkla mücadelede diğer insanlara da yardım etmek istediğimizi söylememize rağmen insanlar lafımızı tamamlamamıza izin vermeden bize kapıyı gösteriyor. Çocuklarını bizden uzaklaştırmaya çalışıyorlar hatta bir arsa kiralamak istediğimizde, o bölgede yaşayan insanlar bizi şikayet edeceklerini söylüyor. Oysa biz şu an bağımlı değiliz ve bağımlılıkla mücadele ediyoruz. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyoruz ve bu anlamda bize destek verilmesini istiyoruz. Gerek devletin kurum ve kuruluşlarından, belediyelerden gerekse sesimizi duyacak milletvekillerinden bize destek verilmesini bekliyoruz. Kira kontratımız dolduğunda gidebileceğimiz bir yerin bizlere gösterilmesini istiyoruz” dedi. 

 
Şahap Gürler Pazar Yeri’nde sona yaklaşılıyor
 
Mansur Yavaş’ın Kırsal Kalkınma Projesi sürüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çankaya Müftülüğü’nden İdlib’e 60 adet briket ev yardımı
İdlib’de son olarak yaşanan sel felaketi sonrasında binlerce insanın evsiz ...
Esnafın omzuna yük olan vergiler ötelensin
A4 Kahve’nin işletmecisi Aykut Altıntaş, bu salgın sürecinde esnafın çevre ...
Uzmanından “Şampuan seçimi kişinin saç tipine göre belirlenmeli” önerisi
Beslenme alışkanlıkları, mevsimsel geçişler ve stres gibi faktörlerin ...
 
Yumurta kabuğunu sanat eserine dönüştürüyor
Ankara’da yaşayan yumurta kabuğu oyma sanatkarı Hamit Hayran, 31 yıldır ...
Hayalinin peşinden koşup çiçek tasarımcısı oldu
Hayalindeki mesleği yapmak için üst düzey yönetici asistanlığı işini bırakan ...
Çocuk ve gençler salgından olumsuz etkilendi
Uzaktan eğitimin çocuklarda akademik ilgiyi azalttığını söyleyen Orta ...
 
Bağımlılıkla mücadelede ailenin rolü önemli
Oğlunun yaklaşık 11 yıl uyuşturucu madde kullandığını, son 1,5 yıldır ...
Şirketlerin gelecekte var olabilmelerinin anahtarı: Kurumsal yönetim
Şirketlerin gelecekte var olabilmeleri için kurumsal yönetim anlayışının ...
Aile ilgisinden uzak çocuklar dijital içeriklerden daha fazla etkileniyor
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Betül Ulukol, dijital oyunların ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TALAT PAŞA’NIN KATİLİ TEİLERİAN’IN HEYKELİ, BİR İTİRAF VE GERÇEKLER
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ÇAY TİRYAKİSİYİZ AMA
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ZOOM YORGUNLUĞU
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SOSYAL MEDYADAKİ GÜZELLİK ALGISI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KOD ADI: 29
Esra SARI
Esra SARI
GERÇEKTEN MUTLU MUYUZ?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TOPLUM ÜZERİNE
Murat BALCI
Murat BALCI
CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUĞUNUZA YABANCI DİL ÖĞRETME ÖNERİLERİ
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
VEFA ÖDÜLLERİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
MUSUL’DAN FERAGAT VE SULH DİPLOMASİSİ-III
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DEĞİŞEN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİ TEZLERİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KIRIM VE DONBAS KRİZİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BİONTECH Mİ SİNOVAC MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER AZ DA OLSA UMUT BEKLİYOR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
AYDINLIĞA AÇILAN EN BÜYÜK PENCERE
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN ALLAH’A AİT ŞEYLERİ KENDİNİN ZANNEDİYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GELECEĞE DAİR FİKRİ BİR EGZERSİZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva