ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kullanıcılar dinleniyor
Kullanıcılar dinleniyor
RASAT 8 yaşında
RASAT 8 yaşında
'Yetenekli Çocuklar' TEKNOFEST'e katılma hakkı kazandı
"Yetenekli Çocuklar" TEKNOFEST'e katılma hakkı kazandı
Hobi olarak başladığı sanatta usta oldu
Hobi olarak başladığı sanatta usta oldu
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Rıdvan Duran atandı
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü'ne Rıdvan Duran atandı
HABERLER>ÖZEL HABER
5 Şubat 2019 Salı - 07:42

Aracı sistemini değiştirmek zorundayız

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu Meyve Suyu Endüstrisi Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, aracı sisteminin değişmesinin kaçınılmaz hale geldiğini belirtti

Aracı sistemini değiştirmek zorundayız

HALİL YATAR

Söz konusu protokol kapsamında, Tarım Kredi ortaklarınca üretilen meyvelerin, meyve suyu endüstrisinde hammadde olarak kullanılmak üzere MEYED üyesi kurumlarca alımı planlanıyor. Tarım ürünlerinin sağlıklı ve katma değerli ürünler olarak işlenmesini mümkün kılan meyve suyu endüstrisi, düzenli şekilde yıllık yüzde 90’ını aşan oranda ihracat fazlası üreterek ülke tarımına ve ekonomisine yarar sağlıyor. 
Tarım Kredi ve MEYED iş birliğinin, çiftçi finansmanı, iş gücü, verimlilik gibi konularda ölçek gücüyle büyük avantaj sağlanması, tedarik zincirinde adil bir dağılım, çiftçinin sürdürülebilir kazancı için güvence, hammadde fiyat istikrarı ile uluslararası rekabet gücünde artış gibi yararlar sunması hedefleniyor. İş birliği ile ilgili detaylı bilgiler veren Tarım Kredi Kooperatifleri adına Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz söz aldı. Poyraz, “MEYED ile 4 üründe (Vişne, Kayısı, Şeftali, Kiraz) ülke genelinde 200 bin ton sanayiye yönelik hammadde ihtiyacının tedariki amacıyla iş birliği protokolü imzalıyoruz” dedi. MEYED adına da Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney konuştu. Güney ise şu ifadelere yer verdi; 
“2018 yılında vişne üzerinden yaptığımız pilot çalışmamızda, alınan olumlu sonuçları gerek ürün, gerek bölge sayısında artışla Türkiye geneline yaygınlaştırmak amacındayız”
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) arasında, Türk çiftçisinin emeği ile üretilen meyvelerin, MEYED üyesi kurumlarca alımını planlayan iş birliği protokolü imzalandı. 

4 üründe 200 bin ton meyve tedarikinin sağlanması hedefleniyor
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) arasında, Türk çiftçisi tarafından yetiştirilen meyvelerin, Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı birlikler üzerinden meyve suyu endüstrisinde hammadde olarak kullanılmak üzere MEYED üyesi kurumlarca alımını planlayan iş birliğine yönelik protokol imzalandı. Protokol metnini, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney kurumları adına imzaladılar. 
İmza törenine Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Bölge Birliklerinin üst düzey yöneticileri, MEYED Yönetim Kurulu üyeleri, üye şirket temsilcileri ve basın mensupları katıldılar. Söz konusu protokol kapsamında, ülkemiz topraklarında yetişen meyvelerin, meyve suyu endüstrisinde hammadde olarak kullanılması için MEYED üyesi kurumlarca alımı planlanıyor. 2019 yılında MEYED üyesi kuruluşların 4 üründe (Vişne, Kayısı, Şeftali, Kiraz) hammadde ihtiyacının büyük kısmının, ülke genelinde Tarım Kredi’nin 17 Bölge Birliğine bağlı Kooperatifler tarafından karşılanması ve 200 bin ton meyve tedarikinin sağlanması hedefleniyor.

Pilot çalışma Kütahya’da yapıldı
Tarım Kredi’nin geçtiğimiz yıl bu alanda, MEYED üyesi kuruluşların birçoğu ile Kütahya ili ve çevresinde gerçekleştirdiği pilot çalışma kapsamında, hammadde olarak kullanılacak vişne ihtiyacının büyük bir kısmını, Kütahya Bölge Birliğine bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerince vişne üreticilerinden satın alarak, bunların MEYED üyesi kuruluşlara satışını gerçekleştirmişti. Pilot uygulamada elde edilen çok yönlü verimi göz önüne alarak başlatılan yeni iş birliği ile, alınan olumlu sonuçların gerek ürün gerek bölge sayısında artışla yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Meyve suyu endüstrisi, tarım ürünlerinin beslenme açısından zengin ve katma değerli ürünler olarak işlenmesini mümkün kılıyor. Türkiye’nin dört bir yanında tüketicilere sunulan ürünlerin yanı sıra, 2018 yılında 300 milyon dolara yaklaşan ihracat gerçekleştiren endüstri, düzenli şekilde yıllık yüzde 90’ı aşan oranda ihracat fazlası üreterek ülke tarımına ve ekonomisine yarar sağlıyor. Meyve suyu endüstrisi, Türk tarım üreticilerinden yılda yaklaşık bir milyon ton meyve alımı gerçekleştiriyor.

2018’de çiftçiden 772 milyon liralık ürün alımı yaptı
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Tarım Kredi’nin köklü geçmişi ve üreticileriyle kurduğu yakın bağ sayesinde, ülkemizde tarım sektöründe kooperatifçilik dendiğinde ilk akla gelen kurumlardan olduğunu belirtti. 
Poyraz ayrıca Tarım Kredi’nin, 17 bölge birliği, 1625 kooperatifi, 206 hizmet bürosu, 13 şirketi, 8 bin 597 çalışanı, 25 milyar TL aktif büyüklüğü ile yalnız 850 bin ortağının değil, aynı zamanda da gıda arzı noktasında 82 milyon insana ulaşma kapasitesine sahip büyük bir aile olduğunu vurguladı. Poyraz, ortaklarına ekim döneminden hasat sonrasına kadar tüm üretim ve ürün değerlendirme aşamalarında destek veren Tarım Kredi’nin, çiftçilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılarken kar amacı gütmeyen, uyguladığı fiyat politikaları ile piyasayı regüle eden bir kurum olduğunu söyledi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz şu ifadeleri kullandı; “Bir taraftan çiftçilerimize hizmet etmeyi amaçlarken diğer taraftan da 82 milyon olan ülkemize ulaşmayı hedefleyen bir kuruluşuz. Faaliyet alanlarımızda çiftçilerimizin ihtiyacı olan tarımsal girdilerin temini noktasında çalışma yaparken aynı zamanda çiftçilerimizin ürettiği ürünü değerinden alınması ve pazara ulaşması noktasında da sorumluluk üstleniyoruz. 
Bugün 40’ın üzerinde ürün çeşidini piyasa fiyatından alıp tüketicilerimizle ve sanayicilerimizle buluşturmaktayız. 2018 yılında bu şekilde yaptığımız alım 772 milyona ulaştı. Bir önceki yıl rakamımız yaklaşık 400 milyon civarındaydı. Hedefimiz kısa ve orta vadede bu rakamı 1,5 milyara ulaştırmak ve sonrasında ise 5 milyara ulaştırmak. Özellikle sanayicilerimizle yapacağımız iş birliklerini önemsiyoruz.”

Aracıların çıkarılması ile fiyat regülasyonu sağlanmış oldu
Üreticilere destek olmak ve devletin sağladığı imkânları çiftçilere ulaştırmak adına var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Dr. Fahrettin Poyraz, “Ürün değerlendirme faaliyetlerimiz, tarımda üretimin sürdürülebilirliği ve güvenilir gıda arzı noktasında özellikle üzerinde durduğumuz konulardan. Bu alanda gerek kurumlar arası iş birlikleri ile yeni pazar oluşumları sağlama gerek kendi şirketlerimizin üretim ve kaynak ihtiyaçlarını karşılamak olmak üzere çeşitli çalışmalar sürdürüyoruz. Tek bir üründe yoğunlaşma ya da belli ürünlerde ithalata ihtiyaç duymadan yerli kaynakların verimli kullanımına ve milli tarım projesine de destek veriyoruz. Bu bağlamda, MEYED üyesi kuruluşlar ile 2018 yılında Kütahya ilinde pilot bir çalışma başlattık. Kütahya Bölge Birliğimize bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerince vişne üretici ortaklarımızdan 5 bin ton meyve suluk vişne alımı yaptık. 
Bu vişneleri yaptığımız protokol kapsamında MEYED üyesi kuruluşlara satışını gerçekleştirdik. Hem çiftçilerimizin pazar kaygısı olmadan üretim yapmalarını hem de meyve suyu üreticilerinin kaliteli ve fiyat istikrarlı ürün tedarikini sağladık. 
Aracıların çıkarılması ile hem güvenilir gıda hem de fiyat regülasyonu sağlanmış oldu. Pilot uygulamamızdaki verimi göz önüne alarak yeni bir çalışma başlattık. 2019 yılında 4 üründe (Vişne, Kayısı, Şeftali, Kiraz) ülke genelinde 200 bin ton sanayiye yönelik hammadde ihtiyacının tedariki amacıyla iş birliği protokolü imzalıyoruz. 
Bu protokol ile MEYED’e bağlı kuruluşların hammadde ihtiyacı 17 Bölge Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz tarafından karşılanacak. Söz konusu protokolün hayata geçirilmesinde emeği geçen değerli yöneticilere yürekten teşekkür ediyor, iş birliğimizin her iki kurum ve ülkemize hayırlı, bereketli işlere vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Aracı sistemini değiştirmek zorundayız
Aracı sisteminin ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Poyraz, “Çiftçilerimiz bir yandan şikâyet ediyor ürettiğimiz ürün niye para etmiyor diye. Diğer tarafta tüketici de şikâyet ediyor üreticinin 2 liraya ürettiği ürünü ben niye 7-8 liraya alıyorum diye. Aynı şekilde sanayicilerimizde bu anlamda şikâyet ediyor. Nedeni ise bu günkü sistemimizde ne kadar konuyu tartışırsak tartışalım bir aracı problemimizin olduğu kesin. Bir kere bunun konuşulması tartışılması ve bunun yerine daha uygun bir sistemin konulması gerekiyor. Ürünün pazar ihtiyaçları doğrultusunda üretilmesi, planlanması ve piyasada herkesin kazanç sağlayacağı şekilde fiyatlandırılması son derece önemli. Ama ülkemizdeki temel problemimiz çiftçimiz dağınık, öbür tarafta sanayici bağlamında zaman zaman ciddi problemler yaşıyor. Özellikle hammadde noktasında. En nihayetinde tüketici bu işin mağduru durumunda. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi olarak özellikle önümüzdeki dönemde bu dengesizlikleri ortadan kaldırmak için sorumluluklarımızı arttıracağız. Bir taraftan çiftçilerimizle olan ilişkilerimizi geliştireceğiz. Bir taraftan sanayicimizle olan işbirliklerimizi geliştireceğiz. Ama nihayetinde tüketiciyle olan ilişkilerimizi daha çok geliştireceğiz. Bunu yapmak zorundayız. Temel prensibimiz talebe bağlı bir üretim oluşturmak. Bu sayede pazarın ihtiyacı olan ürünleri öncelikle ortaklarımızdan olan çiftçilerimizden satın almak ama sonrasında zaten oluşmuş bir pazar varsa bir sonraki sezon sipariş usulü bir yöntemle ortaklarımıza çiftçilerimize siparişle ürettirmek. Sistem çok zor değil. Sanayicimizle bundan önce de benzer ortaklıklar yaptık. Toplu satışlarımız var. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük tedarikçisi biziz, Türkiye’deki tüm Kredi Yurtlarının tek tedarikçisi biziz. Zaten bu tüketicilerin talep edecekleri miktar belli. Sanayicimizin talep ettiği ürün çeşidi ne ise çiftçilerimize diyeceğiz ki tohum burada biz bu tohumu istiyoruz. Bunu ekeceksin, şu gübreyi kullanacaksın diyerek yönlendireceğiz. Ondan sonraki süreçte de çiftçimizin yanında olacağız ve ürünlerinin satışı noktasında sorun yaşatmayacağız. Biz o ürünü piyasa fiyatından ama mümkünse biraz daha üstünden almak için biz burada olacağız. Bu sistemi kurmak zorundayız.” dedi.

MEYED kapsamlı bir temsil platformudur
Tarımla uğraşan kesimlerin emeğini, güvenli koşullarda, sağlıklı ambalajlarda iç ve dış pazarlarda geniş kesimlerin kolay erişimine sunan meyve suyu endüstrisinin, cari getirisi yüksek ihracat değeri de sağladığını ifade eden İlker Güney, “Bir meyve, türüne göre, meyve suyu olarak işlendiğinde, düz meyve ihracına oranla dört kata kadar katma değerli bir ihraç ürünü haline gelebilmektedir. Endüstrimiz, zamandan ve mekandan bağımsız olarak tüketilebilen, katma değerli ürünler sunar. 
Ülkemizin yıllık 22 milyon ton düzeyinde olan meyve üretiminin, 1,2 milyon tonluk kısmını hammadde olarak değerlendiren endüstrimiz, bu şekilde yaklaşık 1 milyon tarım emekçisine istihdam sağlamaktadır. MEYED, meyve suyu endüstrisinin değer zincirinde yer alan 38 firmadan oluşan üye yapısıyla etkin ve kapsamlı bir temsil platformudur. Çok uluslu platformlarda ülkemizi temsil eden, dürüst rekabetin ve kalite kontrolünün sürdürülebilirliği için de çalışmalar gerçekleştiren MEYED ülkemizde, sektörün yatırımcı ve profesyonellerinin yanı sıra, ilgili bakanlıkları ve kamu kuruluşlarını, konusunda uzman ve bilimi kayıtsız şartsız esas alan akademisyenleri, tüketicileri, medya mensuplarını, çiftçileri ve tarım emekçisini bir araya getiren dev bir ekosistemin de odak noktasıdır. 
Bakanlıklar ve kamu kurumları nezdindeki çalışmalarımızla, güvenli ve sürdürülebilir bitkisel üretimin sağlanması, tarım reformunun hayata geçirilmesi, tarımsal araştırmalar politikaların geliştirilmesi gibi konularda uluslararası platformlardaki tecrübelerimizi ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak kamu-çiftçi-sanayici üçgeninde doğru iletişim, iş birliği ve koordinasyonu sağlayarak ülke faydasına yönelik çalışmalarımıza artan bir ivme ile devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu iyi uygulamayı yaygınlaştırmak amacındayız
Meyve suyu endüstrisinin gücüyle desteklenen milli tarımın, ülke ekonomisi açısından önem taşıdığını belirten İlker Güney, “Meyve çeşitliliğimiz, ülkemiz açısından dünya çapında büyük avantaj teşkil ederken, tarım arazilerinin küçük ve dağınık yapıda olması gibi dezavantajlar da söz konusu. Geçtiğimiz yıl Tarım Kredi iş birliğinde çiftçi finansmanı, iş gücü, verimlilik gibi konularda ölçek gücüyle avantaj sağlamak, tedarik zincirinde adil bir dağılım, çiftçinin sürdürülebilir kazancı için güvence, hammadde fiyat istikrarı ile uluslararası rekabet gücünde artış gibi yararlar sağlamak ortak amacıyla bir pilot çalışma gerçekleştirdik. Paylaşılan değer üretimi ve iyi sonuçlara gitmek amacıyla üretilen proje çevresinde paydaşlar arası iletişimin gelişmesinin ve emeğin bu yönde şekillenmesinin faydalarını gördük. Önümüzdeki dönemde gerek ürün gerek bölge sayısında artışla bu iyi uygulamayı yaygınlaştırmak amacındayız. Bu uygulamanın sistematik hale gelmesi, endüstrimizin ihracat pazarlarında hızlı kazanımlar elde edebilmesini sağlayan atletik yeteneklerini de geliştirecektir. 
Tarım Kredi Genel Müdürü’müzün şahsında, bu değerleri mümkün kılan herkese ve özellikle de meyve üreticisi çiftçilerimize emekleri ve ülkemiz kalkınmasına katkıları için teşekkürü borç biliyoruz. 
Sanayi ve ekonominin aydınlık yüzü olarak nitelendirdiğimiz endüstrimiz ve endüstrimizin ülkemize yararlarının gelişimi için azimle çalışmaya, önümüzdeki dönemde devam edeceğiz” dedi.

Çiftçilerden Yılda 1,2 Milyon ton ürün alıyor
Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney de konuşmasında, ülkemiz meyvelerini, beslenmeye, tarıma, ekonomiye ve insanlara yararlı, katma değerli ürünlere dönüştüren meyve suyu endüstrisinin, Türkiye için önemli bir sanayi gücü olduğunu vurguladı.  

Etiketler:
 
Erzincanlılar Derneği hizmet binası açıldı
 
Gaz sızıntısı, çok sayıda kişiyi hastanelik etti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Lazer cihazların kullanım hakkı doktorlara ait
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ‘lazer’ ...
AKM’de yöresel ürünler ve lezzetler
Bu yıl on altıncısı düzenlenen ‘Ülkeler El Sanatları ve Hediyelik Eşya ...
Araplar, baharat sektörüne hareketlilik yaşatıyor
Ulus Baharatçılar Çarşısında 1963 yılından beri Ankaralılara hizmet eden ...
 
Ada çayının faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendiren, cilt sağlığının korunmasını sağlayan ...
“Emekli aylığı hesaplamalarında eşitlik sağlanmalı”
Türkiye Emekliler Derneği Genel Eğitim Sekreteri Arif Yıldız, “Sigorta ...
Vatandaş AVM yerine Suluhan Çarşısını tercih ediyor
Söz-nişan-kına–düğün ve doğum günü gibi özel günlerde Ankaralıların vazgeçilmez ...
 
Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri seçildi
BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilci Seçimi, BİK organizasyonuyla ...
“Böyle zamanlarda spekülatif hareketler görülüyor”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Böyle zamanlarda ...
Fotoğraflarını tabloya dönüştürüyor
Yağlı boya ile gerçekleştirdiği portre çalışmalarıyla dikkatleri üzerine ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
DÜNYADA TİCARET VE TÜRKİYE
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TAKI TAKMA GELENEĞİ DEĞİŞİYOR MU?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YAZILI BASINDA ÇALIŞANLARIN SAYISI AZALIYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ÇÖPTEKİ MİLLİ GELİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva