ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
TÜBİTAK 28 personel alacak
TÜBİTAK 28 personel alacak
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
'Bıçak parası' alan doktora tutuklama
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Motorin 34, benzine 36 kuruş zam
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
Somali ordusu Eş-Şebab'ın elindeki 3 köyü kurtardı
HABERLER>RÖPORTAJ
18 Ocak 2019 Cuma - 07:36

Ankara'nın patronları: Hüsna Dişbudak

Köşemize bu hafta seramik ve heykel sanatçısı Hüsna Dişbudak’ı konuk ediyoruz. Dişbudak ile sanatın ve sanatçının sorunlarını konuştuk. Dişbudak’a bu meslekle ilgilenmek isteyenlere neler tavsiye ettiğini de sorduk.

Ankara nın patronları: Hüsna Dişbudak

VELİ SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?
HÜSNA DİŞBUDAK:
1968 yılında Çorum-Sungurlu’da doğdum. 2000 yılında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümünden mezun oldum. Gene aynı yıl, Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Pedagoji Formasyon eğitimi alıp, postmodernizm hakkında lisans tezi hazırladım. Tez 2000’de Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Başarı Ödülüne layık görüldü. Tez ayrıca Kardelen Şiir ve Müzik Gurubu Onur Ödülü’nü (2017 Ankara) aldı. Sipariş olarak heykel, büst, seramik, duvar panoları ve pirinç takı çalışıyorum.
Özgün seramik, pano, heykel ve resim çalışmaları ile yurt içi ve yurt dışında kişisel ve karma sergi ve sempozyumlara katılıyorum. Bir süre özel bir televizyon kanalında; deneysel, eğitici sanat programları yaptım. TRT Radyo Haber “Hayata Dair Programı’nda (2017 Ankara) yer aldım.
Halen, Ankara’daki atölyemde çalışmalarıma devam ediyorum. Birleşmiş Ressamlar, Heykeltıraşlar Derneği, GESAM(Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) ve Anadolu Görsel Sanatlar Derneği üyesiyim.

VELİ SARITOPRAK: Hangi kişisel ve karma sergilere katıldınız?
HÜSNA DİŞBUDAK:

1- 2004 Hazine Müsteşarlığı Sanat Galerisi “Oluş ve Bozuluş” Seramik Sergisi (Ankara)
2-2005 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi “Ankaralı Genç Sanatçılar” Seramik Sergisi (Ankara)
3- 2011 Çorum Valiliği Hitit “Sılaya Bir Renk Bir İz” Seramik Heykel Sergisi (Ankara)
4-2011 TOOB ETÜ Üniversitesi “Hitit Medeniyetleri Üniversitelerde” Seramik Heykel Sergisi (Ankara)
5-2011 Bilkent Üniversitesi “Hitit Medeniyetleri Üniversitelerde” Seramik Heykel Sergisi (Ankara)
6- 2011 Ege Üniversitesi Hitit Medeniyetleri Üniversitelerde” Seramik Heykel Sergisi (İzmir)
7-2011 Şanlıurfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Seramik Sergisi (Şanlıurfa)
8-2012 SANKO Sanat Galerisi “Takıların Dili” Seramik Heykel Sergisi (Gaziantep)
9-2013 Çorum Arkeoloji Müzesi “Seramik ve Pirinç Takı” Sergisi (Çorum)
10- 2014 Kültür ve Turizm Bakanlığı Resim ve Heykel Müzesi “Oluşum” Seramik Heykel Sergisi (Ankara)
11-Yakın Doğu Üniv. G.S ve Tas. Fak. Akademiada, resim sempozyumu (Kıbrıs)
12-2015 MOR Sanat Galerisi Kişisel Seramik Sergisi (Bodrum)
13-2015 DETAY Sanat Galerisi Kişisel Seramik Büst Sergisi (Ankara)
14- 2015, 2016 Gazeteciler Cemiyeti Resim Çalıştayları (Ankara)
15-2017 ART Ankara Ato Congresium Sanat Fuarı, ASO Karma Sergi, ART Ankara Turizm Fuarı Kişisel Seramik Sergisi, Portakal Çiçeği Sanat Galerisi Karma Sergi
16-2018 Filibe(PLOVDİV)George Trak Mozaik Müzesi, Seramik ve Aksesuar Sergisi( Bulgaristan)
17-2018 Mimar Vedat Tek Sergi Salonu, Seramik Şapka Sergisi (Kastamonu). 
VELİ SARITOPRAK: Sanatın hangi dalları ile uğraşıyorsunuz?
HÜSNA DİŞBUDAK:  
Heykel, seramik ve resim ile uğraşıyorum. Takı ve aksesuar tasarımlarına da meraklıyım.

VELİ SARITOPRAK: Seramikle ve heykelle uğraşmak nereden aklınıza geldi?
HÜSNA DİŞBUDAK:
Aslında seramik ve heykel hikayem önce resim sanatına olan ilgim ve sevgimle başladı. Bu ilgimin ve sevgimin akılda kalacağının ve bugüne geleceğinin ilk belirtisi ailemden ve akrabalarımdan dinlediğim hatıralarda gizli. Galiba, büyük dedemin köyde küçük ağaçlardan insan heykelleri yaptığı söylenirdi. Ailemin ve akrabalarımın amatörce resim yapmalarını görmüş olmam en önemlisi de ortaokul yıllarında resim öğretmenlerimin sanat eğitimine duyarlı yaklaşımları ve kişiliklerindeki güzel özellikleri resim sanatına olan ilgimi ve sevgimi artırdı. Bana güzel bir rol model oldular. Öğretmenlerimle hala görüşmekteyim. O yıllarda bu öğretmenlerimle çok güzel bir de anımı anlatmak isterim çünkü bugün sanatı severek yapıyor olmamda payları büyüktür. Resim öğretmenlerim önce okul panolarında bazı resimlerimi sergilediler. Her pano değişiminde mutlaka resimlerim olurdu. Bir gün çok kıymetli resim öğretmenim, Lale Balamir sınıfta, bir yarışma için “hava kirliliği” konulu resim çalışmamızı istedi. Bütün sınıf resimlerimizi yaptık. O yıllarda Ankara‘nın havası çok kirliydi. Nefes alamazdık. Bende Kızılay meydanındaki çöp tenekelerini, içindeki dökülmüş çöpleri, etrafında toplanmış kedileri ve oldukça çok sayıda insan figürü çalışmıştım. Resimler toplandı bizlerden. Aradan zaman geçti. Ortaokul bitti. Bir üst sınıfa geçtim. Artık lise öğrencisi olmuştum. Öğretmenlerimiz değişmişti. Aradan uzun zaman geçmişti ve ben bu olayı unutmuştum. Sanat eğitimine aynı duyarlılıkta ve özveride bir başka öğretmen resim dersimize girmeye başladı. Çok kıymetli Ceylan Türkşen öğretmenim; geçen sene Hindistan’a yarışmaya gönderilen resimlerden birinin benim guaj boya ile yaptığım Kızılay meydanının görüntüsü olduğunu ve resmimin mansiyon ödülü kazandığını söyledi. Bana ve bütün sınıf arkadaşlarıma başka bir ülkede yabancı insanlarla iletişimin güzel bir örneği olarak sanatın dilinin ve gücünün önemini anlatıp beni tebrik etmişti. Çok mutlu oldum ve etkilendim.
Lise bitti bazı sebeplerden dolayı güzel sanatlar eğitimi almam gecikti ama resim öğretmeni olma isteğim içimde sımsıcak durdu. 1996’da MÖZYES adlı üniversite özel yetenek sınavına girerek 4000 kişinin katılmış olduğu bu sınavda tercih etmiş olduğum Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü kazandım ve tereddütsüz okula başlayarak; kille, taşla, metalle, ahşapla heykel yapımını öğrendim. Bu arada desen çalışmaları yaparken, seramik atölyesi ve fırın dikkatimi çekti. Seramik heykel materyali olan kil ve üç boyutlu çalışmayı içine alabiliyor. Seramikle resim sanatının vazgeçilmez renklerini kullanabiliyorsun. Ayrıca seramiğin kendine has özelliği de beni çok etkileyip bu yönde kendime ait bir sanat dili oluşturmama sebep oldu. Seramik ve heykel yaptığımda kil üzerinde bana ait olan parmak izlerini, anda yaşamış olduğum duyguları daha kalıcı renkle kullandığımda resim sanatına yaklaşıyorum. Kili fırınlayarak ateşin büyüsüne kapılıyorum. Böylece seramikler ve heykeller tasarlama sürecim başlıyor.

VELİ SARITOPRAK: 2019 programınız nasıl?
HÜSNA DİŞBUDAK:
Seramik ve büst çalışmalarım devam edecek. Yaşayan değerli sanatçılarımızın ve mesleğinde önemli kişilerin büstlerini gücüm elverdiğince geliştirmek niyetindeyim. Bu konu Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde (Hacı Bayram Ünv.) de yüksek lisans konumdur. Nisan ayı içinde BRHD Birleşmiş Ressam ve Heykeltıraşlar Derneğinin 49.yıl sergisi Çağdaş Sanatlar Merkezinde olacak. Oraya hazırlık, Türk –Japon Vakfı ve 19 vakfın işbirliği ile 15 nisanda Dünya Hitit Günü etkinliği kapsamında seramik sergisi, Dünya Kadınlar günü kapsamında da karma sergilerim ve atölye çalışmalarım devam edecek.

VELİ SARITOPRAK: Seramikle ve heykelle uğraşmak isteyen sanatçı adaylarına neler tavsiye edersiniz?
HÜSNA DİŞBUDAK:
Öncelikle kendilerini iyi tanımaları gerekir. Bu alana emek ve zaman vereceklerse samimi olup olmadıklarını sorgulayıp sanatı yaratı mı, ticari yani seri üretim mi, anıt-heykel mi, akademik olarak mı sürdürecekler bunun kararını verip o doğrultuda kendilerini geliştirmeleri gerekir. Henüz öğrenci iken karara varmaları lazım. En önemlisi de işi severek yaparlarsa hayatları boyunca mutlu olacaklardır. Gerisi elbette gelir diye düşünüyorum.

VELİ SARITOPRAK: Sanatın ve sanatçının sorunları neler?
HÜSNA DİŞBUDAK:
Her alanda olduğu gibi sanatın ve sanatçının da çeşitli sorunları var. Sorunların temelinde ne olduğunun daha sağlam çözülebilmesi için sanatın neden gerekli olduğu bilinçlere yerleştirilmeli. Eğitim ona göre düzenlenmeli. Teknoloji çağında ilerledikçe robotlaşıp, mekanikleşiyoruz oysa insan olmak bütün bunlardan çok daha önemli ve ayrıcalıklı. İnsan ilk çağlarda da teknoloji çağında da üstünlüğü olan bir varlık. İnsan duyuları ve duyguları ile insan olmuştur. Bu üstünlüğün en somut örneği sanattır, çünkü sanatı elle tutabilirsin, gözle görebilirsin, duyup dinleyebilirsin. Sanatın bu üretimleri beraberinde sanatseverliği getirir. 
Duygularımız aracılığı ile şuurlu davranışlar gerçekleştirmek istiyorsak, yeniliğe geniş açılardan bakabilmek istiyorsak bunun en çabuk ve kısa yolunun sanat eseri üretmekten geçtiğine inanıyorum. Çağlar öncesinde de en ilkel estetik duygularla yaratılmış birçok arkeolojik bulgularda buna işaret etmektedir. Bilinç ve akıl birlikte geliştirildiği taktirde toplumsal olarak en yüksek düzeyde ve sağlıklı ilerleyebilir. Sanat eğitimi bebek yaşta başlamalı ve insan eğitiminin her alanına yayılmalıdır. 

VELİ SARITOPRAK: Belediyelerden, kamudan ve sivil toplum örgütlerinden beklentileriniz neler?
HÜSNA DİŞBUDAK:
Sanatın gerekliliği inancı ile insan üzerindeki etkilerin topluma olumlu yansıması için erk sahibi olan idareciler sanatsever olmalı. İdareciler, çevreyi ve şehir silüetini sanat güçlerini kullanarak yapılaştırmalı. Sanatın ve sanatçının imkan ve çalışma koşullarının artırılması gibi çözüm odaklı yol ve yöntemler araştırılıp bulunmalı. Ülkemizde bunu yapabilecek çok sayıda eğitimci, akademisyen, iş adamı ve kültür sanat kurumu olduğunu düşünüyorum. Dünyada bizim kültürümüzün, geleneğimize bağlılığımızın, çağdaş sanatımızın varlığının gelişmesi sağlanmalı. Bunun için daha fazla çalışma yapılmalı.
Bana sanat hayatımla ilgili samimi ve içten röportaj fırsatını vermiş olan size ve TÜSİAV’IN kıymetli üyelerine çok teşekkür ederim. Kalbimiz sevgi ve sanatla dolsun.

Etiketler:
 
35 yıldır ayakkabı malzemeleri satıyor
 
Sindirim sistemi için, Rus yaban mersini
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Foto muhabirliğinden parlamento muhabirliğine Cengiz Aldemir
Gazeteci Cengiz Aldemir, foto-muhabirliğiyle başladığı meslek yaşamına ...
Ankara'nın Patronları Cem Tunç
Köşemize bu hafta TÜSİAV Digital Dönüşüm Platformu Başkan Yardımcısı Cem ...
Pastaya duyduğu merak, onu ‘Pasta Ustası’ yaptı
Pasta Şefi Gökhan Erkan, çıraklıktan başladığı meslekte birbirinden renkli ...
 
Ankara'nın Patronları Veysel Celiloğlu
Köşemize bu hafta Engelsiz Dünya Kafe’nin sahibi Veysel Celiloğlu’nu konuk ...
Türkiye’nin görsel kaydı Depo Photos’ta
Depo Photos’un Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Antakyalı, ülkenin görsel ...
Bu gömlek artık bize dar geliyor
Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven, “Ankara Kahveciler Esnaf ...
 
Ankara’nın Patronları Arzu Oğuz
Yaratıcı beyinlerin ürettiği yeni ürün; ister bilim, ister buluş, ister ...
Hayalini yıllar sonra gerçekleştirdi
Yaklaşık 22 yıldır hizmet sektöründe çalışan Tamer İlçi ile hizmet sektörü ...
Ankara'nın Patronları Emel Uslu Atik
Bu haftaki konuğumuz çok yönlü ve çalışkan bir iş kadını Mimar Emel Uslu ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
PETROLÜN ATEŞİ YÜKSELİYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SANAYİLEŞME BİR YAŞAM SORUNU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE HAZIRLANMALIDIR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SANAYİ ÜRETİMİ NEDEN ÖNEMLİ?
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ÖĞRENME HIZI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SANAYİ ÜRETİMİ VE İŞSİZLİK
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KONUT SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ?
Esra SARI
Esra SARI
MEDİTASYON YAPMAK STRESİ AZALTIYOR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
TELEFONSUZ YAPAMAZ OLDUK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SEKTÖRLEŞEN EĞİTİM
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
BONO ALACAKLISI İSENİZ ZAMANAŞIMI SÜRESİNE DİKKAT
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
HAYATA DAİR
Halil YATAR
Halil YATAR
ANKARA'NIN BAŞKANLARI UMUT VERİYOR
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İLGİNÇ BİLGİLERE DAİR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
CEMİYET İLE CEMAAT ARASINDAKİ FARK
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
BİR ACI ÜÇ KELİMEYE NASIL SIĞAR?
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANLIĞIN EZELİ VE EBEDİ İLLETİ(İLTİBAS)
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva