ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
HABERLER>ÖZEL HABER
5 Aralık 2018 Çarşamba - 07:31

Arıtma tesislerimiz verimli çalışmıyor

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, “Ankaralılar olarak çok ciddi bir bölgesel kirlilik yaratıyoruz. Buna dair ASKİ’nin önemli projeler yaptığını biliyoruz. Fakat hali hazırda arıtma tesislerimiz verimli çalışmıyor.” dedi.

Arıtma tesislerimiz verimli çalışmıyor

HALİL YATAR
 

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu yeni çıkan çevre kanunu ile ilgili geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenledi. Bozoğlu, Ankara’nın çevre sorunları ile ilgili gazetemize özel bilgiler verdi. Ankara’daki çevre kirliliğinin asıl nedeninin sanayi olmadığını ifade eden Bozoğlu, ayrıca atık sularla ilgili de ASKİ’nin çok ciddi çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Bozoğlu, “Türkiye genelinde birçok belediye çevre konusunda sınıfta kaldı. Vatandaşlar önümüzdeki seçimde bu konuyu dikkate alarak oy kullanmalı” dedi. Bozoğlu, Türkiye’nin çevre kirliliğinden kaynaklı ekolojik dengesinin bozulduğunu da hatırlatarak 3 derecelik bir ısı artışının yaşandığını ve önlem alınmazsa bunun ileride çok ciddi ekolojik geri dönüşleri olacağının altını çizdi. 

ASKİ’nin çok ciddi çalışmaları var
Ankara’daki atık suların %70’inin arıtılmadığını ifade eden Bozoğlu, “Ankaralılar olarak çok ciddi bölgesel bir kirlilik yaratıyoruz. Buna dair ASKİ’nin önemli projeler yaptığını biliyoruz. Fakat hali hazırda arıtma tesislerimizin verimli çalışmadığını ve %50 oranında da Ankara içine arıtılmadan deşarj edildiğini söyleyebiliriz.” dedi. Son zamanlarda gündemde olan asbest su boruları ile ilgili de Ankara’da içme sularında bir tehdit olmadığını ifade eden Bozoğlu, “Bu konuda Ankara’da bir sorun yok. İçme sularında atık su boruları kullanılıyor. Bunun da bir zararı yok. Çünkü asbest içme sularında sorun oluyor. Zaten bu konuda da Türkiye’nin her tarafında bir çalışma yapıldığını biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Çevre mühendisleri artık geleceğe daha umutlu bakıyor!
Bozoğlu, “2006 yılında Çevre Kanunu’na giren bilim dışı ‘çevre görevlisi’ kavramı ile çevre mühendislerinin temel çalışma alanlarında görev alabilmeleri için anlamsız ve ücretli eğitimlere, sınavlara tabi tutulup, diplomaları, mesleki birikimleri yok sayılmıştı. 29 Kasım 2018 tarihinde odamızın yoğun çabaları, milletvekillerinin bu soruna sessiz kalmaması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yönetim anlayışının olumlu tavrı sayesinde çevre mühendisleri Çevre Kanunu’nda yerini almıştır. Artık, çevre görevlisi, danışmanlık hizmetleri, çevre yönetim birimi gibi görevlerde yer alacak çevre mühendisleri herhangi bir ön koşula tabi olmadan, ücret ödemeden, kendi diplomaları ile çalışabilecektir.” şeklinde konuştu. Bozoğlu, kanunun çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür etti ve bu düzenleme ile gelen değişiklerden şöyle bahsetti; “Çevre Mühendisleri kendi diplomaları ile, herhangi bir başka belgeye, eğitime ve sınava ihtiyaç duymadan, koşulsuz çevre danışmanlığı, çevre yönetim birimi ve çevre görevlisi faaliyetlerini yürütebilecektir. Yönetmelikle haklarımızın elimizden alınması riski ortadan kaldırılmıştır. İlk defa bir kanunda çevre mühendisi ifadesi yer almış, bundan sonraki mesleki hak mücadelelerimizde hukuksal zemin güçlendirilmiştir. Meslektaşlarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çevre mühendisleri artık geleceğe daha umutlu bakıyor! Hiç kuşkusuz, yapılan bu düzenleme ile bütün sorunlarımız giderilmiş değildir. Özel sektöre ücret yetersizliği, çevre danışmanlık hizmetinin gittikçe niteliksizleşmesi ve bu alanda bir taban ücret tarifinin uygulanmıyor oluşu, kamu yararı ile yapılması gereken bu hizmetin piyasa koşullarına bırakılmış olması çevre sorunlarının önlenmesinde ve giderilmesinde sorunlar yaratmaktadır. Bu sorunların giderilmesi için odamızın yayımladığı ücret tarifesinin bakanlık mevzuatında yer alması önemli bir adım olacaktır. Öte yandan, kamu kurumlarında ve belediyelerde hala yeterli çevre mühendisi istihdamının sağlanmadığı görülmektedir. Kamuda çevre mühendisi istihdamının arttırılması, sağlıklı çevrede yaşama koşullarımızın sağlanması için olmazsa olmazlardandır.” 

Sadece ‘poşet’ kanunu değil
Çevre Kanunu değişikliğine dair kamuoyuna yansıyan bilgiler ne yazık ki ‘poşet’ düzenlemesi üzerinde yoğunlaştı diyen Bozoğlu, “Poşet konusunun yanında başka önemli ve olumlu düzenlemeler de yapılmıştır. Odamız bu düzenlemelerin hayata geçirilmesinin takipçisi olacak, eksiklikleri kamuoyu ile paylaşarak çözüm üretilmesinde rol alacaktır. Yapılan değişiklikle; kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması bir ekonomik yöntem olarak yerini almıştır. Ülkemizde doğayı kirleten, çevre sorunları yaratan işletmeler zaman zaman sorumluluktan kaçmaktadır. İşletmesini kapatıp giden tesislerin yarattığı çevresel maliyet kamu kaynaklarından yani bizlerin cebinden karşılanmaktadır. İzmir Gaziemir, Aliağa Gemi Söküm alanı, Tuzla, Batman gibi birçok bölgede çevreyi kirleten tesislerin kirliliği gidermesi sağlanamamıştır. Bu teminat yaklaşımı ile işletmelerin doğrudan sorumlu tutulması sağlanacaktır.
Hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik iki önemli düzenleme yapılmıştır. Birincisi, taşıtlardan kaynaklı egzoz emisyonlarının yarattığı kirliliğe yöneliktir. Örneğin Ankara’daki hava kirliliğinin %35 oranında taşıtlardan kaynaklandığı bilinmektedir. 
Egzoz gazı emisyonuna dair cezalar çeşitlendirilmiştir. Aracında partikül filtresi olmayanlara ve ölçümlerde hile yapanlara veya yetkisiz ölçüm yapanlara da ceza getirilmiştir. Sıfır atığı uygulayan belediyelere teşvik verilecektir. Belediyeler atıkların ayrı toplanması ve bertarafı konusunda başarısız olmuşlardır. Yetkilendirilmiş kuruluşların beyan ve evraklarında sahtelikler olduğuna dair birçok haber kamuoyuna yansımıştır. Bu başarısızlık depozito uygulaması ve teşvik yaklaşımının verimli uygulanması halinde başarılı olabilecektir. Süpermarketlerde, AVM’lerde atık toplama makinaları tıpkı AB ülkelerinde olduğu gibi yerini alacak. Her bir vatandaş fiilen atıklarını ayrı toplarsa da bu süreçten maddi kazanım elde edilecek. 
Birçok uluslararası şirket AB ülkelerinde bu uygulamayı yaparken, ülkemizde yıllardır bu uygulamanın başlamasına engel olunduğu bilinmektedir. Bu açından da TBMM’nin sorunu sahiplenerek çözüm üretmesi umut vericidir. Çevre sorunlarının çözümü toplumsal bilinçten geçmektedir. Bu perspektif ile odamız, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatında anasınıfı ve ilkokuldan itibaren uygulamalı bir çevre ve doğa dersinin hayata geçirilmesi için çaba harcamaktadır. Bu önemli adımla, toplumsal bilinç artacak ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımız uzun vadeli olarak sağlanabilecektir.” ifadesini kullandı.

Artık başarı öykülerine ihtiyacımız var
Havzalarımızda temiz suyun akmasının hedeflenmesi gerektiğini ifade eden Bozoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan toplumun beklentisi kesilen ceza miktarlarının paylaşılması değil, sorunlara çözüm üretilmesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, %79’ u kirlenmiş olan yüzey sularımızın temizlenmesini, tehlikeli atıkların topraklarımıza gömülmesini engellemeyi, Sakarya, Gediz, Menderes, Ergene gibi havzalarda temiz suyun akmasını sağlamayı hedeflemeli, bu konuda yapacağı çözümleri paylaşmalıdır.”  şeklinde konuştu.

“Bakanlığın başarı hikayelerine mesleki birikimimiz ile katkı vermek istiyoruz”
Yüzey sularının ivedilikle temizlenmesi gerektiğini ifade eden Bozoğlu, “Ülkemizdeki atık su arıtma tesisilerinin %50’den fazlası doğru işletilmemekte, atıksularımız arıtılamamaktadır. Arıtılan atıksuların sadece %1’i yeniden kullanılabilmektedir. Bu nedenle tesislerin işletilmesi görevli bu konuda eğitim alan çevre mühendislerine verilmelidir. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bu konuda hazırladığı çalışmayı yayımlaması ülkemizdeki yüzey sularının temizlenmesi için ivedi bir ihtiyaçtır.” 

Etiketler:
 
Otomobil pazarı daraldı
 
Midesinden yemek borusu yapıldı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Engelliler her gün hatırlanmalı
‘Bin gönüllüden biri de sen olur musun?’ grubunun kurucusu Çiğdem Kuzucu, ...
Mide dostu sarı leblebi
Leblebinin sarı, kırık, kaplama, tuzlu olmak üzere birçok çeşidinin bulunduğundan ...
Sağlıkta şiddet kabul edilemez
3. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongresinde konuşan Sağlık-Sen Genel ...
 
Yaşanan kayıplar ek iyileştirmeyi gerektiriyor
Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, “2018 yılı ikinci altı ...
Ankara'ya yeni bir tat ‘Pangea Coffee House”
Pangea Coffee House’ın sahiplerinden Ömer Tezok, “Farklı bir şeyler sunmaya ...
Hurma tam bir sağlık deposu
Kabızlığı engelleyen, sindirim fonksiyonlarını düzenleyen, kansızlığı ...
 
Çiçekçiler durgunluktan şikayetçi
Meşhur Çiçek Peyzaj dükkanının işletmecilerinden Fatih Kaya, özel günlerde ...
El dokuma halının değerini bilenler azaldı
“Bir halının ismini, hangi yöreye ait olduğunu ve kaç senelik olduğunu ...
Bir tane değil binlerce sorun var
Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şube Başkanı Mithat Tokur, 3 Aralık Dünya ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ VERGİ AFFI GELEBİLİR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE YAPACAK ÖĞRENCİLERE DİKKAT
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva