ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Şırnak'tan kötü haber: 3 şehidimiz var
Şırnak'tan kötü haber: 3 şehidimiz var
2 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi
2 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi
ABD Büyükelçiliği'den sosyal medyadaki iddiaları yalanlama
ABD Büyükelçiliği'den sosyal medyadaki iddiaları yalanlama
Danimarka ile ABD arasında Grönland gerilimi
Danimarka ile ABD arasında Grönland gerilimi
4 milyon liralık 'drone'lu hırsızlık
4 milyon liralık 'drone'lu hırsızlık
HABERLER>RÖPORTAJ
26 Nisan 2019 Cuma - 07:47

Ankara'nın Patronları: Yeşim Arslan

Köşemize bu hafta Özel Arki Eğitim Kursu’nun sahibi, eğitimci Yeşim Arslan konuk oldu. Arslan’a lisan eğitimi ve öğretimi ile ilgili her şeyi sorduk.

Ankara nın Patronları: Yeşim Arslan

VELİ SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?
YEŞİM ARSLAN
: Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden 1995 yılında bölüm ikincisi olarak mezun oldum. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak yüksek lisans ve doktora yaptım. Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde de 1 yıl doktora yaptım. Araştırma çalışmalarım süresince biyoteknoloji ve atık su arıtımı konularında uzmanlaştım. 

Yaptığım akademik çalışmalar uluslararası dergilerde yayınlandı, ulusal ve uluslararası kongrelerde bildirileri sundum. Akademik çalışmalarım süresince iki çocuk annesi olmam kariyerimin yönünü değiştirdi. Pedagojik formasyon alıp, özel bir okulda öğrencilere çevre bilincini oluşturacak bilimsel birikimimle TÜBİTAK projeleri, Volvo Adventure projeleri yaptım. Öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye olan tutkum beni koçluk eğitimleri ile tanıştırdı. Öğrenci koçluğu üzerine çalışmalar yaptım. 

Bu süre zarfında eşimin Kastamonu’da Bahçeşehir Koleji’nin, Yargı Akademi’nin ve Moda Dil Kursu’nun kurucusu olması benim de yıllarca eğitim sektörünün içinde olmama sebep oldu. Bu süre boyunca iki çocuk annesi olarak velilerin yaşadığı sıkıntıları ve ihtiyaçları da çok iyi gözlemledim. Tüm bu birikimlerin sonucunda eğitime, öğrencilere ve velilere ışık tutmak ve bunu yaparken de en iyisini yapmak amacıyla 2015 yılında Çankaya’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Arki Eğitim Kursu’nu kurdum.

VELİ SARITOPRAK: Bize Arki’yi  tanıtır mısınız ?
YEŞİM ARSLAN
: Özel Arki Eğitim Kursu 2015 yılından beri Çankaya’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bir kurstur. Amacımız İngilizceyi sevdirerek, yaşatarak öğretmek, öğrencilerimizin kursumuzdan maksimum düzeyde faydalanmasını sağlamaktır. Ağırlıklı olarak çocuk İngilizcesi gruplarımız bulunmakta olup, yetişkinler için de amaca yönelik kişilere ve gruplara özel kurslarımız bulunmaktadır.
Arki Dil Kursu olarak bilimsellik ilkemizdir. Öğrencilerimize verdiğimiz eğitimlerde bilimsel ve kanıtlanmış metotları takip etmekteyiz. Eğitim süresince velilerle karşılıklı işbirliği yapmayı önemsiyoruz. Eğitimlerimizde her öğrencinin bireysel ilgi alanlarının farklılıklarını dikkate alan bir yaklaşımı benimsiyoruz.
Eğitim ve öğretim geleceğimizdir. “Bilgi güçtür” felsefesini benimseyen Özel Arki Eğitim Kursu’nun eğitimin geleceğimiz için oluşturduğu önemin farkında olup bu sorumlulukla hareket eden bir yönetim anlayışına sahip olmasından gurur duyuyorum.

VELİ SARITOPRAK: Sınıflar hakkında, öğretmenler hakkında neler söylersiniz?
YEŞİM ARSLAN
:  Arki’de her biri 17 öğrenci kapasitesine sahip üç sınıfımız, bir kütüphanemiz, 1 drama odamız bulunmaktadır. Sınıflarımız interaktif öğrenme ortamı sağlayan teknolojik donanıma sahiptir. Her sınıfımızda akıllı tahta ve projeksiyon bulunmaktadır. Arki olarak felsefemiz İngilizceyi yaşatarak öğretmek olduğu için, öğrencilerin dış dünyada kullanabilecekleri ortamı drama odasında sağlamaktayız. Öğretmenlerimiz üniversitelerin 4 yıllık dil bölümlerinden mezun olup, deneyimli ve gelişmelere açıktırlar.

VELİ SARITOPRAK: Öğrencilere hangi imkanları sunuyorsunuz ?
YEŞİM ARSLAN
: Öncelikle kursumuzda uluslararası geçerliliği olan, öğrencilerin Cambridge sınavlarına girmelerini sağlayan eğitim sistemi ve materyalleri kullanılmaktadır. Çocukları yedi yaşından itibaren Cambridge Starters, Movers ve Flyers sınavlarına hazırlıyoruz. Düzenli olarak dil gelişimlerini ölçüp velilere geri bildirimlerde bulunuyoruz.

Öğrencilerimizin İngilizceyi etkin kullanmalarına yönelik drama ile dil öğretimi yöntemini kullanıyoruz. Dil öğretmeni ve drama öğretmeni aynı anda sınıfa girerek öğrencilerimizin hem tiyatral hem de dil gelişimlerine katkıda bulunan bir çalışma yürütüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar dil eğitiminde dramanın kullanılması ile özellikle konuşma becerisinde gözle görülür bir ilerleme gözlendiğini göstermektedir. 

VELİ SARITOPRAK: Kaç öğrenciniz var? İngilizceye ilgi nasıl?
YEŞİM ARSLAN:
Şu anda yüz öğrencimiz var. İngilizceye özellikle çocuk gruplarında büyük ilgi bulunmaktadır. Aynı zamanda konuşma becerisine yönelik talep de çok fazladır.

VELİ SARITOPRAK: Kış dönemi ve yaz dönemi kurslarınız hakkında bilgi verir misiniz?
YEŞİM ARSLAN:
Kış dönemine ait kurslarımız 7-10 yaş ve 11-15 yaş grubundaki öğrencilerimize yöneliktir. İngilizce kurslarımız haftada 4 saat olarak programlanmıştır. Kış dönemi kurslarımız Eylül-Haziran ayları arasında olup, öğrencilerimiz yaşlarına ve İngilizce seviyelerine uygun gruplarda, alanında uzman öğretmenlerle teknolojik donanımlı sınıflarda eğitim alırlar.  

Kursumuzda yetişkinlere yönelik, kişiye özel seviyeler ve hedefine uygun kurslar programlanmaktadır. Ayrıca LET’S TALK adı altında konuşma sınıflarımızla İngilizce konuşma becerisine yönelik kurslarımız çok talep görmektedir.Yaz döneminde ise haftalık 10 saat yoğun İngilizce programına ilave olarak her gün drama ile İngilizce, Communicative activities, cinema club ve Let’s Talk adı altında aktiviteler ile İngilizceyi eğlenerek ve severek öğretmeyi amaçlıyoruz. Yoğun yaz dönemi programlarımız 4 haftalık üç dönemden oluşmaktadır.

VELİ SARITOPRAK: bu sektörde çok kurs var mı?
YEŞİM ARSLAN:
 Evet çok fazla sayıda dil eğitimi veren kurs bulunmaktadır.

VELİ SARITOPRAK: Dil öğretiminin sıkıntıları neler?
YEŞİM ARSLAN:
İlk olarak ülkemizde İngilizce dilinin aktif olarak kullanıldığı bir sosyal ortam bulunmaması özellikle konuşma becerisinde sıkıntılar yaratmaktadır. Eğitim sistemimizde genel olarak dilbilgisine ve sınavlara yönelik dil eğitiminin olması, konuşmaya fazla önem verilmemesi “Anlıyorum ama konuşamıyorum“ problemini doğurmaktadır. Dilbilgisi bir amaç değil araçtır. Arki Dil Kursu olarak dil eğitiminde yaşanılan bu problemin farkındayız ve sistemimizi yaşayarak, yaparak ve eğlenerek öğrenme üzerine kuruyoruz.

VELİ SARITOPRAK: hem anne hem iş kadını olmak nasıl bir şey?
YEŞİM ARSLAN:
Kursumuzdaki öğrencilerinin % 90’ı 7-15 yaş aralığında. Anne olmamın hem çocuklar hem de velilerim için büyük avantaj olduğunu düşünüyorum. Arki’deki öğrencilerime annelik duygumla yaklaşırken velilerim ile çok rahat empati kurabiliyorum. Çocukları çok seven bir anne olmamın işime çok olumlu yansıdığını düşünüyorum. İşim eğitim olduğu için iki çocuk annesi olarak sürekli yeni şeyler öğrenmek, gelişimleri takip etmek kendi çocuklarım açısından da bir avantaja dönüşüyor. 
Sonuç olarak özellikle eğitim sektöründeyseniz hem anne hem iş kadını olmak müthiş bir şey.

VELİ SARITOPRAK: hedefleriniz neler?
YEŞİM ARSLAN:
İlk hedefimiz mevcut öğrencilerimize İngilizceyi severek öğretmektir. Amacımız öğrencilerimizin İngilizce konuşmayı bir problem olarak görmeden kendilerine olan güvenlerini arttırmaktır. 
Dramayı kullanarak dil öğretiminde fark yaratan bir dil kursu olmak öncelikli hedefimizdir.

VELİ SARITOPRAK: yeni yatırımlarınız olacak mı?
YEŞİM ARSLAN:
En büyük hayalimiz drama ile yabancı dil öğreten bir dil okulu olmaktır. Bu hayalimizi gerçekleştirmek için yeni yatırımlar yapmayı planlamaktayız.

VELİ SARITOPRAK: İngilizceyi öğrenmek isteyenlere tavsiyeleriniz ve önerileriniz nelerdir?
YEŞİM ARSLAN
: Bu dili öğrenmek isteyenler okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin hepsine önem vererek çalışmalıdır. Dil öğrenmek isteyenlere İngilizce kitap, gazete, dergi gibi basılı materyalleri çok okumalarını, sürekli İngilizce film ve dizi izlemelerini tavsiye ederiz. 

Böylece okuma ve dinleme becerilerini desteklemiş, yeni kelime öğrenimine katkı sağlamış olurlar. Bizim öğrencilerimizden gözlemimiz hata yapacağım diye konuşmaktan çekinmeleridir. Tavsiyemiz hata yaptıkça öğrenildiği için mümkün olduğunca konuşmalarını sağlayacak bir ortamda bulunmalarıdır. 

Veli Sarıtoprak, Ankara'nın Patronları, Yeşim Arslan, ARKİ
 
Bilkent Sanat Festivali Ankara'yı sanatın başkenti yapacak
 
Bu festival çok renkli
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Aspir'in getirisi buğdayın 3 katı
Kurak iklim koşullarına dayanıklılığı ile dikkati çeken, bitkisel yağ ...
Türkiye'den 150 ülkeye meyve suyu ihracı
Dünyanın ağzını Türk meyve suları tatlandırıyor. Türkiye’nin meyve suyu ...
Ankara'nın patronları: Ayşegül Nerde
Köşemize bu hafta Ankaralı mekan ve yemek yazarı Ayşegül Nerde‘yi konuk ...
 
Ankara’nın Patronları Av. Arb. Y. Burak Aslanpınar
Köşemize bu hafta Çankaya Arabuluculuk Merkezi’nin Kurucu Ortağı olan ...
Çankaya’da dayanışma güçlenecek
Sosyal belediyecilik ilkeleri ile çeşitli projeleri hayata geçiren Çankaya ...
Ankara'nın Patronları Aslı Sayan
Köşemize bu hafta Chess Reklamcılık firmasının kurucu ortağı olan Aslı ...
 
Çocuklar yaparak öğrenmeli
Eğitimde önemli olan çocukların ve gençlerin deneyimleyerek öğrenmelerine ...
Deneyimli Gazeteci Ahmet Abakay Son Kitabını Anlattı
Gazeteci Ahmet Abakay, “Biz gazeteciler, tanık olduğumuz dönemi aktarmak ...
Ankaranın Patronları Ahu Tüzün Demirdamar
Köşemize bu hafta Öğrenci Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu alanlarında ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSANDA DİN VE AHLAK İLİŞKİSİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
HUZURUN ADRESİ: DATÇA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
EKONOMİDE SON DURUM
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAYİDE YAVAŞLAMA
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
BİR BAYRAM SÜRECİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
30. YILINDA BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN 89 GÖÇÜ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva