ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>RÖPORTAJ
21 Nisan 2018 Cumartesi - 07:19

Ankara itfaiyesi yangınlara hazır

Ankara İtfaiyesi Eğitim Amiri Yasin Tahir Karaca, Ankara’da 2017 yılında 200’den fazla yangının, şarj aleti kaynaklı çıktığını söyledi.

Ankara itfaiyesi yangınlara hazır

CEREN TUĞÇE ÖZDEMİR


İtfaiye Eğitim Amiri Yasin Tahir Karaca, yangına karşı tedbirler ve yangınların sebepleri hakkında bilgi verdi.


Yangının çıkmasına sebep olan en büyük kaynaklar nelerdir?
Yangının birinci kaynağı doğalgazdır. Bu yüzden evden çıkarken gazı kapatmalısınız. Ocak, kombi ve doğalgazın vanasının kapalı olmasında yarar var. Su da kapatılması gereken önemli vanalardan. Su tesisatının da kapalı olması gerekir. Çünkü, eğer elektrik tesisatı açık olursa ve iki tesisat buluşursa kısa devreye neden olur. Sobaların sönük vaziyette olmaları gerekiyor ve küçük yaştaki çocukların evde yalnız başına bırakılmaması lazım. Evden çıkarken yapmamız gereken tedbirler, aslında basit tedbirlerdir.


Yaz aylarında yangına karşı nasıl önlemler alınmalı?
Yaz aylarında genellikle camlar, kapılar açık oluyor. Mesela basit bir örnek vereyim. Beş katlı bir binanın 3. katında oturuyorsunuz, camınız açık. Üst katınızdaki komşu sigara içiyor, hafif de rüzgar var. Sigarasını attı ama sigara sizin pencerenizden içeri girdi. Perdeler, pencereye yakın kısımlar bir de bu malzemeler hemen alevlenebilen malzemeler olduğu için hemen tutuşur ve yangını büyütür. Evde yokken camların açık bırakılıp terkedilmesine ben taraf değilim. Böyle kayda geçilmiş yangın vakaları mevcut. Ya da alt katla ilgili konuşmak gerekirse, bazı küçük çocuklar kibritle veya çakmakla oynarlarken vs. ne olduğunu bilmeden yangına sebebiyet verebilirler.


Özellikle yangın çıkartanlar var mı?
Evet. Hatta bu bir hastalık olarak da geçiyor ve Piromani olarak adlandırılıyor. Bildiğiniz şizofreni gibi bir hastalık. Yangın çıkarma hastalığı olarak geçer. Bu piromani hastaları yangın çıkarma işini zevkle yaparlar. Zevk için yaparlar. Hastalık boyutundadır, öyle ki yargılanma aşamasında eğer kişi piromani hastası olduğunu kanıtlarsa ve belgelerse ceza almaz. Bu kişilerin “neron” lakapları olur. Bursalı Neron vardı mesela. Sürekli haber olurdu;şurayı yaktı, burayı yaktı diye. Ama adamın raporu vardı. 


Doğal etkenler yangınlara nasıl sebebiyet veriyor?
Havanın çok sıcak olduğu ve çok güneşli olduğu günlerde doğal olarak kendiliğinden de yangınlar çıkabiliyor. Örneğin camdan yansıma ile güneş ışınları kolay alevlenebilecek maddelerle temas ederse, bu bir yangın sebebidir.Optik denilen olay budur. Gözlük camı veya mercek etkisi yapacak camlar, her cam değil, güneşin tam dik geldiği saatlerde, mercek etkisi yapar. Yansımanın düştüğü yerde kolay alevlenecek bir şey varsa hemen tutuşabilir. 


Evde yangın açısından bulunan tehlikeli maddeler nedir?
Evde bulunan kolonya veya aseton; ki aseton evde bulunan en tehlikeli yanıcı maddelerden bir tanesidir. Bu tür maddeleri hızlandırıcılar olarak adlandırabiliriz. Evde önemle dikkat etmemiz gereken bir başka konu ise aseton, kolonya, parfüm gibi ürünlerin kesinlikle cam önlerinde bulunmaması gerekir. Bilinen en yanıcı madde asetondur.Asetonu kadınlar oje çıkarmada kullanıyorlar. Hemen hemen hepimizin evinde bulunur. Asetonun buharı yanar, bir ateşe ihtiyaç duymaz sıcak ortamda buhar alev alabilir. Bu maddelerin kendisi değil buharı yanar zaten. Bir ortamda dökseniz ve çakmak çaksanız ortalık alev topu olur. Bu maddelere en iyi örnekler, hepimizin evinde bulundurduğu, aseton, parfüm ve kolonyadır. Bu tür malzemeler evlerde ulu orta ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. 

Elektrik prizleri konusunda nasıl önlem alınmalı?
Prizde çalışmadığı halde takılı olan bir fiş bile varsa bu ilk önce kesenize zarar. Bunun herhangi bir enerji çekmesine gerek yok bir kere enerji saatini döndürür. Onun dışında mutlaka orijinal şarj aletleri kullanılmalı. Birçok şarj aleti ve bataryadan kaynaklı yangınlar olmaya başladı. Sadece Ankara’da bir yıl içerisinde 200’den fazla şarj aleti kaynaklı yangın sayabilirim. Artık her yere telefonla gidiyoruz. Yatakta telefon yastığın altında. Prizde başucumuzda. Bunu sadece yangın çıkar diye düşünmeyin, aynı zamanda elektrik de çarpabilir. Bunun dışında yatak, yorgan kolay yanıcı malzemelerdir. Priz noktasında aşırı akım dediğimiz bir konu vardır. Ayrıca bu kabloları sürekli çantamızda gezdiriyoruz kırılıyor, bükülüyor ve ısınma yapıyor. Bilmediğiniz ucuz yerlerden kablo, şarj aleti almayın bir şey olmaz diye düşünmeyin yangının zamanı olmaz. Üçlü priz, beşli priz bunlara grup priz adı verilir. Televizyonlu oda düşünün. Grup prize bir televizyon takıyorsun, bir reciver takıyorsun, bir şarj aleti takıyorsun.Yetiyor mu yetmiyor. Evde çok kişi olursa onlarda şarj aletlerini takıyorlar. Geceleri yatarken veya şarj işlemi tamamlanınca bu kablolar prizden çıkarılmıyor. Olması gereken işimiz bittiği zaman grup prizin düğmesini kapatmak da değil, ana prizi çekmektir. Kullanılmayan prizlerin çekilmesini öneriyoruz. Bunun sebebi de şudur;sürekli takılı olan malzeme durdukça ısı üretmeye başlıyor. Dolayısıyla ısına ısına yangın çıkartabiliyor. 


Yangın ihbarı yapan vatandaşların bilmesi ve yapması gerekenler nelerdir?
Öncelikle her yangına su ile müdahale edilmez. İhbar geldiğinde çağrı karşılayan arkadaşlarımız, ilk olarak neyin yangını sorarlar. Bu arada bir yandan ekibi olay yerine yönlendirirken olayla ilgili de bilgiler almaya ve ekibi hazırlamaya çalışırlar.Vatandaşı da bir yandan yönlendirirler. Yanan şey benzin veya yağ, gaz olabilir. Böyle durumlarda kesinlikle su ile müdahale edilmemeli. Orası hemen terkedilmeli. Tozlu olan yangı söndürme tüpleri, her türlü yangında gönül rahatlığıyla kullanılabilir.Diğer türlü benzin yangınlarında vs. kullanılan su yangını daha çok büyütür.


Yangınlarda bazen yangından değil de gaz zehirlenmesinden hayatını kaybedenlere de çok sık rastlanıyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
İnsanoğlunun yaşaması için oksijene gerek var. Aldığımız havada oksijen oranı yüzde 21’dir. Eğer bu oranın altına veya üstüne çıkarsa insanlar nefes almakta zorluk çekerler. Yani belirli bir oran lazım. Bu oran kaçarsa eğer, bütün gazların boğucu etkisi olduğu için insan hayatını tehlikeye sokar. Örneğin; karbondioksit zararsız bir gazdır, ancak haddinden fazla maruz kalınırsa kişiyi boğar. Oksijeni yüzde 21’in altına düşüren bütün gazların, insanoğlu için boğucu etkisi vardır. Bunun yanında bir de yanıcı gazlar var. Hem yanıcı hem zehirleyici gazlar vardır. Örneğin bir asetilen gazı hem zehirleyici hem de yanıcı bir gazdır. Bu solunursa, hemen ölüm gerçekleşir. Bundan 20 sene önce Irak’ta kimyasal savaş dönemi yaşandı. Bugünkü dünyaya baktığımızda Suriye’de de aynı şeyler yaşanıyor. İnsanların bilinçlendirilmesi lazım. Şu an en çok kullanılan gazlar LPG ve Doğalgaz. Bu gazlar hem yanıcı, hem zehirleyici hem de yakıcıdır. LPG ve Doğalgaz için konuşalım, bu gazlar kokusuz oldukları için yasal düzenlemeler ile bu gazların içine sarımsak kokusu katılıyor. Eğer üretim aşamasında bu koku ilave edilmezse, hiçbir şekilde algılayamazsınız.


Gaz kokusu alındığında neler yapılmalı?
Gaz kokusu alındığında ortam öncelikle havalandırılmalıdır. Ancak burada LPG ve Doğalgaz’ı birbirinden ayırt etmeliyiz. Çünkü ikisi birbirinden farklı. LPG gazını sadece havalandırma ile ortamdan dağıtamazsınız. LPG, yoğun bir gazdır ve oksijenden ağırdır. Dolayısıyla yerde birikir. Yani camı açtığınızda uçup gitmez.  Bu gaz bataklık gaz olarak geçer. Metan gazıdır. Logarlarda da birikebilir. Normal havalandırmayla gitmez. Havayı el yada bir bez yardımıyla dağıtarak LPG gazından arındırabiliriz ortamı.Yeri süpürmek yine bir yöntem. Doğalgazda böyle bir problem yok. Doğalgaz oksijenden hafiftir. Yukarı doğru hareket eder. Camı,pencereyi açın, doğalgaz kendiliğinden uçup gidecektir. Gaz kokusu aldığınız zaman ışık açmak için bile düğmelere basmayınız, çakmak çakmayınız. 


Çocukları yangın durumlarından nasıl koruruz?
Çocukların hareketlerine dikkat edilmesi önemlidir. Evde küçük yaşta çocukları yalnız bırakmayın.Onlar tehlikenin farkında olmadan ateşle oynayabilir. Yanıcı maddeleri mutlaka evde yalnızca kendi ulaşabileceğiniz noktalarda bulundurun. Ayrıca bazı insanlarda piromani hastalığı vardır. Yangın çıkarma hastalığı olarak bildiğimiz bu hastalık çocukluktan başlar. Bu hastalık boyutu olduğu için her an her yerde karşımıza çıkabilir. Yetişkinlerde bu hastalık bilinir ancak çocukların davranışlarına dikkat etmelisiniz.


Evlerde yangınların çıkmasının en büyük kaynakları ve en sık rastlanılanları nelerdir?
En büyük nedenler evlerde elektrik konusunda çıkıyor. Bu noktada sigorta çok önemli. Bizim yanlış bir alışkanlığımız var. Hiç kimse evindeki sigortanın gücünü bilmiyor ne kadar kaldıracak farkında değil hatta sigorta attığı zaman eski haline döndürüyoruz bu tamamen yanlış bir hareket. Bunlar yine sigorta olanlar birde tamamen sigorta devresini ortadan kaldırmış düz bağlanmış elektrik hatları var. Bunlar tamamen yangına zemin oluşturuyor mutlaka ama mutlaka kontrol edin ve böyle bağlamalar yapmayın. Evleriniz deki prizleri gelişi güzel şekilde söküp kablolarını değiştirmeyin.


Ankara İtfaiyesi yangınlara karşı hazırlıklı mı?
Evet. Ankara İtfaiyesi, araç sayısı ve personel bakımından yangınlara karşı hazırlıklı. 


Yangının önleyici tedbirleri nelerdir? 
Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemeleri kullanılmalıdır. Yangının yayılmasını önlemek amacıyla, yangın bölümleri oluşturulmalıdır. Dumanların yayılmasını önlemek için duvardan sızmaları önlemek gerekir. Yangına yüksek derecede dayanıklı yapı seçimi yapılmalıdır. Yangının etkilerinden korunmuş kısa kaçış yolları sağlanmalıdır. Ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynaklarının ayrılması gerekmektedir. Her an çalışabilecek durumda faal yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır. Ev ve iş yerinde alınacak tedbirlerse şunlardır: 
Çatlak, hatalı inşa edilmiş veya dolmuş bacalar yangın nedeni olabilir. Bacalar devamlı temizlenmelidir, tavan arası ve bodrumlar temiz tutulmalıdır. Yanıcı maddeler evinizin veya iş yerinizin uygun bir yerinde saklanmalıdır.  Soba, kalorifer ve mutfak ocaklarından çıkabilecek yangınlara dikkat edilmelidir. Çocukların ateşle oynamalarına engel olunmalıdır. Sigara içilmemesi gereken yerlerde bu kurala uyulmalıdır, kaynak ve kesme işlemlerinde çok dikkatli olunmalıdır. Elektrik donanımına ehliyetsiz kişiler el sürmemelidir. LPG tüplerinin bulunduğu mutfak ve banyolar sürekli havalandırılmalıdır. Evinizde ve iş yerinizde yangına karşı önlemler almak sanıldığı kadar pahalı değil, tam tersine ucuzdur. Üstelik yangına karşı korunma cihaz ve donanımları yüksek nitelikte ve sağlam olarak üretildikleri için uzun ömürlüdür ve yıllarca hizmet verebilirler.


Yangın anında yapılmaması gereken şeyler nelerdir?
Telaşlanmayınız. Bulunduğunuz yerde yangın ihbar düğmesi varsa ona basınız. İtfaiyeye telefon ediniz. Yangın adresini en kısa ve doğru şekilde bildiriniz. Mümkünse yangının cinsini (Bina, benzin, araç vb) bildiriniz. Yangını çevrenizdekilere duyurunuz. İtfaiye gelinceye kadar yangını söndürmek için elde mevcut imkanlardan yararlanınız. Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatınız. Bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız. Görevlilerden başkasının yangın sahasına girmesine mani olunuz.

Etiketler:
 
Erken seçim teklifi Meclis'te
 
ÇEVKO Vakfı Çevresel Fayda Raporunu açıkladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Matbaacılık yeniliklerin yaşandığı bir sektör
Ofset baskı ve dijital baskı teknikleriyle kartvizit, kitap, katalog, ...
Çocuklar siyaset üstüdür
Kahraman Öğretmen Saadet Özkan, sapık okul müdürü Adil Ş.’nin de 82 yıl ...
Fotoğraf Çektirerek Hayvanları Doyurabilirsiniz
Sokak hayvanları için oldukça doyurucu ve aynı zamanda sosyal medyada ...
 
Ankara’nın Patronları Özlem Akıncı
Ankara’daki ressamların Picasso’nun kızı diye tanıdıkları ünlü ressam ...
ANKARA’NIN PATRONLARI NİLÜFER YİRMİBEŞOĞLU
Köşemize bu hafta şifa çalışmaları yapan ve doğal tedaviler üzerine birçok ...
Eğitim almadan piste çıkmayın!
Milli Takım’da eğitmenlik yapan Büşra Güneş, ortaokul yıllarında başladığı ...
 
ANKARA’NIN PATRONLARI SİBEL ŞALVARLI
Köşemize bu hafta çok başarılı bir Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanını ...
Ticaretle Uğraşanlar İçin Ticaret Hukuku
Ticari hayatı düzene sokan ve tacirlerin sık sık karşılaştığı sorunları ...
Malzeme, sizi gizemli bir yolculuğa sürüklüyor
Yeşim Livaoğlu, “Malzeme öyle bir malzeme ki sizi gizemli bir yolculuğa ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva