ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Sağlık bütçesinin dörtte biri diyabete harcanıyor
Sağlık bütçesinin dörtte biri diyabete harcanıyor
Çeşme Marina’nın yeni misafiri Akdeniz foku
Çeşme Marina’nın yeni misafiri Akdeniz foku
Almanya'dan gelip köye yerleşti
Almanya'dan gelip köye yerleşti
Oğlu vefat edince hayatını 'özel' çocuklara adadı
Oğlu vefat edince hayatını 'özel' çocuklara adadı
Yenimahalle Belediyesi dış denetime hazır
Yenimahalle Belediyesi dış denetime hazır
HABERLER>ÖZEL HABER
21 Ekim 2019 Pazartesi - 07:19

Akciğer kanserine en önemli tedbir sigarasız yaşam...

Türkan Şoray, Zuhal Olcay, Yıldız Tilbe, Defne Samyeli, Oya Başar, Filiz Akın, Yılmaz Morgül, Arzum Onan gibi bir çok ünlü isminde mücadele edip kazandığı kanserin en tehlikeli türleri arasında gösterilen akciğer kanseri hakkında Prof. Dr. İsmail Savaş bilgiler verdi.

Akciğer kanserine en önemli tedbir sigarasız yaşam...

OĞUZHAN SARI

En öldürücü hastalıklar arasında yer alan akciğer kanserinden korunmanın en önemli yolu sigarayı bırakmaktan geçiyor. Ferdi Özbeğen, Levent Kırca, Kazım koyuncu, Murat Göğebakan gibi biçok sanatçı akciğer kanseriyle savaşta ne yazık ki mücadeleyi kaybettiler... Bu hastalığa karşı savaşı kazan bir çok ünlü de var; Türkan Şoray, Zuhal Olcay, Yıldız Tilbe, Erhan Yazıcıoğlu, Defne Samyeli, Oya Başar, Filiz Akın, Yılmaz Morgül, Arzum Onan, Vahide Gördüm, Fulden Uras gibi bir çok ünlü isim de bu ölümcül hastalığa karşı mücadeleyi kazanlar arasında yer alıyor. Doktorlar bu hastalığa karşı en büyük korunma yolu olarak sigarayı bırakmayı, kullanmayanlarında dumana maruz kalmamasını öneriyor. 

Sigara tüketiminin tetiklediği kanser türlerinin başında akciğer kanseri geliyor. Yapılan araştırmalar, akciğer kanseri olanların yüzde 85’inin sigara tükettiğini ortaya koyuyor. Bununla birlikte hiç sigara içmese bile pasif içiciliğe maruz kalarak akciğer kanserine yakalanan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Yapılacak küçük fakat etkili yaşam tarzı değişikleri, akciğer kanserinin görülme sıklığını azaltmada oldukça faydalı sonuçlar veriyor. Güven Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Savaş, akciğer kanseri tanı, tedavi ve korunma yöntemleri hakkında gazetemize bilgiler verdi. 

En önemli tetikleyicisi sigara ve tütün kullanımı

"Küresel çapta her altı ölümden biri kanserden kaynaklanmaktadır" diyen Savaş şöyle devam etti; "Kanserden ölümlerin %70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde görülmektedir. Erkeklerde akciğer kanseri görülme ve bu nedenle hayatını kaybetme sıklığı kadınlara oranla daha fazladır. 

Akciğer kanseri genellikle 55 yaş üzerinde görülmekle birlikte son yıllarda 30’lu yaşlarındaki kişilerde de görülmeye başlamıştır. Akciğer kanserinin en önemli tetikleyicisi sigara ve tütün kullanımıdır. Yapılan araştırmalar, sigara tüketimi dışında bazı faktörlerin de akciğer kanseri gelişiminde etkisi olduğunu göstermektedir. Bunlar arasında; hava kirliliği, sulardaki arsenik, çeşitli iş dallarında kullanılan asbest maruziyeti olarak sıralanabilir. Son yıllarda taş ve toprakta bulunan uranyumun parçalanması sonucunda açığa çıkan radon gazının da akciğer kanserinde etken olabileceği ortaya konmuştur. Ev dışında önemi olmayan bu durum, ev içi radon miktarının artmasının kanıtlanmasıyla risk faktörü haline gelmiştir.Akciğer kanserinin ortaya çıkmasında çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de etkili olmaktadır.

Yakın akrabalarında akciğer kanseri hikayesi olanlarda akciğer kanseri gelişme riski daha fazladır. Genetik yatkınlığı olan kişiler sigara da tüketiyorsa bu risk daha da artmaktadır. Bu yıl yapılan yeni bir araştırma ise yakın akrabalarından birden fazla kişide kanser öyküsü olan kişilerin kansere yakalanma riskinin daha da yüksek olduğunu göstermektedir."

Erken teşhis edilmesi büyük önem taşıyor

Genellikle belirti vermeden sinsi ilerleyen bir hastalık olan akciğer kanserini erken dönemde tespit etmek zor olabildiğini vurgulayan Savaş, "Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri; yeni ortaya çıkan öksürük veya öksürük şiddetindeki değişiklik, kanlı balgam, derin nefes alırken, gülerken, öksürürken ortaya çıkan göğüste ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık, ses kısıklığı, halsizlik, yorgunluk olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde düzelmeyen zatürre, bronşit gibi enfeksiyonlar, hırıltılı solunum sesi, kemik ağrıları, baş boyun bölgesinde şişlik, baş ağrısı, vücudun çeşitli bölgelerinde bezeye benzer şişliklerin oluşması da akciğer kanserine işaret ediyor olabilir. Bu şikayetlerden bir veya birkaçının var olması durumunda vakit kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak, hastalığın erken dönemde teşhis edilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır." dedi.

Yıllık taramalar muhakkak yapılmalı

Akciğer kanserinin tanısında ilk ve en önemli aşamanın bu hastalığı değerlendirmede tecrübeli bir hekimin hasta öyküsünü dinlemesi ve fiziki muayene yapması olduğunu söyleyen Savaş, "Sonraki aşamada akciğer röntgen filmleri, kan tahlilleri, bilgisayarlı toraks tomografisi, PET, Magnetik Rezonans görüntüleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Ancak kesin tanı için mutlaka biyopsi yapmak yani tümörden örnek almak gerekmektedir.

 Tümör dokusu görünürde ve kolay ulaşılabilen bir yerdeyse oradan iğnelerle biyopsi alınmaktadır. Ancak akciğer kanseri tümörleri genellikle kolay ulaşılabilen yerlerde olmadıkları için Fiberoptik Bronkoskopi denilen bronş ve akciğer sistemini ışıklı bir cihazla inceleme yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bu yolla uzak yerlerdeki tümörlere ulaşılarak biyopsi alınabilmektedir. Bazı vakalarda tümörün neden olduğu lenf bezlerinden biyopsi alınarak, hem tanı hem de hastalığın tedavisine yönelik, kısaca EBUS denilen Endobronşiyal Ultrasonografiğne/ biyopsilerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bunların yanı sıra, bronşlarda ulaşılamayan ve “daha periferde” denilen tümörlerde Bilgisayarlı Tomografi eşliğinde biyopsi veya Bronşiyal yoldan bronkoskopla ulaşıp biyopsi alma yöntemleri de bulunmaktadır. Akciğer kanserinin erken teşhis edilebilmesi için özellikle ailesinde kanser hikayesi olan, sigara içen ve 50 yaş üzerindeki kişiler akciğer kanseri taramalarını ihmal etmemelidir. 

Akciğer kanseri açısından riskli grupta bulunan bireyler doktorlarının değerlendirmelerine göre çeşitli incelemeler yapılarak takipte tutulmalıdır. Oldukça sessiz ilerleyen akciğer kanserinin erken teşhisi ancak bu şartlar altında mümkündür." ifadelerini kullandı. 

Başarılı sonuçlar elde ediliyor

 Son yıllarda akciğer kanserinin görülme sıklığının artmasına ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak, tedavi yöntemleri de geliştiğinin altını çizen Savaş, "Özellikle cerrahi yöntemlerdeki gelişmeler, hastalığın daha erken dönemde ortadan kaldırılmasına fayda sağlamaktadır. Hastalığın tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden çok başarılı sonuçlar elde edilse de her hasta ameliyat için uygun değildir. Örneğin; ileri yaştaki ve kalp ya da solunum yetmezliği gibi başka hastalıkları olan bireyler için ameliyat uygun bir tedavi seçeneği olmayabilir. Böyle hastalarda ilaç tedavisi ve radyoterapi yani ışın tedavisi uygulanması daha doğru bir seçenek olabilmektedir. Günümüzde hem ilaç hem de ışın tedavilerinde çok önemli gelişmeler meydana gelmiştir ve son teknoloji cihazlar kullanılmaktadır.

Akciğer kanserinin tedavisinde ayrıca tümörün biyolojisinin daha iyi anlaşılmasıyla hedefe yönelik tedavi denilen ve direkt tümörü hedefleyen ilaç tedavileri de oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cerrahi yapılamayan bazı vakalara uygulanan sterotaktikradyoterapi de erken dönemdeki akciğer kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bahsedilen bu tedavilerin ayrı ya da bir arada uygulanmasına hastayı takip eden hekim karar vermektedir." şeklinde konuştu. 

Neler yapmalıyız?
Akciğer kanserinin yapılacak yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde önlenebilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Akciğer kanserinden korunmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:
Akciğer kanserinin en önemli olan sigaradan uzak durulmalı, sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. 
İdeal kiloyu korumak amacıyla sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinilmelidir.
Hareketsiz yaşam tarzından kaçınılmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Özellikle ailesinde akciğer kanseri hikayesi olanlar, yıllık akciğer kanseri taramalarını ihmal etmemelidir.
Ülkemizde çok iyi hazırlanmış,tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine ve kontrolüne dair bir kanun vardır. Bu kanunun uygulanması toplumsal farkındalık ve bilgilendirme ile mümkündür. Başta gençler olmak üzere tüm toplum bu konuda bilgilendirilmelidir. 

 
Türk mermeri şahlandı
 
Altınok muhtarlarla buluştu, müjdeleri ardı ardına sıraladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği 35 yaşında...
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği 35. Kuruluş Yıl Dönümü ve Astsubaylar ...
"Atasını bilmeyen geleceği yaşatamaz"
‘Kültür Sanat Sohbetleri’ etkinliğinde konuşan Kültür Bakanlığı Telif ...
Altınpark’ta, ‘Erzurum Tanıtım Günleri’ başladı
Kuzu etinden yapılan cağ kebabı, cevizli kadayıf dolması, meşhur yöresel ...
 
Alaaddin - Kukla Tiyatrosu sezonu FADE Sahne’de açtı
Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Alaaddin- Kukla Tiyatrosu” ...
Osteoporoz, tüm dünyada 200 milyon kadını etkiliyor
Osteoporoz Derneği tarafından ‘20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’ dolayısıyla ...
Deri işleme ve ebru sanatı ustasının elinde birleşti
Deri üzeri ebru sanatıyla, deri işleme ve ebru sanatını birleştiren Kültür ...
 
TZOB Başkanı: Çiftçilerin borçları ertelenmeli
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile FAO Orta ...
Ozon tedavisi diyabet hastalığında önemli rol oynuyor
Dr. Coşkun Akay, “Ozon tedavisi bağışıklık sistemini düzenlediğinden ve ...
Keçiören’de Çocuk Meclisi toplandı
Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Keçiören Belediyesi’nde düzenlenen ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
ISPANAK SUÇSUZ ÜRETİCİ MAĞDUR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR GEÇİŞİYLE BAŞIMIZ DERTTE
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜSİAD YENİ VERGİLERE NEDEN KARŞI?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKET
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
10 KASIM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YÜZ YILLIK ENERJİ KORİDORU PLANI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
İMALAT SANAYİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SONSUZLUĞUNDA
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE YEDİĞİNİ BİLEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SPORDA, SANATTA, YÖNETİMDE KADINLARA NE KADAR İHTİYACIMIZ VARMIŞ
Esra SARI
Esra SARI
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMAK GEREK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
“MONREO DOKTRİNİ” VE “1830 KIZILDERİLİ TEHCİR YASASI”
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
FUTBOL DEDİĞİN
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
HÜRRİYET KARTALI
Hatice Karataş
Hatice Karataş
GAZETECİLİKTE DİJİTAL DÖNÜŞÜM
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇAKALLARLA DANSA RAĞMEN İYİ OLMAYI SEÇMEK
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFİSLER YASASI (KUL DÜZELMEDEN, ALLAH DÜZELTMEZ.)
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
ALDATICI REKLAMLARA KARŞI TÜKETİCİLER NE YAPABİLİR?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ 2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva