ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Gri Liste'de aranan terörist etkisiz hale getirildi
Gri Liste'de aranan terörist etkisiz hale getirildi
İşsizlik oranı yüzde 14 oldu
İşsizlik oranı yüzde 14 oldu
A milli takım EURO 2020'de
A milli takım EURO 2020'de
ABD'nin boşalttığı üslere Rusya yerleşti
ABD'nin boşalttığı üslere Rusya yerleşti
KKTC'nin 36. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor
KKTC'nin 36. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor
HABERLER>ÖZEL HABER
15 Mayıs 2019 Çarşamba - 07:33

5G ve ötesi

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Kadın Platformu ve Ankara Üniversitesi Kadın Platformu tarafından, Ankara Sanayi Odasında ‘5G ve Ötesi’ konferansı gerçekleşti.

5G ve ötesi

HALİL YATAR
 

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı ve Ankara Üniversitesi Kadın Platformu tarafından, Ankara Sanayi Odasında ‘5G ve Ötesi’ konferansı gerçekleşti. Açılışta konuşma yapan Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Başkanı Veli Sarıtoprak, “Jobs, Apple’ı icat etmeseydi biz hala Descartes’ın düşünüyorum öyleyse varım diye ifade edilen sözünü düşünüyor olacaktık.” dedi. 

Açılış konuşmasını yapan Ankara Sanayi Odası Başkanı ise dünyanın ekonomik dönüşümünden ve dönüşümün hızından söz etti. Özdebir, “Eskiden bir şey üretmek için ağır sanayi fabrikaları, kocaman kocaman makinalar, ciddi sermaye yatırımları gerekiyordu. Şimdi, bu teknolojilerle çok ucuza birçok şey yapılabilir hale geldi ve gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki fark kapanabilir hale geldi. Tabi burada açık toplum, bilginin etrafa yayılması ve buna ulaşmanın kolaylaşması fark yarattı. Hayatımızı hızlandırdı” dedi.
Açılışta konuşan Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Kadın Platformu Başkanı Füsun Şener, TÜSİAV olarak dünyadaki gelişimleri takip ederek bunu sanayi dünyasıyla paylaşmaya devam edeceklerini belirtti. Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın ise gelişen ekonomik düzenle birlikte öğrencilerini eğimin sürecinin ilk iki yılında okula son iki yılında ise dünyaya adapte etmek için çalışmalar yürüttüklerini bu çalışmaları öğrencilerle kısa sürede paylaşacaklarını ifade etti.
 

Dünya üç elmayı konuşuyor
TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak; “Siz öğrencileri görünce Türkiye’nin aydınlık geleceğine olan inancım ve umudum bir kat daha artıyor. Sosyal medyada milyonlarca kez beğenilen ve retweet edilen bir tred twet var. Dünyanın kaderini değiştiren üç tane elmadan bahsediliyor. İlk elma Havva anamızın yediği elma, ikinci elma Newton’un kafasına düşen elma, üçüncü elma ise Steve Jobs’un icat ettiği elma ‘Apple’… Steve Jobs, 5 Ekim 2011 günü pankreas kanserinden 56 yaşında hayata gözlerini yumdu. Haber bütün dünyada eşi görülmemiş bir üzüntüyle karşılandı. Dünya televizyonlarının ve medyasının ana konusu onun ölüm haberiydi. Sosyal medya sitelerinde ve platformlarında onu saygıyla anan insanlar yüz milyonlara ulaştı. Yalnızca Çin’de 35 milyon kişi onu saygıyla son yolculuğuna uğurladılar…

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, ‘İnsanların büyük bir kısmı Jobs’un ölümünü yine Jobs’un icat ettiği cihaz aracılığıyla öğrendi, onun başarısını açıklayacak daha büyük bir övgü ölçütü olamaz’ demişti. Bir teknoloji devi… Dünyanın gördüğü en çağdaş inovasyonculardan biriydi. İnsanlığı ileri götüren bir dâhiydi. Eğer Jobs ve Jobs’un tesiri olmasaydı, haber medyası, eğlence, finans dünyası hiç birisi bugünkü döndüğü şekile erişemeyecekti. 
 

Jobs, dünyayı ‘‘dönüşüyorum öyleyse varım” çizgisine getirdi
Sözlerine değişimin ve dönüşümün artık mobil teknolojiler üzerinden devam ettiğini belirterek devam eden Sarıtoprak; “Jobs, Apple’ı icat etmeseydi biz hala Descartes’ın düşünüyorum öyleyse varım diye ifade edilen sözünü düşünüyor olacaktık. Ama Steve Jobs icatları ile insanlığı, dünyayı dönüşüyorum öyleyse varım çizgisine taşıdı ve insanlık sürekli bir dönüşüm süreci yaşamaya başladı. Artık her şey değişiyor ve dönüşüyor. Bu değişimin ve dönüşümün önünde durmak mümkün değil. Tsunami gibi geliyor dönüşüm, değişim. Artık insanlar hayatlarını ceplerinde taşıyor. Bütün bu değişim ve dönüşümler cep telefonlarından kaynaklanıyor. Tüm bu dönüşümlerin ve değişimlerin özünde cep telefonları var ve Steve Jobs var… Bundan sonra tüm dönüşümleri onun icadı olan cep telefonları tetikleyecek ve dönüşümlerin özünde mobil telefonlar olacak. İşte değişim ve dönüşümde bu işin uzmanı burada. Değerli hemşerim Çağatay Bey konuyla ilgili bilgiler verecek.” dedi.
 

Sıra dışı olun
Sözlerini yine Steve Jobs’tan alıntıyla tamamlayan Sarıtoprak şu ifadeleri kullandı:
“5G bildiğiniz gibi beşinci nesil internet demek oluyor ve mobil internette devrim yolda biraz sonra konuşmacılarımız aktaracak. Evlerimiz, işyerlerimiz, şehirlerimiz iyice akıllanacak… Daha doğrusu dünya akıllanacak. Düşünün işyerindeyken evinizin perdesini açıp kapatabileceksiniz. 5G’nin hayata geçmesiyle dünya ve insanlık akıllanacak. Kablosuz internet teknolojisinin beşinci kuşağını ifade eden 5G ile 4G öncesinden daha hızlı web transferi sağlayabilecek. 5G ile interneti havadan uçan sinyallerden alabileceksiniz.

Nesnelerin interneti zirve yapacak, milyonlarca bilgisayar birbiriyle konuşacak. Mobil internet devrimi yaşanacak. Bu nasıl olacak? Türkiye’ye ne zaman gelir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu konuyu işin uzmanı, dünyaca tanınan bir Türk bilim adamı Doç. Dr. Çağatay Büyükburç sizlere aktaracak. Son olarak, Steve Jobs’a işe eleman alırken ne gibi kriterleri olduğu sorulduğunda Jobs’un cevabı; ‘biz sıradan üniversite mezunlarını, bir fikri, projesi olmayan insanları işe alıp ona işi öğretmek istemeyiz. Biz bir fikri ve projesi olan elemanları işe alır ondan bir şeyler öğreniriz. Bizim aradığımız kriter bu’ demiş. Siz azdan çok şey anlarsınız çocuklar. Çok çok çalışın. Rakiplerinizden öne geçmek için sıra dışı olun, dil öğrenin ve kendinizi geliştirin.”
 

Dünya çok hızlandı
Ev sahibi olan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra şöyle devam etti:
“Bir sanayici olarak 5G benim için ne anlam ifade ediyor? 5G‘ye nasıl bakıyorum onu size izah edeyim. Tabi önce bu olayların ekonomik hayata katkıları olması lazım. Dünya çok hızlandı. Dünyada bilgi, ekonomi o kadar çok hızlı gelişmeye başladı ki, bilgisayarlarımızda bir saat içerisinde bu güne kadar yazılmış bütün kitaplardan daha fazla dijital veri üretilmekte. Bunun bir sonucu olarak, imkandan istifade ederek hayatımız neredeyse her gün hızla büyüyor. Ne demek istiyorum dünya ekonomisi nasıl büyüyor? İlk avcı toplayıcılığından dünyadaki ekonomiyi ikiye katlayabilmek için 2224 bin yıl geçmiş. Tarım toplumuna geçtiğimiz zaman bu süre 900 yıla inmiş. 224 nere 900 nere daha sonra, birinci sanayi devrimi dediğimiz makinaları kullanmaya, insan ve hayvan gücünü bırakıp makinaları, buharı kullanmaya başladığımız zaman yani yıl 1784. Bundan yaklaşık bir yüz sonra 1877 artık seri üretimi yapmış olduğumuz ikinci sanayi devrimini konuşuyoruz.

3. Sanayi Devrimi ise 50 yıl sonra geliyor. 1969 yılında hayatımıza yeni bir terim giriyor ID teknolojileri. Bu teknolojilerle biz makinaları akıllandırmaya başlıyoruz. İnsanın yaptığı işleri makinaların kendi kendine tekrarlamasını sağlıyoruz ve müthiş bir verimlilik artışı sağlıyoruz. Bu üçüncü sanayi devrimiyle beraber dünya ekonomisi daha da hızlanıyor.”
 

Fark yaratmak için projeniz olması lazım
Gençlere artık iş hayatındaki rakiplerinin sadece Türkiye’deki akranlarının değil tüm dünyadaki akranlarının olduğunu söyleyen Özdebir şöyle devam etti:
“Artık ID teknolojileri o kadar gelişti ki bize fırsatlar vermeye başladı. Bu da sizlerin dikkat etmesi gereken çok önemli ve sizlere umut açıcı platform oluşturdu. Eskiden bir şey üretmek için ağır sanayi fabrikaları, kocaman kocaman makinalar, ciddi sermaye yatırımları gerekiyordu. Şimdi, bu teknolojilerle çok ucuza birçok şey yapılabilir hale geldi ve gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki fark kapanabilir hale geldi. Tabi burada açık toplum, bilginin etrafa yayılması ve buna ulaşmanın kolaylaşması fark yarattı. Hayatımızı hızlandırdı. Bunun için ben karşıma gelen öğrencilere diyorum ki dünyada belki 1 milyar akranınız sizlerle beraber mezun olacak ekmeğinizi onlarla kapışmak mecburiyetindesiniz.

Onun için farklı olmanız lazım. O farkı da yaratan bir projenizin olması, hayalinizin olması ve en önemlisi artık bilgi her yerde olduğuna göre ne bildiğiniz değil bildiklerinizle ne yapabildiğiniz en büyük farkı yaratacaktır. Bize internet çağı bu imkânı getirdi. Bunu iyi değerlendirenler fark yaratıyor, dünyayı değiştirebiliyor. Steve Jobs bunlardan biri.” 
 

5G ile hayatımız kolaylaşacak ve hızlanacak
“Dördüncü sanayi devrimine sanayi odası başkanı olarak nesnelerin interneti diyoruz.” diyen Özdebir sözlerini şöyle tamamladı:
“Sadece üretim değil bana göre bir eko sistem. Yani karar-destek mekanizmalarını içine alan, sizin en uzaktaki müşterinizle en uzaktaki tedarikçinizi bile size entegre eden ve bunlar arasında muazzam bir haberleşme ihtiyacını doğuran eko sistem. Burada 5G devreye giriyor. 
Bizim hayatımızı kolaylaştıracak, işlerimizi hızlandıracak, bu kadar çok şimdikinin belki binlerce katı aleti, nesneyi, insanı birbirine bağlayacak ve bu yeni sistemi yönetmek için şimdikinin 100 katı daha hızlı olacak bir internet alt yapısı olacak. 

Burada Prof. Dr. Erdal Arıkan’ı hatırlamamız lazım. Polar kodlama diye bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma sayesinde verinin daha hızlı, daha doğru ve kesintisiz akması açısından bir imkan doğdu. 
Maalesef Sayın Erdal Arıkan şehrimizde olmasına rağmen bir Çin markası olan Huwaii’nin onu ‘Polar Kodlamanın Babası’ olarak ödüllendirmesiyle tanıdık. Bu bizim ayıbımız sanayi odası başkanı olarak benim ondan birçok şeyi öğrenmem gerekiyordu. Ben çok merakla bekliyorum. Konunun uzmanları bizi bilgilendirecekler. Tekrar hepinize teşekkür ederim beni dinlediğiniz için.”
Konuşmaların ardından O-RAN Alliance Kurucusu Çağtay Büyükkoç 5G teknolojisi ile ilgili bilgiler verdi.

Etiketler:
 
İÇGİAF, bölgesine değer katmaya devam ediyor
 
Tarım- ÜFE nisan ayında yüzde 1,09 arttı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Oturduğum koltuğun sorumluluklarının farkındayım
Başkan Sezayi Kara, “Berberlerin sorunlarını birkaç başlık altında topladık. ...
İlaçta yerelleşmeye ihtiyaç var
TEB Başkanı Erdoğan Çolak, yurt dışından ithal edilen ilaçlarla ilgili ...
Sistinozis Türkiye'de sık görülen bir hastalık
Hacettepe Üniversitesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. ...
 
Zigana Doğa Okulu'ndan ziyaret
Zigana Doğa Okulu, Ekolojik Duyarlılık Projesi kapsamında Ankara Üniversitesi ...
Başarılı gazeteciler ödüllendirildi
“Yılın Başarılı Gazetecileri 2018 Ödülleri” kapsamında düzenlenen törende, ...
Vatandaşın tercihi ıspanak…
Uzmanlar sağlıklı bir beslenme için iftarda muhakkak sebze yenmesi gerektiğini ...
 
Ramazan ayında nasıl beslenmeli?
Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Herkes oruç tutabilir mi? Risk gruplarında ...
Dericilik yok olmaz
Tamamen el yapımı deri ürünlerle, geleneksel deri işleme sanatını sürdüren ...
Kıdem tazminatı taslağı bize ulaşmadı
‘Kıdem tazminatı taslağı bize ulaşmadı’ açıklamasında bulunan Toruntay, ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
GELECEK VE GENÇLİK
Hatice Karataş
Hatice Karataş
SAYGI, ÖZLEM VE MİNNETLE
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HALKI CİDDİ ANLAMDA YANILTACAK MARKALAR TESCİL EDİLEMEZLER
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
FALCILIK VE ASTROLOJİ
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
ISPANAK SUÇSUZ ÜRETİCİ MAĞDUR
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
MERKÜR GEÇİŞİYLE BAŞIMIZ DERTTE
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
TÜSİAD YENİ VERGİLERE NEDEN KARŞI?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HAREKET
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
10 KASIM
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YÜZ YILLIK ENERJİ KORİDORU PLANI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
İMALAT SANAYİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
SONSUZLUĞUNDA
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
NE YEDİĞİNİ BİLEN VAR MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SPORDA, SANATTA, YÖNETİMDE KADINLARA NE KADAR İHTİYACIMIZ VARMIŞ
Esra SARI
Esra SARI
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMAK GEREK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
“MONREO DOKTRİNİ” VE “1830 KIZILDERİLİ TEHCİR YASASI”
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
FUTBOL DEDİĞİN
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
NEFİSLER YASASI (KUL DÜZELMEDEN, ALLAH DÜZELTMEZ.)
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
İNSAN DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ 2
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva