ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 717’ye çıktı
Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 bin 717’ye çıktı
Ankara Valiliği'nden fırtına uyarısı
Ankara Valiliği'nden fırtına uyarısı
Eylem hazırlığındaki 10 PKK'lı yakalandı
Eylem hazırlığındaki 10 PKK'lı yakalandı
Çin milyarder sayısında ABD'yi katladı
Çin milyarder sayısında ABD'yi katladı
Bombalardan kaçıp hapishaneye sığındılar
Bombalardan kaçıp hapishaneye sığındılar
HABERLER>ÖZEL HABER
21 Haziran 2019 Cuma - 07:30

Amacımız kişiyi gözlük bağımlılığından kurtarmak

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Volkan Matben ile bir röportaj gerçekleştirdik. Lazer tedavisi ve yöntemleri hakkında detayları aktaran Matben,”Bizim amacımız kişiyi gözlük bağımlılığından kurtarmak” dedi.

Amacımız kişiyi gözlük bağımlılığından kurtarmak

ESRA SARI 
 

1992’den beri uygulanan lazerle göz kusurlarının tedavisi her geçen gün gelişiyor. Lazer ameliyatı, yaklaşık 5-10 dakika kadar süren, ağrısız ve acısız bir göz hastalıkları tedavisidir. Gözlük takmaya ihtiyacı olan, ama gözlük takmak istemeyen kişiler için gerekli şartlar olumlu olduğu takdirde lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer ameliyatının yapılması için gerekli olan bazı durumlar vardır. 

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak görüştüğümüz Göz Hastalıkları  Uzmanı Op. Dr. Volkan Matben ile görüştük. Op. Dr. Volkan Matben’e lazer göz ameliyatı herkes uygulanabilir mi, lazer uygulaması kimlere yapılmaz? gibi en çok merak edilen soruları sorduk. Keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Op. Dr. Matben, “Bizim amacımız kişiyi gözlük bağımlılığından kurtarmak” diyor. 
 

Öncelikle merhaba, kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldum. Yaklaşık olarak 20 yıldır lazer tedavi yöntemiyle hastaları tedavi ediyorum. Alanım gözde lazer tedavileri.
 

Op.  Dr. Matben; “Her göz bizim için ayrı bir vaka”
En çok merak edilen sorulardan bir tanesi göz ameliyatından sonra gözlüksüz net bir görüş mümkün müdür? 
Bizim amacımız herkes için gözlüksüz net bir görüş elde etmek. Bizim için hasta ve hastalık yok. Sadece gözler var.  Kişinin sağ-sol gözü bile farklı olabiliyor. İnsandan insana ve gözden göze çok değişen bir durum. O sebeple her hasta ile farklı şekilde konuşmamız gerekiyor.  Her göz bizim için ayrı bir vaka. Her insanın göz yapısına göre tedavi farklılık gösterir. Bizim amacımız; gözlük bağımlılığından kişiyi kurtarmak. Örneğin;  göz numarası 10 numara olan bir birey, gece kalktığında gözlüğünü bulamadığında bulanık görüyor. Gözlüğünü bulamadığında sıkıntılar yaşıyor.  Ama göz numarası 2 numara olan bir kişi rahatlıkla yolunu bulur.  
 

Bizim asıl amacımız kişiye bağımsızlık sağlamak 
Biz özellikle 1999 yılında yaşanan talihsiz depremden sonra lazer göz ameliyatı çok yaptık. Çünkü depremden sonra insanlar, uyandıklarında gözlüklerini bulamayınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Panik yaşadılar. Bu sebeple lazer tedavisi o dönem en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri oldu.  Bizim asıl amacımız kişiye bağımsızlık sağlamak. Kişiye,  gözlüksüz işini yapabilme olanağı sağlamak…  Hasta hayatını kolayca idame ettirebilsin. Tabii net bir görüş elde ettiğimiz hastalarımız da var. 
Op. Dr. Matben; “Miyop rahatsızlığı olan kişilerde 10 dereceye, hipermetrop ve astigmat gibi rahatsızlıklarda ise 7 dereceye kadar olan kişiler lazer ameliyatı olabilir” 
 

Lazer ameliyatı kimlere yapılabilir?
Lazer ameliyatı farklı göz hastalıklarına ve numaralarına uygundur. Miyop rahatsızlığı olan kişilerde 10 dereceye, hipermetrop ve astigmat gibi rahatsızlıklarda ise 7 dereceye kadar olan kişiler lazer ameliyatı olabilir. Daha yüksek numaralarda hastanın güvenliğini riske atmamak adına lazer ameliyatı yapılmaz.
Astigmatı 7 numaradan büyük olan hastayı ameliyat yapmak istemiyoruz. Çünkü hastayı lazerle çok zorlamak istemiyoruz.  Başka yöntemlerle hastayı tedavi ediyoruz. Örneğin; mercek takıyoruz.  Farklı tedaviler uygulanabilir. 
 

Peki, mercek ne? 
Mercek ayrı bir konu… Gözümüzün içinde ayrı bir mercek var.  Bu gözün kendi merceği var.  Belli bir yaştan sonra gözde katarak meydana gelebilir.  Katarak aslında göz merceğinin bozulması…  Gözün merceğinin üzerine ince bir mercek koyuyoruz.  Aynı kontak lens gibi…  Çok ince ve kendine özel enjektörü var. 
 

Op. Dr. Matben; “ Ameliyat sırasında en ufak ağrı ve acı yok“
En çok merak edilen bir diğer soru ise lazer ameliyatı sırasında ağrı ya da acı hissi var mı?
Ameliyat sırasında en ufak ağrı ve acı hissi yok.  Yalnız kendini çok sıkan insanlar olabiliyor. Göze taktığımız bir alet (metal) var.  Onu hissedebiliyorlar.  Hasta kendini sıkmazsa ufak bir his bile duymaz. 
Op. Dr. Matben; “1-5 dakika arasında lazer göz ameliyatı gerçekleşir“
 

Peki, lazer göz ameliyatı kaç dakika ya da saat sürer?
Ameliyata göre değişir. 1-5 dakika arasında lazer göz ameliyatı gerçekleşir.  Çok kısa bir operasyon diyebiliriz. Ayrıca kişi, ameliyatı önce kendi isteyecek. İnsan kendi istemeli. Çünkü her ameliyatta olduğu gibi risk sıfır değil. 10 binde bir riskleri var.  Riskleri bütün hastalara anlatıyorum.  İnsanların yüzde 99’u çok memnun... 
Opr. Dr. Matben; “Lazer ameliyatının uygulanabilmesi için en uygun yaş aralığı 18 ile 60 yaş arasıdır” 
 

Peki, lazer ameliyatında yaş sınırı var mı? 
Lazer ameliyatının uygulanabilmesi için en uygun yaş aralığı 18 ile 60 yaş arasıdır. 18 yaşından önce göz gelişimi henüz tamamlanmadığından ve göz numarasının değişmesi ihtimali bulunduğundan lazer ameliyatı yapılması tavsiye edilmez. 60 yaşından sonra ise lazer ameliyatı gözde gelişmeye başlayan katarakta etki etmeyeceğinden bu ameliyatın yapılması önerilmez.

18 yaştan itibaren lazer göz ameliyatı yapılabiliyor.  Ancak kişinin ameliyat olabilmesi için göz numarasında ilerlemenin durmuş olması şartı aranıyor. 25 yaşında göz numarası büyümeye devam ediyorsa kişinin lazer göz ameliyatı yapılamaz. Öncelikle ilerlemenin durmuş olması lazım olması gerekiyor.  Üst yaş olarak belli bir sınır yok ama belli bir yaştan sonra hasta da katarak çıkabiliyor. Belli bir yaştan sonra mercek ameliyatı daha sağlıklı… Ama özel vakalar var.  Bunlar özellikle çocuklar. Çocuklara da lazer ameliyatı yapıldığı oluyor. Ancak bunlar özel durumlar. 
 

Op. Dr. Matben; “Öncelikle numarası değişim gösteren insanlara lazer ameliyatı yapılmaz”
Op. Dr. Matben; “‘Keratokonus’ hastalığı teşhisi alan kişilere kesinlikle göz ameliyatı yapmıyoruz”
 

Lazer göz ameliyatı kimlere uygulanmaz? 
Öncelikle numarası değişim gösteren insanlara lazer ameliyatı yapılmaz. Gözünde önemli bir göz hastalığı olan kişilere de lazer göz ameliyatı yapılmaz.  Gözde ciddi bir hastalık varsa kesinlikle ameliyat yapılmaz. Örneğin göz tansiyonu gibi…  Çünkü o hastalıkların takipleri bizim için daha önemli. Biz kurum olarak romatizmalı hastalara da göz ameliyatı yapmamayı tercih ediyoruz.   Tabi bunlar özel durumlara göre değişkenlik gösterebilir. 

‘Keratokonus’ hastalığı teşhisi alan kişilere kesinlikle göz ameliyatı yapmıyoruz.  Eğer ameliyat yapılırsa hastalık daha da kötüye gidebiliyor.  Biz hastalığın en ufak izlerini bile görürsek yapmamayı tercih ediyoruz. 
Ameliyat sonrasında 1-2 hafta havuza ve denize girmemekte fayda var 
 

Ameliyat sonrasında hastalar nelere dikkat etmeli? 
İlk günlerde gözleri ovalamamak, kaşımamak ve en önemlisi tozlu ortamlardan kişinin kendini sakınması gerekiyor. 1-2 hafta denize ve havuza girmemesi gerekiyor. 
O yüzden yazın ameliyat olmayı düşünen hastalar öncelikle tatillerini yapsınlar daha sonra bize gelsinler. 
 

Lazer konusunda Avrupa’dan daha tecrübeliyiz 
Türkiye’de lazer göz ameliyatı hangi seviyede, insanların lazer ameliyatına bakış açısı ne?
Ben bu işe en eski başlayan isimlerdenim.  90’lı yıllarda ilk zamanlar lazer ameliyatı yaptığımız sıralarda yurt dışından bize akın akın hasta geliyordu.  Çeşitli sebepler yüzünden.  Bize yabancı hastaların gelmesinin sebebi de daha ucuz olmasıydı.  Avrupa’da da lazer göz ameliyatının yaygınlaşmasıyla ve fiyatların düşmeye başlamasıyla çok fazla yabancı hasta gelmiyor. Ama bizim tecrübemizden ötürü bizi tercih eden yabancılar var. 
 

Peki, son çıkan SMİLE LAZER hakkında bilgi verebilir misiniz? 
3. Jenerasyon lazer teknolojisiyle uygulanan SMILE (Small Incision Lenticule Extraction) Lazer, miyop ve astigmatta, düşük ve yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Türkiye’ye yeni gelen bir cihaz…  
 

SMİLE yöntemi hakkında
SMILE yönteminde ise kornea dokusu yüzeyde kapak oluşturulması amacıyla kesilmez. Özel bir Femto-Laser uygulanarak, gözde düzeltilmesi planlanan numaranın karşılığı olan ve korneanın içinde şekillendirilen disk şeklindeki bir doku hazırlanır. 

Bu oluşturulan disk şeklindeki parçacık düzeltilmesi gereken göz bozukluğu kadardır. 2 mm’lik küçük bir açıklıktan bu doku doktor tarafından dışarı alınır ve göz numarası tamamen düzeltilmiş olur. Bu işlem sırasında hasta gözünde herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez. 
Sadece bir ışığa bakar ve hastanın yanlışlıkla yapabileceği küçük göz ve baş hareketleriyle bir problem oluşmaz.

Etiketler:
 
Türkülerle  gönülden gönüle seslendiler
 
Polatlı'ya dev proje
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hal esnafının derdi bitmiyor
Geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanan Ulus Semt Hali’nde esnafın ...
Tahsil edilmeyen paradan vergi alınmamalı
Farklı iş kollarından olmak üzere çeşitli iş insanlarını bir araya getiren ...
Çay hassas bir bitkidir
Çayın faydaları ve çeşitleri neler? Kaç çeşit çay var? Neşe Çay Evinin ...
 
Unutulmaya yüz tutan bir mesleği yaşatmak
Ürettiği el yapımı bıçaklarla ilgi gören Mehmet Turhan Tuncay, unutulmaya ...
Tarihi bir geçmişe ev sahipliği yapan yer; Yeşildere köyü
Karaman’da yer alan Yeşildere köyü, insan eliyle oyulan basamakların kullanılarak ...
Ankaralı balık tutmayı seviyor
Kızılay’da av bayisi işleten İsmail Yeşilyurt, Ankaralının balık tutmayı ...
 
Her karış toprağımıza sahip çıkmamız gerekiyor
‘Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’ etkinliğinde konuşan Çölleşme ve Erozyonla ...
Otizmli çocukların akranlarıyla kaynaşmasını amaçlıyoruz
Otizmli çocukların normal gelişim gösteren çocuklarla eğitim almalarını ...
Berberler, piknikte bir araya geldi
Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nca gerçekleştirilen piknik ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SORUMLU OLAN İNSANIN YAPMASI ZORUNLU TERCİHLERİ
Esra SARI
Esra SARI
KUSURLARINIZ SİZİ SİZ YAPIYOR
Büşra Çinkaya
Büşra Çinkaya
TÜKETİM KÜLTÜRÜ İNSANLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
İMALAT SANAYİİNDE SON GÖRÜNÜM
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
DEMİR AĞLAR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
REST: İDLİB KARŞILIĞINDA LİBYA VE DOĞU AKDENİZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KORONAVİRÜS KÜRESEL BÜYÜMEYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
PİYASALARIN SEYRİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
DENİZ YÜREKLİ ÇOCUK
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
KODLAMA MESELESİ
Hatice Karataş
Hatice Karataş
HAYATTAN MEMNUN MUYUZ?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
MUTLULUK TABLOSU
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
REHBER KÖPEKLER
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TÜRKİYE NATO’DUR, NATO TÜRKİYE'DİR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİZE NE OLDU?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BEYİNLERİMİZ SİSLENİYOR
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
“YABANCILAŞMA” VE YALNIZLAŞMA”NIN ONTOLOJİK TEMELLERİ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva