ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Erbil'de Türk diplomatlara saldırı: 1 diplomat şehit oldu
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
Bu paralar dilencinin üzerinden çıktı
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Ünlü et lokantasının sahibine FETÖ'den 5 yıl hapis
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
Irak, Erbil'deki silahlı saldırıyı kınadı
HABERLER>RÖPORTAJ
4 Ekim 2018 Perşembe - 07:22

Ankara'nın Patronları Sevgi Şahin

Güzellik sektöründe bir dünya markası olan Essi Güzellik ve Estetik, Essi Akademi ve Essi Kozmetik’in Ankara’daki yöneticisi Sevgi Şahin ‘le güzellik sektörünü çok detaylı konuştuk. Çok faydalı ve zevkli bir söyleşi için sıkı bir sivil toplumcu da olan Sevgi Şahin’e teşekkürler.

Ankara nın Patronları Sevgi Şahin

VELİ SARITOPRAK: Sizi tanıyabilirmiyiz?
SEVGİ ŞAHİN :
Adım Sevgi Şahin, Yozgatlıyım. İlk Öğretimimi Hollanda’da, Liseyi Kayseri’de okudum. 19 Mayıs Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezuniyetinden sonra 1 yıl Bankacılık Okulu okudum. 13 yıl Ziraat Bankası’nda uzmanlık ve yöneticilik görevinde bulunduktan sonra bankadan ayrılarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na araştırmacı olarak atandım. 2004 yılında estetisyenlik eğitimi aldım ve sonrasında da Essi Güzellik Merkezi zincirlerinde çeşitli bölümlerine danışmanlık yaptım.

VELİ SARITOPRAK: Essi Güzellik Firması ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
SEVGİ ŞAHİN :
Essi Güzellik Firması’nın kurucusu ablam Zübeyde Nacar’dır ve Hollanda’dan Güzellik Ve Kozmetoloji Lisesi’nden mezun olmuştur. Bu eğitim geçmişinden dolayı, Türkiye’de büyük bir boşluk olan son sistem güzellik merkezi açma fikrini geliştirmiştir. 1994 yılında da İzmir Gaziemir’de ilk Essi Şubesini açmıştır, ama hedefi hiçbir zaman bir güzellik salonu işletmek olmamıştır. Bu maksatla, yeni teknolojileri öğrenmek için Almanya ve Hollanda’da fuar ve firma ziyaretleri yaparak güzellik ithal etmeye başlamıştır. 1996 yılında da sektördeki kalifiye personel açığını kapatmak için 2. Şubesini Milli Eğitim Bakanlığı onaylı güzellik uzmanlığı kursu olarak açmıştır. 2003 yılında merkezini Alsancak’a taşıyarak 3. Şubesini açmıştır. Ve sektördeki cihaz eksikliklerini de gidermek için yurt dışı fuarlara katılarak, Avrupa’nın önde gelen firmalarının Türkiye distribütörlüklerini almıştır.
Essi, 2003’te estetisyenlik eğitimi yanında, Sağlık Bakanlığı’ndan izin alarak doktorlara ‘Medikal Estetik’ eğitimi veren Türkiye’nin 3. firması olmuştur.
2009 yılında Franchising altyapı çalışmalarına İzmir Ekonomi Üniversitesi Danışmanlığı ile birlikte başlayan Essi, 2010 yılında pilot Franchise şubelerini açmıştır. Pilot Franchise şubelerinde Franchise Sisteminin yerleşmesinden sonra, 2012 yılından itibaren hızlı bir gelişim gösteren Essi, 2016 yılı sonunda 30 Şube, 2018 yılı sonunda 40 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir. Bunun yanında yurt dışına da güzellik ihraç etmeye başlamıştır. Almanya, Katar ve Londra Essi kurulum çalışmaları devam etmektedir.
Özetle, Essi, 1996 yılından itibaren İzmir’den Iğdır’a Türkiye’nin tüm illerinden ve hatta Kıbrıs, Almanya, Hollanda ve İngiltere’den birçok kişiyi meslek sahibi yapmıştır. Essi, eğitimci bir kuruluş olmanın getirdiği tüm avantajlara sahiptir. 8000’den fazla estetisyen, 400’den fazla doktor mezun etmiş, binlerce kadına istihdam sağlamıştır.

VELİ SARITOPRAK: Ankaralı hanım efendiler ve beyfendiler güzellik salonlarına ilgi gösteriyor mu?
SEVGİ ŞAHİN :
Ankara Essi tarafından biraz ihmal edilmiş bir şehir, çünkü doğru iş ortamları bulunamadı diyebiliriz. Ama sonrasında  2016’da hızla gelişerek, İzmir’den sonra en çok şube sayısı ile 2. Sıraya oturmuştur. Şu anda Ankara’da Çayyolu, Çankaya, Mustafa Kemal, Dikmen ve Kızılay’da Essi Şubeleri mevcuttur. Bunlardan Mustafa Kemal ve Gentleman Şubeleri Essi Merkeze bağlı, diğerleri Franchise partnerlerimizindir. Yani bay ve bayanların büyük ilgisi Essi’nin Ankara’da bu kadar çok şube açmasına yol açtı diyebiliriz. Ve halen daha Ankara için Franchise başvuruları gelmeye devam etmektedir.

VELİ SARITOPRAK: Bayanlar mı Baylar mı daha çok ilgi gösteriyor Güzellik Merkezinize?
SEVGİ ŞAHİN :
Türkiye’nin her bölgesinde olmamız sebebi ile Essi olarak şunu fark ettik; güzellik merkezleri kadınların konfor ve tekel alanı haline gelmişler. O yüzden karma güzellik merkezlerine gelen beyler rahatsız oluyorlar ve bu yüzden de gelmekten imtina ediyorlar. Halbuki cilt hepimizin aynıdır, bayan erkek fark etmez, rutin işlem ve tedavilere ihtiyacı vardır ve en büyük organımızdır. Bunun yanında, teknolojik gelişmeler ve metropol hayatı erkeklerin de görsel olarak daha bakımlı olmalarını gerektirmektedir. O yüzden büyük bir açık olduğunu gözlemleyerek, Türkiye’nin ilk erkek bakım kliniği olan Essi Gentleman Şubesini 2017 yılında Essi olarak başkentimizde açtık, burada erkek estetisyenler istihdam ettik. Ve işin ilginç tarafı sadece Ankara değil, Türkiye’nin birçok ilinden gelen erkek müşterimiz var. Bunlardan en ilginci de İstanbul’dan gelen doktor müşterimiz. Yani Mustafa Kemal Essi ve Gentleman şubelerini karşılaştırdığımızda gelen erkek müşteri sayısı daha fazladır diyebiliriz.

VELİ SARITOPRAK: Essi’lerde hangi uygulamalar yapılıyor?
SEVGİ ŞAHİN :
Essi Gentleman ve Essi Mustafa Kemal ve diğer tüm Essi Şubelerinde, onlarca farklı cilt bakımları ki bunlar akne bakım, klasik bakım, anti aging bakım, dinamik masajlı cilt bakımı, Hydra Smart akıllı cilt bakımı, Ultrasonik mezoterapi, Queen ve King Therapy ile tek seans ta geçleşme, dermapen, dermaplanning,  gibi uygulamalar, vücut şekillendirme uygulamaları, kriolipoliz, radyofrekans, kavitasyon, sıkılaşma masajı, klasik masaj ve bambu çubukları ile selülit savar masajı, Lazer epilasyon uygulamaları, kirpik lifting, kalıcı makyaj, protez tırnak, medikal el ayak bakımı uygulamaları, podiatri, solaryum gibi hizmetler mevcuttur. Yani özetle saç hariç, tepeden tırnağa bakım diyebiliriz.
Aynı zamanda Mustafa Kemal’de Essi’nin 9. Ankara’nın ilk akademisi eğitime hazır, ancak Bakanlık’tan onay beklemekteyiz.

VELİ SARITOPRAK: İçinde bulunduğunuz bu ekonomik koşullar sizi etkiledi mi?
SEVGİ ŞAHİN :
Etkilenmemek mümkün değil. Güzellik merkezlerinin cihaz ve ürünlerinin tamamı yurt dışından gelmekte, ama Essi ‘Ekonomik krizde de büyüyoruz’ sloganı ile personelini moral olarak desteklemenin yanında, 1000 metrekarelik Türkiye’nin ilk güzellik merkezi laboratuarı olan EsLab’i bir ay önce hizmete sokmuştur. Bu laboratuarda kişiye özel ürünler üreterek onların cildine en uygun dermokozmetikler sağlanmış olacaktır. Yani bir yandan mikro besinli ürünler üretirken, diğer yandan da merkezlere gelen müşterilerin cilt analizleri uzmanlarca yapılarak, ürünler reçete edilecek ve  bu laboratuvara gönderilecektir. Hazırlanan ürünler daha sonra müşteriye teslim edilecektir. Evet ekonomik kriz bütün dünyada var, en çok da Türkiye’de belki, ama umutsuzluğa kapılmadan çalışmalı ve üretmeye devam etmeliyiz.

VELİ SARITOPRAK: Essi’nin Yeni Projeleri nelerdir, daha da büyümek,daha çok şubeleşme planınızda var mı?
SEVGİ ŞAHİN :
Evet Essi, 2016 yılından beri çok güzel bir ivme yakaladı, şu anda bile ayda ortalama 15 -20 Franchise başvurusu almakta ana merkez. Bu yıl sonunu 40 Şube ile kapatıp, 2018 yılının ilk çeyreğinde de kurulu devam eden Almaya, Katar ve Londra Şubelerine yoğunlaşarak, güzellik ihracında büyümeyi hedefliyoruz. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışı sektörel fuarlara da katılımcı olarak iştirak etmeye devam etmekteyiz. Ve Ekim ayının 14 ve 16’sı arasında Avrupanın en büyük Franchise ve Marka Fuarı ‘Bayim Olurmusun?’ da Essi olarak katılımcıyız. Bütün ilgilileri de bu fuara bekliyoruz.

VELİ SARITOPRAK: Essi’den Franchise almanın şartları nelerdir?
SEVGİ ŞAHİN :
2013 yılından beri Essi Markası Franchise veren kahveciler ve fastfoodların da bulunduğu sıralamada hep ilk 100 firma arasında, güzellik alanında da 1. Sıradadır.
Böyle markanın parçası olmak da ciddi anlamda adanmışlık ve kararlılık ister.  
www.essiguzellik.com’dan mail veya telefon veya referansla talep formu doldurulur. Bu aşamada kişisel özgeçmiş, iş tecrübeleri ve referans bilgilerinin yer aldığı başvuru formu doldurulur. Başvuru Ekonomi Üniversitesi hocalarının da bulunduğu bir kurul tarafından incelenir ve uygun görülenler İzmir ana merkeze görüşmeye davet edilerek süreç başlar.

VELİ SARITOPRAK: Son olarak, güzellik merkezi açmak isteyen girişimcilere tavsiye önerileriniz nelerdir?
SEVGİ ŞAHİN :
İlk olarak hangi iş kolunda faaliyet gösterecekse göstersinler, kendilerine şunu sormalılar: ‘Ben bu işi seviyor muyum?’ çünkü sevmek çok önemli. Eğer işinizi aşkla yapıyorsanız, para sizi takip eder. Bizim herkese kapımız açık böyle bir girişim planları var ise gelsinler mutfağımıza girsinler, bizimle zaman geçirsinler, sonra yatırım yapsınlar.
Başkanım beni ağırladığınız ve değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Etiketler:
 
Savunma sanayindeki hedefler ele alındı
 
Güneydoğulu kızların hayatı hokeyle değişti
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aracınızı eğitimli teknisyenlere emanet edin!
Gazetemizin sorularını yanıtlayan Göçük Sepeti Genel Müdürü Aşkın Önver, ...
Lazer Epilasyon doğru ellerde güvenilir bir işlem
Lokman Hekim Akay Hastanesi bünyesinde faaliyetine devam eden sağlıklı ...
Benim çizdiklerimin hepsi, bir çığlık
Usta karikatürist Tan Oral’ın “Evet Efendim” sergisi, Ankaralı sanatseverleri ...
 
Ankara’nın Patronları Temel Eken
Köşemizde bu hafta hem başarılı bir avukat hem de sıkı bir sivil toplumcu ...
Ankara’nın Patronları Eda Akgün
Bu haftaki konuğumuz THE MARK firmasının kurucusu ve sahibi, başarılı ...
Ankara’nın Patronları Murat Korkmaz
Bu hafta Vela Balık Restoranı’nın sahibi ve işletmecisi sayın Murat Korkmaz ...
 
Sokak hayvanlarını sevdiren adam
Ahmet Eskioğlu, “Sokak hayvanları konusu çok hassas bir konu. İnsanlar ...
Bebeklere beslenme önerileri
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz genç diyetisyen (Beslenme ...
''Gerçek aşk asla erimez''
‘Gerçek aşk asla erimez’ sloganıyla yola çıkan Vardorama, Ankaralıları ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
YENİ VERGİ AFFI GELEBİLİR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE YAPACAK ÖĞRENCİLERE DİKKAT
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
DELİRDİK Mİ BİZ?
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
DOĞRUSUYLA YANLIŞIYLA SOSYAL MEDYA
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva