ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Facebook Türkiye'ye temsilci atayacak
Facebook Türkiye'ye temsilci atayacak
İstanbul Valiliğinden don uyarısı
İstanbul Valiliğinden don uyarısı
Kartepe'de kaybolan doktorun cesedi bulundu
Kartepe'de kaybolan doktorun cesedi bulundu
Diyarbakır annelerine bir aile daha katıldı
Diyarbakır annelerine bir aile daha katıldı
HABERLER>ÖZEL HABER
29 Kasım 2019 Cuma - 07:34

'Nereye' oyunu 75.Yıl Sahnesi’nde prömiyer yaptı

Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Nereye’ tiyatro oyunu, geçtiğimiz cumartesi günü sanatseverle Devlet Tiyatroları 75. Yıl Sahnesi’nde buluştu. Sezona hızlı giren oyun, sanatseverlerden büyük beğeni topladı.

 Nereye  oyunu 75.Yıl Sahnesi’nde prömiyer yaptı

ESRA SARI 

Perde Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Nereye’ tiyatro oyunu sezonu 23 Kasım Cumartesi günü Devlet Tiyatroları 75. Yıl Sahnesi’nde açtı. Bu sezon sanatseverle buluşacak olan oyun, 6 Aralık Cuma günü yeniden FADE Sahne’de saat 20.00’de sanatseverlerle buluşacak.

Trajikomik- dram türündeki oyun 80 dakika 

Hüseyin Alp Tahmaz’ın yazdığı trajikomik- dram türündeki 80 dakikalık ‘Nereye’ oyunu, Perde Sanat Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenecek. T. Murat Demirbaş tarafından yönetilen oyun, PST oyuncuları; İbrahim Sevinç, Mehmet Ali Çetintaş, Umut Görkem Demir, Volkan Ozbay, Eda Polat, Miharidina Rampalamamana, Thepelo Nkoyane, Melike Mavili, Eren Ataseven tarafından oynanacak.  Oyunun ses ve ışık tasarımı;  Kübra Üzümcü, afiş tasarımı; Tamer Akçay, müzik; Orhun Çevik, Fotoğraf; Mehmet İzdeş- Ali Uvni Baycan, tanıtım videosu; Emre Yıldız, oyunun sahne amiri ise Caner Karadağ tarafından yapılacak.  

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak ‘Nereye’ tiyatro oyununu izledik ve oyuncularla bir araya geldik. Oyunculardan hem oyun hakkında hem de oynadıkları karakterler hakkında bilgiler aldık. 

Oyunun sonunda gazetemize konuşan, Perde Sanat Tiyatrosu kurucularından olan oyuncu İbrahim Sevinç, “Çok fazla mesai harcadık. Umarım bu güzel oyunun hakkını vererek sezonu güzel bir şekilde tamamlarız” dedi.

Cemal karakteri hem eğlenceli hem de hayalperest 

‘Nereye’ tiyatro oyununda ‘Cemal’ karakterine hayat veren Sevinç, oynadığı karakter hakkında ise şu bilgileri verdi:  “Cemal, İstanbul’da doğmuş, büyümüş. 20’li yaşlarda genç bir delikanlı… Kendisini geliştirmemiş, aklı bir karış havada olan bir tip aslında. Bunun yanı sıra ‘Cemal’ karakterinde cahil cesareti dediğimiz duygular da mevcut. Sürekli hayal peşinde koşan, hayalperest bir karakter… Yurt dışını hiç görmemiş, filmlerde gördüğü sahnelere inanan, yurt dışında hayatın daha kolay olduğunu sanan bir karakter.”

Sevinç, İstanbul’da yaşayan ‘Cemal’ karakterinin çalıştığı atölyenin batmasını fırsat olarak gördüğünü söyleyerek, “Oyunda İtalya’da konfeksiyon dükkânı açma hayali ile kamyonun kasasından kaçan bir karakter görüyoruz” dedi. 

Cemal karakterini oynamak çok zevkli ama riskli bir karakter 

‘Cemal’ karakterinin her oyuncunun oynamak istediği eğlenceli bir karakter olduğunu söyleyen Sevinç, ‘Cemal’ karakterine nasıl hazırlandığını ise şu sözlerle anlattı: “Cemal karakteri, riskli bir karakter. Oynaması çok zevkli ama riskli… Bu tarz karakterlerde frekansı yakalamak çok önemli…  Eğer frekans doğru yakalanmazsa ‘Cemal’ karakteri doğal olmaz ve seyirciye karakter çok itici gelebilir. ‘Cemal’ karakterini yaratmaya çalışırken sokaktaki insanları gözlemledim. Sonrasında ise kendi arşivimi hayal gücüm ile analiz ederek, karakteri yakalamaya çalıştım.”

Oyun;  ‘Göç ve Mültecilik’  hikâyesini ele alıyor

Sevinç, oyunun hikâyesinin trajikomik- dram türünde olduğundan da bahsederek, oyunun konusu hakkında ise şunları kaydetti: “Bu tiyatro oyununun,  herkesin sevebileceği tarzda bir oyun olduğunu düşünüyorum. Oyunun dikkat çeken bir hikâyesi ve iyi bir senaryosu var. Konu hep güncel bir konu…  Oyun; ‘Göç ve Mültecilik’  hikâyesini ele alıyor.”

Seyirciden olumlu geri dönüş aldık 

Oyun sonrasında seyirciden olumlu bir geri dönüş aldıklarını söyleyen Sevinç, bu konuya ilişkin şunları söyledi: “Oyundan sonra selamlamadaki reaksiyon seyircinin oyuna verdiği tepkidir. Alkışlar güzeldi. Memnun edici ve gurur vericiydi. Oyundan 1-2 saat sonra internette oyun hakkında olumlu ya da olumsuz yorumları görebiliyorsunuz. Genel olarak oyun hakkında olumlu güzel yorumlar gördüm. Olumsuz olan tarafları ise notlarımıza alıp değerlendirmeye aldık.”

Sevinç ayrıca, oyunun prömiyerini  Ankara’da yaptıklarını belirterek, “Şimdi sırada Eskişehir turnemiz var sonra tekrar Ankara’dayız. Sezon boyunca turnelerimiz olacak ama yoğunluğumuz ve önceliğimiz her zaman Ankara olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. 

Ahmat, aslında içimizden birisi

‘Nereye’ tiyatro oyununda  ‘Ahmat’ karakterine can veren oyuncu Mehmet Ali Çetintaş ise gazetemize yaptığı açıklamada, ‘Ahmat’ karakterini canlandırmak için araştırma yaptığını söyledi. 

Iraklı ‘Ahmat’ karakterinin savaştan kaçtığından söz eden Çetintaş, karakter hakkında ise şu bilgileri verdi: “Savaşta çocuklarını kaybetmiş bir baba; Ahmat. Savaşın ağır darbeleri yüzünden ülkesini eşi ile beraber terk etmiş. Ahmat, aslında içimizden birisi… ”

Çetintaş; “Tabi o acıları anlamamız belki mümkün değil ama biz ne kadar hikâyenin içine girersek o kadar yansıtmaya çalışıyoruz.  Ben sahneyi yaşamaya çalıştım umarım seyirciye de hikâye geçmiştir”

‘Ahmat’ karakterinin eğitimini arkeoloji bölümünde tamamlamış bir karakter olduğundan da söz eden oyuncu Çetintaş, karaktere nasıl hazırlandığını ise şu sözlerle anlattı: “Karaktere çalışırken göç etmek zorunda kalan insanlar gibi düşünmeye çalıştım. Empati yaptım. Göç temasıyla ilgili belgesel ve film izledim. Ülkesinden göç etmek zorunda olan insanları gözlemledim. Tabi o acıları anlamamız belki mümkün değil ama biz ne kadar hikayenin içine girersek o kadar yansıtmaya çalışıyoruz. Ben sahneyi yaşamaya çalıştım umarım seyirciye de hikâye geçmiştir.”

Oyunculuğu seçmesinin nedenini farklı insanları oynama ihtimali olduğundan da söz eden Çetintaş, ‘Ahmat’ karakterini canlandırmaya başladıktan sonra insanların, empati yapması gerektiğinin farkında vardığını da belirtti. 

İnsanlar empati yapmalı 

“Biz o insanlara çok uzağız” diyen Çetintaş, “Yaklaşık 3 aydır mültecileri araştırıyorum. Araştırmalarım sonucunda çok farklı bilgiler öğrendim. Kimse sebepsiz yere doğup- büyüdüğü ülkesinden gitmiyor. Ama o insanları anlamadan önyargı ile yaklaşıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Oyunun yönetmeni Demirbaş, “Bir kamyonun kasasında Ortadoğu coğrafyasından Batı’ya doğru gidişin hikâyesini ele alıyor. Oyun içerisinde farklı kültürlerden insanların varlığı aslında bizim coğrafyamızı tarif ediyor”

Oyunun yönetmeni Murat Demirbaş yaptığı açıklamada ise ‘Nereye‘ tiyatro oyununun hikâyesinin çok önemli olduğunu aktardı. Demirbaş, oyun hakkında şunları söyledi: “Oyun, bizim coğrafyamızda çok önemli bir sorunu işliyor. Bu sorun; göçmen sorunu. Bir kamyonun kasasında Ortadoğu coğrafyasından Batı’ya doğru gidişin hikâyesini ele alıyor. Oyun içerisinde farklı kültürlerden insanların varlığı aslında bizim coğrafyamızı tarif ediyor. Aslında hepsi bizim hikâyemiz. Çok tanıdık ve yakın geliyor.”

Umuda yolculuk 

İnsanların göç etme durumunun çok insani bir durum olduğunu aktaran Demirbaş, çaresizlik durumunun çok kötü olduğunu söyledi. Demirbaş ayrıca, oyunda karakterlerin umuda yolculuk yaptığını da söyleyerek, sözlerini tamamladı. 

Oyunun konusu hakkında 

Bir kamyon kasasında birlikte yolculuk eden ve Avrupa’ya gitmek isteyen bir grup mültecinin trajikomik hikâyesini konu alıyor. Günümüzün önemli sorunlarından biri olan kaçak göçmenlerin dramını görüyoruz. Oyunun kahramanları bambaşka öykülere sahip…  Her biri farklı sorunlardan kaçarak ülkelerini terk etmek zorunda kalmış. Yolları, Türkiye’de bir kamyonda kesişiyor. Başlangıçta yabancı olsalar da, birbirlerini tanıdıkça önyargılar kırılıyor. Bizler de kahramanlarımızla birlikte, “Gitmek mi?”, “Kalmak mı?” sorularına, farklı bir pencereden bakıyoruz.

Her daim güncel kalan, kendini tekrar eden bu soruna; yer yer eğlenerek, yer yer de hüzünlenerek bambaşka bir pencereden bakma şansı sunuyor “NEREYE?”

Diğer oyun tarihleri;

06 Aralık / 20:00

Fade Sahne Ankara

08 Aralık / 20:00

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Eskişehir

22 Aralık / 19:00

Yılmaz Güney Sahnesi Ankara

 
Bekleme problemine sıramatikli çözüm
 
TÜRKAV’dan belediye hizmetlerine tam not
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Hedefimiz ölümcül kazaları azaltmak
“Ankara Bisiklet Yolu Projesi” tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir ...
Dünya AIDS Günü toplantısı yapıldı
2019 Dünya AIDS Günü toplantısı Ankara HiltonSA Otelde yapıldı.
Satranç çocukların hayatına dokunuyor
Ergazi Şehit Adil Yurtoğlu İlkokulu’nda açılan 25 bininci satranç sınıfının ...
 
Dünya’da her üç kadından biri şiddet görüyor
Şimşek, “2018 yılında en temel insan hakkı olan yaşam hakkı elinden alınan ...
HÜDA PAR’ın yerel gazete ziyaretleri devam ediyor
HÜDA PAR Ankara’daki yerel gazete ziyaretlerini sürdürüyor.
Mamak’ta örnek okul
Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Coşkun Ertepınar Ortaokulu öğrencilere ...
 
Diyabet, 1 numaralı körlük nedeni
Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Kubilhan Elmas, şeker hastalığının ciddi ...
‘Patihom’ yakında hayata geçecek
Türkiye’nin ilk ve tek evcil hayvan bakım portalı; Patihom’un yakında ...
METESEN’den Öğretmenler Günü Kutlaması
Mesleki ve Teknik Eğitim Sendikası (METESEN) 24 Kasım Öğretmenler Günü ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
YOK-SULLUK
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
AB'YLE FLÖRTÜN BEDELİ, YİNE YUNANİSTAN'A ÖDÜN MÜ?
Halit Aydıngöz
Halit Aydıngöz
YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE'YE 2022 YILINDA GELECEK
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KAPİTALİZMİN MABETLERİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
ÇÖZÜM, TEMİZ ENERJİ
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
EFSANE ÖĞRETMEN AVAR
Esra SARI
Esra SARI
GENÇLER OYUN BAĞIMLISI MI?
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
YERLİ VE MİLLİ DİN ANLAYIŞI
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
TÜRKLERİN ANA YURDU
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
2021’E DE ZAMLARLA GİRDİK
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
KADEMELİ NORMALLEŞME
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KÖRFEZ KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNÜN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
MUTASYON
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SANAL MÜZELER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
BİL Kİ…
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DİN, GELENEKLERİN VE İRTİCANIN DÜŞMANIDIR
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
YENİ YIL YAZISI
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva