ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde son durum
Ramazan yarın başlayacak
Ramazan yarın başlayacak
Brüksel'de Rusya hareketliliği
Brüksel'de Rusya hareketliliği
Cibuti'de göçmen teknesi battı: 34 öldü
Cibuti'de göçmen teknesi battı: 34 öldü
Libya Başbakanı Dibeybe Ankara'da
Libya Başbakanı Dibeybe Ankara'da
HABERLER>ÖZEL HABER
10 Şubat 2021 Çarşamba - 07:34

'Hem ulusal hem de uluslararası alanda adımızı duyurmak istiyoruz'

Ceremony Yapım Prodüksiyon Limited Şirketi’nin sahibi Bülent Kulfel, yaptıkları düğün çekimleri ve prodüksiyon işleri dışında daha büyük hedefleri olduklarını söyledi. Kulfel, ''Ses getirecek projeler gerçekleştirerek hem ulusal hem de uluslararası alanda başarılı işlere imza atmak istiyoruz.’’dedi.

 Hem ulusal hem de uluslararası alanda adımızı duyurmak istiyoruz

BÜŞRA ÇİNKAYA

Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Ceremony Yapım Prodüksiyon Ltd. Şti.’nin sahibi ve aynı zamanda uzun yıllardır fotoğrafçılık ve prodüksiyon işiyle ilgilenen Bülent Kulfel ile birlikte gerçekleştirdikleri faaliyetler ve sektörün genel durumu hakkında konuştuk.  

Öncelikle kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Bülent Kulfel Kırşehir doğumluyum. Ankara’da yaşıyorum. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Yaklaşık 14 yıldır fotoğrafçılık ve prodüksiyon işiyle ilgileniyorum.

Ceremony Yapım Prodüksiyon Şirketi ne zaman ve ne amaçla kuruldu?

Ceremony Yapım’ı ortağım Erdem Öztürk ile birlikte 2019 Ocak ayında kurduk. Aslında uzun yıllardır biz bu sektörün içerisindeyiz başka firmalarla çalışmalarımızı yürütmekteydik, başkaları adına çalışmak yerine kendi işimizi yapmayı amaçladık. Ortağımla ile birlikte yaklaşık iki yıldır Ceremony Yapım olarak faaliyet gösteriyoruz. Ofisimiz Ankara Çankaya’da yer almaktadır. 

Ceremony Yapım olarak hangi alanlarda içerik üretiyorsunuz? Ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

İlk olarak ‘‘Ceremony Yapım’’ diye bir ismimiz var, bir de ‘‘CRM Yapım’’ şeklinde başka bir kolumuz var. Ceremony Yapım ismini düğün çekimlerinde, gelin-damat çekimlerinde kullanıyoruz. Öyle de bir sayfamız var. CRM Yapım’da ise prodüksiyon işlerimizi yapıyoruz. Reklam ve tanıtım, kamu spotu, organizasyon filmleri, klip çekimleri, Youtube ve sosyal medya için içerikler üretiyoruz.

Ceremony Yapım bizim öncelikli firmamız, CRM Yapım’da ise daha farklı ve büyük prodüksiyon işleri gerçekleştiriyoruz. Bir de sadece mezuniyet çekimleri yaptığımız bir işimiz var bu Ceremony’den daha eski bir iş neredeyse üç- dört yıl oluyor. ‘‘Graduated Photography’’ adında bir sayfamız var her yıl neredeyse üniversitelerde 20-30 bölümün mezuniyet çekimlerini gerçekleştiriyoruz. Son dönemlerde özellikle yeni iş kolu olarak Youtube, İnstagram gibi sosyal medya işleri de yapıyoruz. 

Kısaca Ceremony Yapım Prodüksiyon Ltd. Şirketi olarak video ve fotoğraf anlamında aklınıza gelecek her türlü işi yapıyoruz. Ekibimizle ofisimizde şu dönemde üç- dört kişi çalışıyoruz ayrıca dışarıdan çalıştığımız arkadaşlarımız da var. Sezon dönemlerinde yaklaşık 15-20 kişilik bir ekiple işlerimizi gerçekleştiriyoruz. Daha büyük bir ekip gerektiren prodüksiyon işlerimizde ise çok daha fazla kişiyle çalışıyoruz.

Save The Date çekimleri son yıllarda çok popüler oldu. Bu kliplerin konseptine nasıl karar veriyorsunuz? Yani temelde iyi bir klip çıkarmak için en çok dikkat ettiğiniz noktalar nedir?

Evet Save The Date çekimleri gerçekten son yıllarda çok popüler hale geldi ve bizim de en çok yaptığımız iş düğün sezonlarında Save The Date çekimleri diyebilirim. Çünkü çok daha doğal ve estetik çekimler oluyor. Çekim öncesi ilk görüşmemizde çiftler çok yorucu olacağını düşünüyorlar ama sonrasında Save The Date çekimine karar verdiklerinde ve çekim yapıldıktan sonra ortaya çıkan kliplerini izlediklerinde iyi ki de yaptırmışız diyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor.

Bu kadar beğenilmesinin sebebi Save The Date çekimleri sadece iki kişiye yani gelin ve damada ait bir klip olması. Ama düğün hikayesi böyle değil bütün ailenin, akrabaların ve arkadaşların olduğu bir klip olduğu için çok da kendilerine özel olmuyor. O nedenle çiftler arasında Save The Date daha çok tercih ediliyor.

Kliplerin konseptine nasıl karar verdiğimizi sormuştunuz, evet bazen konseptler oluşturuyoruz bazen de çekim esnasında akışına bırakıyoruz. Örneğin Bolu Abant’a, Salda Gölü’ne veya deniz kenarında bir yere gidiyoruz çiftleri çekim esnasında yönlendirdiğim oluyor mekana veya istedikleri klibe göre değişiyor. Çiftlerimizin isteğine, mekana o anki duruma göre değişiyor açıkçası. Çekimin yapıldığı yere göre bazen daha güzel ve renkli olması için taşınabilir dekorlar götürdüğümüz de oluyor.

Çekim öncesi çiftlerin bir hazırlık yapması gerekiyor mu?

Save The Date çekimlerinde amaç daha doğal güzel görüntüler yakalamak olduğu için gelin ve damadın çok daha doğal davranmasını istiyoruz. Onun dışında hazırlık olarak gelinin çok daha sade ve rahat hareket edebileceği kıyafetler tercih etmelerini, doğal ve abartısız bir makyaj yapmalarını söylüyoruz. Aynı şekilde damadın da kendini daha rahat hissedeceği kıyafetler tercih etmeleri konusunda yönlendiriyoruz.

‘‘Samimiyeti yakaladığınızda çok daha güzel işler ortaya çıkıyor’’

Çekim öncesi bazen çiftimizle birlikte kahvaltı yapıyoruz veya çekim sonrası bir şeyler yapıyoruz samimi güzel bir arkadaş ortamı oluştuğunda bu çekimlere de yansıyor. Gelin ve damat çok daha rahat poz verebiliyor o güveni samimiyeti yakaladığınızda çok daha güzel işler ortaya çıkıyor. O samimiyeti yakalayamadığımızda çiftler poz verirken zorlanabiliyor, utanabiliyor. Bizler onların rahat olmalarını, çekim esnasında kendilerini kasmamaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. O pozitif enerji oluştuğunda inanın bu çekimlere de yansıyor.

Düğün hikayesi çekimlerinde Save The Date çekimlerindeki gibi bir yönlendirme yapmamıza gerek kalmıyor. Olan neyse onu çekiyoruz. Sabah  gelin çıkışından başlayıp düğüne hazırlanma süreci ve isterlerse düğünden de görüntüler alarak bir klip ortaya çıkarıyoruz. 

Ankara dışında çekimleriniz çok oluyor mu?

Save The Date çekimlerinde şehir dışına çok gitmekteyiz. Bolu Abant, Salda Gölü, Kapadokya, Tuz Gölü’nde çekimler yapıyoruz. Daha çok günü birlik Ankara’ya yakın yerler tercih ediyoruz. Diğer türlü çok uzak şehirler tercih edildiğinde konaklamak gerektiği için bu çiftlerimiz açısından çok masraflı oluyor. Bu sebeple Ankara’ya yakın yerler daha çok tercih ediliyor.

Özellikle Ankara’da dış çekim olarak tercih ettiğiniz mekanlar neresi?

Ankara’da güzel mekan olarak genelde park ve bahçeleri tercih ediyoruz. Mesela Botanik Parkı, Dikmen Parkı, Hacettepe Yeşil Vadi, Eymir Gölü  gibi doğal ortamlar dış çekimde güzel oluyor. Platolar da tercihlerimiz arasında. Neredeyse sıralı 40-50 tane plato var çekim yapabileceğimiz. Ayrıca bizim kendimize ait platolarımız da var devamlı düzenli çekim yaptığımız. Çayyolu’nda bulunan Akman Rönesans Düğün Salonuyla anlaşmamız var. Biz buraya farklı dekorlar yerleştirdik çekimlerde o dekorları da sıklıkla kullanıyoruz.

Çekimleriniz bittikten sonra çiftlerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Gerçekleştirdiğimiz çekimlerde bazı çiftlerle gerçekten kırk yıllık dostlarımız arkadaşlarımız gibi bir samimiyet yakalıyoruz. Çekim sonrası ofisimize geldiklerinde ise çok olumlu dönüşler alıyoruz. Sonrasında iletişimimizi koparmadığımız arkadaş olduğumuz çok çift var. Mesela üç yıl önce çekimini yaptığım çift beni bugün arayabiliyor hatta bebeklerinin çekimlerini yapmamı rica ediyorlar. Ya da başka bir iş için bizlere aracı oluyorlar. O güzel samimiyeti yakaladığımızda uzun yıllar süren arkadaşlıklarımız oluyor. Aslında bunlar işimizi ne kadar sevgiyle samimiyetle yaptığımızın birer göstergesi bu da bizi mutlu ediyor.

Son yıllarda düğün fotoğrafçılığı yapan ve bu mesleği benimseyen birçok kişi var. Sektörün bu denli popüler hale gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu işin standardı nedir?

Çoğu fotoğrafçının yakındığı bir durum maalesef eline makinesini alan ben fotoğrafçıyım diyor. Evet teknoloji çok ilerledi ve çok iyi fotoğraf çeken makineler var. Bu makinelere sahip kişilerin sırf kaliteli fotoğraflar çıkarıyor diye kendilerini fotoğrafçı olarak görmeleri çok yanlış. Bu işin bir sanatsal boyutu var. Ayrıca doğru açıyı ve ışığı yakalamak, nerede ne çekeceğini bilmek zaman ve emek isteyen bir şey. Kişinin uzun yıllarını alan bir süreç. Tecrübe gerektiren bir iş. 

''Son teknolojik bir makineyi alınca hemen fotoğrafçı olunmuyor’’

Kendilerini bu şekilde fotoğrafçı zannedenler piyasayı da etkiliyor. Vergi vermeyerek, iş yeri açmadan bir sosyal medya hesabı açarak kendilerini fotoğrafçı ilan ediyorlar. Son teknolojik bir makineyi alınca hemen fotoğrafçı olunmuyor. 

Biz bu işi üçe yapıyorsak onlar bire yaparak daha çok müşteri topluyor. Ama sonuçta bizim gibi de kaliteli bir iş ortaya çıkaramıyorlar. İnsanlar bir defa evleneceğim diye bu yola çıkıyor o güzel anlarını ölümsüzleştirmek istiyorlar. Sırf hesaplı olsun diye bu işi bilmeyen birine yaptırdıklarında sonrasında çoğu müşteri de pişman oluyor. Bizler tanıklarımıza, dostlarımıza her zaman diyoruz bildiğiniz, güvendiğiniz gerçekten işini iyi yapan fotoğrafçılarla çalışın ki sonrasında pişman olmayın.

Aslında bir önceki cevabınızda buna değindiniz. Biraz daha açmak gerekirse fotoğrafçılık sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler sektörde ne gibi avantaj ve dezavantajlar ortaya çıkarıyor?

Teknolojik gelişmelerin bizim sektörümüzde hem avantajı hem de dezavantajları var. Mesela biz her sene makine yenilemek zorundayız. Eskiden öyle değildi bir makine alırdın ve uzun yıllar kullanırdın. Şimdi ise öyle değil teknolojinin gerisinde kalmamak için makinelerimizi yeniliyoruz. Maddi açıdan bu bizim için bir dezavantaj. Başka bir açıdan dezavantaj ise daha önce de söylediğim gibi işi bilmeyenler de son teknolojik makineleri alıp piyasaya girerek kendilerini fotoğrafçı ilan ediyorlar.

Avantaj olarak ise tabii ki daha güzel ve kaliteli fotoğraflar çekmiş oluyoruz.

''Koronavirüs salgını işlerimizi çok olumsuz etkiledi’’

Kovid-19 bildiğiniz gibi neredeyse bütün sektörleri olumsuz etkiledi. Sizler bu süreçte neler yaşadınız?

Pandemi sadece fotoğrafçıları değil koca bir düğün sektörünü çok olumsuz etkiledi. Normalde düğün sezonu beş- altı aylık bir süreçtir ve bizler için de bu süreç  normal şartlarda çok yoğun geçer. Fakat 2020 yılı bizler için çok kötü bir yıldı düğün salonları kapandı sonra tekrar açıldı ardından vaka sayıları artınca tekrar kapandı derken çok kötü bir sezon geçirdik. Düğün çekimleri dışında bu yıl için anlaştığımız organizasyon ihaleleri vardı onlar da iptal oldu. 

2021 yılına düğünlerini çok erteleyenler oldu doğal olarak çekimler de ertelendi. Her şeyin bir an önce normale dönmesini bekliyoruz. Evet uzun bir süre eskisi gibi olamayacak ama en azından yasaklar kalktığında sektör biraz olsun hareketlenecektir. 

Bu süreçte borçlarımızı kapatmak ayakta durabilmek adına sadece kredi çekebildik onun dışında devletten hiçbir yardım destek alamadık. Bizler gibi mağdur olan yüzlerce firma var ya da tamamen iş yapamayıp batan şirketler var. Umarım bir yıl daha böyle devam etmez.

 ‘‘En zevk aldığım işlerden birisi müzik klibi çekmek ve bu alanda en iyisi olmak istiyorum’’

Müzik klibi çekimlerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Evet düğün fotoğrafçılığı ve prodüksiyon işleri dışında müzik klipleri de çekiyoruz. Açıkçası bana hangisini yapmayı daha çok seviyorsunuz zevk alıyorsunuz diye sorarsanız ben küçüklüğümden beri müzik klipleri izlemeyi çok severim. Klipleri nasıl çekmişler nasıl hikayeleştirmişler diye çok merak ederdim o yüzden en zevk aldığım işlerden birisi müzik klipleri çekmek. Bu yönde sürekli kendimi geliştirmeye ve en iyisini yapmaya çalışıyorum. Hatta piyasaya yeni çıkan sanatçılara ücretsiz klipler çektiğim bile oldu. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Biz bu işi kurduğumuzda sadece düğün işi yapmayı hedeflemedik. Bizim büyük hedeflerimiz var sinema filmi çekmek, popüler sanatçılarla iş yapmak onların kliplerini çekmek gibi... Ses getirecek projeler gerçekleştirerek hem ulusal hem de uluslararası alanda başarılı işlere imza atmak ve adımızı duyurmak istiyoruz.

 
Altındağ semt pazarlarında sıkı denetim
 
Bodrumlu Hasan hayalleriyle hayata tutunuyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tarihi Suluhan Çarşısı en durgun dönemini yaşıyor
Nikah şekercilerinden çiçekçilere, takıcılardan düğün organizasyoncularına ...
İktisat mezunu tasarımcı oldu
Hobi olarak başladığı el işine zamanla gelir kapısına dönüştüren tasarımcı ...
Karagöl Jeositi’nde kartpostallık kış manzaraları
Türkiye'nin "saklı cennetleri" arasında gösterilen Ankara’nın Kızılcahamam ...
 
Kombi verimliliği nasıl artırılır?
Kış aylarında kombilerin yanlış kullanımı doğalgaz faturalarının yüksek ...
Pandemi çocukları olumsuz etkiledi
Kovid- 19 salgın sürecinde çocukların antrenman yapmamasının çocukları ...
“LearnEU” projesi, kuşaklar arası diyaloğu teşvik etmeyi amaçlıyor
Yeni nesiller için uygun bir “Avrupa Birliği Alanı” yaratma amacıyla hayata ...
 
Başkan Yavaş, salgın sürecinde simitçilerin en büyük destekçisi oldu
Ankara Simitçiler ve Pideciler Odası Başkanı Savaş Delibaş, Kovid-19 salgınından ...
Esnaf, sorunlarının çözümünde kendilerine kulak verilsin istiyor
Gıda fiyatları başta olmak üzere birçok kalemde yaşanan fiyat artışlarının ...
Sanat bilinci çocuk yaşta aşılanmalı
Kültür ve sanatın insan hayatında çok önemli olduğunu ve insanların hayata ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
TALAT PAŞA’NIN KATİLİ TEİLERİAN’IN HEYKELİ, BİR İTİRAF VE GERÇEKLER
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
Nesrin Yarım ÖZOĞLU
ÇAY TİRYAKİSİYİZ AMA
Hatice KARATAŞ
Hatice KARATAŞ
ZOOM YORGUNLUĞU
Büşra ÇİNKAYA
Büşra ÇİNKAYA
SOSYAL MEDYADAKİ GÜZELLİK ALGISI
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
KOD ADI: 29
Esra SARI
Esra SARI
GERÇEKTEN MUTLU MUYUZ?
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
TOPLUM ÜZERİNE
Murat BALCI
Murat BALCI
CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARI
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
ÇOCUĞUNUZA YABANCI DİL ÖĞRETME ÖNERİLERİ
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
VEFA ÖDÜLLERİ
Hüseyin ALPASLAN
Hüseyin ALPASLAN
MUSUL’DAN FERAGAT VE SULH DİPLOMASİSİ-III
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
DEĞİŞEN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI
R.Bülend KIRMACI
R.Bülend KIRMACI
EKONOMİ TEZLERİ
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
KIRIM VE DONBAS KRİZİ
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
BİONTECH Mİ SİNOVAC MI?
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
GENÇLER AZ DA OLSA UMUT BEKLİYOR
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
AYDINLIĞA AÇILAN EN BÜYÜK PENCERE
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
MODERN İNSAN ALLAH’A AİT ŞEYLERİ KENDİNİN ZANNEDİYOR
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GELECEĞE DAİR FİKRİ BİR EGZERSİZ
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
BİSİKLET KÜLTÜRÜ
Ceyhun Özgür
Ceyhun Özgür
ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞINDA KESİNTİ OLUR MU?
Ayşe Aybike Yılmaz
Ayşe Aybike Yılmaz
VEJETARYEN BESLENMESİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
NE KUTLADIĞIMIZI BİLİYOR MUYUZ?
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
HATIR İÇİN YOLCU ALIMINDA ARAÇ İŞLETENİN SORUMLULUĞU
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva