ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
TÜBİTAK 17 personel alacak
TÜBİTAK 17 personel alacak
Sözcü Kalın'dan 'Berlin Zirvesi' paylaşımı
Sözcü Kalın'dan 'Berlin Zirvesi' paylaşımı
İstanbul'da karla karışık yağmur bekleniyor
İstanbul'da karla karışık yağmur bekleniyor
Abdulkerim Çevik'in katil zanlısı tutuklandı
Abdulkerim Çevik'in katil zanlısı tutuklandı
Çin'de gizemli virüs can alıyor
Çin'de gizemli virüs can alıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
19 Haziran 2019 Çarşamba - 07:16

Ankaralı balık tutmayı seviyor

Kızılay’da av bayisi işleten İsmail Yeşilyurt, Ankaralının balık tutmayı sevdiğini dile getirdi. Yeşilyurt, “Hobi olarak talep daha çok göllere yönelik. Ankara insanı daha çok gölleri tercih ediyor. Yazlıkçı olanlar da daha çok denizlere gidiyor. Denizlere giderken talep yoğunluğu oluyor" dedi.

Ankaralı balık tutmayı seviyor

HALİL YATAR
 

Hobiciliğin son yıllarda lükse kaçtığını ve birçok insanın eskisi gibi hobilere ayıracak bütçesinin olmadığını söyleyen Yeşilyurt,”Hobicilik artık lüks oldu. Çünkü her şey zamlandı. Balığa çıkmak dahi 300 TL’ye mal olabiliyor. 300 TL’yi ayıracak durumda olmayan insanlar var. Geçen bir müşteri geldi 13 liralık alışveriş yaptı.” dedi. Ayrıca tüfeklere ulaşmanın kolay olduğunu ve bireysel silahlanmanın arttığını söyleyen Yeşilyurt bu durumun önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Ankaralının balık tutmayı sevdiğini dile getiren Yeşilyurt, “Hobi olarak talep daha çok göllere yöneliktir. Ankara insanı daha çok gölleri tercih ediyor. Yazlıkçı olanlar da daha çok denizlere gidiyor. Denizlere giderken talep yoğunluğu oluyor. Yazlığa giden Ankara’dan malzemesini alıp gidiyor.” dedi.
 

Her şey zamlandı
Günlük hayatta her şeye zam geldiği için balıkçılık malzemelerine de zam geldiğini belirten Yeşilyurt, “İnsanlar şimdi karnını doyurma derdinde. Hobicilik artık lüks oldu. Çünkü her şey zamlandı. 
Balığa çıkmak dahi 300 TL’ye mal olabiliyor. 300 TL’yi ayıracak durumda olmayan insanlar var. Geçen bir müşteri geldi 13 liralık alışveriş yaptı. 13 liralık alışveriş için iki kredi kartı kullandı ve 1 TL’de nakit verdi. İnsanlar bu durumda. Halk ekmek büfesinden alınan simit için bile kart kullanan vatandaşlar var. Doymak için en ucuz yol simit ekmektir. Düşünsenize o bile alınmıyor” şeklinde konuştu.
 

Ankara insanı daha çok gölleri tercih ediyor
Ankara insanının daha çok gölleri tercih ettiğini ve yazlığına bile giderken av malzemelerini Ankara’dan alıp gittiğini belirten Yeşilyurt, “Hobi olarak talep daha çok göllere yöneliktir. Ankara insanı daha çok gölleri tercih ediyor. Yazlıkçı olanlar da daha çok denizlere gidiyor. Denizlere giderken talep yoğunluğu oluyor. Yazlığa giden Ankara’dan malzemesini alıp gidiyor. Gittiği yerden malzeme alan pek fazla olmuyor. Gidilen yerden sadece yem alınıyor. Ama Ankara’nın etrafında barajlar ve göller olunca sazan ve turna için malzeme alınıyor. Yani balık tutmak daha çok talep görüyor. İnsanlar balık avının da kuralına uymuyor. Yiyeceğinden fazla balık avlayanlar oluyor. Bu sefer de balık sirkülasyonu azalıyor. Üreme de zayıflıyor. Bu da insanların cahilliğinden kaynaklan bir durumdur. Kurala ve düzene uyan yok, herkes kendini düşünüyor.”
 

Herkese tüfek satışı gerçekleştirilemez
Herkese tüfek satışının gerçekleştirilemeyeceğine değinen Yeşilyurt, kişinin İlçe Emniyet Müdürlüklerinden alacağı “Tüfek edinebilir” belgesi ile tüfek satışı gerçekleştirebileceğini belirtti. Bu belgenin ise, İlçe Emniyet Müdürlüklerinde “Sabıkası olmadığına dair” yapılan güvenlik soruşturmasının ardından verildiğini söyledi. 
Yeşilyurt, bayi olarak, kime, hangi belge ve seri numarası ile tüfek satıldığına dair bilginin İlçe Emniyet Müdürlüklerine verildiğini ifade ederek, “Tüfek satsak da satmasak da düzenli olarak elimizdeki malzemeyi İlçe Emniyete bildiririz.” diye konuştu. 
 

Gerçek silahlar tamir belgesi karşılığında satılır
Gerçek silahların ise, makine kimya ve ikinci el av bayileri tarafından satıldığını ifade eden Yeşilyurt, gerçek silahların satılabilmesi için de, tamir belgesinin olması gerektiğini belirtti.
Yeşilyurt, “Kişi, tamir belgesi karşılığında silahı yedieminden alır. Karşılıklı dilekçe yazılması gerekir. Dilekçenin karşılığında herhangi bir pürüz çıkmaz ise, noter devir sözleşmesi çıkar ve böylelikle silah kişiye devrolur.” şeklinde konuştu.
 

Tüfek, insanların kolay edinebildiği bir silah halini aldı
Yeşilyurt, tüfeğin balistiğinin olmadığını dile getirerek, ruhsatlı silahlarda olan mevcut balistik sayesinde herhangi bir olaya karışan kişinin bulunmasının daha kolay olduğunu, ancak tüfekte yiv set bulunmamasının olaya karışan bir kişinin parmak izinin olmadığı sürece bulunamayacağını hatırlattı. 
“Tüfek, insanların kolay edinebildiği bir silah” diyen Yeşilyurt, “Bireysel silahlanma her geçen gün artıyor. Bunu önlemenin yolu da, tüfek satın alma vergisinin yükseltilmesi ve internet ortamındaki satışta denetim sağlanması.” dedi.
 

“Bireysel silahlanmada artış söz konusu”
Yeşilyurt, özellikle son dönemde bireysel silahlanmada artış yaşandığına dikkat çekerek, 15 Temmuz’dan sonra bireysel silahlanmanın artarak yoğunlaştığını belirtti. 
Yeşilyurt, bilinen bir tüfek fabrikasını örnek göstererek, fabrikadan verilen tüfek siparişlerinde 3 ay sonra gün verildiğine değinerek, “Bu demek oluyor ki, Türkiye genelinde yoğun bir talep söz konusu. Siparişler yetişmiyor ve sizin siparişiniz 90 gün sonra teslim ediyor. Bu durumda meydana gelen vahameti gözler önüne seriyor. Herkes tüfek alabilir hale geldi. Ve bu kadar insanın da av yapma amaçlı tüfek almadığı tahmin edilebilir.” ifadelerini kullandı.

Bireysel silahlanmanın daha ciddi boyutlara ulaşmadan önlenmesi gerektiğini belirten Yeşilyurt, devletin tüfek vergilerini artırması, tüfeğin herkes tarafından ulaşılabilir hale getirilmemesi gerektiğini belirtti.
Yeşilyurt, tüfek vergilerinin çok düşük olduğunu söyledi. Yeşilyurt şu cümleleri kullandı: “Şu an için tüfek vergisine baktığımızda beş yıllık tüfek vergisi, 45 Lira. Normal tabanca bulundurma vergisi bin 470 lira. Silahı taşıma vergisi ise, 4 bin 600 lira. Ve silah taşıma yetkisi herkese verilmez. Bunun için belli bir meslek grubunda olmanız ve vasıflı olmanız gerekir.”

Tüfek vergisindeki ucuzluğun bireysel silahlanmayı artıran en önemli etkenlerden olduğunu belirten Yeşilyurt, tüfekteki verginin arttırılması, tüfeğin sadece av yapmak isteyen kişiler tarafından ulaşılabilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
 

Caydırıcı yaptırımlar gerçekleştirilmeli
Silahlanmada belli bir kuralın olmadığına değinen Yeşilyurt, “İnsanlar silah ediniyor tabii, ama silah taşıması olsun bulundurması olsun belli kurallar yok. Taşıması yasak olan silahla yakalan biri belli miktar para cezası ile kurtuluyor.” diye konuştu.
Yeşilyurt, silah taşıma konusunda caydırıcı yaptırımların gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyerek, silahın kolay elde edilebilir halden çıkarılması gerektiğini belirtti.
 

Silah sizi korumaz, siz onu korumak durumda kalırsınız
Yeşilyurt, kendini koruma düşüncesi ile silah alan kişilere, “Silah sizi korumaz, siz silahı korumak zorunda kalırsınız.” diyerek, silah taşıyan kişinin taşıdığı silahtan sorumlu olduğunu hatırlattı.
 

Ankara’da nerede balık tutulur?
Ankara’da balık tutmak her ne kadar zahmetli olsa da imkansız değil! Ankara’da balık tutabileceğiniz en iyi yerleri sizler için araştırdık. İşte balık avı meraklılarına Ankara’nın en iyi balık tutulacak yerleri;
 

Kesikköprü Baraj Gölü 
Ankara’ya yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta yer alan gölde bulunan balık çeşitleri; yayın balığı, sazan, kadife balığı, çapak balığı, tatlı su kefali, gümüş balığı, yılan balığı ve kerevittir.
 

Kurtboğazı Barajı 
Ankara’ya yaklaşık 65 kilometre uzaklıkta bulunan bu baraj gölünde aynalı sazan, pullu sazan, tatlı su kefali ve gümüş balığı avlamanız mümkün.
 

Asartepe Barajı
Ankara’ya yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan bu yerde aynalı sazan, pullu sazan, turna ve tatlı su kefaline rastlamanız mümkün.
 

Sarıyar Barajı 
Ankara’ya yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunan bu yerde yayın balığı, pullu sazan, kadife balığı, çapak balığı, tatlı su kefali, gümüş balığı, yılan balığı ve kerevit avlamanız mümkün.
 

Kirmir Çayı 
Merkeze 80 km mesafede bulunan bu çay, Ankara’nın en uzun ve geniş havzasına sahip akarsularından biridir. Burada avlayabileceğiniz balık çeşitleri; yayın, sazan, kefal, gümüş, bekir, in balığıdır.
 

Eymir Gölü 
Hem sportif faaliyetler hem de olta balıkçılığı için ideal bir yer olan bu gölde turna balığı, pullu sazan, kadife balığı, yayın balığı, gümüş balığı ve kerevit avlayabilirsiniz.

Etiketler:
 
Her karış toprağımıza sahip çıkmamız gerekiyor
 
Artık BTK onayı gerekecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Her karış toprağımıza sahip çıkmamız gerekiyor
‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ etkinliğinde konuşan Çölleşme ve Erozyonla ...
Otizmli çocukların akranlarıyla kaynaşmasını amaçlıyoruz
Otizmli çocukların normal gelişim gösteren çocuklarla eğitim almalarını ...
Berberler, piknikte bir araya geldi
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nca gerçekleştirilen piknik ...
 
Zoonotik hastalıklara karşı etkin mücadele başlıyor
Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı Lansmanı Bilkent Sağlık Bakanlığı ...
Ultrasonik köpek savara kadınlar ilgi gösteriyor
Başıboş sokak hayvanlarının saldırılarını önlemek amacıyla ultrasonik ...
Atatürk 'Giysi Koleksiyonu Defilesi” gerçekleşti
Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü dolayısıyla, ...
 
700 yıllık tahıl ambarı
Taşkale’de bulunan ve el emeğiyle oyularak yapılan tarihi tahıl ambarı ...
Pasajlar eskisi kadar satış yapamıyor
Terzilerin, ayakkabıcıların, fotoğraf makinesi tamiri yapan ustaların ...
Satranç herkese eşit imkanlar sağlıyor
SF Başkanı Gülkız Tülay, satrancın engelleri aşan, herkese eşit imkanlar ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
FAİZ İNDİRİMİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
ÇANKIRI'NIN TUZU
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KADINLARIN BAŞARISI KARANLIK ZİHİNLERE EN GÜZEL CEVAP
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
LİBYA'DA BARIŞIN İNŞASI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
İŞSİZLİK, KYK, GSS BORCU DERKEN...
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TARİHİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMİYOR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
CEBİMİZDEKİ G-3
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
TİCARİ HAYATTA SANAL OFİS
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
SEVGİ VE PAYLAŞMAK ÜZERİNE...
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
AVUSTRALYA YANGINI VE DEVE KATLİAMI
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
İHRACATÇILARIMIZDAN DEVR-İ ALEM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE'SİZ BÖLGESEL PLAN YAPANLAR YANILMAYA MAHKUMDUR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
DÜN, BUGÜN VE YARIN
Esra SARI
Esra SARI
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Hatice Karataş
Hatice Karataş
HAYAT KISA KUŞLAR UÇUYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSANDA YANILMA VE ALGI KIRILMALARI
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva