ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kralların yiyeceği 'trüf' Kahramanmaraş'ta üretilecek
Kralların yiyeceği "trüf" Kahramanmaraş'ta üretilecek
Memleket hasretini ahşaba işliyor
Memleket hasretini ahşaba işliyor
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
24 meyve ve sebze toptancısına soruşturma
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Mamak, Türkiye’ye model olacak
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
Çankaya’da ‘Halk Kart’ Ailesi büyüyor
HABERLER>RÖPORTAJ
23 Haziran 2018 Cumartesi - 07:29

ANKARA’NIN PATRONLARI EBRU PÜTÜN

Bu hafta köşemizde T. Vakıflar Bankası T.A.O. Şube Müdürü Ebru Pütün’ü konuk ediyoruz. Kendisiyle, bankacılıktan anneliğe, idarecilikten yeni kuşak çalışanlara, eğitim ve teknolojik gelişmelere uzanan geniş bir yelpazede sohbet ettik.

ANKARA’NIN PATRONLARI EBRU PÜTÜN

VELİ SARITOPRAK


VELİ SARITOPRAK: Bankacı kimliğinizle başlamak isterim. Bize iş hayatınızla ilgili neler anlatmak istersiniz? 
EBRU PÜTÜN: Sayın Başkanım, 1995 yılında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde başladığım bankacılık hayatıma, 1997 yılında katıldığım ve bünyesinde olmaktan her daim gurur duyduğum Vakıflar Bankası’nda Şube Müdürü olarak devam ediyorum.
Bankacılık sektöründe 23. hizmet yılımı tamamladığım bu günlerde, sektördeki gelişmeleri net bir şekilde gözlemlediğimi belirtmek isterim. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, geçmiş yıllarda yapılan bankacılık operasyonel işlemlerinin çok daha hızlı ve sorunsuz ilerlediğini, başarılı hizmet vermek isteyen tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi bankacılık sektöründe de teknoloji yatırımlarının önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün.
Bire bir insan ilişkilerinin ve kaliteli hizmet sunumunun sürekliliği halinde, Bankacılık sektöründe vazgeçilmez olunacağı hususunu da özellikle belirtmek isterim. Aslına bakarsanız bankacılık, sektör, ekonomi konularında konuşulacak çok fazla şey, verilebilecek çok fazla detay olduğu bir gerçek. Ama genel bir çerçeve çizmek istersek ve konuyu kendi özelimde sınırlarsam, Bankacılık; insan ilişkilerinde başarılı olduğunu düşünen ve fedakâr bir çalışma anlayışını barındıran herkesin keyifle çalışacağı bir meslek dalıdır diyebilirim.  


VELİ SARITOPRAK: Eğitiminiz hakkında kısaca bilgi verip, gençlere önerileriniz varsa bahseder misiniz?
EBRU PÜTÜN: Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat/Bankacılık Bölümü mezunuyum. Her daim yeni bilgiler edinmek, içselleştirmek ve gerektiği anda kullanmak ilkelerine inancımı, hayatıma uygulamakta geç kaldığımı itiraf etmek isterim. 
2001 yılında, mali analiz ve istihbarat biriminde çalışmış olduğum sürenin staja sayılması sonucu, bitirme sınavlarına girerek SMMM belgesi almaya hak kazandım.
İlerleyen yıllarda çocuk sahibi olmamla artan sorumluluklarım, sadece bankacılık mesleğimle ilgili çalışmama ve bu dalda gelişmeme izin verdi. Müdür ünvanımı alarak, çok sayıda ve farklı özellikte personelle çalışmamın 8. yılı içindeyim. 2017 yılı bahar döneminde başladığım Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim Dalı Yeni Medya Tezsiz Yüksek Lisans programından, 2018 yılı Bahar dönemini de tamamlayarak mezun olmuş bulunmaktayım.
Derler ki, “Eğitimin, öğrenmenin, kendini geliştirmenin yaşı yoktur.” Doğrudur da. Ama bir de, her şey vaktinde güzeldir denir ki, bu daha da doğrudur. Gençlerin daha bilinçli ve daha planlı olduğunu düşünmekteyim. Daha üniversite yıllarına gelmeden, geleceklerini planlayabildiklerini, isteklerinin net olduğunu ve bunu başarmak adına çizdikleri yolda emin adımlarla ilerlediklerini gözlemliyorum. Vaktinde ve layıkıyla eğitimlerini tamamlamalarını ve çalışma hayatlarında başarılı, hatta öncelikle mutlu olmalarını diliyorum.


VELİ SARITOPRAK: Hem yönetici, hem anne, hem de öğrenci. Kendinizi bu noktada nerede değerlendirirsiniz?
EBRU PÜTÜN: Birçok işi aynı anda yapmaya çalışmak ve her birinin de en iyi şekilde olmasını istemek elbette çok yorucu. Fakat bundan hiç şikâyetçi olmadım. Her alanda farklı çıkış noktalarım var. 
Aile baş tacı; yapılan her iş ve verilen her emek bu kapsamda ‘az bile’ olarak kodlanmış durumda. İki çocuk annesi, yönetici, sürekli öğrenci… Dünyanın en zor işi olan çocuk yetiştirmeyi, iş hayatını başarıyla yürütürken gerçekleştirebilmeyi, kadınların hemen her sektörde başarıyla var olabildiğinin ve kadına önyargıdan kurtulabilmenin en net ifadesi olarak görmekteyim.
İşimi zaten çok severek yapıyorum. Ancak yöneticiliğimde ön planda tuttuğum ‘önce duygular, sonra rakamlar’  ilkesi. Personelimi her konuda incelerim, onlarla dertleşirim, onları severim. Ardından da başarılı bir performans görürüm. Bu da bana doğru yolda olduğumu bir kez daha hatırlatmış olur. Pratik bir yapım olduğunu kabul ediyorum. Bunun yanı sıra, hiçbir zaman şikayet etmediğimi, hayatımın her noktasında ve aldığım her sorumlulukta çözüm mercii olduğumu kabul edip, buna uygun davrandığımı belirtmek isterim.


VELİ SARITOPRAK: Ebru Hanım Bankacılığın ‘’çok zor bir meslek’’  olduğuyla ilgili genel bir kanı var. Hatta Bankacı gençlerde özellikle şube ayağında çalışan personelde yoğunluk ve hedef baskısından kaynaklı bir bezginlik ile karşılaşıyoruz. Bir kadın olarak çok aktif, pozitif, mutlu ve başarılısınız. Oysa siz de bu gençlerin geçtiği tüm hiyerarşik yolları kat ederek bu noktaya geldiniz. Onlara ne önerirsiniz?
EBRU PÜTÜN: Burada samimi olarak cevap vereceğim size. Evet, zor bir meslek icra ediyoruz. Lakin kolay bir meslek ile de karşılaşmadım. Bir kadın için en ideal meslek öğretmenlik derler, oysa bir sınıfa girdiğinizde özellikle de yaş grubu lise çağları ise, z kuşağı, bu gençlere hakim ve örnek olmak da çok zor. Bir doktorun saatlerce ayakta, beyin ameliyatı yapması, bir mühendisin gece gündüz çizim yapması, pilotun onlarca yolcunun canını üstlenip uçağı varış noktasına ulaştırması… 
Sözün özü şu; 2018 yılındayız. Hızlanan bir dünyada yerimiz olsun istiyorsak kafamızı ve bedenimizi maksimum fayda ile çalıştırmalıyız. Unutmamak gerekir ki insana hizmet söz konusu olduğunda yüzde yüz memnuniyetten bahsetmek imkansızlaşır. Müşterilerimiz arasında zaman zaman insan olduğumuzu unutanlara (ki sonuçta ben de bir banka çalışanı olmakla birlikte aynı zamanda bir banka müşterisiyim), bunu uygun üslupla açıklamayı öğrenmek de şarttır. 
Bankacılığın itibarsızlaştırılması mümkün değildir. Bankacılık, yapılabilecek en prestijli işlerden biridir. Biliyorsunuz dünyayı finans yönetiyor. Meslek hayatına bu sektörde devam etmek isteyen gençlere tavsiyem “Ellerinden geleni yapıp taşları sırasıyla, zamanıyla üst üste koyup yaşam kalitesi yüksek Bankacılar olmalarıdır.” Umudu olan insan, çalışır, üretir ve başarır.


VELİ SARITOPRAK: Gelişen teknoloji, insan gücüne dayalı birçok mesleği ele geçirmiş durumda. Bu durumu bankacılık sektörü açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 
EBRU PÜTÜN: 2000’li yıllardan günümüze kadar son derece hızlı bir gelişme kaydeden teknoloji ve yaygınlaşan internet kullanımı, artık sosyal ağlar da dahil olmak üzere pek çok mecrada, karşılıklı iletişim ve geniş bilgi ağını oluşturmuş durumda. Bankacılık sektörünün de gelişen teknolojiye hızla uyum sağlaması, mobil bankacılık, internet bankacılığı kullanımının yaygınlaşmasıyla da pek çok işlemin artık bu ağlardan yapılmasına neden olduğu gözlemlenen bir gelişmedir.
Fakat unutulmamalıdır ki, insan ilişkilerine, iletişim ve hizmet kalitesine göre şekillenen sektörümüzde, kaliteli insan gücü her daim ön planda olacaktır. Alanında uzmanlaşma, iş kalitesi, eğitim seviyesi ve iletişim konusundaki becerisi, çalışanların sektördeki sürekliliğini belirleyecek faktörler olarak sıralanacaktır. İnsan gücü ile ama teknoloji ile yoğrulmuş, daha hızlı, daha pratik bankacılık dönemi başlamış olup, ilerlemeye ve gelişmeleri takip etmeye devam edecektir.


VELİ SARITOPRAK: 2018 yılının ortalarına geldiğimiz bu günlerde, T. Vakıflar Bankası T.A.O’nun sektördeki yeri hakkında da bilgi alabilir miyiz?
EBRU PÜTÜN: Kurumsal Bankamız yenilenen vizyonu ile Güçlü Türkiye’nin Lider Bankası olma hedefiyle yoluna devam etmektedir. Bireyselden KOBİ’lere, tarımdan sanayiye, uluslararası finansmandan mega projelere kadar tüm bankacılık ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin yanındaki güç olmaya devam ediyoruz. Başta Genel Müdürümüz olmak üzere diğer yöneticilerimizin de liderliğinde 956 şube ve 20 binin üzerinde mensubu bulunan VakıfBank ailesi olarak verimli ve kaliteli büyümeye odaklanmış durumdayız.


VELİ SARITOPRAK: Geleceğe yönelik düşüncelerinizden bahseder misiniz?
EBRU PÜTÜN: Meslek hayatım boyunca edindiğim tecrübeler, zaten var olan; işte uzmanlık, iletişim ve olumlu düşünce gücüne olan inancımı daha da artırmış durumda. 
Her daim yeniliklere açık, gelişmeleri takip eden, düşünen, yaratan, üreten insan olmayı, birikimlerimden de en verimli şekilde yararlanmayı istiyorum. Her ne kadar yeni nesil donanımlı ve bilinçli ilerliyor da olsa, tecrübelerin aktarılması ve nesillere maksimum fayda sağlaması adına çaba sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Y ve Z kuşağının bile mentora ihtiyacı olduğuna inanıyorum. İletişim ve organizasyon konularında edindiğime inandığım birikimlerimi kullanabileceğim uzun bir çalışma hayatı istediğimi de söylemeden geçemeyeceğim. 

Etiketler:
 
THY bin pilot alacak
 
Şehir kütüphanesinde çalışmalar tamamlanıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara’ya Cin Ali Müzesi
İlkokul çocuklarının ve hatta 7’den 70’e herkesin gönlünde yer edinen ...
Koçluk yapılmıyor, Koç olunuyor…
Koç Ceyda Ilgaz, Koçluğu, Koçluk eğitiminin amacını, Türkiye’deki kişisel ...
En estetik ve güzel gülüş doğal olandır
Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diş hekimi Talha Karlı ile bu haftaki ...
 
Reklam yazarı kelimelerden yeni bir dünya yaratır
Reklam yazarı Tuğçe Karakurt ile mesleği ve reklam sektörü üzerine sohbet ...
Halkın içinde büyüyen Halkın Çocukları
Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği (HAMOY) Başkanı Abdullah ...
Diş hekimi Karlı: Düzenli diş hekimine görünmek şart
Genç diş hekimi Talha Karlı ile bir araya gelerek ağız ve diş bakımı ve ...
 
Ürettiğiniz şeyin ne kadar satacağını düşünmezsiniz
Kafka Oteli kitabının Yazarı İlhan Deliktaş ile bir araya gelerek yazarlık ...
Kitaplarım kitap yazdıran türden!
Gazetemiz yazarlarından Dursun Erkılıç’ın 8. eseri olan “İçimiz Dışımız ...
ANKARA’NIN PATRONLARI DENİZ UZAL
Bu haftaki konuğumuz AYŞATUR firmasının Ankara Şube Müdürü, turizm uzmanı ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Esra SARI
Esra SARI
TÜRKLER'İN KURALLARA UYMAMA SORUNSALI
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SİYASETTE KATILIMCILIK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
SU KITLIĞI KAPIDA
Halil YATAR
Halil YATAR
21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
GÜZELLİK TİCARETİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
GEÇMİŞ KÜLTÜR DİN OLMUŞ (ORTA ÇAĞ DİNDARLIĞI)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SEÇİMLERDE SÖYLEMLER DEĞİŞSE DE ÇIKAN SONUÇLAR AYNI OLUYOR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
TOPLUMSAL CİNSİYETÇİLİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
YAŞLANIYORUZ
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
SEÇİMLER VE KADIN ADAYLAR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ ZELANDA KATLİAMI VE TÜRK DÜŞMANLIĞI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜKETİCİ OLARAK HAKLARIMIZI ÖĞRENMELİYİZ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR MU?
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE OLACAK BU TURİSTLERİN HALİ!
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva