ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA SAĞLIK YAŞAM VİDEOLAR
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Elazığ'da PKK'ya perasyon başlatıldı
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
Yenilenebilir enerji sektöründe uzaktan çalışma yaygınlaşacak
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
AVM'lerin müşteri sayıları salgın öncesine yaklaştı
Dışişleri'nden Yunanistan'ın 'Pontus' açıklamalarına tepki
Dışişleri'nden Yunanistan'ın "Pontus" açıklamalarına tepki
HABERLER>RÖPORTAJ
21 Şubat 2019 Perşembe - 07:14

Ankaranın Patronları Ahu Tüzün Demirdamar

Köşemize bu hafta Öğrenci Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu alanlarında uzman, aynı zamanda Türk Sanayici ve İş adamları Vakfı Eğitim Platformu Başkan Yardımcısı olan Ahu Tüzün Demirdamar’ı konuk ediyoruz. Kendisiyle NLP ve yaşam koçluğu hakkında her şeyi konuştuk.

Ankaranın Patronları Ahu Tüzün Demirdamar

Veli SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldum. Sonrasında, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretmenlik Formasyon eğitimi aldım. Boğaziçi Üniversitesinde Halkla İlişkiler Uzmanlığı Eğitimi aldım.

Bir süre mühendis olarak çalıştım ve üniversite sonrası eğitimler aldım. İlgi alanım insan odaklı çalışmak olduğu için insan kaynakları ve danışmanlık sektöründe çalışmaya başladım. İnsan kaynakları ve danışmanlık firmalarında uzun yıllar; İnsan Kaynakları Uzmanı, Proje Yöneticisi, Ankara Bölge Müdürü olarak görev aldım.

2012 yılında kendime ait İnsan Kaynakları ve Danışmanlık Firmasını kurdum.

İnsan kaynaklarının seçme yerleştirme süreçlerinde birebir ve ekibimle birlikte pek çok rolde ve pek çok sektörde İstanbul, Ankara ve Anadolu’daki pek çok il için çalışmalar yaptım.

Kurumsal ve bireysel eğitim süreçlerinin yönetilmesi, kariyer planlama, yetenek yönetimi, kurumlara; insan kaynakları alanında pek çok başlıkta danışmanlık verdik. Bireysel kariyer planlama çalışmaları, kişilik envanterleri uygulama ve yorumlama konularında sayısız proje tamamladım ve eğitmen olarak pek çok kurum çalışanı için ve KalDer (Kalite Derneği) kurumu ile birlikte uzmanlık alanında eğitimler verdim.

ICF akreditasyonlu bir koçum. Öğrenci Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu alanlarında uzmanım. Kendi firmamda danışmanlığını yürüttüğüm firmaların insan kaynakları projelerine çalışmalar yapıyorum. Kariyer planlama ve yetenek yönetimi konularında bireysel ve kişiye özel çalışmalar yürütüyorum. Eğitmen olarak pek çok üniversite ve kurum ile kurumsal eğitimlerime ve çalışmalarıma devam ediyorum. Çalıştay ve kongrelerde konuşmacı olarak yer alıyorum.

Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezinde; Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu ve Kariyer Koçluğu alanlarında özellikle meslek seçimi sürecinde bulunan öğrencilerle ve ergenlik dönemi çocuklarının ebeveynleri ile çalışmalar yapmaya devam etmekteyim.

Aynı zamanda masal anlatıcılığı alanında eğitmenim. Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezinde ve Gelişim Atölyeleri Merkezinde çocuklar, gençler ve yetişkinler için düzenlenen pek çok eğitime, seminere ve atölye çalışmalarına koçluk alanında eğitimler ve masal anlatma atölye çalışmaları ile devam etmekteyim.

Veli SARITOPRAK: Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyeleri hakkında bize neler söylersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR:  Ziraat mühendisliği lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, mühendis olarak çalışmaya başladım. İnsan odaklı çalışmaya olan merakımla başlayan kariyer yolculuğumda insan kaynakları alanında eğitimler aldım ve bu alanda uzun yıllar uzman, yönetici rollerinde kurumlarda seçme yerleştirme yaparak, eğitim ihtiyaç analizlerini ortaya koyarak, uzmanlık alanımla ilgili eğitimler vererek çalışmalar yaptım. Üniversitelerde okuyan genç arkadaşlarımla CV hazırlama ve Mülakat Teknikleri eğitimi için bir araya geldiğimizde, gençlerin kariyer süreçleri konusunda kaygılarını, gelecek endişelerini gördüm. İnsan kaynaklarında seçme yerleştirme süreçlerinde, mutsuz çalışanlar ve çalışan performansından mutlu olmayan işverenler için ne olması gerektiği konusunda çok düşündüm.

İnsanların öncelikle mutlu oldukları işlerde çalışmaları gerektiğini düşünerek, koçluk konusunda eğitimler almaya başladım. Verimli performansın ancak bununla mümkün olabildiğini bilerek başladım. İnsan önce kendisiyle ilgili yolculuğunu istediği gibi düzenlerse, işi ile ilgili olan ve diğer insanlarla ilgili olan düzelebilecekti. Bu düşünceyle başladığım Koçluk Okulunu, sayısız eğitimden ve sınavdan geçerek ICF akreditasyonlu bir koç olarak tamamladım.

Öğrenci ve Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Koçluğu uzmanlık alanlarım. Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyelerinde, bu alanlarda çalışmalar yapıyorum. Uzmanlık alanım olan öğrenci koçluğunda öğrencinin gelecekte seçeceği mesleğe yönelik hedef koyabilmesi, kendisine en uygun mesleği netleştirmesi ve bunun için çalışması üzerinde yoğunlaşıyoruz.

Eğitimlerimiz; farkındalıkları artırmak, değişim ve gelişim için yol almak, pek çok farklı alanda kazanımları çoğaltmak için planlanan, alanında uzmanlarla gerçekleştirilen atölyeler, grup koçlukları ve seminerler...
Kurumsal Eğitimlerimiz ve Liderlik Geliştirme Programlarımız ise; kurumsal potansiyeli artırmak, yönetsel becerileri geliştirmek amaçlı kuruma özel insan kaynakları süreçlerini yapılandırmaya ve güçlendirmeye odaklanan eğitimler ve çalışmalar.
Tüm bunları toparladığımızda, Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi; bireysel eğitimleri, seminerleri, koçluk çalışmalarını ve kurumsal eğitim çalışmalarını gerçekleştiriyor.
Mutlu yaşam ruhu bir kuş gibi eşsiz ve sonsuz gökyüzünde veya bir balık gibi engin ve derin okyanuslarda özgürce var olabilmenin ruhudur. Logomuz da bunu anlatır.

Veli SARITOPRAK:  İnsan kaynakları konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: İnsan kaynakları ile ilgili uzun yıllar çalıştım. Seçme ve yerleştirme süreçlerine destek verdiğim bir iş yaşamım oldu. Şu anda eğitimler konusunda çalışmalar yapıyorum. Uzmanlık alanım olan yetkinlik bazlı müakat teknikleri, iletişim temalı eğitimler, yüksek performansa odaklı liderlik eğitimleri yaptığım çalışmalar arasında.

Veli SARITOPRAK: Ögrenci koçluğu hakkında bilgi verir misiniz? İzotomi nedir? Bu konuda izotomi analisti olarak yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : İzotomi, profesyonel iş hayatınızda, kişisel gelişiminizde, eğitim hayatınızda kullanabileceğiniz; özgün üretilmiş, analitik raporlama yeteneğine sahip bir kişilik envanteridir.
Bireylerin kişilik özelliklerini, imkan ve potansiyellerini, kişisel ve sosyal yaşamlarında bunları nasıl ve ne şekilde kullandıklarını, yetkinliklerini, motivasyon kaynaklarını, stres halinde nasıl davrandıklarını gösteren analitik bir raporlama sistemidir.
Yeni nesil kişilik envanteridir.. Akıllı çalışan algoritması ile kişilerin düşünceleri, duyguları ve davranışları arasındaki farkları ve bu farkların arkasında yatan nedenleri bulmak, sahip oldukları yetkinlikleri en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda analiz ve değerlendirme yapmak suretiyle çözümleyici sonuçlara ulaşmada kullanılan bir göstergedir.

Bu envanter, kariyer planlama süreçlerine ve insan kaynaklarına yönelik pek çok çalışmada kullanılır.
Ayrıca öğrenci koçluk çalışmalarında öğrencinin güçlü yönlerini, ilgi alanlarını ve ana mizacını netleştirmek ve buna yönelik hedef koymak, uygun meslek gruplarını belirlemek için kullanılır.
Öğrenci koçluğu, öğrencinin okul başarısını artırma odaklı görüşmelerdir. Ancak bu süreçte öğrencinin içinde bulunduğu durumu değiştirmek, farkındalıklarını artırmak, iletişim becerisini güçlendirmek ve kendisiyle ilgili dengede olabilme sürecini yaratmaya odaklanan koçluk seanslarından oluşur. 13- 19 yaş grubuyla çalışmalar yürütüyoruz. Meslek seçimi konusunda kendilerini tanımalarına yönelik koçluk seansları ve izotomi uygulaması ile yol alıyoruz.

İzotomi Analisti olarak hem insan kaynakları çalışmalarında hem de öğrenci koçluk çalışmalarında envanterin yorumlanması ve koçluk seanslarını yönetmek konusunda çalışmalar yapıyorum.

Veli SARITOPRAK: NLP Uzmanı olarak çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR :  İnsanlar, kendi yaşamlarını istekleri doğrultusunda şekillendirebilmek ve gerek gördüğünde değiştirebilmek için ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara kendi içinde sahiptir.
NLP uygulayıcıları hiç bir insanı eksik görmez. Herkes bünyesinde gelişim potansiyeli barındırır. Temel amaç, değişim veya gelişim için ihtiyaç duyulan kaynaklara istenilen zamanda, istenilen yerde ulaşabilmek veya bunlardan en iyi düzeyde yararlanmaktır.

Amaç, etkin iletişim, gelişim ve değişim süreçlerine uygun bir zemin sağlayan varsayımların doğruluğundan yola çıkarak, dünyayı algılama, yorumlama ve davranış biçimi seçeneklerimizdeki gelişimi sağlamaktır.
Koçluk süreçlerinde NLP ile birlikte çalışmalar yapmak, kişinin değiştirmek istediği ya da karar vermek istediği konularda daha etkin yol alınmasını sağlıyor. Ben koçluk çalışmalarımda NLP tekniklerinden yararlandığım çalışmalar yapıyorum.

Veli SARITOPRAK:  Çok yönlü çalışan bir iş kadınısınız. Bu işlere nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : İşimi tutkuyla yapıyorum. En önemli sebebim sanırım bu. İşimi yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorum. Severek yapılan iş bu dünyadaki en büyük mutluluk sebeplerinden birisidir buna inanıyorum. Oldukça planlı hareket etmeyi seviyorum. Çalışmalarım için önceden zaman planlaması yapmak, önceliklerimi doğru belirlemek ve tabii ki işimi çok severek yapmak bu soruya verebileceğim yanıt olur. Bunun dışında plansız konular ve durumlar olduğunda sakinliğimi koruyarak önceliğimi iyi netleştirmek ve önceliğimi odak alıp işlerimi tamamlamak çalışma prensibim.

Veli SARITOPRAK: Hem bir kız annesi hem de çok faal bir iş kadını olarak hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : Bu konuya nereden, nasıl baktığınız önemli diye düşünüyorum. Bir tane kızım var 10 yaşında ve 10 yıldır tüm gelişim süreciyle birinci derecede kendim ilgileniyorum. 7 yıldır bale yapıyor, profesyonel bir şekilde haftada 3 bazen 4 gün bale çalışmaları oluyor. Bu süreçlerde bazen destek alsam da en çok ben yanında oluyorum. Okul süreciyle yine yakından ilgiliyim. Çocuklar gerçekten emek ve ilgi ile en güzel dostlarımız oluyorlar. Ancak ilgi eksikliği yine en büyük sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Önceliğim anne olarak sorumluluklarım ve yapmam gerekenler. Tabii ki kendim için işim için emek vermek çok önemli. İkisi birbirini besliyor. Benim yaşamımda anne olmanın gücü, iş yaşamımda enerjimi performansımı yükseltiyor ve iş yaşamımda başarılı çalışmalar benim motivasyonumu ve kızımla olan ilişkimi olumlu etkiliyor.

Hedeflerime ulaşabildim mi? Sorusuna hem evet hem halen ulaşmaya çalışıyorum şeklinde yanıt verebilirim. Ben işimi yaparken ve günü, zamanı geçirirken oldukça keyif alarak verimli şekilde geçirmeye emek veriyorum. Önemli olan da bu süreci böyle dengeli ve doyumlu geçirebilmek diye düşünüyorum. Buna odaklanıyorum, ardından zaten hedefler gerçekleşiyor.

Veli SARITOPRAK:  Başka projeleriniz var mı?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: Şu anda Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyeleri yeni bir proje. Burası sahip olduğu vizyon ve çalışma şekli ile insanların hem gelişmesine hem değişmesine yönelik koçluk ve eğitim hizmetleri alabileceği bir merkez olacak. Özellikle öğrenciler, ebeveynler ve iş yaşamında tıkananlar için yani herkes için hem koçluk süreçleri ile hem de eğitim, atölye çalışmalarında içerdiği ve edindirdiği farkındalıklar ile fark yaratan çalışmalar ile çok tercih edilen bir merkez olacak, inanıyorum.
İnsan değerli bir varlıktır ve insan odaklı yeni projeler her zaman yeni merkezimizde yapılandırılacaktır.

Veli SARITOPRAK: Bu işlere girecek genç girişimcilere ne tavsiye edersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: İşe alım süreçlerinde ve üniversitelerde Cv Hazırlama Mülakat Teknikleri Eğitimleri verdiğimde yeni mezun olacak veya mezun olmuş arkadaşlarımla sıkça bir araya geliyorum. İş arama süreci ve iş konusunda netleşmek her bireyin en önemli konularından bir tanesi. Öncelikle gençlere kendilerini iyi tanımalarını öneriyorum. Ne yapmak istiyorlar? Ne yaparlarsa işlerine ayakları geri geri giderek değil koşarak gidecekler. Birincil öncelik yapılan işten mutlu olmak, tutkuyla çalışmak, başarı bundan sonra muhakkak gelir. Yapacakları işte en iyisi olmaları için deneyim anlamında çok emek vermeleri gerekiyor. Hep öğrenmek var, bu hiç bitmeyen hep akan bir nehir gibi. Bilgi hangi alanda çalışırsak çalışalım sonsuz. O nedenle hep okumaları, kendilerini hep geliştirmeleri, deneyimlerin değerini bilmeleri, konuların uzmanlarına ulaşmaları, onlarla çalışma yapabilme şansını bulmaya çalışmaları gerekiyor. 

Bunun yanı sıra işi; öğrenmek, uygulamak ve bunu tutkuyla yapmak şart. Bir de tabii dengeli, sağlıklı ve iyi iletişim kurma becerisini edinmeleri lazım. Hangi işi yaparsak yapalım, doğru ve etkili iletişim işimize her zaman olumlu yansır.

Etiketler:
 
Keçiboynuzu unu tok tutuyor
 
Türk Eximbank'a 380,5 milyon dolarlık fon
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hipoglisemi hakkında merak edilenler
Hipoglisemi nedir, kişide hipoglisemi nelere yol açar, kan şekerinin düşüklüğü ...
Devasa bir arşivin sahibi; Talat Öncü
Geçmişin izlerini taşıyan 163 bin kitabı büyük bir titizlikle toplamış ...
Devasa boyutlardaki portreleri tuvaline yansıtıyor
Yaptığı devasa portrelerle dikkati çeken ressam Ergün Başar, fikirleriyle ...
 
İnsanın, hareketi hatırlaması gerek
“Fizik tedavi sırasında fark ettim ki, aslında fizik tedavide gösterilen ...
Ankara'nın Patronları Mustafa Aydın Hürmüzlü
Bu haftaki konuğumuz bir Kerkük Türkü olan iş adamı Mustafa Aydın Hürmüzlü… ...
Benim bayrağım Türk bayrağı vatanım da burası
Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyfettin Saralar ...
 
Korku filmlerinin senaristi yeni sezona hızlı girdi
Kabus, Düğümlere Üfleyen Şerri, Cin Çeşmesi ve Kafirun gibi birçok korku ...
Ankara'nın patronları: Hüsna Dişbudak
Köşemize bu hafta seramik ve heykel sanatçısı Hüsna Dişbudak’ı konuk ediyoruz. ...
Foto muhabirliğinden parlamento muhabirliğine Cengiz Aldemir
Gazeteci Cengiz Aldemir, foto-muhabirliğiyle başladığı meslek yaşamına ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
İŞ İNSANI FESİH ZEKİ MERT’İN BAŞARISI…
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
İTTİHAT VE TERAKKİ ÜYELERİNİN YARGILANMALARI-VII
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ ZAMLAR VE BÜTÇE
Murat BALCI
Murat BALCI
EYT’YE SIRA GELSİN ARTIK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BUĞDAY TÜFEĞE KARŞI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
BASIN SANATI SERGİSİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAL OLANI KORUYAMADIĞIMIZDA…
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN OLASI NATO ÜYELİĞİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİHAYETİNDE BİR DÖRT DUVAR
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
HAYAL OLDU
Esra SARI
Esra SARI
NE OLACAK HALİMİZ?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
SONUNDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ
Nimet KÜLTEKİN
Nimet KÜLTEKİN
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BESLENME
Kadriye CİRİTCİ
Kadriye CİRİTCİ
BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ
Merve ŞAFAK ERGÜN
Merve ŞAFAK ERGÜN
'SU İÇSEM YARIYOR!'
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
“İNSAN BİLGİ İLİŞKİSİ”
Burak BALCI
Burak BALCI
NÜKLEER SAVAŞI ÖNLEDİ, EMEKLİ EDİLDİ, SESSİZCE ÖLDÜ!
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HEZEYAN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN İLE YOLLARIMIZI YİTİRDİK
Bekir ATACAN
Bekir ATACAN
FRANSA’YA KARŞI ÇOK FRANSIZ MI KALIYORUZ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZITLIKLAR
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
NOMOFOBİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
FERGANA VADİSİ’NDEN TÜRK BİRLİĞİNE
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
ÜLKENİN KALKINMASINDA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMİ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Sağlık Yasam
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva