ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ ŞİRKETLER ÖZEL HABER ANKARA RÖPORTAJ SAĞLIK VİDEOLAR
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Bakan Yardımcısı trafik kazasında hayatını kaybetti
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Brezilya’da silahlı saldırgan 17 yolcuyu rehin aldı
Hemşin’de festvial sona erdi
Hemşin’de festvial sona erdi
AB'den İngiltere'ye tepki
AB'den İngiltere'ye tepki
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan İdlib açıklaması
HABERLER>RÖPORTAJ
15 Eylül 2018 Cumartesi - 07:13

''Gerçek aşk asla erimez''

‘Gerçek aşk asla erimez’ sloganıyla yola çıkan Vardorama, Ankaralıları ve yurt dışındaki dondurma sevenleri hakiki, meyveli ve sağlıklı dondurmayla buluşturuyor. Dededen toruna 3 nesildir dondurmanın en doğal halinin yapılıp satıldığı dükkan, 68 yıldır aynı adreste bulunuyor.

 Gerçek aşk asla erimez

BURCU ŞEN
 

Sıcak ve bunaltıcı geçen bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. Eylül ayının gelişiyle sonbahara merhaba dedik ancak bunaltıcı havalardan bir türlü kurtulamadık. Sıcaklıklar hala 25 derecenin üzerinde seyrediyor ama dert değil. Bunaltıcı havalardan kurtulmanın bir o kadar da lezzetli yolu var; mesela buz gibi bir dondurma yemek... Öyle pakette içinde ne olduğu belli olmayan dondurmalardan değil ama…. Şöyle çikolatanın o güzel aromasını alacağınız, yerken ağzınıza sanki meyve yiyormuş gibi bir tat bırakacak bir dondurmadan bahsediyorum. Bunu bulmak maalesef git gide zorlaşmış olsa da işini hala severek ve hassasiyetle yapan ustalar elbette yok değil. O nadir ustalardan birkaçı da Topallar ailesinde yer alıyor. Size de ailecek çıkıp serin mi serin güzel mi güzel birer dondurma yemek kalıyor. İşte ben de dondurmalarını zaten severek yediğim Topallar ailesinin Yenimahalle’de bulunan dükkanına ziyarette bulundum. Babası usta Celalettin Topallar’dan hakiki dondurma yapmayı öğrenen, kardeşi Ercan Topallar ile dükkanlarını işletmeye devam eden usta Cengiz Topallar ile konuştum. 

Öncelikle ‘Vardoroma’nın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?
Dedemden başlıyor açılışımız. İlk dükkan Hırvatistan ve Makedonya’daydı. Dedem Selanik’te ve Sofya’da dükkan işletmiş. Sonra dedem, Türkiye’ye geliyor. Babamla birlikte bu dükkanı açıyor. Sonra dedem geri dönüyor. Babam ve amcam dükkanı çalıştırıyorlar. Babam ve amcam burayı 8 sene çalıştırıyorlar. 8 senenin sonunda dedem, oradaki dükkanları kapatıyor. Temelli yerleşiyoruz Türkiye’ye. Zaten biz buradan gitmeyiz. Aydın Saruhan bölgesinden. Babamla amcamdan sonra da biz devir aldık. Makedonya’dan gelen dedemden ve babamdan sonra biz üçüncü kuşak bu işi yapıyoruz. Şu an da kardeşimle beraber çalıştırıyorum dükkanı. Dondurma yapımını, öğrendiğimiz usulle ve aynı geleneksel yöntemlerle devam ettiriyoruz. 
Çoğu kişi dükkanın adını ‘Vardar’ olarak biliyor. Bir isim değişikliği olmuş sanırım?
Ruhsatımızı 1950’de aldığımız için biz 1950’den beri diyoruz. Şu an çalışmış olduğumuz dükkan tam 68 yaşında. 68 yıldır aynı adreste. 68 yılı geride bıraktık 69’uncu yıldayız. İsim konusunda taklitler oldu. ‘Vardar’ ve ‘Roma’ idi ‘Vardorama’ yapıp birleştirdik. Adımız da sloganımızda artık tescilli.

Çok güzel bir slogan gerçekten. “Gerçek aşk asla erimez”, sloganını kim buldu? 
O da benim sloganım. 1987’den beri sloganımız aynı.

Dondurmaların üretimini siz mi yapıyorsunuz?
Dondurmaların hepsini biz üretiyoruz. Zaten benim öğrendiğim iş tamamen dedemden, babamdan öğrendiğim teknikle aynı. Bu bir usta çırak ilişkisi. Ustanız ne kadar dedeniz babanız olsa da meslek farklı yollardan yürüyor. Bütün evlatlar imalatı öğrenemiyor bizde. Bir kişiye veriliyor sıfırdan. Öyledir usul odur. Öğrettiğimi bozacaksa kötü yapacaksa hiç bilmesin daha iyi mantığı var.

Peki nasıl bir üretim aşaması var?
Yapım iki aşamadan oluşuyor. Zaten zor olan ilk aşama çünkü sütün değerlendirilmesini falan yapıyoruz. Süt bir defa eleğimizden geçecek. Kabul görecek sonra imalata başlayacağız. Meyveler aynı şekilde mevsim meyveleri hepsi. Mevsimi olmayan dondurmayı bizde bulamazsınız dondurulmuş meyve de kullanmayız. Direkt naturel taze meyveler. 

Hazır dondurmalar hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizce sağlıklı mı?
Sağlıklı olmadığını zaten üretenler de söylüyorlar. Raf ömrünü uzatmak için kattıkları malzemeler var. Benim aklıma gelen sodyum hard fino var mesela buzlanmayı parlamayı önleyici. Raf ömrünü uzatıcı bunların hepsi kanserojen. Gıda mühendisi olmaya gerek yok. Kimyager de olmaya gerek yok. Girin internete ürün kodunu yazın. Ne olduğunu zaten size anlatırlar. Kimyasal atık diyorum ben. Gıda maddesi değil de zaten son 10-15 yılda lösemili çocukların sayısında bu patlamanın artışın sebebi bunlardır. İçerisindeki meyveli yoğurtlar, gıda boyaları, çocukların hoşlandığı şekerlemeler temel sebebi budur. Müşterilere söylüyoruz küçücük çocuğu geliyor mesela ben pakette mavi dondurma istiyorum diyor. Diyorum ki mavi dondurma kanserojen ama çocuğum istiyor diyor. Bakın diyorum ben sizin çocuğunuza kıyamıyorum ama siz kendi çocuğunuza kıyabiliyorsunuz diyorum ama istiyor diyor. Bu durumda yapacak hiçbir şey yok. Bana gelene diyorum ki sadece sağlıklı tüketim yapsın. Ben de atadan öğrendiğim doğal usullerle üretimimi yapayım. Bir kısım zaten market ürünü yedirmiyor çocuğuna o şekilde de büyük bir kesim var. Bizim portföyümüzün büyük bölümü onlarla kurulu. Eski Yenimahalleli dediğimiz şimdi hepsi Batıkent’te Çayyolu’nda, Ümitköy, Yaşamkent’te. Zaten yüzde 70 müşterim oradan geliyor. Bizi bilenler geliyor. Yüzde 30 ise değişken müşteri. Onlar da işte yakınlarından sağdan soldan tecrübe eden tanıdıklarından tavsiye ile gelenler oluyor. Bir de tabi yurt dışında bulunan müşterilerimiz var.

Pakette satılan dondurmayı zararlı buluyorum dediniz peki gerçek dondurmada da raf ömrü var mı? Varsa bunun süresi nedir?
Gerçek bir dondurmanın raf ömrü eğer -18 derecenin altına düşmezse bu meyveli dondurmalarda iki-üç ay. Sütlü dondurmada 4-5 ay ama bu şoklanmış haliyle. Eğer bunu -18 derecenin altına düşürüp tekrar dondurduysanız benim için ömrü bitmiştir. Dondurmayı gerçek ısısına geldiği zaman strafor ambalajlar var. Bunun ebatları var değişik dondurulmuş gaz var içinde biz kuru buz deriz ona. İçini onunla dolduruyoruz. Özel ambalajımız var alüminyum folyo kaplı onun dışında kuru buzla tamamlıyoruz. Hava almayacak şekilde bantlanıyor ve gönderiliyor. Bu 11-11,5 saat kadar dayanıyor. 

Ününüz de yurt dışına kadar ulaşmış bildiğim kadarıyla?
Evet. Aynı zamanda yöresel dondurma ithalatı yapıyoruz. Yenimahalle’deki müşterilerin dışında şehir dışından gelenler de oluyor. Buradan yurt dışına gönderiyoruz. Orada yiyenler de sipariş veriyor. Yurt dışına gönderiyoruz. Bunun gibi butik şekilde çalışıyoruz. Dışarıya toptan satışımız yok. Katkı maddelerinin hiç birisi kullanılmaz zaten üst düzey denetleniyoruz. Bizde öyle olmasını istiyoruz açıkçası memnunuz. Olması gereken bu. Yapamadığımız ürünü satmıyoruz. Bunu bilenler de bizden vazgeçmiyor. Çok prestijli müşterilerimiz oluyor. Mesela bu dükkanın eski müdavimleri arasında rahmetli Süleyman Demirel, Turgut Özal vardı.

Dondurmanızı hangi ülkelere gönderiyorsunuz? 
Fransa’da müşterimiz var. Almanya’da var. Avusturya’da, Belçika’da birkaç müşterim var. Kuru buzlar bile erimiyor buradan gönderdiğimiz gibi alabiliyor müşteri. Aralıkla olan müşteriler ama hep bir talep var bizi bilen müşterilerde zamanında Türkiye’de yaşamış olan var. Yabancı konuklarına ikram etmişler oradan isteyen oluyor. Bunun gibi ama toptan satışımız asla yok. Yetiştiremiyoruz. Butik bir işletme burası zaten bu şekilde hazırlanan dondurmaları büyük miktarlarda üretemezsiniz olmaz yani teknik olarak da mümkün değil. Belli miktarı geçmek için bir usta daha lazım size. Yetişemez çünkü bizde fabrikasyon yok. Otomatik makinelerle üretilecek bir şey değil tamamen emek istiyor. 

68 yıl dediniz dile kolay bunun sonucunu neye bağlarsınız? Sizi diğer dondurmacılardan ayıran nedir sizce?
Baştan beri anlattığımız süreç bizi diğer dükkanlardan ayırıyor. Sanırım doğal yöntemlerle dondurma yapan iki ya da üç kişiyiz dördüncü kişi yok. Ne kadar anlatsalar da yok. Bizim dondurmamız farklı çünkü ben dondurmayı yaparken; bir doğal salep, orkide kökü kullanıyorum. Bizim tarzdaki Türk dondurmasını yapan ana madde de budur zaten. İki doğal meyvelerle ürün yapan kalmadı hepsi böyle hazır miskler kullananlar, içine kıvam arttırıcılar, raf ömrünü uzatıcılar, renklendirici, tatlandırıcı, esansiyel, uçucu yağları alın falan litre su falan litre süt atın makinenize atıp çıkarın. Tamamı böyle çalışıyor. O yüzden bu anlattıklarımın hepsi bizi ayırıyor. Bir kere imalat aşaması olsun, hazırlıklar olsun çünkü bu zanaatı bilen insan kalmadı. Bu kimseye öğretilip gidilebilecek bir meslek değil. Pidecilik, dönercilik gibi falan. Her dondurmanın işlemesi farklı. Mesela bir limonluyla sade arasında; çikolatalıyla karamelli dondurma arasında dağlar kadar fark var. Hepsi tek tek hazırlanıyor. Günde 24-25 çeşit dondurma çıkarıyorum. Bu da benim 16 saatimi alıyor. Sırf bu yüzden satışa bakamıyorum imalatta benim işim sabah 6’da başlar gece 9’a kadar bitmez biz de sezonda. Emek yoğun, dikkat gerektiren bir iş. Zaman zaman aksilikler olabiliyor. O gün ürün gelmiyor. Ürünlerden herhangi biri aksayabiliyor. 

Tez konusu bile olmuşsunuz?
Evet. Bilkent Üniversitesi’nde tez konusu olduk ve Bilkent Üniversitesi’nde birinci seçildi tez. 

Sizden sonra bu dükkanı devam ettirecek biri var mı?
Sosyal yaşantıda aile yapısı içinde çocuklarımız bizi göremiyorlar ve özlüyorlar. Böyle iş olur mu diyorlar. Serzenişleri var haklı olarak. O yüzden kimse düşünmüyor bizden sonra. Kardeşimle ben son gibiyiz. Bizden sonra ne yaparlar bilmiyorum. Kalan iki üç tane daha yapan esnaf var. Bunlardan biri Yalova’daydı galiba vefat etti. Onu kaybettik. Bir tane daha var herhâlde İstanbul’da olması lazım. Bitiyoruz yani. Ondan sonrası hep kimyasal atık yemeye devam edecek.

Etiketler:
 
Turizmde 2019 beklentisi yüksek
 
Yatırımları yapmaya devam edeceğiz
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ANKARA'NIN PATRONLARI LEVENT KANDEMİR
Bu haftaki konuğumuz internet gazeteciliği alanında oldukça başarılı olan ...
“Mutluluk arayan gönüllülük yolunu seçmeli”
Kendini hayatını gönüllülüğe adamış yazar ve öğretim görevlisi olarak ...
‘Hasta Koçluğu’ benim oluşturduğum bir kavram
Esma Sevinç ile ‘Sağlık Koçluğu’ ve ‘Hasta Koçluğu’ üzerine bir söyleşi ...
 
Sanatçılarımız ilgisizlikten şikâyetçi
25 civarında kişisel sergisi olan ressam Ziya Buyuk resimle nasıl tanıştığını ...
Vücutta ödem oluşmasının nedenleri
Vücudun şişmesinin ve sıvı birikiminin ‘ödem’ olabileceğini ifade eden ...
Türkiye bir deprem ülkesidir
Türkiye’nin en büyük doğal afetlerinden olan 17 Ağustos Gölcük depreminin ...
 
Mesleğimi keyifle yapıyorum
Özel eğitim öğretmeni Nihan Atlan, “Özel gereksinimli çocuklarla çalışmaya ...
Türkiye Suriye ilişkilerinin dönüşümüne ışık tutan eser
Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Uzmanı İsmail Cingöz’ün yeni ...
Engele Yer Olmayan Hikaye
Hepimizin hayatı birer hikayedir aslında. Önemli olan bu hikayede neler ...
 
TİCARİ HAYAT GAZETESİ
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
YAZARLAR
Duran AKKAYA
Duran AKKAYA
KİRAZ, FINDIK, İNCİR, KAYISI ÜRETİMİNDE İLK SIRADAYIZ
Bünyamin ALTINTAŞ
Bünyamin ALTINTAŞ
ENFLASYON BEKLENTİLERİ ÜZERİNE
Nesrin ÖZOĞLU
Nesrin ÖZOĞLU
İNSANA CAN OLMAK
Seda TOLMAÇ
Seda TOLMAÇ
DOĞAYA MÜDAHALE EDERKEN YOK OLAN BİZLERİZ
Hatice TOPÇU
Hatice TOPÇU
EKOLOJİK DENGENİN BOZULMASI VE İNSANLIĞIN GELECEĞİ
Esra SARI
Esra SARI
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Oğuzhan SARI
Oğuzhan SARI
GERİ DÖNÜŞTÜR
Arda ÇELİK
Arda ÇELİK
İDEAL ROL MODELLER!
Şira Yıldız ASAN
Şira Yıldız ASAN
SADE YAŞAMAK- 2
Ömer AĞAÇLI
Ömer AĞAÇLI
7 NEFS, 7 AKIL MERTEBELERİ
Burcu ŞEN
Burcu ŞEN
Cilt bakımında yapılan hatalar
Av. Zeynep YETİŞGİN
Av. Zeynep YETİŞGİN
KARŞILIKSIZ ÇIKAN ÇEKTE ALACAKLININ HAKLARI
Mert Can DUMAN
Mert Can DUMAN
ÇİN ARTIK SERT OYNUYOR
R Bülend KIRMACI
R Bülend KIRMACI
ATATÜRK EN BÜYÜK İKTİSATÇIDIR -2
İsmail CİNGÖZ
İsmail CİNGÖZ
YENİ SAVAŞ SİLAHI: MÜLTECİLER
Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ
FAİL İLE FİİLİ ARASINDAKİ DENGE
Halil YATAR
Halil YATAR
YAZ SONUNDA GELDİ
Prof.Dr. Esat ARSLAN
Prof.Dr. Esat ARSLAN
KAYIKÇI DEĞİL "MEKTUP KAVGASI"
Gülçin KARLI İPEK
Gülçin KARLI İPEK
İLKLERİN KADINI SABİHA RIFAT GÜRAYMAN
Hicret TÜRKMAN
Hicret TÜRKMAN
KOMŞULUK ÖLMESİN
Hasan AKGÜL
Hasan AKGÜL
YEREL SEÇİMLER İÇİN BİR DEĞERLENDİRME
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
Ceren Tuğçe ÖZDEMİR
ENDİŞE VERİCİ!
Gamze Nur ERGİL
Gamze Nur ERGİL
BABA’YA İTHAFEN
Dursun ERKILIÇ
Dursun ERKILIÇ
LİBAS
Fatma Sena YAMAN
Fatma Sena YAMAN
SEVİNCİ ŞÜKÜR, ÜZÜNTÜSÜ SABIR
Serkan KUMDAKÇI
Serkan KUMDAKÇI
SEYRE DEVAM
Can Berk KANAT
Can Berk KANAT
DİŞİYİ KİŞİ YAPALIM!
Esra  YAZDIÇ DEMİR
Esra YAZDIÇ DEMİR
ŞALVARIYLA KÜRSÜYE ÇIKIYOR, AKADEMİSYENLERİN YAPAMADIĞINI YAPIYOR
Şahap YILMAZ
Şahap YILMAZ
İŞ PLANI NEDEN ÖNEMLİ?
Ali Asker DEMİRHAN
Ali Asker DEMİRHAN
YENİ TORBA KANUN TASARISININ VERGİ HÜKÜMLERİ
Mehmet GÖKTÜRK
Mehmet GÖKTÜRK
GERÇEĞİ HAKARET SAYMAK!
Abdurrahman SAĞKAYA
Abdurrahman SAĞKAYA
DEVLET HİZMET SATIN ALMALI
Oktay TAŞ
Oktay TAŞ
İŞİMİZ FİYAKA!
Cihangir TÜRKMEN
Cihangir TÜRKMEN
İHTİYAÇLARIM VE REFERANDUM
İsmet ORHAN
İsmet ORHAN
ÜÇ MUAMMADA... İLKLER NELER OLUYOR?
Sedat ERİŞ
Sedat ERİŞ
HALKIN BİLİNÇALTINDAKİ SORULAR-4
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA TİCARİ HAYAT
Ana Sayfa Gündem Ekonomi Şirketler Özel Haber Ankara Röportaj Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva