ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Satrançta geleceğe hamle yapıyoruz
Satrançta geleceğe hamle yapıyoruz
işgalcilerin karargahı kütüphane oldu
işgalcilerin karargahı kütüphane oldu
Mamak’ta kurban hazırlıkları başladı
Mamak’ta kurban hazırlıkları başladı
Yenilenme önce hücrelerden başlamalı
Yenilenme önce hücrelerden başlamalı
Diş eti enfeksiyonu bağışıklığı olumsuz etkiliyor
Diş eti enfeksiyonu bağışıklığı olumsuz etkiliyor
HABERLER>ÖZEL HABER
20 Şubat 2020 Perşembe - 07:09

Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR, hastalara en kısa sürede en iyi hizmeti sunmayı amaçladıklarını belirterek bu anlamda birçok proje yürüttüklerini bildirdi.

Amacımız vatandaşa en iyi hizmeti sunmak

HATİCE KARATAŞ

Askeri Hava Hastanesi ve Etimesgut Devlet Hastanesi’nin birleştirilmesinin ardından 15 Şubat 2019’dan itibaren hizmet vermeye başlayan Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi bünyesinde, birçok proje hayata geçiriliyor. Etimesgut halkına en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlayan hastanede geçtiğimiz günlerde Doğumhane Ünitesi ve Gebe Okulu açıldı. Açılış sonrasında bir araya geldiğimiz hastane Başhekimi Op. Dr. Osman ACAR ile doğumhane servisine ilişkin gelişmeler ve hastane bünyesinde yapılması planlanan diğer projeler hakkında konuştuk. 

Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi bir yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor. Hastane hakkında bilgi verebilir misiniz?

Etimesgut devlet hastanesi önceden 100 yataklı bir hastane olarak hizmet vermekteydi. 2014 yılından bu yana yeni bir hastane planlaması yapılmış ve bunun üzerine 2016 yılında askeri hastaneyle birleşmesiyle hava hastanesine taşınmış. Sonrasında ise hastanenin 2019 yılının Ocak ayında geçici kabulü yapıldı. Geçici kabulünün yapılmasının ardından bir ay sonra poliklinikleri, ameliyathane ve acil servisleri taşıdık. Eski hastanemiz 110 yataklı bir hastaneyken bu hastane 250 yataklı bir hastaneye dönüştü. Bu nedenle daha büyük kapasiteye sahip bir hastane oldu. Eskiden 4 yoğun bakım yatağı varken şuanda 40 yoğun bakım yatağımız var. Ameliyathane kapasitemiz de ise 4 ameliyathane varken şuanda kapasitemiz 8 ameliyathaneye çıktı. Yatak kapasitemizde 110 yatak kapasitesinden 250’ye çıktı. Bu anlamda Etimesgut’a büyük bir sağlık tesisi yapılmış oldu. Yaklaşık bir yıldır hizmet veriyoruz ama tüm hizmet fonksiyonlarımız devreye girmedi. Bu anlamda ameliyathanelerimizi, yoğun bakım servisimizi, ünitelerimizi aşama aşama hizmete sokmaya çalışıyoruz. Bu süreçte son dönem dediğimiz hastalarımızın son günlerini iyi geçirmesi amacıyla hem hastayı hem de hasta yakınlarına destek olmak amacıyla 24 yataklı palyatif servisi açtık. Şuanda yüzde yüz doluluk oranıyla çalışıyor. Bu nedenle kapasiteyi artırmaya çalışıyoruz. Bu süreçte bir de sünnet polikliniği açtık. Günlük ortalama 20 sünnet yapılıyor. Engelli diş tedavi merkezimizi açtık ve son olarak da doğumhane ünitesi ve gebelik okulunu açtık.

Anne adaylarımızın doğum öncesi ve doğum sonrası süreçlerinin en iyi şekilde takip edilmesini amaçlıyoruz

Doğumhane ünitesini açma süreci nasıl başladı?

Hastanemizde ayda yaklaşık bin gebe muayenesi yapılıyor. Bu kadar muayene olmasına rağmen doğumhane yoktu. Hizmete açtığımız doğumhane birimi kompleksinin içerisinde 4 tane travay- doğum- lohusa odası var. Bu odalar aile ortamı olan tek kişilik tasarlandı. Oda içerisinde lavabo ve buzdolabı bulunuyor. Hastanın eşiyle ve sevdikleriyle beraber olabileceği bir doğumhane servisi oluşturduk. Bu anlamda 4 tane ayrı ayrı doğum yapılabilecek kapasitemiz var. Bunlara TDL yani  “travay- doğum- lohusa” odası diyoruz. Onun dışında da ayrıca 10 yataklı anne uyum oteli dediğimiz annenin doğum öncesi ve doğum sonrası kalabileceği bir yer açtık. Bu anlamda bebeğimizin kuvözde kalması gerektiği dönemde annemizin başka bir yerde kalmasına gerek kalmadan, doğumhanenin içerisinde bebeğini emzirmesi, bakması, görmesi noktasında Anne Otelimizi açtık. 12 yataklı yeni doğan ünitemizi de açacağız. Ondada son aşamaya geldik. İnşallah en kısa zamanda orayı da açacağız. Çok tercih etmiyoruz ama sağlık problemleri açısından gerekli görülürse doğum kompleksinin içerisinde sezaryen ameliyathanemiz de mevcut. Biz her zaman normal doğumu öneriyoruz ancak tıbben gerektiği zaman hastanın masasını bile değiştirmeden aynı masayla sezaryen olabilecek bir ortam hazırladık. Bu çalışmalarımızı yürütürken hem annemizin hem bebeğimizin sağlığını, güvenliğini her noktasında düşündük ve servisimizi İl Sağlık Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla ve hastane idaremizle beraber planlayarak açtık. Bu süreçte iki doğum gerçekleştirdik. İki bebeğimiz oldu. İnşallah hastanemizde yeni doğan bakım ünitemizi açtıktan sonra 7 gün 24 saat çocuk doktoru ve kadın doğum uzmanını bulundurarak, bebeğin ve anne adaylarımızın doğum öncesi ve doğum sonrası süreçlerinin en iyi şekilde takip edilmesini amaçlıyoruz. Hedefimiz bu yönde. 

“Yeni doğum ünitesini en geç iki ay içerisinde açmayı planlıyoruz”

Yeni doğum ünitesi tahmini olarak ne zaman açılacak?

Yeni doğum ünitesi için Bakanlıktan onay geldi. Sadece kuvöz yataklarımız 6 tane eksik. Tahmini olarak en geç iki ay içerisinde açmayı planlıyoruz. Bu süreçte erken doğum gibi bir durum söz konusu olduğunda hemen yeni doğan yoğun bakımına alabileceğimiz yerimiz mevcut. Şu anda iki tane kuvözümüz var. Bu süreçte de bebeğimizde bir sıkıntı olması durumunda 2 tane kuvözümüz mevcut. Ama yeni doğan yoğun bakımını inşallah en kısa zamanda açacağız.

Etimesgut’taki vatandaşlarımıza “Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nde güvenli bir şekilde ve 5 yıldızlı bir otel konforunda doğumunuzu yapın” diyoruz

Anne uyum oteli hastanenizde bir ilk mi?

 Her hastanede vardır ama yaklaşık 3-5 yıldır gündemde. Fiziki kapasitesi uygun olan hastanelerde açılıyor. Bakanlığın bir politikası. Bunun için hastanelerin fiziki şartlarının önceden planlanmış olması gerekiyor. Burada proje yapılırken bu durum düşünülmüş. Bizlerde bunun için tıbbi donanımı ve fiziki ortamı hazırladık. 1 Şubattan itibaren hizmete girdi. Etimesgut ilçesinde bulunan vatandaşlarımız gebe muayenesi yaptırıyor ancak doğum için başka hastanelere yatmak zorunda kalıyorlardı. Bu anlamda Etimesgut’taki vatandaşlarımıza “Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nde güvenli bir şekilde ve 5 yıldızlı bir otel konforunda doğumunuzu yapın” diyoruz. Tabiki önerimiz normal doğum ama gerekli görüldüğünde sezaryen ameliyathanemizde yine aynı kompleksin içerisinde bulunuyor.

“Hastanemizi geliştirmeye çalışıyoruz”

Hastanede göreve başladığınızda hastane koşulları nasıldı? Şuanki hizmet koşulları nasıl? Bu süreçte hangi gelişmeler yaşandı?

Ben buraya iki yıl önce başladım. Eski Hava Hastanesi olarak hizmet vermekteydi. Burada daha önce bulunan Etimesgut Devlet Hastanesi inşaat sebebiyle yıkılmış daha sonra 2016 yılında askeri hastanenin Sağlık Bakanlığına Devredilmesiyle birlikte Etimesgut Hava Hastanesi birleştirildi. Orada 115 yataklı, 4 tane ameliyathanesi, 6 yoğun bakım ünitesi olan ve yatak doluluk oranı da yüzde 40 civarında olan bir hastaneydi. Oranın fiziki şartları yeterli değildi. Burada ben göreve başladığımda yüzde 70 oranında inşaat yapılmıştı. Daha sonra hızlı bir şekilde takip edildi. İl Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlığımız tarafından burası 15 Ocak 2019 tarihinde geçici kabul yapıldı ve hastane idaremize teslim edildi. Bizde çok kısa bir süre içerisinde poliklinik hizmetlerini başlattık. Sonrasında iki ay arayla diğer yataklı servislerimizi, ameliyathane ve acil servisleri buraya taşıdık. Şuanda da burayı geliştirmeye çalışıyoruz.

Çok kısa sürede gelişen bir hastane oldu bunu neye bağlıyorsunuz?

2002’den beri Türkiye’de sağlıkta bir dönüşüm programı yürütülüyor. Ülkemizde hastanelerin yüzde 80’i yenilendi. Bu anlamda da sağlıkta bir dönüşüm ve değişim oldu. Bende yaklaşık 16 yıldır idareci olarak bu sürecin içerisindeyim. Benim dördüncü hastane açılışım. Her görev yaptığım yerde yeni bir sağlık tesisi kurmak nasip oldu. Biz idareci olarak devletimizin politikasını uygulamaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza en kısa sürede kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Ülkemizin politikası bu, bizlerde bu politikanın gereği olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. 

İlerleyen süreçlerde hastane bünyesinde hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeler var mı?

Hastanemizde şuanda 12 yataklı erişkin yoğun bakım ünitesinin açılmasında son aşamaya geldik. En kısa zamanda açacağız. Daha sonra yeni doğan yoğun bakım ünitesi ardından da 11 üniteli diyaliz servisimiz açılacak. Onun için tıbbi cihazlar alım aşamasında. Şuanda gerçekleştirmeyi planladığımız ilk projemiz erişkin yoğun bakımını açmak bir sonraki aşamada ise çocuk acil servisini açmak. Şuanda günde ortalama bin tane acil muayenemiz oluyor ama bunun yaklaşık 250 tanesi çocuk. Bu nedenle çocuk ve erişkinlerin aynı ortamda muayene olmasını istemiyoruz. Bu konuyu Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte planlayıp burada çocuk acili de ayrı bir servis olarak açmayı planlıyoruz.

Geçen yıl hastane bünyesinde “Güneşe Hasret Bedenler Projesi” gerçekleştirdiniz. Bu projeden bahsedebilir misiniz? 

Eski hastanemizin bahçesi buna uygundu. Evinde kalkamayan ve güneş göremeyen hastalarımızı hastane bahçesinde getirdik ve ağırladık. Onlara ağacın gölgesinde güneşi gösterdik. Böyle bir proje yürüttük. Bu sene yeni hastaneye taşındığımız için bu projeye ara vermek zorunda kaldık. Ama inşallah palyatif servisimizi açacağız. Etimesgut’ta bu anlamda bir hasta grubu var. Evinden çıkamayan, tedaviden hemen yanıt alınamayan Palyatif bir hasta grubumuz var. Bizde şuan 24 yataklı ünite açtık ve yüzde yüz dolu çalışıyor. İnşallah onunda kapasitesini artırmayı planlıyoruz. 

Biz burada iyi bir hastane olarak hizmet ettiğimiz sürece Etimesgut’taki vatandaşlarımızda bizi tercih edecektir

Kısa bir süre zarfında Etimesgut halkına önemli bir sağlık hizmeti sağladınız bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Görev yaptığım her hastanede yeni sağlık tesisleri açtık. Burada da ekibimizle beraber bu anlamda çalışıyoruz. Hastanede diğer ünitelere ilave hekim branşları atayarak, hekimlerimizin sayısını da artırarak, kapasiteyi de artırarak, daha fazla hastaya cevap verebilmek için çalışıyoruz. Fiziki şartlar bu anlamda önemli. Hekim sayımız arttı. Etimesgut’ta 600 bine yakın nüfus var. Biz burada iyi bir hastane olarak hizmet ettiğimiz sürece Etimesgut’taki vatandaşlarımızda bizi tercih edecektir diye düşünüyorum. 

Amacımız vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak 

Hastalarınızdan gelen talepler oluyor mu? Sunduğunuz hizmetlerde aldığınız tepkiler ne yönde?

Bu hastanenin yapılmasıyla birlikte Etimesgut halkının beklentileri arttı. Daha iyi bir hastane olması dolayısıyla burada tedavi olmak istiyorlar. Bu anlamda poliklinik noktasında günlük beş bine yakın hastamız geliyor. Çok sayıda hekimimiz yok. Bu nedenle İl Sağlı Müdürlüğümüzle iletişim halinde eksiklerimiz gidermeye çalışıyoruz. Yataklı servis olarak vatandaşlarımız çok memnun. Acilde saat 22.00’a kadar çocuk doktoru bulunduruyoruz. Bundan çok memnunlar. Bizim idare olarak amacımız vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak. Hedefimiz de bu yönde. Tabii ki gün geçtikçe memnuniyet oranı artıyor. Her geçen gün daha iyi olacak inşallah.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“Etimesgut’ta her doğan bir bebek yeni bir dünya” diyoruz. Sloganımız bu şekilde. 

Başhekim Op. Dr. Osman ACAR Hakkında:

1965 yılında Kırıkkale’de doğdu. Orta ve lise eğitimini Kırıkkale İmam Hatip lisesinde tamamladı. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimini Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesinde tamamladı. Hastane Yönetimi ve İşletmeciliği alanında yüksek lisansı bulunan ACAR, Hopa Devlet Hastanesinde Hekimlik, Samsun Özel Büyük Anadolu Hastanesi İdarecilik ve Hekimlik, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Göz Hekimliği, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimliği, Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, Kazakistan/Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kurucu Başhekimliği, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Mevzuat ve Yatırım Koordinatörlüğü, Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Ayrıca İHA-TİKA İşbirliği çerçevesinde; Orta Asya ve Afrika’da Sosyal ve Sağlık organizasyonlarında bulundu.

 
Altınok: Belediyecilikte bahane yok çözüm var
 
Ankara Zabıta Koordinasyon Kurulu’ndan yılın ilk toplantısı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Esnafın Gündemi 8: Kuaförlerde kanser tehlikesi
Esnafın Gündemi haber serimizin sekizincisinde, Ankara Kuaförler, Güzellik ...
Pasajlara rağbet yok
Soysal İş Hanı’nın eski zamanlarda Ankara’nın en uğrak ve gözde iş hanlarından ...
Ekmek fiyatını arttırmak çözüm değil
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,ekmek artışlarının ...
 
Hedef kitleye ulaşmada özgün içerik üretmek önemli
Medya planlama, marka danışmanlığı, dijital medya içerik üreticiliği hizmeti ...
Beslenme ve diyet konusunda çok fazla bilgi kirliliği var
Beslenme konusunda çok fazla bilgi kirliliği yaşandığına dikkati çeken ...
Plastik ayakkabılar sağlığa zararlı
Yaklaşık 65 yıldır ayakkabıcılık yapan Mehmet Güler, işlerin giderek azaldığına ...
 
Obezitede dünyada ilk beşteyiz
“Gıda Sağlık Beslenme Söyleşileri” kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan ...
Berberler 6 gün çalışacak
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkârlar Odasının üyelerine yönelik düzenlediği ...
Dünyanın en güzel yemekleri Osmanlı Mutfağında
Son yıllarda gastronomi alanında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BAĞIMSIZLIĞA YATIRIM YAPMAK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
BAKKALIMIZI YENİDEN KEŞFETMEK
Esra SARI
Esra SARI
BU HAFTA ANKARA KAVURDU
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GARDIROBUMUZU DÜZENLEMEK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
SALGIN DEVAM EDERKEN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
CANLANMA VE İŞSİZLİK
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
WALDORF OYUNCAKLAR
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
SİNE-İ MİLLETTE BİR FERD-İ MÜCAHİT
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
BİT ARTIK 2020
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DALGA DALGA
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YATIRIMLARIN HEYECANI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
AFRİKA KITASINDA EMPERYALİST MÜCADELE
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAYATININ UCUZ OLDUĞU YERDE TEK BİR SUÇLU YOKTUR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
OKULLARIN AÇILMASI
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
SEFER TASINA TEKRAR MERHABA
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
NATO, FRANSA, TÜRKİYE VE LİBYA
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
BİR VAROLUŞ SORUNU OLARAK “HOŞGÖRÜ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
HİKMET ARAYIŞI
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva