ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı
'Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz'
"Doğu Akdeniz'e dördüncü gemiyi de göndereceğiz"
işsizlik oranları arttı
işsizlik oranları arttı
TÜBİTAK 16 personel alacak
TÜBİTAK 16 personel alacak
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
TBMM Başkanı Şentop'dan Parlamanter sistem açıklaması
HABERLER>RÖPORTAJ
21 Aralık 2018 Cuma - 07:25

Ankara'nın Patronları Veysel Celiloğlu

Köşemize bu hafta Engelsiz Dünya Kafe’nin sahibi Veysel Celiloğlu’nu konuk ediyoruz. “Engel fizikte değil yürektedir. Önemli olan zihinlerdeki engeli kaldırmaktır” diyen çok başarılı, çalışkan ve engel tanımayan Veysel Celiloğlu ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ankara nın Patronları Veysel Celiloğlu

VELİ SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz ?
VEYSEL CELİLOĞLU:
Ben Veysel Celiloğlu 35 yaşındayım. %94 oranında bedensel engelliyim. 2 kız çocuğunun babasıyım. Özel sektörde 15 yıl çalıştım ve engellilik durumundan emekli oldum. Ben belden aşağı protez kullanıyorum tek kolum ve bacağım var. Ama ben kendimi engelli bir birey olarak görmüyorum hayata pozitif bakıyorum. Benim hayat felsefem hayatı engel olarak görmek. Hayatta karşılaştığımız sıkıntılar başlı başına bir engel değil midir? 


VELİ SARITOPRAK: Bize Engelsiz Dünya’yı anlatır mısınız ?
VEYSEL CELİLOĞLU:
Emekli olduktan sonra 15 yıllık Emeklilik birikimim, eşimin ve KOSGEB’in desteğiyle; üreten, büyük ve güçlü bir Türkiye olmak, engelli bireylerimizin önündeki engelleri aşmak ve diğer taraftan kızlarıma iyi bir gelecek sunmak, onları en iyi şartlarda okutabilmek için Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Engelsiz Dünya Cafe’yi açtım. 
Engelsiz Dünya Cafe %94 engelli bir girişimci tarafından Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında açılmış ilk ve tek kafedir. Engelsiz kafeler her yerde var Engelsiz Dünya Cafe ise sadece Ankara Emek’te var. Diğer ngelsiz kafelere baktığınızda arkasında bakanlık, belediye, dernek, vakıf vardır. Bu yüzden Engelsiz Dünya Cafe’mizin toplumumuzun, milletimizin, gençlerimizin desteğine şiddetle ihtiyacı var. Unutmayalım ki yaşadığımız sürece her birey engelli adayıdır. Bugün Engelliler için yaptıklarınızı aslında kendiniz için yaptığınızı unutmayınız. 


VELİ SARITOPRAK: Neden Engelsiz Dünya Cafe’yi açtınız ? Aklınıza bu isim nereden geldi ?
VEYSEL CELİLOĞLU:
Topluma engelli olmanın üretmeye engel olmadığını göstermek, engelli bireylerimizin önündeki engelleri kaldırarak onlara faydalı olabilmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak için bu kafeyi açtım. Bu konuda Peygamberimiz (SAV) “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” buyurmaktadır. Ben engelli bireylerimizin önündeki engelleri aşarak faydalı olabilmenin mücadelesini veriyorum. Ben tek kolum ve bacağımla üretiyorsam, engelli bireylerin önündeki engelleri aşmak için mücadele ediyorsam bu mücadelemi toplumun, milletimizin, gençlerimizin görüp destek olması gerekir. Ben engelsiz bir dünya inşa etmek ve engelli bireylerimizin önündeki engelleri aşmak için, kafemizin ismini Engelsiz Dünya koydum. Sloganımız da “Engelleri Aşan Kafe Engelsiz Dünya”. Toplumuzda bu kafeye sadece engelli bireylerin geldiği gibi yanlış bir algı vardır. Oysaki Engelsiz Dünya’mızın kapıları yüreğinde engel olmayan herkese açıktır. 
VELİ SARITOPRAK: Hem engelli olup hem de işveren olmak nasıl bir şey?
VEYSEL CELİLOĞLU: Düne kadar engelli çalışan iken bugün engelli işveren olmak, toplumun biz engelliler üzerindeki ön yargıları değiştirip engelli olmanın üretmeye engel olmadığını göstermek, istihdam oluşturarak ülke ekonomimize katkı sağlayarak güçlü Türkiye yolunda ilerlemek tarif edilmez bir duygudur.  Herkesin içinde vardır üretme isteği. İnanmak ve cesaret başarmanın yarısıdır. Ben inandım cesaret ettim Türkiye’de yapılmayanı yaptım. Engelsiz Dünya Cafe engelli olmanın üretmeye engel olmadığının belgesidir. Bu girişimimle diğer engelli bireylere rol model olacağımı düşünüyorum. Engel fizikte değil yürektedir. Önemli olan zihinlerdeki engelleri kaldırmaktır. 


VELİ SARITOPRAK: Engellilerin yaşadığı sorunlar neler? Sizin çözüm önerileriniz neler?
VEYSEL CELİLOĞLU:
En büyük sıkıntımız toplumda engelli bireylere yönelik farkındalığın olmayışıdır. Engelliler olarak yaşadığımız sıkıntıları, toplumun farkındalığını arttırarak aşacağımıza inanıyorum. Çünkü inanmak başarmanın yarısıdır. Ben Türkiye’de kimsenin yapmadığını yapıp farkındalık oluşturmayı amaçladım. Bu nedenle istediğim şey toplumda engellilere yönelik farkındalığın artmasıdır. Ne yazık ki toplumumuz biz engellilere ön yargılı bakıyor. Ben bu Engelsiz Dünya Cafe’yi açarak toplumun bizi yapamadıklarımızla değil de yapabildiklerimizle görmesini sağlıyorum.Farkındalığımızı gösteriyorum. Toplumun bize ah vah diyerek acıyarak bakması bizim canımızı yakar. Biz engelliler acınacak durumda asla değiliz. Bize ah vah diyeceklerine destek olsunlar. Yalnız bu durumu kullanan çevreler de var bunları da şiddetle kınıyorum. Ben burada el açan değil el tutan olmanın, balık yiyen değil balık tutan olmanın mücadelesini veriyorum. Hazır balığı herkes yer. Önemli olan balık tutan olabilmektir.


VELİ SARITOPRAK: Devlet elinden geleni yapıyor mu? Başka ne gibi beklentileriniz var?
VEYSEL CELİLOĞLU:
15 yıl önce engelli bireylerimiz hiçbir şekilde sokağa çıkamıyordu ve en zorumuza giden de bize “özürlü” denmesiydi. Bu kelime çok can yakıcı. Bu kelimenin karşılığı ayıplı kusurlu anlamı taşıyor. Şimdiki hükümetimiz bu yanlışı düzeltip özürlü yerine engelli kelimesini getirerek bir nebze kötünün iyisini yaptı.
Devletimizin, hükümetimizin engellilere yönelik attığı adımlar bizi gerçekten cesaretlendirdi. Açılan sosyal tesisler, eğitim konusunda getirilen kolaylıklar engelli bireylerimizin hayata ve topluma tutunmaları noktasında önemli bir görev üstlendi. Bununla birlikte erişebilirlik konusunda ciddi yatırımlar yapıldı. Ama devletimiz hükümetimiz ne yaparsa yapsın önemli olan toplumun engelli bireylere karşı duyarlı olmasıdır. Toplumda ne yazık ki engelsiz kişiler bizlere engel oluyorlar. Şöyle ki bizler için yapılan engelli asansörlerini engelsiz kişilerin kullanması, kaldırımlara yapılan rampaların önüne veya kaldırımlardaki sarı çizginin üstüne engelsiz kişilerin araçlarını park etmesi, aynı şekilde bize ayrılan engelli park yerlerinin engelsiz kişilerce işgal edilmesi can sıkıcı. Bu konuda devlet ve hükümet ne yapsın herkesin başına polis dikemeyiz. Bu yüzden önce toplumumuzun bilinçlenmesi, duyarlı olması gerekmektedir.


VELİ SARITOPRAK: Sosyal medyanın ilgisi nasıl ?
VEYSEL CELİLOĞLU:
Şu ana kadar iyi geri dönüşler alıyorum. Ama yeterli değil çok çalışmam gerekiyor. Bizi bilmeyen çok kitle var. Toplumuza kendimizi tanıtmak için sosyal medya çok etkili bir araç. Zahmetsiz rahmet, emeksiz ekmek,  cefasız sefa olmaz. Bu kafeyi açarken maddi manevi çok yıprandım. Ama hiçbir zaman pes etmedim. Ben Engelsiz Dünya Cafe’miz için çok emek verdim ve halen veriyorum. Emeğimin karşılığını almak için de sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyorum.


VELİ SARITOPRAK:  Kafenizde işleriniz nasıl, sorunlarınız, ihtiyaçlarınız var mı?
VEYSEL CELİLOĞLU:
Her ne kadar bu kafeyi açmak bir başarıysa sürdürülebilirlik de bir o kadar başarıdır. Ben her şeyi hesap ettim bir tek hesap edemediğim sonradan gelişen ekonomik göstergelerin değişmesi. Bu kafeyi açmak için yola çıktığımda olumsuz hava yoktu. Bunu ben öngöremezdim. Dövizin birden bire 7 TL’ye kadar çıkması bunu fırsat bilen fırsatçıların fiyatları arttırmasına bağlı olarak maliyetlerimizin artmasına neden oldu. Her ne kadar hükümetimizin güçlü mali politikaları sayesinde döviz 5 tl’ye kadar inmiş olsa dahi yapılan zamların geri alınmamasından dolayı sıkıntı çekmekteyiz. Türkiye olarak sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Bu sıkıntılı günleri el ele omuz omuza milletimizin topyekün mücadelesiyle aşacağımıza inanıyorum. Ben bütün enerjimle Engelsiz Dünya Cafe’mizi ayakta tutabilme mücadelesi veriyorum. Emeklemeden yürüyemezsin, yürümeden koşamazsın. Ben emeklemeyi Engelsiz Dünya Cafe’yi açmak olarak, yürümeyi Engelsiz Dünya Cafe’mizi çevirmek ayakta tutmak, koşmayı da kazanmak olarak görüyorum. Şimdi ben yürüyorum öncelikli amacım Engelsiz Dünya’mızı ayakta tutmak sonrasında kazanmak kazandığımızı engelli bireylerimizle paylaşmak. Hayat paylaşınca güzel. Hayatı paylaşmak için engel yok. Bu kafe ne kadar çalışırsa, kazanırsa engelli bireylerimiz kazanacak, kazanan Türkiye olacak. Unutmayalım ki tohum toprağa, engelli topluma emanettir. 
Kafemizin öncelikli ihtiyacı engelli bireylerimizin ihtiyacını giderebileceği engelli tuvaleti ve gençlerimizin daha rahat ders çalışabilileceği kütüphane. Bu ihtiyaçları kendim kazandığımda zaten yapacağım ama bir hayırsever iş adamı sponsor olup bize destek çıkarsa bu süreç daha da hızlanır. 
Milletimiz özel toplantılarını, özel günlerini ve buluşmalarını burada düzenleyerek bizlere destek olabilirler. Burada yiyip içtiklerinin engelli bireylerin önündeki engelleri aşacağını unutmasınlar. Ben üreten kazanan ve güçlü bir Türkiye için böyle bir işletme açtım. Kızlarıma iyi bir gelecek sunabilmek ve engelli bireylerimizin önündeki engelleri aşmak için hayallerimin peşinden koştum. Ben tek kolum ve tek bacağımla mücadele veriyorsam toplumumuz, milletimiz, gençlerimiz desteklerini esirgemesin.

Etiketler:
 
Gözlük seçiminde püf noktalar
 
Gripte birinci dalga geldi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye’nin görsel kaydı Depo Photos’ta
Depo Photos’un Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Antakyalı, ülkenin görsel ...
Bu gömlek artık bize dar geliyor
Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven, “Ankara Kahveciler Esnaf ...
Ankara’nın Patronları Arzu Oğuz
Yaratıcı beyinlerin ürettiği yeni ürün; ister bilim, ister buluş, ister ...
 
Hayalini yıllar sonra gerçekleştirdi
Yaklaşık 22 yıldır hizmet sektöründe çalışan Tamer İlçi ile hizmet sektörü ...
Ankara'nın Patronları Emel Uslu Atik
Bu haftaki konuğumuz çok yönlü ve çalışkan bir iş kadını Mimar Emel Uslu ...
Kışın ideal kiloyu koruma tavsiyeleri
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile keyifli ve ...
 
Sanat eğitiminde “pedagojik eğitim” önemli
“Günümüzde aileler, çocuklarını her türlü kursa ya da etkinliğe götürmek ...
Ankara'nın Patronları Özlem Küçük
Köşemize bu hafta başarılı bir iş kadını ve aynı zamanda eğitimci olan ...
Ankara'nın Patronları Ceren Yetkin
Köşemize bu hafta S.C.Yetkin Group firmasının sahibi genç ve başarılı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
15 TEMMUZ'UN ARDINDAN...
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR RETROSU
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
NÜFUSUMUZ YAŞLANIYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
YOLSUZLUK BELASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS ÜZERİNDEN BÜYÜK İSRAİL'E GİDEN YOL
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva