ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Kır düğünü işletmelerinde yoğunluk
Kır düğünü işletmelerinde yoğunluk
Kan bağışçılarına özel araçla ulaşım
Kan bağışçılarına özel araçla ulaşım
Sokakları 'sanatıyla' renklendiriyor
Sokakları 'sanatıyla' renklendiriyor
Kuş cenneti yavru flamingolarla şenlendi
Kuş cenneti yavru flamingolarla şenlendi
Dünyada 13 milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
Dünyada 13 milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya
HABERLER>ÖZEL HABER
17 Eylül 2019 Salı - 07:35

32. Ahilik Haftası törenle kutlanmaya başladı

32. Ahilik Haftası Kutlamaları açılış töreni, renkli görüntülere sahne oldu. Ahilik kültürünü tanıtmak amacıyla her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da tüm yurtta olduğu gibi Başkent Ankara’da kutlanmaya başlandı.

32. Ahilik Haftası törenle kutlanmaya başladı

HALİL YATAR

32. Ahilik Haftası kutlamaları çeşitli etkinliklerle Başkentte kutlanmaya başladı. Ahilik geleneğini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak ve Ahi Evran-ı Veli’yi anmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası kutlamalarına Ulus Meydanı Atatürk Anıtı önüne koyulan çelenkle başlandı. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar tarafından Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayn tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Ankara Kulübü Derneği Seymen Gösterisi ile devam etti...

Esnaf ve sanatkârlarımız dinamik bir işbirliği  ağına sahiptir

Açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Hüseyin Ar, katılımcılara teşekkürünü az ettikten sonra şöyle devam etti; “Öncelikle 32. ahilik kutlama törenine katılımızdan dolayı teşekkür ederim. Ahilik kutlamalarımız bütün memleketimize, vatanımıza ve Ankara’mıza hayırlı olması dileklerimle konuşmama başlamak isterim. Sunucumuz Ahiliği öyle güzel anlattı ki bana söyleyecek çok şey kalmadı. Teşekkür ederim sunucumuza da. Bir kaç notum var sizlerle onları paylaşmak isterim. Öncelikle Sayın Odalar Birliği Başkanımız Mehmet Yeğiner sağlık sorunlarından dolayı törenimize katılamadılar. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

Ahilik bildiğiniz üzere yıllardır birçok ilimizde kutlanan esnaf ve sanatkârların teşkilatının yapılandırılmasıdır. Bu yapılandırma, 1300lü yıllarda Ahi Evran hazretleri o kadar güzel bir kuruluş gerçekleştirmiş ki, asırlar boyu yıkılmayan ayakta duran, devletine milletine bağlı olan, şartlar ne olursa olsun devletinin hükümetinin yanında olan bir teşkilat. Onun için bu veciz konuşmalardan sonra ben esnaf ve sanatkârlarla ilgili bir kaç cümleyi sizlerle paylaşayım.  Esnaf ve sanatkârlarımız kendi aralarında güç birliği, bağ ve dinamik bir işbirliği  ağına sahiptir. Esnaf ve sanatkârlar bu açıdan farklı bir konumdadır. Buna ilave olarakta siyaseti, feraseti birbirine karıştırmama özelliği de vardır. Esnaf ve sanatkarlar kendi şahsi menfaatlerini, ülke ve devlet çıkarlarının üstünde tutmamıştır. Onun için ayrıcalıklarının olduğunu ifade etmek isterim.” dedi. 

Haddimizi, yerimizi ve yurdumuzu biliyoruz 

“Davranışlar, kelimelerden daha yüksek sesle konuşuyor.” Diyerek sözlerine devam eden Ar şöyle devam etti; “Yani esnaf ve sanatkârların davranışlarının sözlerinden daha etkileyici ve daha ön planda oluyor. İnsanların ihtirasları, makama yaptıkları kötülüğü yüzlerce şahsiyet bir araya gelse yapamaz. Bazı kurum kuruluşlar veya kişiler esnaf ve sanatkârların düşünce ve davranışlarını algılamayı değil de yargılamayı düşünüyorlar. Oysa esnaf ve sanatkârların düşüncelerini yapılarını anlamayı düşünseler daha rahat hareket edeceğimizi düşünüyoruz ama oysa onlar bizi yargılamayı düşünüyor. Nasihat verecek yöneticilere ihtiyacımız yok.  Önder, örnek alacak yöneticilere ihtiyacımız var. Mevlana›ya sormuşlar, o kadar okuyorsun yazıyorsun ne biliyorsun diye. Mevlana da ‹Haddimi biliyorum› demiş. Bizde haddimizi biliyoruz. Yerimizi yurdumuzu biliyoruz. 

Ahi Evran’ın kuruluşlarından Bacıyani Rum’dan bahsetmeden geçemeyiz. Özellikle tabi ki Ahi Evran Veli ‘nin erkek esnaf ve sanatkârların yapılandırması ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarda Bacıyani Rum’i de kadınlarımızı örgütlemiş. Dünyada ilk kadın teşkilatını kuranda Bacıyani Rumidir. Hatta birçok gelişmiş ülkede biz Türklerde veya  Osmanlılarda bu kadar yetenekli, becerikli ve vizyon sahibi kadınların olabileceğini bile düşünmemişler. Fakat bizim Bacıyani Rum’imiz kadınlarımızı o kadar güzel ve yetenekli yetiştirmiş ki Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunda da bacılarımız annelerimiz var.” 

Ahilik haftamız vatana hayırlı olsun 

Son olarak katılımcılara teşekkür eden Ar şunları söyledi; “Unutmayın ki aynı dili konuşanlar değil aynı dili paylaşanlar anlaşabiliyor. Hayatta kimseyi değiştiremezsin ve kimse içinde değişmeyeceksin. Kimliğini kaybettiğin an yaşamı çöpe attın demektir. İstemediğin sürece hiç bir ödün vermeyeceksin. Çünkü gün gelir ödün verecek hiçbir şeyin kalmaz diyerek sözlerimi tamamlıyorum. Bu duygu ve düşüncelerimle Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Mehmet Yeğiner ve teşkilatımız adına 32. Ahilik haftamız memleketimize hayırlı uğurlu olsun dileklerimle hepinize teşekkür ediyorum.”  

Esnaflarımız ve sanatkârlarımızın ahilik haftasını kutluyorum

Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, “Bildiğiniz üzere ahilik toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak, aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin, fakir ayrımı yapmamak, dürüst bir şekilde çalışarak üretmek, alın teriyle para kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. 

Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri olan ahilik kültürüne içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte ne denli ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha anlamaktayız. Bu itibarla merkezine inanç, ahlak ve eşref-i mahlukatı olan insanı yerleştiren ahilik kültürünün geçmişten geleceğe aktarılmasına vesile olan, bugün ki organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Spor ve Kültür Müdürlüklerimiz, Ankara Kulübü Derneği ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Şahsım ve tüm Ankara oda başkanları adına tüm esnaflarımız ve sanatkârlarımızın ahilik haftasını kutluyorum ve tebrik ediyorum»

Yılın Ahisi seçildi

İlin ahisi meslek ahlakına sahip dürüst, güvenilir, hak ve hukuka riyayet eden, çevresi tarafından sevilip sayılan kişidir.  2019 yılı 32. Ahilik Haftası etkinliği çerçevesinde ilin ahisi 53 yıllık saat tamircisi ustası Mustafa Çakırboyalı seçildi.  İlin örnek kalfası aşçı Osman Soylu seçildi. Örnek çırak ise erkek kuaförlük mesleği yapan Berk Eren Akın seçildi. Ödülleri alan esnaflara ödüllerini, Vali Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özkan, Belediye Başkan Vekili Köksal Ünal ve Esnaf Odaları Başkan Vekili Hüseyin Ar takdim etti.

Bakan Pekcan’da bir mesaj yayımladı

32. Ahilik Haftasıyla ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir mesaj yayımladı.Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 32. Ahilik Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Türk-İslam tarihinde önemli bir yeri olan Ahilik, Anadolu’dan neşet eden ancak tüm dünyaya örnek olacak ticari ve sosyal öğretileri içinde barındırmaktadır. Bugün, modern dünyada ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite, standart, tüketici hakkı, sosyal dayanışma ve arabuluculuk gibi birçok kavram Ahilik Teşkilatı çatısı altında asırlar öncesinde Anadolu topraklarında hayata geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir kültürdür” denilen açıklamada Bakan Pekcan şunları kaydetti:

“Ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısı ile dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Milli birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisi olan Ahilik kültürü, ticareti düzenleyen ve bu alanlarda faaliyet gösteren başta Bakanlığımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir rehber niteliğindedir.”

Bu yıl Ahilik Haftasının 16-22 Eylül tarihleri arasında 32’ncisinin kutlanacağının ve Ahilik kültürünün yeniden tazeleneceğinin belirtildiği açıklamada Ticaret Bakanı Pekcan şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında 32’ncisini kutladığımız Ahilik Haftası ile Ahilik kültürümüz yeniden tazelenecek, ticari hayatımızın temelinde yer alan bu kültür ile kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımız yeniden pekişecektir. Ticaret ve ekonomi alanında esnaf ve sanatkarımıza olduğu kadar sosyal ve kültürel alanda da halkımıza yol gösterici olan Ahilik, 2023 ve 2053 hedeflerimize öncülük edecektir. Bu vesileyle 2019 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize, ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum. Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu gönül adamı Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ederken, Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 
Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi
 
Askeri radar ve sınır güvenliği zirvesi 2-3 Ekim'de
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kendi özgür alanımı yaratmak istedim
Hobisini mesleğe dönüştüren Özlem Akça Ulusoy, yaptığı tasarımlarla dikkatleri ...
Ankara’nın tanıtılmasını istiyorum
Dündar, “Ankara benim için bir aşk, Ankara’yı çok seviyorum. Ankara’nın ...
Ankara benim için bir aşk
Birçok dünya ülkesinin aksine ülkemizde Başkent’imizin yeterince değeri ...
 
Lastikçilik kanımıza işledi
“Herkes lastikçi olamaz” diyen Bülbül, “Arabalar üretilmeye devam ettikçe ...
Kadına şiddete dur demek için kürek çektiler
DÜNYA markası kurumların bir araya geldiği Dragon Festivali Ankara’da ...
Yılların ustası Bozdağ gençlere “şapkacı olmayın” diyor
“Gençlere şapkacı olmayın” diyen Ali Bozdağ, son yıllarda kasket şapkasına ...
 
Bu işte sınır hayal gücü...
Sadekar Ustası Kerim Yaşar, “Meslek sadece takıdan ibaret değil. Altını, ...
Yaptıkları tasarımlarla geri dönüşüme katkı sağlıyorlar
Gazoz – zeytinyağı- maden suyu şişesi, salça tenekesi, fatura, gazete, ...
Kale turizm ve sanatta çok iyi bir noktada
Küçük yaşlarda sanata başlayan Işıl Çelikten yıllarca sanattan uzak işler yaptığını aktardı.
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
'NORMAL'LEŞİRKEN
Esra SARI
Esra SARI
MUTFAKTAKİ YANGIN KONTROLDEN ÇIKTI
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİLGİ TÜKETİMİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SOSYALLEŞMEYE VE DIŞARIDA YEMEYE NE KADAR MERAKLIYMIŞIZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
SOSYAL DURUMLAR!
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
İNSANIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VAROLUŞSAL, TEOLOJİK TEMELLERİ
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
ELEKTRONİK İMZA HAKKINDA NE BİLİYORUZ?
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
BATILILAŞMANIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE TARİHSEL YANSIMALARI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KREDİ ÇÖZÜM MÜ?
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İNSANİ GELİŞMİŞLİK VE TÜRKİYE
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
OYUN ŞİMDİ BAŞLIYOR
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
LİBYA VE DOĞU AKDENİZ’DE SON DURUM
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YÜZYILLARDIR DEĞİŞMEYEN SORUN
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
ZAMANIN İÇİNDEN GEÇERKEN
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
SÜREKLİ HAKSIZLIĞA UĞRAMAKTAN YORGUN DÜŞMEK
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
AVM’SİZ YAŞAYAMAYANLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
SURİYE'DEKİ CİHATÇILAR İLE ESAD MİLİSLERİNİN LİBYA'YA KONUŞLANDIRILMASI
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva