ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Evi alkol imalathanesine çevirmişler
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Bakan Pakdemirli'den gençlere tavsiye
Yeni uygulama geliyor
Yeni uygulama geliyor
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Kapanmayan kütüphane sayısı 5'e ulaştı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
Saldırı için gönderilen PKK'lı terörist yakalandı
HABERLER>RÖPORTAJ
20 Şubat 2018 Salı - 07:04

ANKARA’NIN PATRONLARI SİBEL ŞALVARLI

Köşemize bu hafta çok başarılı bir Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanını konuk ediyoruz. Dr. Sibel Şalvarlı ile en değerli organlarımızdan biri olan göze dair her şeyi konuştuk. Bu keyifli söyleşiyi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyorum.

ANKARA’NIN PATRONLARI SİBEL ŞALVARLI

VELİ SARITOPRAK


VELİ SARITOPRAK : Sizi tanıyabilir miyiz?
SİBEL ŞALVARLI : Ben Sibel Şalvarlı. 1970 Kocaeli Gölcük doğumluyum. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1993 mezunuyum. 2000 yılından beri göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanıyım. Ankara da muayenehemde çalışmaktayım.


VELİ SARITOPRAK : Doktorluk idealiniz miydi?
SİBEL ŞALVARLI : Evet daha 5 yaşındayken büyüyünce ne olacaksın diye soranlara çok kesin ve net tek bir cevabım vardı DOKTOR olacağım.
Ben bir asker kızıyım ve babam anne babasını çok küçük yaşlarda arka arkaya kaybetmiş ve doktor olmak isterken kendini yatılı askeri okulda bulmuş. Bize de hep doktor olun derdi. Ben sanırım babama olan aşkım gereği onu mutlu etmek adına kendimi bildim bileli doktor olmak istedim. Bu masum istek zamanla bir ideale dönüştü ve sözümü tuttum, doktor oldum.


VELİ SARITOPRAK : Peki hiç pişman oldunuz mu? 
SİBEL ŞALVARLI : Asla olmadım, mesleğimi çok seviyorum, işimi aşkla yapıyorum ve yine dünyaya gelsem yine bu kutsal mesleği seçerim.


VELİ SARITOPRAK : Peki göz doktorluğu seçimi nasıl oldu. Göz çok hassas bir organ sizi ürkütmedi mi?
SİBEL ŞALVARLI : Göz dünyaya açılan penceremiz ve içinde mucizeler barındıran bir küçük dev aslında.
Benim idealim cerrahi bir branş seçmekti. Tıp fakültesinde ilgimi hep ameliyatlar çekti. Hatta ilk olarak genel cerrahiyi seçtim ve kazandım. 2 sene genel cerrahi ihtisası yaptıktan sonra, bundan 24 yıl önce genel cerrahi erkek egemen bir branştı ve henüz genel cerrahide fazla bayan yoktu. Hatta ben o tarihte Türkiye’deki ilk 10 bayan cerrahi asistanından biriydim diyebilirim.
Oysa göz ve diğer mikrocerrahi içeren branşlarda bayan cerrahlar o tarihlerde de çoktu ve yadırganmıyordu. Bunun üzerine bir kritik kararla tekrar tıpta uzmanlık sınavına girerek oldukça yüksek bir puanla göz bölümünü kazandım.
İşte böylece mesleğime ilk adımımı atmış oldum.

VELİ SARITOPRAK : Muayenehane hekimliğinin giderek azaldığı muayenehanelerin teker teker kapandığı bir dönemde muayenehane açmak zor olmadı mı?
SİBEL ŞALVARLI : Hekimlik mesleğinin en güzel yanı mesleğinizi muayenehanede icra edebilmeniz. Bu aslında hem hekim, hem hastası için bir lütuf diyebilirim. Ben 25 yıllık hekimim. 18 yıllık da göz hastalıkları uzmanıyım. Bu sürede resmî-özel çok sayıda farklı kurumda çalıştım. Binlerce başarılı ameliyat yaptım. Artık, mesleğimde ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahibim. Bir hastayı tekrar ışığa kavuşturmak, görmeyen bir insanın tekrar görebilmesini sağlayabilmek paha biçilmez. Muayenehane hekimliği hem çok zor hem çok keyifli.Hastanıza yeterli zamanı ayırabilmek, her hastayı en ince ayrıntısı ile adeta bir göz check-up’ı gibi detaylı muayene edebilmek, muayenehane ortamında mümkün. Hiçbir baskı hissetmeden sadece doktorluğunuzu icra ettiğiniz, her kararı hipokrat yeminine bağlı kalarak, etik değerler içerisinde yapabildiğiniz bir ortam muayenehane. Burada patron da sizsiniz, hekim de, yani sadece işinize odaklanıp sadece kendinize hesap veriyorsunuz işte bu muayenehane hekimliğinin en güzel yanı.


VELİ SARITOPRAK : Göz küçük mucize dedik. Siz gözün hangi hastalıklarının tedavisi ile ilgileniyorsunuz?
SİBEL ŞALVARLI : Gözde son yıllarda branşlaşma oldukça ciddi yol aldı. Benim ilgi alanım oldukça geniş kapsamlı. Özellikle ön segment cerrahisi dediğimiz excimer laser, katarakt cerrahisi, kornea cerrahileri, keratokonus cerrahisi ve göz estetiği alanlarında ciddi tecrübeye ve ameliyat sayılarına sahibim. Excimer laser ile gözlük veya lens kullanmak istemeyen hastaları lazerle tedavi ederek gözlük ve lenslerden kurtarıyoruz. Katarakt cerrahisi bugün çok ilerledi ve artık uygun gözlerde katarakt cerrahisi ile hastayı astigmatlı merceklerle veya multifokal merceklerle gözlüklerden kurtarmak da mümkün.
Keratokonus ülkemizde yaygın görülen ve tedavi edilmezse kornea nakline kadar gidebilen ilerleyici bir göz hastalığı. Erken teşhisi önemli ve günümüzde hastalığı durdurmak mümkün.Oküloplastik cerrahi ile göz kapağındaki şekil bozuklukları, sarkmalar, torbalanmalar, içe dışa dönmeler tedavi edilebiliyor.


VELİ SARITOPRAK : Yaş gruplarına göre göz hastalıkları en sık neler? Mesela çocuklarda?
SİBEL ŞALVARLI : Çocuklarda şaşılık ve göz tembelliği sıktır ve 3-4 yaş kritiktir. Her çocuk 3 yaş civarında mutlaka göz kontrolüne götürülmelidir. Zira bu yaşta yakalanan göz bozuklukları gözlük ve kapama ile tedavi edilebilir. Ancak bozukluk fark edilmez ve 6-7 yaşından sonra fark edilirse maalesef gözde tembellik dediğimiz durum oluşur ve tedavisi 6-7 yaşından sonra çok zordur hatta mümkün değildir.


VELİ SARITOPRAK : Çok soruluyor tabletler, bilgisayar ve cep telefonları zararlı mı?
SİBEL ŞALVARLI : Son yıllarda cep telefonu, tablet ve bilgisayarların bebeklik çağından itibaren çocukların ellerinden düşmemesi nedeniyle çağımızın hastalığı miyopidir. Bu ciddi bir problem olarak yeni nesli tehdit etmektedir. Artık çocukluk çağında miyopi daha sık ortaya çıkmakta ve daha hızlı ilerlemektedir.


VELİ SARITOPRAK : Kuru göz sık sık duyuyoruz, sebebi nedir ?
SİBEL ŞALVARLI : Gençlerde ve çalışan kesimde, menopoz döneminde hanımlarda, romatizma hastalarında ve son zamanlarda çocuklarda bile kuru göz hastalığına ciddi sık rastlamaktayız. Kuru göz oluşumunda bilgisayar, tablet, cep telefonunun aşırı kullanımı, klimalar ısıtıcılar, hava kirliliği, hanımlarda menopoza bağlı hormon değişiklikleri, antidepresanlar, bazı akne ilaçları etkili olmaktadır. Romatizma da ciddi kuru göz sebebi ve özellikle eklem ağrıları olanlar, ağız ve göz kuruluğu olanlarda romatizmal hastalıklar mutlaka araştırılmalı.


VELİ SARITOPRAK : 40’lı yaşlarda hangi hastalıklar daha sık ?
SİBEL ŞALVARLI : 40-45 yaş arası göz tansiyonu ve presbiyopi yani yakın görme bozukluğu sıktır.
Göz tansiyonu hiçbir belirti vermeyen ve körlükle sonuçlanabilen ciddi bir tehlikedir. Ailede göz tansiyonu olanlarda risk normal popülasyona göre 4-5 kat fazladır. 40 yaş civarında mutlaka göz tansiyonu kontrolleri yapılmalıdır. Hastalık fark edilmezse görme sinirinde kalıcı hasar yapar ve geri dönüşü olmayan körlük sebebidir.


VELİ SARITOPRAK : Çok sık duyduğumuz bir diğer hastalık olan sarı nokta hastalığı nedir?
SİBEL ŞALVARLI : Retinada makula dediğimiz görme merkezinde ortaya çıkan birikintiler veya kanamalar yapan bir hastalıktır. 60 yaşın üzerinde sayısı her geçen gün artan sarı nokta hastalığı yine görmeyi tehdit eden bir problemdir. Sarı nokta hastalığının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte sigara içmek ve beslenme hataları suçlanmaktadır. Tedavide antioksidanlar, koyu yeşil sebzeler, sebze ağırlıklı beslenme önerilmektedir. Kuru ve yaş tipleri olup kanamalı yani yaş tipinde göz içine ilaç enjeksiyonları yapılmaktadır.


VELİ SARITOPRAK : Hangi hastalıklar gözü etkiler?
SİBEL ŞALVARLI : Şeker hastalığı gözü etkileyen en önemli sistemik hastalıktır ve şeker hastaları mutlaka düzenli göz muayenesi yaptırmalıdır. Ancak en önemli olan kan şekerini kontrol altında tutmaktır. Şeker gözün ağ tabakası dediğimiz retinada ciddi yeni damar oluşumlarına sebep olmakta ve bu yeni damarlar gözde kanamalar ve görme kaybıyla sonuçlanmaktadır. Erken tanısı önemlidir ancak kan şekeri regüle edilmezse tedavisi imkansız olabilir.Hipertansiyon da gözde kanama ve damar tıkanıklıklarına sebep olabilir.


VELİ SARITOPRAK : Göz hekimliğinin mucizesi nedir desek? 
SİBEL ŞALVARLI : Vücutta sadece gözün ağ tabakasında damarları ve sinirleri görmek mümkün. Göz hekimi detaylı bir göz muayenesi ile retina dediğimiz ağ tabakada damarları ve görme sinirinin göz içindeki parçasını görebilmekte, işte bu bizim mucizemiz. Bu görebildiğimiz damarlardaki renk değişiklikleri, daralmalar, genişlemeler veya kıvrımlanmalar vücuttaki damar sistemi hakkında bilgi sahibi olmamıza yardım eder. Bazen hastanın tansiyon veya şeker hastalığının teşhisini ilk kez bir göz doktoru koyabilir.
 Aynı şekilde görme sinirindeki bir solukluk veya bir kabarık veya ışık reflekslerinde bozulma nörolojik hastalıkların hatta beyin tümörünün habercisi olabilir. Dikkatli bir göz muayenesi sadece gözün değil diğer hastalıkların da erken yakalanması açısından hayati önem taşır. Meslek hayatım boyunca defalarca nörolojik hastalıkların hatta beyin tümörlerinin erken teşhisine vesile oldum ve bu sayede erken teşhisle birçok hastanın hayatına dokundum.İşte bu durumlarda insan nasıl kutsal bir mesleği olduğunu hissediyor ve işini daha da severek yapıyor.

Etiketler:
 
Başkanlardan ortak karar
 
Nikâh şekeri sektörü sekteye uğradı
YORUMLAR
Toplam 1 yorum var, 1 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
Kadriye Gürsoy 20 Şubat 2018 Salı 12:41

Her zaman do?ru doktor Sibel ?alvarl?'dsn ?ok memnundum.?imdi r?portajlar?n? okuyunca bir kere daha iyiki Sibel doktorumuz var. ?ok ??k?r emin ellerdeyiz. Allah ilmini artt?rs?n.

Yorumu oyla      0      0  
FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ticaretle Uğraşanlar İçin Ticaret Hukuku
Ticari hayatı düzene sokan ve tacirlerin sık sık karşılaştığı sorunları ...
Malzeme, sizi gizemli bir yolculuğa sürüklüyor
Yeşim Livaoğlu, “Malzeme öyle bir malzeme ki sizi gizemli bir yolculuğa ...
Bitcoin İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler
Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. ...
 
ANKARA’NIN PATRONLARI SEVİNÇ TOPGÜL
Köşemize bu hafta pasta kraliçesi bir işkadını olan Sevinç Topgül’ü konuk ...
Ankara’nın Patronları Cemalettin Tekin
Bu haftaki konuğumuz iş adamı Cemalettin Tekin’le izolasyon, yalıtım ve ...
Önceliğimiz Pazar gününün tatil olması
Ankara Berberler Odası Başkanlık seçimi sonucunda Başkan seçilen Sezayi ...
 
Diyet değil sağlıklı beslenme
Beslenmenin “bilinçli” olarak yapılması gereken bir eylem olduğunu belirten ...
SosyalBen çocuklar için çalışıyor
SosyalBen, imkanları kısıtlı olan bölgelerde yaş aralığı 7 ile 13 olan ...
Engellilerin teknolojiye erişim hakkı vardır
Engellilerin bilgi, bilişim ve teknolojiye erişim hakkına kavuşturulması ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KONUT SATIŞLARI YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ENDÜSTRİ TOPLUMU
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
DÜNYA'NIN GÖRMEDİĞİ UZAK DİYAR : DOĞU TÜRKİSTAN
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KONGRE TURİZMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TOPLUMUN YÜZDE KAÇI DOLANDIRICI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
KOKUŞMUŞ ZİHNİYETLERDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIZ?
Esra SARI
Esra SARI
YOZLAŞIYORUZ HEM DE BİR HİÇ UĞRUNA
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
MACRON'UN GÜNEY KIBRIS AŞKININ KÖKLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
DUYGULARIN GÜNÜ MÜ OLUR?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
“SEVGİ” - LİLER GÜNÜ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN HEDİYE ÖNERİLERİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFSİN BÜTÜN İLLETLERİNİN KAYNAĞI OLARAK “UCUB” ...
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
KİŞİ KENDİNİ HESABA ÇEKTİĞİ GİBİ, TOPLUMDA KENDİNİ HESABA ÇEKMELİDİR
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva