ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bitlis'ten şehit haberi
Bitlis'ten şehit haberi
Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi
''Düzce'deki toprak kaymasında 7 vatandaş kayıp''
''Düzce'deki toprak kaymasında 7 vatandaş kayıp''
İşte Erbil'deki saldırının faili
İşte Erbil'deki saldırının faili
Güneydoğu'da 400 köyde toplulaştırma bitti
Güneydoğu'da 400 köyde toplulaştırma bitti
HABERLER>ÖZEL HABER
7 Şubat 2019 Perşembe - 07:14

"Güzel Atlar Ülkesi" Kapadokya

Benzersiz jeolojik yapıya, tarihe ve kültürel özelliklere sahip olan Kapadokya, popüler bir turizm cenneti...Turistler için cazibe merkezi olan Kapadokya, tarihi ve kültürel yapısıyla birçok uygarlığa ev sahipliği yapıyor. Kapadokya, turistler için vazgeçilmez bölgelerden...

 Güzel Atlar Ülkesi  Kapadokya

ESRA SARI 


Ticari Hayat Gazetesi olarak Nevşehir ilinde bulunan benzersiz jeolojik, tarihi ve kültürel özelliklere sahip olan Kapadokya bölgesini ziyaret ettik ve bölge hakkında merak edilenleri gazetemiz okurları için derledik. 
Gerçekleştirdiğimiz etkinlik kapsamında Nevşehir ilinin bölge sınırları içinde kalan, Kapadokya bölgesinde bulunan Kaymaklı Yer Altı Müzesini, Ürgüp’ü, Avanos’u, Paşabağ Vadisini,   Göreme sınırları içerisinde yer alan Aşk Vadisini (Âşıklar Tepesini), Üç Güzeller’i, Üçhisar beldesinin sınırları içerisinde yer alan Güvercin Tepesini (Güvercin Vadisini) de ziyaret ettik.  

Eşsiz doğal güzelliklerden bir tanesi Kapadokya
Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Kapadokya, Nevşehir olmak üzere Aksaray, Kayseri ve Niğde illerine uzanan toprakları kapsamaktadır.  Kapadokya, Nevşehir ile özdeşlemiş durumdadır. Nevşehir, Kapadokya bölgesinin ortasında, Aksaray – Kayseri karayolunun üzerinde ve Kırşehir – Niğde karayoluyla birleşen kavşakta yer alıyor.  
Kapadokya; Aksaray’a 75 km, Niğde’ye 82 km ve Ankara’ya 277 km uzaklıkta bulunuyor. 
Kapadokya, birçok şehrin kesişiminden oluşan bir turistik cennet. Genelde peribacalarının hâkim olduğu coğrafyayı ifade eden bölge yaygın olarak Nevşehir ili sınırları içinde olsa da, başta ulaşım sebepleri olmak üzere çeşitli turistik noktalarla birlikte komşularıyla da anılmakta. 

Kapadokya; benzersiz jeolojik yapısı, tarihi ve kültürel değerleriyle bir miras
Bu bölge dünyada benzersiz bir jeolojiye sahip, tarihi ve kültürel değerleriyle önemli kültür ve inanç turizmi merkezlerinden biridir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından Kapadokya ve Göreme Milli Parkı 6 Aralık 1985 tarihinde doğal ve kültürel varlıklar kategorisinde Dünya Mirası listesine dâhil edilip koruma altına alındı. 
Kapadokya, Türkiye’nin en özel yerlerinden biri… Kapadokya Orta Anadolu’da Nevşehir, Kayseri, Aksaray, Niğde etrafında şekillenen tarihi bir bölgedir. Kapadokya eşsiz doğa görüntüsünü peribacaları etrafında sönmüş volkanik dağlara borçludur.  Benzersiz jeolojik, tarihi ve kültürel özelliklere sahip olan Kapadokya aynı zamanda popüler bir turizm cenneti…  Kapadokya özellikle uzak doğulu turistlerinin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. 
Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan ve Güllü Dağının püskürttüğü lavların ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

Kapadokya bölgesi, doğanın ve tarihin bütünleştiği bir yer
Kapadokya bölgesi, doğanın ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir.

Kapadokya; Hititlere, Friglere Perslere ve daha birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı
UNESCO Dünya Mirasındaki Kapadokya’nın tarihi MÖ 7000’lere dek uzanıyor. Hititlerden Friglere, Asurlardan Perslere, Romalılardan Selçuklu ve Osmanlı Devletine kadar birçok uygarlığa ev sahipliliği yapmıştır. 

Pers dilinde ‘Güzel Atlar Ülkesi’ 
Kapadokya, Pers dilinde ‘Güzel Atlar Ülkesi’ anlamına geliyor. Bu güzel ülke, dünyada daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip. Bu nedenledir ki her yıl dünyanın dört bir tarafından yüz binlerce ziyaretçi alıyor.
Kapadokyanın en önemli yerleri ise; Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Selimiye, Güzelyurt, Üçhisar Kalesi, Avanos ve Zelve. 

Bölgenin geçim kaynağı ‘çömlekçilik’

Kapadokya aynı zamanda el sanatlarıyla da ünlü bir bölgedir. Bölgenin geçim kaynağı ise ‘Çömlekçilik’... Çömlekçilik, tarihi çok eskilere dayanan seramik sanatının bir alt dalıdır. Çömlekçilik, Hititlerden başlayıp günümüze kadar gelen el sanatlarından... Binlerce yıllık sanat geçmişine sahip olan çömlekçilik, Kapadokya bölgesinde hala sürdürülüyor. Özellikle Avanos bölgesinde çanak ve çömlek yapımı ülke ve Kapadokya turizmine önemli katkı sağlıyor.

Kaymaklı Yer Altı Müzesi 
Kaymaklı Yer Altı Müzesi, Nevşehir’e 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasındadır. 
Hititler Dönemi’nde yapılmış bu şehir sekiz katlıdır. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, tüf kayalarla oyulmuştur. Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirlerine bağlanan odalar ve salonlar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor.

Ürgüp
Nevşehir’in merkezine 20 km. uzaklıkta olan Ürgüp, Kapadokya’nın en büyük yerleşim yeri. Ürgüp’ün tarihi de oldukça eski ve özellikle Bizans döneminde bir dini merkez olmasından dolayı büyük önem taşıyor. Tüm Kapadokya bölgesinin karakterini taşıyan içi oyulmuş kayalar ve bu kayaların üzerine yapılmış taş ev konaklar Ürgüp’ün merkezinde oldukça fazla. Aynı zamanda Ürgüp, Kapadokya’nın en kalabalık ilçesidir. 

Avanos
Bilinen geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara, kadar uzanan Avanos’un tarihi Hititler dönemine kadar dayanıyor.  Aynı zamanda güneşin en güzel battığı bölgelerden... 
Paşabağı
Paşabağı Avanos’un 3 km güneyinde ve merkezden yürüyerek de ulaşılabilecek mesafede yer alıyor.  ‘Keşişler Vadisi’ diye de bilinen Paşabağı aslında peribacalarının yoğunlukta olduğu bir bölgedir. 

Zelve Vadisi
Zelve Vadisi, Avanos’un 3 km güneyinde yer alan geniş gövdeli sivri uçlu peribacalarıyla dolu.  
Zelve 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanlığın en önemli dini merkezlerinden biri ve rahiplerin ilk dini bilgilerini edindikleri yer olması açısından tarihsel bir öneme sahip. 15 tane büyüklü küçüklü kilisesi var ama en ünlü olanları Geyikli, Üzümlü ve Balıklı kiliseleri... 

Aşk Vadisi
Kapadokya’nın gözbebeği olan Aşk Vadisi- Âşıklar Vadisi ya da diğer adıyla Bağlıdere Vadisi, Göreme sınırları içerisinde kalıyor. 
Aşk Vadisini farklı kılan ise peribacalarının boyutları. Aşk Vadisi’nin en önemli özelliği ve burayı şahane kılan unsurları kuşkusuz koni şeklindeki peribacalarıdır. 

Üçhisar Kalesi
Üçhisar ise Nevşehir ilinin merkez ilçesine bağlı bir belde. Kapadokya’nın en yüksek yerleşimi olan noktada yer alan Üçhisar Kalesi, bölgenin en önemli seyir alanlarından... Kale içerisinde bulunan odalar birbirine merdivenlerle, tünelle ve koridorlarla bağlanmıştır. 

Güvercin tepesi
Kapadokya’daki en meşhur yerlerden bir tanesi Güvercinlik Vadisidir. İlgi çeken tarihi ve geçmişten günümüze kadar vadiye adını veren güvercinlerin öyküsü ile bütünleşen vadi, müthiş manzaraya karşı eskinin izlerini hissetmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. 
Kapadokya bölgesinde eşsiz peri bacalarının dışında yer altı şehirleri, kiliseler ve mağaralar da bulunmaktadır. Kapadokya, ülkemiz için çok önemli bir değerdir.  

Kapadokya’da yapılabilecek aktiviteler
Kapadokya’ da yapılabilecek birçok aktivite bulunuyor. Kapadokya’da yapılabilecek en güzel aktiviteleri ise şöyle sıralayabiliriz; 
Öncelikle sıcak hava balon turuna katılabilirsiniz. Bölgede en çok yapılan aktivitelerden biri balon turu. Genel balon turuyla bölgeyi yukarıdan seyretmenin keyfine varabilirsiniz. Bunun dışında atlı safari turu yapabilirsiniz ya da çömlek yapım merkezlerinden çömlek yapımını öğrenebilirsiniz. 

Etiketler:
 
‘Aslı Gibidir’ oyuncuları sevenleriyle buluştu
 
Kanserden korunma yolları
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sarı çizgiler ‘Engel’ oluyor
Görme engeli olan vatandaşlarımız için hayati önem taşıyan sarı şeritler, ...
Türk lirası üzerindeki Atatürk gravürünün sahibi
Küçük yaşlarda başladığı çizgi serüvenine grafik tasarımcı, karikatürist, ...
Domates fiyatları sofraları üzdü
Geçtiğimiz hafta Antalya’da ve Adana’da yaşanan sel felaketiyle birlikte ...
 
Aracı sistemini değiştirmek zorundayız
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu ...
Lazer cihazların kullanım hakkı doktorlara ait
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ‘lazer’ ...
AKM’de yöresel ürünler ve lezzetler
Bu yıl on altıncısı düzenlenen ‘Ülkeler El Sanatları ve Hediyelik Eşya ...
 
Araplar, baharat sektörüne hareketlilik yaşatıyor
Ulus Baharatçılar Çarşısında 1963 yılından beri Ankaralılara hizmet eden ...
Ada çayının faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendiren, cilt sağlığının korunmasını sağlayan ...
“Emekli aylığı hesaplamalarında eşitlik sağlanmalı”
Türkiye Emekliler Derneği Genel Eğitim Sekreteri Arif Yıldız, “Sigorta ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
SOĞUK MEDENİYET FİNLANDİYA
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
UMUT, DOLAYLI VERGİLERDE…
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
KUTSAL MÜCADELE
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
BAL, BADEM, BALIK VE DATÇA
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAK ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
S-400’LER GELDİ, MÜTTEFİKİMİZ(!) ABD NE YAPACAK?
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
SANAL PARALARDA YENİ DÖNEM
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
DÜNYA'YI OLUMLU ETKİLEYENLER
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
TÜRK DERİCİLİK SEKTÖRÜ HIZLA İLERLİYOR
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
DOĞAYA DÖNÜŞ
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
YOLA DEVAM ETMEK
Esra SARI
Esra SARI
“NE EKERSEN, ONU BİÇERSİN ”
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
GÜNÜMÜZDE OLUŞAN SEÇMEN PROFİLLERİ
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
DÜNYAYI ATEŞE VEREN, CEHENNEME KAPI AÇAN TAMAH (AÇGÖZLÜLÜK) ÜZERİNE
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva