ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Temmuz 2018 Cumartesi - 07:06

Ağız ve diş sağlığı çocuk yaşlarda başlar

Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bu haftaki konumuz çocuk diş hekimliği ve diş teli… Karlı ile keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi daha gerçekleştirdik.

Ağız ve diş sağlığı çocuk yaşlarda başlar

ESRA SARI

Çocukluk ve ergenlik çağında önemsenmeyen ve ihmal edilen ağız ve diş sağlığı ileriki yaşlarda daha büyük problemlere neden olabiliyor. Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bir araya gelerek, çocuk diş hekimliğinin neleri kapsadığına ve önemine ilişkin konuştuk. 
Ortodonti tedavilerinin başarılı olması için iyi bir planlama ve uygulama gereklidir. Uzman ortodontistler tarafından yapılacak olan uygulamalar, hasta ve doktor uyumuyla birlikte istenen sonucu verecektir.
Genç diş hekimi Karlı, “Düzgünlük ile estetik arasında bağlantı vardır. Genel olarak çapraşık ya da aralıklı dişler çok estetik olarak kabul edilmez. Tabii kimisine yakıştığı durumlar vardır. Asıl önemli olan nokta dişlerin nasıl göründüğüdür” dedi.


Öncelikle, çocuk diş hekimliği neleri kapsıyor?
Çocuk diş hekimliği, yetişkin bir birey olana kadar çocuklarımızın A’dan Z’ye bütün ağız ve diş sağlığı ile ilgileniyor. Dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi, kuafaj, ampütasyon, flor uygulaması, diş sürme rehberliği gibi çok geniş bir alan. Diş hekimliğinin bütün alanlarını çocukları merkez alarak uygulayan bir diş hekimliği bölümüdür.


“Sağlıklı süt dişleri sağlıklı daimi dişlerin göstergesidir”


Süt dişleri genel olarak “nasıl olsa daimi dişler gelecek” diye önemsenmez, siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz?
Bence çok yanlış bir düşünce.  Evet, süt dişleri düşecek fakat süt dişleri sağlıklı olmayan bir ağızda yerine gelecek sağlıklı dişlerin sağlıklı kalacağını düşünmek bir hata olur. En basit mantıkla var olan süt dişlerindeki çürükler fazla olursa ağız ortamında çürüğe neden olan bakteri topluluğu fazla olacak ve sonuç olarak yerine gelen süt dişleri de bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek. Daha hızlı çürüyecek, daha çabuk aşınacak ya da daha hızlı kaybedilecek. Ayrıca çocuklarımıza ağız hijyenini ve bakımını ‘nasıl olsa süt dişi, fırçalama dişlerini’ olarak verirsek çocuklarımız ne yazık ki ileride dişlerine gereken önemi vermez. 
Tabii ki birçok değişken faktör olmakla birlikte sağlıklı süt dişleri sağlıklı daimi dişlerin göstergesidir. Ebeveyn olarak süt dişlerine ve çocuklarımızın ağız hijyenine gereken önemi verelim. Çünkü hem sağlık açısından hem de maddi olarak erken müdahale ya da koruyucu tedaviler ileride oluşacak birçok zarardan bizleri korur.


Flor uygulamasının zararı var mıdır?
Son zamanlarda gündemde olan bir tartışma. Birçok kesim zararlı olduğunu ve çocuklara kesinlikle flor uygulaması yapılmaması gerektiğini söylüyor.
Dişin içerisinde, dişin ham maddesi olarak hidroksiapapit kristalleri denen bir yapı vardır. Dişin sağlamlığına büyük ölçüde katkısı vardır. Diş çürümeye başladığında bu hidroksiapatit kristalleri parçalanır. Flor aşırı derecede bileşik yapmaya meyilli bir elementtir. Dişe flor uygulandığında flor, hidroksi iyonu ile yer değiştirip florapatit kristallerine dönüşür. Florapatit, hidroksiapatit kristallerinden daha güçlü, daha organize ve çürüklere daha dayanıklıdır. Yani flor uygulaması dişi çürüklere karşı korumada başarılıdır. Fakat flor uygulaması her şeyde olduğu gibi fazla olmamalıdır. Fazla uygulamalarda dişlerde flor lekenlenmesi veya flor kaynaklı sistemik rahatsızlıklar baş gösterebilir. Bu durumun önüne geçmek için ise diş hekimleri tarafından belirli süre ve dozlardan oluşan bir flor tedavisi protokolü vardır. 
Flor uygulaması diş hekimleri tarafından belirli protokoller kapsamında yapıldığı takdirde hiçbir zararı yoktur ve aksine dişler için faydalıdır. Zaten zararlı bir tedavi olsa hekimler tarafından uygulanmaz. Bu konuda kafanızdaki bütün soruları diş hekiminize güvenle sorabilirsiniz, sizi detaylıca aydınlatır.


Ortodontik tedavi nedir?
Ortodontik tedavi, olması gereken yerde olmayan dişleri, diş teli, braketler ve benzeri aygıtlar ile olması gereken konuma getiren, düzelten bir tedavidir. Bu dişler, sürmemiş, yan dönmüş veya çapraşık olabilir. Ortodontik tedavi her ne kadar estetik kaygılarla yapılıyor dahi olsa sağlık açısından çok çok önemlidir. Çenelerin ve dişlerin karşılıklı kapanış ilişkisi vardır. Bu sağlanmazsa çiğneme basıncı dişlere uygun biçimde dağıtılamaz, diş kayıpları ve eklem problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca uygun konumda olmayan dişler, yeterince temizlenemez ve çürükler için elverişli bir ortam oluşur.


Ortodontik tedavi aşamasında yapılan işlemler nelerdir?
İlk ve en önemli olan, durumu analiz edip en doğru tedavi şeklini belirlemektir. Yani çapraşıklık ya da benzeri sorun dişlerle mi yoksa çene ile mi ilgili? Tedaviye karar verdikten sonra ise uygulama gelir. Diş telleri ya da aygıtlar kullanılır. Kafa bantları, diş telleri, hareketli ya da sabit aygıtlar tedavinin parçasıdır. Ortodontik tedavide önemli olan bir başka konu ise düzenli kontrol seanslarıdır. Bu seanslarda hasta, ortodontiste gider ve dişlerin durumu incelenir. İlerlemeye göre yeni aşamalara geçilir. Tedavi bitiminde ise pekiştirme tedavisi adı verilen bir tedavi uygulanabilir.


Ortodontik tedavi gören çocuklarda ağız ve diş sağlığı nasıl korunmalı?
Bu dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tedaviye başlamadan önce hastanın ağzındaki bütün sorunlu dişler tedavi edilmeli ve ağız hijyeni maksimuma getirilmelidir. Ortodontik tedavi başladıktan sonra ise teller, braketler ve aygıtlar ağız içerisinden fazladan bir besin tutma yeri oluşturduğu için var olan ağız hijyenini kaybetmek çok kolaydır. Ortodontik tedavi için özel diş fırçaları vardır, normal fırçalara göre daha başarılı temizlik sağlar.


“Diş telleri takıldıktan sonra beslenmeye dikkat etmek gerekir”


Sabit ortodontik tedavi gören kişilerin uyması gereken kurallar var mı?
Sabit ortodontik tedavide karşılaşılan en büyük problemler diş eti rahatsızlıkları, yeni çürükler ve braket atmasıdır. Diş eti rahatsızlıkları için olabildiğince ağız hijyenine dikkat edip düzenli kontrol seanslarını aksatmamak gerekli. Yine çürükleri önlemek için ağız hijyenine dikkat etmeliyiz. Braket atması ise sık sık karşımıza gelmekte. Bu durum genelde beslenme alışkanlığı ile alakalı oluyor. Diş telleri takıldıktan sonra beslenmeye dikkat etmek gerekir. Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, sert besinleri parçalara ayırarak yemek, döner, hamburger gibi ağzımızı fazla açmamızı gerektiren yiyecekleri koparmamaya gayret göstererek braket atmasını en aza indirebiliriz. Atarsa sorun olmaz, ortodontistiniz tekrar yapıştırır fakat devam eden tedavi sürecini ne yazık ki sekteye uğratır.


Diş telinin yaşı var mıdır?
Hayır, yoktur. Çenelerden kaynaklı problemi küçük yaşlarda ortodontik tedavi ile önleyebiliriz. Fakat yaş ilerledikçe kemikleşme tamamlanır ve bu müdahaleyi ne yazık ki ortodontik tedavi tek başına yapamaz. İleri cerrahi müdahale gerektirir. Fakat dişlerde durum aynı değildir. Çünkü dişler kemikle bir bütün halinde bulunmaz. Bir yapı ile kemikten ayrı, kemiğe bağlı durur. Hatta diş kayıplarında boşluğa komşu olan dişler, yaş kaç olursa olsun, boşluğa doğru hareket eder. Bu da dişlerin hareket ettiğinin göstergesidir. İster 18 ister 68 yaşında olun dişler, diş teliyle istenilen konuma getirilebilir.
Tedavi süresi ise çok değişkenlik gösteriyor. Ama basit çapraşıklık ya da aralıklı dişlerde ortodontik tedavi ortalama altı ay-bir buçuk yıl sürmekte. Ama dediğim gibi burada birçok değişken faktör var.  


“Kelime anlamı olarak ortodonti düzgün diş demektir”


Peki, ortodonti ve estetik arasındaki ilişki nedir?
Kelime anlamı olarak ortodonti düzgün diş demektir. Düzgünlük ile estetik arasında bağlantı vardır. Genel olarak çapraşık ya da aralıklı dişler çok estetik olarak kabul edilmez. Tabii kimisine yakıştığı durumlar vardır. Asıl önemli olan nokta dişlerin nasıl göründüğüdür. “Gülüş çizgisi, hattı düzgün bir doğrultuda mı? Dişler arkaya doğru dönen bir koridor gibi mi? Sağ ve sol profilden nasıl görünüyor? Çenelerin konumu, dudak desteği nasıl?” Bu sorular bizim için ortodontik tedavinin estetik ile ilişkisinde önemlidir. Hatta ilişkisi değil estetik çözümünde diyelim. Çünkü; bizler protezler, implantlar ve beyazlatma tedavisi ile bir nevi zahiri estetik başarı yakalarız. Fakat ortodontik tedavi bize gerçek estetik başarıyı verir. Dişler arasındaki yetersiz mesafe varsa implant yapılamaz fakat ortodonti ile mesafe açılarak o bölgeye implant yapılabilir. Yine zirkonyum kronlar için de öyledir. Belli bir bölgesi uzun süre dişsiz kalan hastalarda bazen öyle bir durum olur ki kron kaplama yapılacağında dişleri oraya yerleştirmek için dişlere ince ve uzun bir form vermek gerekir fakat bu hiç de estetik değildir. Ortodontik tedavi ile bu mesafe ayarlanıp gayet uygun ve doğal formda dişler yapılabilir. Ortodontik tedavinin en güzel yanı dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan(küçültme, dolgu vb.) estetik sonuçlar yakalamasıdır.


Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Son zamanlarda estetik gülüş tasarımı isteyen birçok hastam oluyor ve genel şikâyetleri ise dişlerinin çapraşık ya da aralıklı olması. Ve bu çapraşıklık ya da aralıklı olmasının çözümünü ise zirkonyum ya da laminate kronlar olarak görüyorlar. Bu çok da doğru ve koruyucu tedavi şekli değil. Çapraşık ve aralıklı dişlerin estetik olarak tedavisi protez bölümü ile alakalı değildir. Protez bölümü dişlerdeki madde kayıpları, şekil bozuklukları ve renksel değişimleri restore eder. Dişlerin konumunu düzeltmek ortodontik tedavi ile olur. Hastalar genelde ortodontik tedavi uzun sürdüğü, hemen sonuç alamadıkları için ortodontik tedaviyi tercih etmemekte fakat bu doğru bir yaklaşım değil. Önemli olan dişe zarar vermemek. Dişler sağlıklı fakat sadece çapraşık diye dişleri küçültüp üzerine kron kaplama yaptırmak bence tedavi değil. Tabii bu da bir tedavi seçeneği yapılabilir fakat imkân varsa lütfen çapraşık ya da aralıklı diye kron kaplama yaptırmayalım dişlerimize. Çünkü; bazen hastalar bu konuda çok ısrarcı olabiliyor. Bütün bir ömür sağlıklı, müdahale edilmemiş, kendi, doğal dişlerimiz ile yaşamak için hayatımızın 1-2 yılını tel ile geçirebiliriz. Hastalarıma bunu hep söylerim: “Zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır.”

Etiketler:
 
Anadolu Isuzu, ihracattaki başarısını devam ettiriyor
 
KOSGEB KOBİGEL’E proje yağdı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Çeşitlilik arttı ancak alım gücü düştü
Hac ve umre vazifesini yerine getirecekler, bebek, cenaze ya da hac mevlüdü ...
Kuruyemiş fiyatları esnafı da vatandaşı da etkiliyor
Fındık, Antep fıstığı, leblebi gibi yiyeceklerden oluşan kuruyemişlerin ...
Artık çoğu esnaf günü kurtarıyor
AVM’lerin pasajları ve küçük esnafı sekteye uğrattığını dile getiren Kuğulu ...
 
İstismarı önlemede “Toplumsal bilinç” şart
Adnan Ötüken İl Kütüphanesi’nde düzenlenen “Çocuk Cinsel İstismarı” konulu ...
Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin
Ulus Hali’nde yer alan aktardaki yetkili kişi ile vatandaşlar tarafından ...
Seçimlerin ardından Türkiye’nin yol haritası
SETA tarafından düzenlenen panelde, 24 Haziran seçimlerinin sonuçları ...
 
Vergi Denetim Kurulu çalışanlarından Sanat Sergisi
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı 2. Geleneksel Karma Sanat Sergisi, Türkiye ...
Altındağ’dan yeni hizmet: Kudüs Parkı
Altındağ Belediyesi ilçeye yeni bir yeşil alan daha kazandırdı. Başpınar ...
“Taşıma su ile iş dönmüyor”
Ankara Kaledibi Fidancılar ve Su Bitkileri Satıcıları Yardımlaşma ve Dayanışma ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva