ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor
Terhisler 31 Mayıs'ta başlıyor
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Türkiye'deki koronavirüs salgınında son durum
Üç belediye 98 zabıta memuru alacak
Üç belediye 98 zabıta memuru alacak
Erdoğan'dan Azerbaycan'a kutlama
Erdoğan'dan Azerbaycan'a kutlama
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
HABERLER>ÖZEL HABER
4 Ekim 2019 Cuma - 07:14

136 sanatçı çocuklar için birleşti

Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği bu yıl üçüncüsünü açtığı sergiyle sosyo ekonomik nedenlerle ihtiyaçlarını gideremeyen çocuklara destek olmaya devam ediyor.

136 sanatçı çocuklar için birleşti

HALİL YATAR


Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği bu yıl üçüncüsünü açtığı sergiyle sosyo ekonomik nedenlerle ihtiyaçlarını gideremeyen çocuklara destek olmaya devam ediyor. Zafer Çarşısında açılan sergiye birçok ressam destek verdi. Destekleyenler arasında Kale Platformu kurucuları da yer aldı. Derneğe sahip çıkılmasını gerektiğini söyleyen Kale Gençlik Platformu Başkanı Erkan Kaplan, “Bizler Kale Gençlik Platformu olarak Nesrin hanımı güzel yüreği ile tanıyoruz, biliyoruz. Çocuklar için çalışmalarını, fedakarlıklarını yakından takip ediyoruz. Bizler ortak çalışmalar da yaptık kendisiyle daha önceki zamanlarda. Bizim platformumuza da çok destekleri, emekleri olmuştur. Ben Nesrin Taner’in son hızla desteklenmesinin gerektiğini düşünüyorum. Yardımların belediyeler, vakıflar, dernekler, sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmesini düşünüyorum. Bu derneğe sahip çıkılması gerektiğini tekrar tekrar sizler aracılığıyla ifade etmek istiyorum. Güzel çalışmalara birçok insanın parmak basması çok önemli. Bizler burada şu anda kendisine destek olduğumuzu, kendisini taktirle alkışladığımızı göstermek adına burada bulunuyoruz.” dedi.
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin resim sergisi sanatseverlerin yanı sıra hayırseverleri de 7 Ekim’e kadar Büyükşehir Belediye Galerisi’nde bekliyor olacak.

Sergi geliri öğrenciler için kullanılacak
ANKÜSADER Başkanı Nesrin Taner, yaptığı açıklamada, derneği, yoksul çocuklara yardım etmek için 2017 yılında açtıklarını hatırlatarak “Çocuklarımız için 3 yıldır sergi açıyoruz. Sergilerimize de yoğun talep oluyor. Sanatçı arkadaşlarımız sergimize katılarak destek veriyor. Şu anda 136 sanatçıyla bu sergiyi açtık. Resimlerimizi yapanlar arasında ünlü isimler de bulunuyor. Serginin geliri ile öğrencilerimizin kışlık giysilerini, montunu, botunu, okul araç gereçlerini ve ne gerekiyorsa okul müdürlükleri bizlere bildiriyor biz de yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Sanatseverler kadar hayırseverlerde katılmalı
Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Nesrin Taner dernek hakkında bilgiler verdi. Taner, “Biz aslında üç yıl önce açılan 70 üyesi bulunan küçük ama yaptıkları ile büyümeye çalışan bir derneğiz. Şu anda yapmış olduklarımız yeterli değil aslında. Sanatseverlerin sergimize katılması çok önemli ancak esas olan sergimize hayırseverlerin katılması. Sergimizin davetiyesini bastırdık birçok sosyal medya mecrasında paylaştık. Gören vatandaşlarımız gelip ziyarette bulunarak katkı sağlarlarsa ne mutlu bizlere diyeceğiz. Dernek olarak üye sayımızı arttırmak adına çalışmalarda bulunuyoruz. Derneğimizin kuruluş amacı yoksul çocuklara yardım etmek. Ben şahsen 35 senedir yoksul çocuklara yardım etmeye çalışıyordum. Çalışmalarımı bir dernek altında toplamak istedim ve derneğe katılacak olan üyelerle daha çok çocuğa ulaşmayı hedefledim.” ifadesinin kullandı. 

Hedefime ulaştıktan sonra ne mutlu bana diyeceğim
En büyük hedefinin kırsal bir alanda okul açmak olduğunu ifade eden Taner, “Derneğimiz bünyesinde ihtiyaç sahipleri için ikinci el giysi topluyoruz. Topladığımız bu giysileri derleyip düzenleyerek temizliyorum ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorum. Her türlü yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yapmaya çalışıyoruz. Esas hedefimiz her ne kadar çocuk olsa da biz dernek olarak yardıma muhtaç herkese elimizi uzatmaya çalışıyoruz. Derneğimizin vizyon olarak bir okul yaptırma projesi bulunuyor. Bu proje için gerekli girişimleri ilgili yerlere yaptım. Çok arzu ettiğim bu okulu kırsal bir bölgede yapmayı hedefliyorum. Hedefime ulaştıktan sonra ne mutlu bana diyeceğim.” diye belirtti.

Başkalarına yardımcı olarak yaşamayı seviyorum
Başkalarına yardım ederek yaşamayı sevdiğini ifade eden Taner, şu açıklamalarda bulundu; “Çalıştığım süre içerisinde de ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulundum. Maaşımın büyük bir bölümüyle yoksul çocuklara elimden geldiğince yardım ettim. Emekli olduktan sonra da kendi adıma kişisel bir atölye açtım. Atölyede yine resimler yaptım, kişisel sergiler açtım. Açtığım bu sergilerin tüm gelirini yine ihtiyaç sahibi çocuklara destek amacıyla kullandım. Ben bu şekilde başkalarına yardımcı olarak yaşamayı seviyorum.” 

Bu sergide olmaktan gurur duydum
Sergiye neredeyse 136 sanatçının birer resimle katıldığını söyleyen Ressam Demet Adalı ile sanatsal çalışmaları ve sosyal sorumluluk projeleri üzerine görüştük. Bu tarz toplumsal meselelere karşı kendini sorumlu hisseden insanlara destek olunması gerektiğini ifade eden Adalı, “Nesrin hanımın yaptığı işleri çok taktir ediyorum. Gündüzleri çocuklar ve yardıma muhtaçlar için koştururken geceleri de hayvanlar için bir şeyler yapıyor ve sabah ilk iş olarak geceden hazırladığı hayvan mamalarını dağıtıyor. Böyle iyi niyetli, temiz bir insanla dost olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bu sergide yer almaktan dolayı da gurur duyuyorum” dedi.
Sanata olan ilgisinin kendisini yardıma da ittiğini söyleyen Adalı ile röportajımız şöyle;

Kendinizden bahseder misiniz?
1968 yılında Ankara’da doğdum. Asker bir babanın kızıyım. İki çocuk annesiyim. Ankara’da yaşıyorum. Doğaya, insanlara, hayvanlara olan sonsuz saygım ve sevgimle, gezip gördüğüm, hissettiğim tüm güzellikleri, içimdeki coşkulu sanat ruhu ile yoğurup kendimi geliştirmeye çalışıyorum. 
Sanatın her dalının, evrensel dili nedeniyle dünyayı mutlak barışla tanıştıracak en büyük güç ve düş olduğuna inandım. Sonuçta resim öğrenimi benim için biçimi oldu. Sanat ruhu, günlük yaşamın tozundan, kirinden arındırır. Hala umudumu yitirmedim. Çizeceğim boş tuvallerim var ve bazen kendimden emin, bazen de bu serüvende sürprizlerle yol almaktan sonsuz bir keyif ve heyecan duymaktayım. Kısaca Demet Adalı olarak anneyim, oğlak burcuyum. Sanat, resim, müzik, şiir, kitap, kahve, sanat tarihi, yöresel geziler, Atatürk, Türkiye ve en çok da Ankara sevdalısıyımdır.

Resme nasıl başladınız?
Gezmek, okumak ve öğrenmek tutkusu beni sanata yönlendirdi. Çocukluğumdan beri resme olan sevgim ve tutkum hiç tükenmedi hatta zaman geçtikçe arttı. Resim çalışmalarına lise döneminde değerli öğretmenlerim Naile Atasoy ve Ümide Tandoğan’ın yönlendirmeleriyle hız kazandırdım. Resimlerimi okulda sergileme imkânı bularak, beğenilmesiyle de onurlandım. Liseden sonra Ankara’da Yılmaz Gün A.Ş’de desinatör olarak iş hayatına 1986 yılında başladım. Yılmaz Gün Mobilya desen serüveninin başlangıcı oldu. Eski Türk motifleri, Osmanlı desenleri, süsleme sanatı, figürleri, meyveleri, çiçekleri ile ilgili yağlı boya ve altın gümüş yaldız kullanarak çalışmalar yaptım. 24 ayar altın, kıymetli gümüş varaklar ile çalıştım.
Daha sonra evlenip Mersin’de kendi mobilya şirketimi kurdum. Desinatör olarak 2014 yılına kadar görevine devam ettim. Duygularımın coşkusunu tuvale aktarmak düşüncesiyle Mersin’de Mezitli Sanat Evi’nde kıymetli hocam İlhan Çevik ve Ayten Çevik ve sanatçı dostlarım ile muhteşem sergiler yaptım. Mersin’de FAM’S Sanat Kulübü arkadaşlarıyla Mersinde Sanat adına muhteşem projelere katıldım. 2012 yılında Levent Çebi hocanın atölyesinde kara kalem teknik çizim dersleri aldım portre ve figür çalıştım. Böylelikle resmi yaşam felsefesi haline getirdim.

GESAM ile yürüttüğünüz projelerinizden bahseder misiniz?
2014 yılında Ankara’ya gelerek Anse MDM ressamlar sokağını Çoban ressam Süleyman Şahin ile birlikte kurulmuştur. ANSE de kişisel sergiler ve günlük canlı performanslar ile yoğun çalışmalar yaptım. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı GESAM Meslek birliğinde, Bilişim ve Yayın Kurulu Genel Sekreteri olarak görev aldım. ‘Adım Adım Türkiye’ Sergileriyle Meslek Birliği ile 81 ilde karma resim sergileri açarak tüm Türkiye’ye sanatı taşımaya çalışıyorum. Her şehrimizde kültür gezileri yaparak hem ilham aldım, hem de öğrendim. Aynı zamanda Selvi Sertdemir ile ‘Uluslararası Çocuk Gelinlere Hayır’ Sergileri Ankara temsilcisiyim.
Şiir ve hikâye denemelerim beğeniyle karşılandı. Üniversiteye hazırlık desen kursları, orijinal vitray, ahşap boyama, kumaş boyama, altın ve gümüş varak işleri, ebru, elişi, danteller, oyalar, yağlı boya, pastel boya, sulu boya, kara kalem, rölyef resim, kumlama, sanat tasarım, kaat’ı, bilgisayar işletmenliği vb... Tüm sanat eğitimlerine katılarak kıymetli hocalardan dersler aldım. Öğrenme aşkı ile büyük bir sertifika ve başarı belgesi arşivine sahibim diyebilirim. El işlerine büyük kıymet veriyorum, çok sevdiğim için çokta sevdirmeye çalıştım. Böylelikle boyama, desen ve renkleri kullanma yetimi çok ciddi manada geliştirdim. 
2018 yılında Dünya Ressamları Türkiye Temsilcisi olarak İstanbul Bostancı Green Park’ta 170 dünya ressamı ile büyük bir organizasyona imza attım. Plaket, madalya ve takdir belgesi ile onurlandırıldım. M. Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Yüksek uygarlığın merdiveni sanattır.” Bu uygarlığı yakalayabilmek için daima çalışmak gerekir.

Sosyal yardım projelerine nasıl başladınız?
Sanata olan sevgim itekledi tabi ki. Bunun bana doğuştan gelen bir meziyet olduğunu düşündüğüm için birçok kez Rabbime iyi ki kalbime bu sanat ışığını düşürdün diye dua ettim. Bu sanat sevdamla çıktığım yolda artık 81 ilde sergi açtıktan sonra beni tanımayan insan kalmadı diyebilirim. 
Herkese destek olmak istiyorum çünkü hayat paylaştıkça güzelleşir. Bir sanat okulu açıldığında veya başka bir durumda da elimden gelen yardımı yapmaya çalışıyorum. 
Yardım kuruluşlarına da destek oluyoruz sanatımızla. Örneğin Ankara Haymana’da bir okulun bazı ihtiyaçları varmış onun bilgisini aldık ve neler yapabilirizi düşünüyoruz. İlk önce insan olmayı başarmamız lazım bu dünyada. Bencil olmamalı, paylaşımcı olmalıyız toplum olarak. Hayat paylaştıkça güzelleşir diye düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Size ve tüm Ticari Hayat ekibine bana zaman ayırdığınız ve bu güzel sohbeti yaptığınız için teşekkür ediyorum. 

Etiketler:
 
Büyükşehir canlı yayın ihalelerine devam ediyor
 
Son gezginci Ryugu asteroidine gönderdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Antika halılar görücüye çıkacak
13 Ekim’de Ankaralı antika halı uzmanı Mehmet Aydın’ın onarımıyla yeniden ...
Derlas Otomotiv firması sektöre yeni bir adım attı
Prometeon Türkiye işbirliğinde düzenlenen Derlas otomotiv firmasının açılışında ...
Çiftçilerimiz borç erteleme kararını beklemektedir
Şemsi Bayraktar, “Çitçilerimiz dört gözle borç erteleme kararını ve kredi ...
 
Ülkelerin en önemli yatırımı bebek emzirmek
6. Ulusal Emzirme Sempozyumunda konuşan UNICEF Türkiye Sağlık Uzmanı Mehmet ...
Kıbrıs uyuşmazlık meselesidir
Siyaset Bilimci ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz Yozgatlılar ...
Emzirmenin desteklenmesi ve korunması önemli
6. Ulusal Emzirme Sempozyumu ve Altın Bebek Dostu İller Ödül Töreninde ...
 
Halkbank’tan eczacılara destek
Halkbank ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan protokolle, Eczacı ...
Kıbrıs sorunu yeni bir evreye girdi
Siyaset Bilimci ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı İsmail Cingöz, Yozgatlılar ...
Kahve festivali sona erdi
Ankara Coffee Festival, Bilkent Center’da düzenlendi. Festivale, Türkiye’nin ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE DEĞİŞİYOR MUYUZ?
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUKLARIN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
RESESYONDAN ÇIKIŞ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
KUVA-Yİ MİLLİYE SAFLARINDA BİR ERMENİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB(D)’NİN “SURİYE PeKaKa'sı” UYDU DEVLETÇİĞİ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
“YENİ NORMAL” HAYATIMIZ
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
BİN ATLI AKINLARDA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
İKİ BAYRAM ARASI, EKONOMİ YARASI
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
CENEVRE HAZIRLIKLARI VE SURİYE’NİN BÖLÜNME SENARYOLARI
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
YENİ GELİR KAPISI SOSYAL MEDYA
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
''NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR''
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
NİCE BAYRAMLARA
Esra SARI
Esra SARI
EVDE SÜTLÜ TATLI YAPABİLİRİZ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
NİCE 87 YILLARA THY
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
GENÇ NÜFUS MUTLU MU?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
SAVUNULANI TEMSİL ÇOK ÖNEMLİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
ÖZÜ KAYBEDENLER, HAKİKATİ ŞEKİLDE ARARLAR
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva