ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Diyarbakır'da toprağa gömülü cephanelik bulundu
Diyarbakır'da toprağa gömülü cephanelik bulundu
Fransa vatandaşı 11 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi
Fransa vatandaşı 11 yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi
Böbreğinden yumurta büyüklüğünde taş çıktı
Böbreğinden yumurta büyüklüğünde taş çıktı
Barınakta 20 köpek ölüsü ile karşılaştılar
Barınakta 20 köpek ölüsü ile karşılaştılar
Şehir magandaları çocuk parkını yaktı
Şehir magandaları çocuk parkını yaktı
HABERLER>ÖZEL HABER
9 Ağustos 2019 Cuma - 07:14

AŞTİ’de bayram yoğunluğu

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yoğunluk var. Yetkililer ek seferlerin dahi tükenmek üzere olduğunu ifade ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ise bayram yoğunluğunun yaşandığı AŞTİ’de denetimlerini sürdürüyor.

AŞTİ’de bayram yoğunluğu

HALİL YATAR

Ankara her bayramda olduğu gibi bu bayramda da boşalıyor. 5 günlük bayram tatili sonrasında 2 günlük izin alarak toplamda 9 gün tatil yapan Ankaralılar deniz kenarlarını tercih ettiği kadar memleketlerini de ziyaret ediyor. Haliyle Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yoğunluk her geçen gün artıyor. Yaklaşık 20 gün önce yoğunluğun başladığını ifade eden firma yetkilileri bayram için ek seferler çıkarttıklarını fakat onlarında %90 dolduğunu söyledi. Firma yetkilileri sadece deniz kenarlarına değil ülkenin birçok noktasına Ankaralıların gittiğini ifade etti. 

Belediye ekipleri ise Kurban Bayramı öncesinde AŞTİ’de denetimlerini arttırdı. Hem otobüs firmalarının hem de vatandaşların uyması gereken kurallara uymayanlara idari para cezası uyguluyor.

Ek seferler çıkardık

Bayram öncesi biletlerin tükendiğini ve ek seferler koyduklarını söyleyen şehirlerarası otobüs firma yetkilileri, “Şu anda dezavantajımız uçak firmalarının belli başlı otobüs firmalarıyla anlaşıp kampanya başlatması. Vatandaşın ilk tercih olarak uçağı seçmesi işlerin istediğimiz seviyede geçmemesine neden oluyor. Bu bayramda Ankara’da yaşayan vatandaşların genellikle doğu illerini seçtiklerini görüyoruz. Doğuya bir otobüs kaldırıyorduk bayramla birlikte otobüs seferlerimizi 3’e çıkardık.“ ifadesini kullandı.

Biletlerini son güne kalmadan almalılar 

Biletlerin son güne kalınmadan alınması gerektiğini ifade eden firma yetkilileri bayramlar dışında yolcu olmamasından dolayı da dert yandılar. Şehirlerarası otobüs firmaları yetkilileri, “Bayram haricinde Afgan ve Suriyeli vatandaşlar olmazsa işlerimiz gerçekten çok kötü durumda. Vatandaşlar son zamanlarda otobüs firmalarının kalitesine bakmıyor. Cebinin rahatlığına bakıyor. 

Vatandaşlar bayrama kalırlarsa biletler kalmayabilir. Bu yüzden planlarını bir an önce yapıp, biletlerini son güne kalmadan almalılar“ diye tavsiyesinde bulundu.

Yoğunluk 20 gün önce başladı

Bir başka şehirlerarası otobüs firma yetkilisi Sami Tarhanoğlu ise, “İnsanlar bayram tatiline gidiyor. Vatandaşların yoğun talebi yüzünden Ankara boşalıyor diyebiliriz. İnsanlar ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu‘ya gidiyor. Tüm firmalar yoğunluğa karşılık vermek için ek seferler koydular. Bilet konusunda bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Çünkü yoğunluk 20 gün önceden başladı.” dedi.

Memleket firmaları tercih ediliyor

Tarhanoğlu,”Tek sorunumuz uzak şehirlere dolu giden otobüslerimiz çünkü geri gelirken neredeyse boş dönüyorlar. Bu bizi ekonomik yönden etkiliyor. Ülkemizde mazot pahalı olduğu için yeteri kadar kazanamıyoruz. Bayram tatilinin uzatılması turizm sektörüne yarıyor. Bizim işlerimizi biraz kıpırdatsa da otobüslerimizin boş dönmesi bizim işimize gelmiyor. Eskiden işimiz 6 ay olurken şimdi 2 ay oluyor. Yolcular genellikle bilet alırken kendi memleketlerinin firmalarının biletini ve ucuz bileti tercih ediyorlar.” ifadesini kullandı.

Büyükşehir denetimlerini arttırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Başkent’in dört bir tarafında bayram denetimleri kapsamında yoğun mesai harcıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri rutin olarak gerçekleştirdiği denetimlerini kent genelinde sıklaştırırken, vatandaşların Kurban Bayramı’nı huzur ve güvende geçirmesi için bayram yoğunluğunun yaşandığı AŞTİ’de de denetimlerini sürdürüyor.

AŞTİ Zabıta Karakol Amirliğine bağlı ekipler; bilet gişelerinin evraklarını, büfelerde satılan gıda ürünlerinin son kullanma tarihlerini, hijyenik şartların yerine getirilip getirilmediğini tek tek kontrol ediyor.

Otobüs işletmelerinin yangın tüpleri dahil olmak üzere tüm kontrollerini büyük bir titizlikle gerçekleştiren ekipler, firmaları tespit edilen eksiklikler konusunda uyarıyor.

Kurallara uymayanları idari para cezası bekliyor

Yasa gereği yasak olan çığırtkanlık konusunda anonslarla uyarılarda bulunan Zabıta ekipleri, çığırtkanlık yapanlara geçit vermeyerek, gün boyu sürdürdükleri denetimlerde vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate alıyor.

Zabıta ekipleri, AŞTİ’de ayrıca peronlardan hareket edecek otobüslerde bagaj fişi ve yolcuların biletlerini de kontrol ederek, dumansız hava sahasını ihlal eden vatandaşları uyarıyor, uymayanlara idari para cezası uyguluyor.

Uzun yola araçla çıkacaklar nelere dikkat etmeli

Arabayla yolculuk yapmak keyifli görünse de birtakım zorlukları yok değil. Özelikle şehirlerarası yolculuklarda daha dikkatli ve özenli olmak gerekir. Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor. Ancak bazı önemli noktalara dikkat ederek güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmeniz mümkün. Basit önlemlerle yolculuğunuzu huzurlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eğer bu yaz özel otomobilinizle uzun yola çıkacaksanız, bu tavsiyelere uymanızda fayda var.

Motor kontrolü yapın

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızda fayda var. Araçlar uzun yolda, şehir içi trafiğinde karşılaştıkları durumlara göre daha farklı şeylere maruz kalabilirler. Araç uzun süre çalışacağından motoru her zamankinden daha fazla performans gösterecektir. Ayıca uzun yolda aracın yağ tüketimi fazla olacağından yağ seviyesini kontrol ettirmek yararınıza olacaktır. Gerekirse yağını değiştirmelisiniz.

Detaylı bir kontrolden geçirin

Yola çıkmadan önce aracınızla ilgili gerekli kontrolleri yapmaya özen gösterin. Böylece daha güvenli ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Aracın gerekli bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Periyodik bakım zamanı yaklaşmışsa yola çıkmadan önce aracı servise götürmenizi öneririz. Fren sistemini kontrol ettirin, gerekirse balataları değiştirin. Fren hidroliğinin yağ seviyesini kontrol ettirin. Eksilme ya da hidrolik yağının bozulması söz konusuysa değiştirin. Uzun yola çıkmadan stepne dahil tüm lastiklere bakın. 

Diş derinliği 1.6 mm’den az ve havaları önerilen değerlerde olmayan lastikle sakın yola çıkmayın. Uzun yolculuklarda lastiğin durumu oldukça önem kazanıyor. Yüksek hızlarda sürüş ve ani duruşlar yapabildiğimiz için lastik performansının olabildiğince iyi düzeyde olması gerek. Süspansiyon, rotil, direksiyon aksamı, arka tekerleklerin bağlı bulunduğu aksamları gözden geçirin. motorun kayış aksamı, akü, hortum bağları ve yakıt-yağ kaçakları gibi kontrolleri mutlaka yapın, ışık donanımının çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edin.

Aracın yasal yükümlülükleri yapılmış olmalı

Aracın teknik bakımlarının yanı sıra yasal yükümlülükleri konusunda bir sorun çıkmamasına dikkat edin. Aracın muayenesi yapılmış olmalı. 

Teknik olarak muayeneden geçmesi mümkün olmayan bir araçla yola çıkılmamalı. Ayrıca zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi kontrol edilmeli.

Rahat kıyafetler tercih edilmeli

Uzun yola çıkarken mümkün olduğunca rahat kıyafetler giyin. 

Uzun süre yolda olacağınız için vücudunuzu sıkmayan, terletmeyen rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler tercih edin. Pamuklu kumaştan bir tişört ve rahat bir şort ya da bol bir elbise iyi bir seçim olabilir.

Sık sık mola verilmeli

Uzun yolda araç kullanmak şehir içinde araç kullanmaya benzemez. Şehir içinde giden bir sürücü yoğunluktan dolayı trafikte her daim dikkatli olmalıdır. Ancak şehirlerarası yolculuklarda sürücü bir süre sonra dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Ayrıca uzun süre araç kullanmak insanı yorabilir. Bu nedenle iki saatte bir mola vermekte fayda var. Hem bedenen hem zihnen dinlenmek için 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin.

Yenilip içilene dikkat edilmeli

Uzun yolculuklarda yediklerinize dikkat etmeniz de önemli. Mola yerlerinde ağır ve sindirimi zor yiyeceklerden uzak durun. Sindirimi zor yiyeceklerin yenilmesi ilerleyen süreçte sürücünün uykusunu getirebilir. Ayrıca ağır yiyecekler ise insanın sonradan midesini rahatsız edebilir.

Kurallara uyun

Öncelikle tüm yolcuların emniyet kemerini taktığından emin olun. Yüksek hızla giderken takip mesafesini korumaya özen gösterin. Arabada yüksek sesle müzik dinlemek keyifli bir aktivite olsa da sürücünün dikkatinin dağılmasına ve uyarıları algılayamamasına sebep olabilir. Bu nedenle yüksek sesle müzik dinlememekte fayda var.

Trafik kazalarının büyük çoğunluğu yüksek hız nedeniyle oluşuyor. Olası bir tehlikenin önüne geçebilmek için yasal hız limitlerine mutlaka uyun. Otobanlarda yasal hız sınırı 120 km, bölünmüş yollarda 110 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km ile sınırlıdır. Buna ek olarak tabelalarda belirtilen hız sınırını aşmamaya dikkat edin.

Kendi güvenliğinizi ihmal etmeyin

Aracınızla uzun yola çıkarken, aracınızın ve kendinizin güvenliğini düşünmeniz gerek. Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı günümüzde kazayla karşılaşma riski oldukça fazla. Bu nedenle her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızda fayda var. Mesela trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmamanız gerek. 

Zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi bir kaza sonucu 3. şahıslara gelen zararları güvence altına almış olursunuz. Ayrıca aracınızda oluşabilecek herhangi bir hasara karşı tedbirli olmak için kasko sigortası yaptırmanızı öneririz. 

 
ATB Ahiboz Tesisleri referans borsalar arasına girdi
 
GGYD: Merkez Bankası’nın Ankara’dan gitmesini istemiyoruz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kurban Bayramı’nda satışlar yarı yarıya düşer
Bayramların vazgeçilmezinin lokum, şeker ve çikolata olduğunu söyleyen ...
Çocukların hayal dünyalarını geliştirmeye çalışıyoruz
Küçük yaş grubundaki çocukların motor becerilerini ve hayal dünyalarını ...
LÖSEV kurban bağışlarını bekliyor
Sinan Aras, “Lösemi tedavisi gören çocuklarımızın kırmızı et ağırlıklı ...
 
Şekercilerden ucuz şeker almayın uyarısı
Kurban Bayramı için Ankaralılar, soluğu Ulus’ta aldı. Bayram öncesi şeker ...
Taksimetreler güncellenmeli
Taksiciler her geçen gün geçinmekte zorlandıklarını söylüyor. Her geçen ...
Hamamönü’nde bir tarih: Mehmet Akif Ersoy Evi
Başta Ankaralılar olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ...
 
Kuğulu Park yaz akşamları dolup taşıyor
Hem bir tarihi hem de doğal yaşamı içerisinde barındıran Kuğulu Park, ...
Zekeriya Gözgöz akülü engelli arabası alabilmek için yardım bekliyor
Doğuştan zihinsel engelli olan Zekeriya Gözgöz, yaşadığı yürüme zorluğunu ...
Sağlıklı güzellik insana değer katıyor
‘Sağlıklı güzelliğin insan yaşamına değer kattığına inanmaktayız’ diyen ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE NE YAPMALI ?
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
GÜZEL ATLAR ÜLKESİNİ GÖRMEYEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İNSAN HAKLARI
Esra SARI
Esra SARI
BİZ, ACABA 'YÜZEN ÖRDEK SENDROMU'NA MI YAKALANDIK?
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN ''LİBYA'' ISRARI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİ AÇ KALMAMAK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SURİYELİLER İLE YAŞAMAYA ALIŞMAK
Hatice Karataş
Hatice Karataş
ENGELLER ENGEL DEĞİL
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TÜRK KADINI
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYA 'ŞİRKİSTAN'A DÖNDÜ...
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
KADIN CİNAYETLERİ VE KADINA SAYGI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
DÜŞÜNCE ÜRETMEYE FIRSAT VERİLMELİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
DOĞRU BESLENME DEPRESYONU AZALTABİLİR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
GIDA GÜVENLİĞİ YAŞAMSALDIR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BÜYÜME TARAFINA GEÇİŞ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DOĞU AKDENİZ ÜZERİNE YAPILAN GİZLİ HESAPLAR BOZULDU
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MODERN KÖLELİK
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
AMAN DİKKAT!
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva