ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağdı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Tel Abyad Nüfus Müdürlüğü açıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Türk kara sularına itilen sığınmacılar kurtarıldı
Maraş işi sim sırma tescillendi
Maraş işi sim sırma tescillendi
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'
'Ecdadımızı minnetle anıyoruz'
HABERLER>ÖZEL HABER
11 Haziran 2019 Salı - 07:27

3 çocuk annesi tasarımcı oldu

El emeği ile yaptığı birbirinden farklı broş, yüzük, kolye, kapı süsü, kupa gibi kullanılabilir ürünleri internet üzerinden satan Nagihan Tuncer, tasarımlarıyla göz dolduruyor.

3 çocuk annesi tasarımcı oldu

ESRA SARI 
 

Yeni bir ürün veya obje için plan oluşturma, oluşturulan planı geliştirme süreci olarak tanımlanan tasarım, bir ürünün tümü ya da bir parçası veya üzerinde süsleme, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme, esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsurların oluşturduğu bütündür. 

Tasarımın doğasında yer alan yenilik, özgünlük ve insan ihtiyacına cevap verir olma niteliği, günümüzde tasarım alanıyla ilgilenen çoğu kişinin ortaya koymaya çalıştığı özelliklerden. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber tasarım alanı da hızlı bir şekilde gelişiyor. Gelişmeye de devam edecek.

Instagram üzerinde “DoDeMert” etiketini girdiğinizde sizi binlerce farklı broş, yüzük, kolye, kupa, kapı süsü gibi tasarımlarla karşılayan, çiçeği burnunda bir firma olan ‘DoDeMert’in kurucusu Nagihan Tuncer, birbirinden farklı özgün ve güzel işler ortaya çıkarıyor. Tuncer, tasarım ürünleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. 3 erkek çocuk annesi olan ve şimdi tasarımcılıkla uğraşan Tuncer’den ‘DoDeMert’in doğuş hikâyesini öğrendik. Sorularımızı cevaplayan tasarımcı Tuncer, “Çevremden aldığım beğeniler ve talepler beni tasarım işine yöneltti” diyor.
 

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
Ben Nagihan Tuncer… 1980 Almanya doğumluyum. Tasarım işine hobi olarak başladım dolayısıyla yaptığım bu işlerde her herhangi bir eğitim almamış olsam bile merakım ve ilgim var. 21 yıldır sağlık sektöründe mesleğimi çok severek ve sabırla yapıyorum. DoDeMert’ in doğuşu da bu sabır ve dirayetten kaynaklı.
 

3 oğlunun ismini markalaştırmak istiyor 
‘’DoDeMert Home‘’ internet siteniz ne zaman müşterilerle buluştu?

2017 yılında geri dönüşüme merak etmeye başladım. Bahçemdeki dallardan kapı süsleri, şişe kapaklarından tasarımlar çoraplardan beton alçı dekorasyon ürünleri yapmaya başladım. Çevremden aldığım beğeniler ve talepler beni tasarım işine yöneltti. Ayrıca oğullarımın  adını marka yapma fırsatı buldum. Hayallerime ilk adımı 2018 Şubat ayında atmış oldum. Oğullarımın doğum saçlarını, dişlerini bana ait kolyelerde ölümsüzleştirmek istedim. Epoksı reçinesinden tasarımlar yaptığımda inanılmaz talep ve beğenilerle son hızla devam ettim.

Oğullarımın hayatlarındaki ilk kadın olarak emekçi, güçlü, yetenekli, azimli ve çalışkan kadın portresi çizmeye çalışıyorum. İlerdeki yaşamlarında her kadına saygı göstermeleri için ilk bakış ve eğitimlerini bu şekilde kazımaya çalışıyorum. Bu sebepten dolayı da ‘DoDeMert‘ markasının adı 3 oğlumun isimlerinden oluşuyor. Doğukan –Demirkan –Mertkan …  ‘DoDeMert’ adını kaliteli bir marka haline getirip oğullarıma annelerinden güzel bir miras bırakmak için çalışıyorum.
 

Arkadaşımın beni cesaretlendirmesiyle yola çıktım 
Bilmeyen okuyucularımız için soruyorum polimer kil ne ve neden polimer kil?

2018 yılı ocak ayında internette gezerken muhteşem bir küpe gördüm. En yakın arkadaşıma küpeyi gösterdim. Muhteşem diyerek hayranlığımı dile getirdiğimde her zamanki gibi ‘sende yaparsın’  diyerek,  beni cesaretlendirdi. Onun cesaretlendirmesiyle yola çıktım. 
Ürünün asıl maddesi, yapılışı hakkında araştırma yaptım ve ardından hemen gerekli malzemelerin siparişini verdim. O günden beri polimer kil ürünlerini yapmaya devam ediyorum. Evimde kendime yaptığım bir köşede hala aynı aşkla gelen güzel, olumlu tepki ve geri dönüşümlerle yoluma devam ediyorum.
 

Polimer kil Türkiye’de henüz çok revaçta olmayan bir ürün 
Polimer kile, el emeği olan ürünlere yurt dışında talep daha fazla…  Kil, el emeğiyle yapıldığından dolayı piyasa fiyatı ciddi oranda yüksek. Ömürlük bir ürün… Fırınlanan hamur şeklinde renkli ve doğal bir ürün…  Türkiye’ deki piyasası henüz çok revaçta olmayan ama ciddi müşteri potansiyeli olan bir ürün… 
 

Yapımı çok meşakkatli 
Kişiye özel tasarımlar yapıyoruz. Çok kıymetli ürünler ortaya çıkıyoruz. Yapımı çok meşakkatli ve sabır isteyen ürünler. Dikiş iğnesini ile ürün yapımı gerçekleşiyor. Elinizin mahareti ve tasarım gücünüzle beraber harikalar yaratıyorsunuz. Bu ürünün en büyük özelliği dünyada bir tek sizin sahip olacağınız bir aksesuar olması. Üreten tasarımcı bile el emeği olması sebebiyle bir ürünün aynısını yapamıyor. Renk, şekil mini metrik değişiklerle farklılık gösterdiğinden size özel bir aksesuara sahip olmuş oluyorsunuz.


Peki, tasarım ürünlerinizin seramik tasarımlardan farkı ne?
Polimer kil ( fımo) aslında oyun hamuruna benzer bir yapıda. Seramikten en büyük farkı fırınlandıktan sonra katılaşması ve kendine ait renklerinin olması…  130 derecede 30 dakika ev fırınında pişmesi yeterli. 
Mutfak malzemesinden (minyatür,  bardak-  kavanoz süsleme, kaşık süsleme vs.) tutun da ebruli renklerle takılara ( kolye, küpe,  bileklik,  halhal, broş vs.) ev dekorasyon malzemelerine küçük heykelciklere kadar polimer kilde geniş yelpazeli ürünler ortaya çıkabiliyor. Ve yağ bazlı olması sebebiyle hamurunuz kurumaz. Kil gibi tek renkli olmaması kolay şekil alması çamur gibi olmaması sebebiyle çok kullanışlı, eğlenceli ve keyifli bir ürün… Sonradan boyama gerekmediğinden fırından katılaşmış olarak almanız yeterli.
 

Peki, en çok beğeni ve talep toplayan ürünleriniz neler?
Çayyolu’nda 20 tasarımcının bir arada olduğu bir mağazada ‘DoDeMert’ ürünlerinden mutfak malzemeleri (bardak ve kaşık) beğeniliyor.

Festival etkinliklerinde standımda en çok kolye ucu ve küpeler talep görüyor
Aynı zamanda kişiye özel tasarımlarda resimlerini gönderip özel bardak tasarımı talep eden ve son zamanlarda ‘Hayal kolyesi’ ismini verdiğim, aile fotoğraflarını bir kolye aparatına tasarladığım takılarım broş ve yüzüklerim hep talebe bağlı olarak revaçta. Şahsıma, markama ait özel tasarım olmaları sebebiyle takıları birbirinden ayırmak mümkün değil çünkü herkes kendine sevdiklerine özel ömürlük bir tasarım hediye etmek, sahip olmak ister.


Özellikle kendime ait bir takı tasarımım (beni onure edecek şekilde) polimer kile ilk başladığım günden beri talep görmekte. Aparatlarımı yurt dışından getirtiyor olmam antialerjik ürünler kullanmam dolayısıyla kalite bu yönde çok daha fazla arttı.
 

Son yıllarda tasarım ürünlerine talep arttı bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?
Yurt dışında el emeği ürünler çok kıymetli ama ülkemizde daha göreceli alıcısı olan ürünlerin piyasası çok fazla…  Ama dediğiniz gibi tasarım ürünlere son yıllardaki talebin artması ile artık bu yönde çok fazla maharetli kadınlar var. 

Kadınların tasarım alanına eğilimlerinin fazlalaşması, ev hanımı ya da benim gibi asıl mesleklerinin yanında bu tarz ürünlere ilgi duyan kadınların ve erkeklerin sayısının artması talebi artırıyor.  
Gördükleri ürüne benim gibi aşık olup bende yaparım deyip başlamaları güzel. 

İnsanların neyin nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olmaya başlamasıyla, organizasyonların etkinliklerde al sat değil yap sat yönündeki yönlendirmeleriyle her gittiğimiz AVM’de sokakta, özel günde bizleri karşılarında muhteşem benzersiz ürünlerle karşılaşmalarıyla ve kendilerine özel ürünlere sahip olmalarıyla bizim önem ve değer verdiğimiz ürünlerimiz artık herkes tarafından talep edilip ilgi görmeye başladı.
Farkındalık artıyor.  El emeği ön plana çıktıkça ben ve benim gibi özellikle güçlü, azimli ve başarılı kadınların sayısı artıyor ve talepler geri dönüşümler göz ardı edilemeyecek kadar büyüyor. 

Hayatımda bir tek polimer kil yok şu anda. Beton saksı ürünleri de yapıyorum. İnternet siteme baktığınızda her şeyden çok şey olduğunu göreceksiniz. Polimer kil ürünlerinde bir yönlü çalışmıyorum. Hayal kolyelerim talebe bağlı. Rengiyle oynayıp kişiye özel hale getirip bulduğunu al değil umduğuna sahip olmasını sağlayıp hayalindeki aksesuara sahip olması için kişiyle yapım aşamasında sürekli iletişimde oluyorum. 
Söylediğim tek söz içinize sinmeli.  Benim müşterimle bir kere alışveriş yaptıktan sonra asla iletişimim kesilmez.  
Bu sektöre girdikten sonra tasarımcı arkadaşlarla ve müşterilerle muhteşem arkadaşlıklarım, dostluklarım oluştu. Alıp gitmediler… Aldılar ve kaldılar hayatımda. 
Polimer kil olsun ya da saksı örgü olsun edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmaktan büyük haz alıyorum. 
 

Tasarımlarınızı yaparken nelerden besleniyorsunuz?
Evli ve 3 çocuk sahibi olmak ve aileme karşı sorumluluklarım işime olan aşkımı daha da tetikliyor. Mesleğim haline dönüşmüş tasarım işi zaman zaman beni zorluyor. Fiziksel anlamda bir zorlama yaşıyorum. Çoğu zaman uykumdan fedakârlık yapıyorum. En büyük destekçilerim oğullarım ve eşim. 
Yaratıcılığımı geliştiren kişiler de oğullarım. ‘DODEMERT’ isimi zaten oğullarımın baş harflerinden oluşmuş bir marka. Markayı oğullarımın gurur duyacağı bir marka haline getirmek istiyorum. 
Yaptığım tasarım ürünlerinin beğenilmesi beni daha da çok kamçılıyor. Aldığım güzel tepkiler işime olan aşkımı gün be gün artırıyor. 
 

İnsanlara bizden bir aşk kırıntısı bırakmak istiyorum 
Peki, ‘ DoDeMert Home’un  hedefleri nelerdir?

Herkesin kendine ait, ömür boyu taşıyabileceği ya da kullanabileceği bir ‘DoDeMert ‘ tasarım ürününe sahip olmasını canı gönülden isterim. Ayrıca oğullarımın aşklıyla büyüyen bu markanın yurt dışına taşması en büyük arzum. İnsanlara bizden bir aşk kırıntısı bırakmak istiyorum. 
 

Peki, işinizin zorlayıcı tarafları var mı?
 En büyük sıkıntı zaman… Birden fazla iş dalıyla uğraşmak, işi yetiştirmek ya da yetişebilmek zaman zaman zorlayıcı olabiliyor.  
Yaptığım tasarım ürünlerin yaptığım kişinin içlerine sinmesi önemli.  Çünkü ben takmayacağım takıyı kullanmayacağım aksesuarı ve beğenmediğim hiçbir ürünü müşterime sunamam bu benim en önemli kriterim…
 

Alanınızla ilgili sıkıntılar neler?
Polimer kilin ürün bazında (bahsettiğim gibi) ülkemizdeki piyasa değeri düşük. Çoğu müşterimden bu ürüne sahip olmak için yurt dışına gittiklerini, yurt dışındaki internet sitelerinden ciddi ücretlerle bu ürüne sahip olmaya çalıştıklarını duyuyorum. Çoğu insanın henüz tanışmadığı ‘polimer kili’ tüm Türkiye’ye tanıtmak bir o kadarda kullanılabilirliğini yaygınlaştırmak asıl amacım.Hedeflerimin önüne çıkacak engelleri aşmak için gerekli bilgi ve tecrübeleri edinmek zaman aldığından geç kalmak istemiyorum.
 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Tasarım ürünleri el emeğiyle ve büyük bir işçilikle yapılıyor.   Aynı zamanda GDO’lu değil. Tasarım işine gönül vermiş, muhteşem yetenekli ve bu işi aşkla yapan insanların emeklerine saygı gösterilmesi lazım. 
Aynı zamanda her etkinlik alanında gördüğünüz stantlara bir göz atmanızı çok isterim.  Bu işe emek veren insanlara “nasıl yaptınız” sorusunu sorun. Size harika bilgi aktarımı yapacaklar.
El yapımı ürünleri evinizin her köşesinde günlük hayatınızda ve özel günlerinizde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınızın bilgi ve beden sağlığında muhteşem katkıları olacak bu ürünlere dokunun ve sahip olun… 

Etiketler:
 
Muğla’da Yörük göçü canlandırıldı
 
Çankaya’da yaz spor okulu kayıtları başlıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen 4 yorum var.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Keten tohumu gluten içermez
Sindirim sistemini güçlendiren, kansere karşı koruyucu etkisi olan, aynı ...
İşsizlik ve kayıtdışına çözümler aranmalıdır
Türkiye emekliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Şube başkanı ...
Reklamcıydı şimdi ise tasarımcı
Uzun yıllar reklam sektöründe çalışan Selen Gökalp, hobisini mesleğe dönüştürerek ...
 
Radyoya olan ilgi tahmin edilenden fazla
En genç radyo tamircilerinden biri olan Ahmet Turan, radyo kullanımının ...
Banu Kaya'nın tasarımları göz dolduruyor
El emeği ile yaptığı birbirinden renkli örgü bebek, battaniye, çanta, ...
Fitness şart
Son yıllarda kişisel antrenörlerle yapılan antrenmanların arttığını söyleyen ...
 
101 eser 30. Yıl özel sergisinde
Cumhuriyet dönemine, özgün çalışmalarıyla imza atan toplam 60 sanatçının ...
Doğal mucize; bıttım sabunu
Siirt’te yetişen bıttım ağacının menengiç yapraklarından elde edilen bıttım ...
Etkin diş temizliği nasıl olmalı?
Top, etkili bir diş fırçalama için kullanılması gereken fırça ve macun ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
OPERATÖRLER ACİL DURUMLARA NE KADAR HAZIR
Esra SARI
Esra SARI
ÇAĞIN SORUNU; İŞSİZLİK
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva